postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועד ראשי האוניברסיטאות נגד המרצים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועד ראשי האוניברסיטאות נגד המרצים

נושאים חינוך ותרבות ב 26.12.07 6:02

בישיבת חירום שנערכה בין אנשי ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) לבין המועצה המתאמת של נציגי הסגל הבכיר נקלע המשׂא ומתן למבוי סתום. ור"ה אמצה באופן גורף את עמדת האוצר ומאיימת לפנות לבית הדין לעבודה על מנת להוציא צווי מניעה. דיווח מהשטח מאת פרופ' אודי מקוב, ראש ארגון הסגל הבכיר באוניברסיטת חיפה-הר הכרמל

ביום ב', ט"ו טבת, 24.12, נערך מפגש ארוך בין ור"ה לבין המועצה המתאמת של נציגי הסגל הבכיר. כבר בפתיחת הדיון הציג יו"ר ור"ה, פרופ' קווה, את עמדתם המאמצת את עמדת האוצר ללא סייג ("כי אין לנו ברירה מאחר והאוצר לא ייסוג מעמדתו"). ור"ה, שגילתה במשך ימים ספורים עמדות התומכות בסגל כנגד האוצר, בחרה לחזור להיות משובטי אוצר. ור"ה מצפה מאיתנו לאמץ את דרישת האוצר לבטל את השביתה ולהיכנס לבוררות תחת ההבטחה שנקבל מנגנון שחיקה המנציח שחיקה ותוספת שכר של 8.7%!!!

המועצה המתאמת דחתה את ההצעה ובאמצעות יועצה המשפטי הבהירה את החסרונות והסכנות לבוררות בשלב זה של השביתה. מנגד הביאו אנשי ור"ה באמצעות יועצם המשפטי את עמדתם מדוע בבוררות יש רק ברכה. לאחר התדיינות פנימית ארוכה, המגובה בייעוץ משפטי צמוד, הסכימה המועצה להפסיק את השביתה ולקבל בוררות תחת תנאי פתיחה וניהול בוררות מסוימים. בין היתר עמדנו כל כך שלא כל סכום השחיקה יהיה פתוח לבוררות ושיובטח לנו מייד פיצוי משמעותי. בנוסף עמדנו על כך שפתיחת הבוררות תותנה בהסכמתנו למנגנון שחיקה עתידי ושהשחיקה תיבדק כנגד קבוצות נבחרות במגזר הפרטי והציבורי אותן מנינו.

נציגי ור"ה דנו בהצעתנו והחליטו, ללא כל התייעצות עם האוצר(!!!), שההצעה שלנו בלתי קבילה משום שהאוצר לא יסכים לה. שום ניסיון לשקול לחץ על האוצר, שום מראית עין של סולידריות עם הסגל! אז הכריז יו"ר ור"ה שהמפגש הסתיים ושעל אנשי ור"ה לדון בהשלכות המצב שנוצר. ביקשנו להביא בפניהם את עמדתנו ביחס לאפשרות לערב את בית הדין לעבודה, אולם קווה סירב לשמוע את נציגי הסגל. אפילו נשיאת ב"ש [פרופ' רבקה כרמי], שניסתה לשכנע את פרופ' קווה שמפגש משותף כזה לא היה ואולי לא יהיה בקרוב ושזאת הזדמנות לשמוע את הסגל, נדחתה.

ור"ה החליטה לפנות לבין הדין לעבודה ולבקש סעד משפטי, כלומר הזמינה את התערבות בית הדין בסכסוך, והודיעה על דרישה לצווי מניעה אם לא נגיע להסכם עד 13 לחודש ינואר.

תמונת מצב:

המועצה המתאמת מאוחדת במאבקה. אין מדובר בדרישה להעלאת שכר אלא בדרישה צודקת לתיקון עוולת עבר ומניעת עוולות עתידיות. לאחר הצלחת האוצר במתקפתו כנגד ההשכלה הגבוהה בשנים האחרונות, ניצחון שלהם עלינו יאיץ את סופה של המערכת המפוארת שלנו. למאבקנו, אם כן, יש השלכות מעבר להסכמי שכר.
ור"ה חזרה לדמותה האמיתית של מנהיגים חסרי כל מנהיגות, משתפי פעולה של האוצר, בעלי חזון שמעופו כאורך הקדנציה שלהם. הם אינם מוכנים להילחם למען ההשכלה הגבוהה, כפי שהוכיחה כניעותם כנגד גזרות החמס של האוצר, והם אינם מוכנים להיאבק כלל עבורנו. הם שיכים לדור של פוליטיקאים קטנים- בדמות שרת החינוך שנמוגה בסכסוך הזה מתוך שיקולים של שרידות פוליטית. אלה המנהלים הדורשים, באמצעות ועדת שוחט, "גמישות ניהולית".
המאבק מגיע לישורת האחרונה ואולי אף הארוכה. עלינו להגביר את המאבק כי בנפשנו הדבר. בנפשנו כאנשי סגל ובנפשנו כישראלים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ניצן אביב :

    ור"ה, "מנהיגים חסרי כל מנהיגות ומשת"פים של האוצר"!

    נשיא אונ. העברית מגידור, המשמש כיו"ר ור"ה טוען, לדבריו, כי הוא עושה כל שביכולתו, לסיים את השביתה, אך למעשה הוא וחבריו משמשים משת"פים מובהקים של האוצר ועמדותיו. במקום לגבות את טענותיהם הצודקות של הסגל האקדמי במוסדותיהם הם דורשים מהסגל לגלות 'גמישות' אך אינם דורשים דרישה דומה מן 'האוצר'
    במקום לאיים בפניה לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה, דבר שלא יעלה על הדעת! עליו ועל חבריו 'להניח את המפתחות על השולחן' ולהתפטר התפטרות קולקטיבית ועל ידי כך לסייע למרצים במאבקם מול הדרישות הבלתי מתפשרות של 'האוצר'.
    אכן, הגיע הזמן להתדיינות אמיתית!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.