חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המייל ששיגע את פעילי-הסביבה

נושאים בריאות ואיכות סביבה ב 11.04.10 6:00

איך גרמה המלצה על אפליקציה חדשה של מדריך צמחים לאייפון  לסערה ברשת החברתית "שינוי ירוק" בה חברים קרוב ל-3000 פעילים סביבתיים

מאת: רביב נאוה.

ההמלצה נשלחה במקור למספר חברים (חובבי טבע, מן הסתם) אולם הופצה ביום רביעי, כנראה ע"י אחד מהם, בשרתים של מרכז השל ונשלחה לכל החברים ברשימת התפוצה של "שינוי ירוק".

חלק מהפעילים זעמו על הפצת ה"ספאם" המסחרי ברשת המשמשת פעילים סביבתיים ושלחו הודעות תגובה. בגלל תקלה טכנית (ואולי סתם  חוסר תשומת לב) גם ההודעות הללו הופצו לכל רשימת התפוצה והציפו את תיבות המייל של הפעילים.

כאן כבר בא לידי ביטוי האופי האנושי: את ההצפה ניתן היה לבלום לו אנשים היו מפסיקים להגיב להודעות שקיבלו, אלא שפעילים סביבתיים הם לא מהסוג ששותק-  וכך התמלאו תיבות הדואר של חברי הרשת במאות הודעות: חלקן חירופים וגידופים, חלקן משועשעות וחלקן פשוט תחינות של החברים להסיר אותם מרשימת התפוצה. השולח שהיה חתום על ההודעה המקורית טען בתוקף שהוא כלל לא מכיר את חברי הרשת ולא שלח להם כל הודעה, אבל הבלאגן כבר היה בעיצומו.

רק בשעות הערב המאוחרות נדמה היה שהסערה נרגעה. ממרכז השל, המנהל את "שינוי ירוק" נמסר:

במהלך היום התקבלו כמאה הודעות מרשימת התפוצה של שינוי ירוק.  ההודעה הראשונה נשלחה לרשימה בשוגג על ידי אחד החברים ברשת.  פירצה טכנית גרמה לכך שהודעה זו התאפשרה מלכתחילה. מכאן ואילך החלה התדרדרות שנבעה מריבוי התגובות והובילה לחוסר שליטה שלנו במערכת ולחוסר יכולת לעצור את מבול ההודעות.  במהלך היום ניסינו שוב ושוב בסיוע כל הכוחות הטכנולוגים העומדים לרשותינו לסגור את הרשימה אולם לא הצלחנו והודעות של חברים ותגובות שונות ומשונות המשיכו להגיע.  סיוע מהחברה הטכנולוגית שנותנת לנו תמיכה לא עלה יפה אף הוא ועד לשעות הלילה ההודעות המשיכו להגיע.

אנו מתנצלים מעומק הלב בפני כל מי שנפגע מכך על הטירדה, סתימת חשבונות המייל והפגיעה בעבודה השוטפת של כל אחד ואחת מכם.  כל הבעיה נבעה מטעות ולא היתה בה שום כוונת זדון.

באתר שינוי ירוק ישנה התייחסות נוספת לסוגיה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. שי כהן :

  זה מה שנקרא סערה בכוס תה ירוק

 2. אורןה :

  זה היה בהחלט ניסוי אנושי מעניין.

  הסקתי שתי מסקנות עצובות מהסיפור:
  1. לחלק ניכר מן הסביבתנים אין רקע טכנולוגי. זו נקודה לשיפור, מכיוון שכדי להשיג את מטרותינו בימי האינטרנט, הכשרה טכנולוגית היא חיונית מאוד. בפרט, מפעילי שינוי ירוק הוכיחו חוסר יכולת כפול: תיקון הבעיה לא צריך היה לארוך יותר מעשר דקות..

  2. סביבתנות מזוהה במקרים רבים עם השמאל (בצדק או שלא בצדק), שמזוהה במקרים רבים עם סוציאליזם וסובלנות כלפי האחר. הניסוי החברתי הזה הוכיח שלאנשים רבים ברשימה איכפת רק מעצמם, בין אם ע"י שליחת מיילים בסגנון "תפסיקו להתבכיין, הספאם הזה הוא רק כיף ולא באמת מפריע לאף אחד", ובין אם פשוט שליחת הודעות טיפשיות של "הסירו אותי מהרשימה" במקום לפעול לתיקון הבעיה עבור כולם.

 3. יונתן :

  זה היה די משעשע,מודה שבהתחלה עשיתי "השב" זועם בנוסח "יש חוקים נגד ספאם"(היי הם הציעו אפליקציה לאיי פון ואני בכלל איש של אנדרואיד..) ואח"כ סבלתי את כל התגובות של "אנא הסירו אותי מהרשימה".

  לאורן,הדעות הפוליטיות של אדם לא אומרות איזה סוג בן אדם הוא ורוב התגובות היו מנומסות להפליא,גם אנשי איכות הסביבה,שמאלנים עגולי משקפיים ובעלי מצפון חברתי וסביבתי מפותח(אני מוציא את עצמי מהכלל,המשקפיים שלי בצורת מלבן) הם בסה"כ אנשים וכפופים להתנהגות אנושית.

  והרבה מאוד אנשים שלחו תגובות בנוסח "אם כולם יפסיקו לשלוח תגובות אזהמיילים שלנו יפסיקו להיסתם",משלב מסוים אלו היו רוב התגובות שקיבלתי.

  אנשים לוקחים דברים כאלו ברצינות רבה מדי,באותו יום הייתי מאוד עסוק ותפעלתי את הג'ימייל שלי בלי הפסקה וקשה לומר שזה פגע בי או סתם את תיבת הדואר בצורה משמעותית(וכל אלו שיש להם תיבה אחרת וזה סתם אותם-הגיע הזמן לעבור לג'ימייל,זה לא מכריח אותכם להפסיק להשתמש בחשבון הישן,אפשר לייבא מיילים מחשבונות אחרים לג'ימייל בקלות)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.