חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק התכנון והבניה אחרי הולילנד – קריאה לפעולה

נושאים איכות השלטון, מכתבים ב 11.04.10 6:10

בעקבות פרשת הולילנד, עולים רעויונות איך למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד. דליה בלומנפלד שלחה מכתבים לחברי הכנסת עמיר פרץ ושלי יחימוביץ' בנושא רפורמת התכנון והבניה. הנושא אקטואלי מתמיד

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה לאור פרשת הולילנד

פעלי לתיקון החוק ולא לרפורמה

ח"כ

שלי יחימוביץ

מפלגת העבודה

שלום רב,

בימים אלה מלאה התקשורת במידע על פרשת הולילנד. ברור לכול כי פרשת הולילנד היא רק משל. הרפורמה שמקדם ראש הממשלה נתניהו, שאת הצבעת נגדה בקריאה ראשונה, תעלה לסדר היום הציבורי עוד הרבה פרשות כאלה. הגדלת מספר המינויים הפוליטיים והקטנת מספרם של אנשי המקצוע בוועדות התכנון, כמו גם הקטנת קולו של הציבור, כל אלה יובילו לעוד הרבה הולילנדים.

על פניו נראה שהצעת החוק הנוכחית נולדה בחטא בשל ניסוחה על ידי גורמים בעלי עניין. מצד אחר, מינהל התכנון במשרד הפנים עמל כבר זמן רב על תיקון מספר 90 לחוק הקיים. תיקון זה עונה על אותם ליקויים בחוק הקיים ובהם "סגירת המרפסת" הידועה, שהיא בעצם ערבוב רָשויות, התכנון – שהוא מעשה חקיקה – עם הרישוי שהוא פעולה של הרשות המבצעת.

להזכירך, תכנית מתאר שנחתמה ע"י מי שמוסמך (למשל, שר הפנים) היא במעמד חוקי של חוק שנחקק.  הרישוי, מאידך, הוא פעולה שלטונית לעשות מעשה בקרקע, מעשה שדינו להיעשות אך ורק במסגרת החוק, שהוא – כאמור – התכנית המאושרת.

מה שיש בחוק המוצע, לא רק שאינו מפריד את הרשויות, אלא שהוא נותן בידי מי שייהנו ויתעשרו ממה שנאסר עליהם כיום מתוקף החוק, הוא נותן בידיהם את מעשה החקיקה עצמו.

למה הדבר דומה?  למתן סמכויות החקיקה בדיני רכוש, למי שידועים כמשפחות הפשע.

לאור המידע המצטבר על הרפורמה המוצעת בחוק התכנון והבניה החדש, האם לא מן הראוי שתדאגי שלא יתנהל מחטף בחקיקת החוק המסובך הזה?  מחטף ללא דיון מעמיק ומקצועי וללא בחינת חלופות, כולל חלופת אי חקיקתו? שוב נזכיר כאן אותו תיקון 90 לחוק הקיים (שגם לו קראו "רפורמה"), תיקון שנעשה במינהל התכנון בשיתוף ובמעורבות של הקהילה המקצועית, לא הקהילה האינטרסנטית.

חקיקתו של תיקון 90, לא רק שתהיה טובה יותר, היא גם תהיה קצרה יותר, שכן הדיונים בעניינו מוצו כמעט לגמרי.  (כמובן שלא יעלה על הדעת שהממשלה תפעיל את מכבש לחציה להשלמה חפוזה של חוק כל כך חשוב).

מתן יד לאישור החוק במהירות, במתכונת הרעה שלו, המקודמת ממשרד ראה"מ, תגרום נזק לאינטרסים של הציבור בכל רחבי המדינה.

אנא פעלי למנוע נזק זה, המשיכי להצביע נגד החוק המוצע ופעלי למען תיקון 90 לחוק הקיים.

מאת

דליה בלומנפלד

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

12 תגובות

 1. דניאל :

  כשנותנים לעסקנים ובירוקרטים להחליט למי מותר לבנות בית ולמי אסור, זה באמת מפתיע מישהו שרק המקורבים שיודעים לשחד את האנשים הנכונים יכולים לבנות?

  עד מתי נמשיך לשים כוח עצום בידיים של פוליטיבירוקרטים, ונאמין שאם רק נשים את הבן אדם הנכון בתפקיד, הכל יהיה ורוד ויפה?

 2. עמית-ה :

  דניאל אני מבין שהפיתרון שלך לבעיה הוא לשים את הכוח ישירות בידיים של האוליגרכיה כך הם לא יצטרכו אפילו לשחד את נציגי הציבור שבחרנו.

 3. יובל :

  דליה – כל הכבוד על העיסוק בנושא חשוב זה. האם אין מקום לדרוש כי כל בעל תפקיד היוזם הצעת חוק שכזו יידרש לפרט בתצהיר כתוב מי הם בעלי העניין שעמדו עימו בקשר? הוא כמובן יוכל לשקר ולא למסור את האמת, אבל אז יהיה קל להעמידו לדין בעילה של תצהיר שקר.

 4. דליה :

  יובל
  אתה מוזמן לפרט את הצעתך בפוסט מפורט.

 5. הודעה מאבי דבוש :

  כולנו זקוקים לסיפור- אנחנו יכולים לשפוך הררי מילים, להאמין בכל ליבנו באידיאלים וערכים ולהשקיע במה שנכון וצודק. ועדיין, כולנו זקוקים לסיפור.

  מאז התפוצצה פרשת השחיתות בהולילנד פנו אלינו גם אנשים שהיו קשובים לנו עד היום, כולל חברי כנסת ומקבלי החלטות אחרים ואמרו: עכשיו הבנו.

  תסלחו לי אם אני לא מסייג את השחיתות ב"לכאורה" המסורתי. השחיתות הפלילית היא אכן לכאורה, ולוואי ויתברר שכולנו צדיקים, אבל השחיתות המוסרית העולה מבנייני הפרויקט המכוער בירושלים, אם לא במדינה כולה (תשעה קבין?), זועקת לשמיים.

  לצערנו, לא יכולנו לבקש אילוסטרציה טובה יותר. כמה אנשי מפתח החולשים על החלטה הרת גורל ונתונים ללחצים מצד בעלי ממון שמוכנים להשקיע סכומים גדולים, המשתלמים כלכלית מול הרווחים העצומים שיגרפו. ברפורמה, המכוונת להפחתת "בירוקרטיה" (קרי דיונים, שקיפות ופיקוח ציבורי) בוועדות התכנון יש אינספור סעיפים, העלולים להפוך את הפתלתל והבלתי חוקי לדרך המלך. להלן רק חלק קטן:

  1. צמצום השקיפות- הרפורמה מבטלת את תמלול והקלטת דיונים בוועדות המחוזיות ובמועצה הארצית.
  2. מצמצמת הליכי שיתוף ציבור- בניגוד למגמות במערכות תכנון מפותחות, הרפורמה מצמצמת, למשל, זכות של ארגוני חברה אזרחית להתנגד לתכניות.
  3. "תכנית אחת בוועדה אחת"- עקרון הדגל של הרפורמה (הסלוגן, אגב, באדיבות התאחדות הקבלנים) מונע, גם בתכניות משמעותיות דיון נוסף ועררים. אגב, פרשה נוספת להולילנד הנדונה במסגרת החקירה המשטרתית היא של הבנייה בפארק איילון (חיריה). הבנייה נעצרה ברגע האחרון, בהחלטת וועדת משנה למועצה הארצית..
  4. סמכויות מפליגות לשר הפנים ולדרג הפוליטי- ייצר מצב של ריכוז כח, ללא איזונים ובלמים.
  5. חיזוק וועדות תכנון מקומיות- אשר, לצערינו, מהוות נקודת תורפה (ראו אינספור דו"חות מבקרי מדינה) בכל הנוגע לאפשרות לשחיתות ויחסי הון- שלטון. זאת, ללא יצירת איזונים מתאימים.

  איריס האן, רכזת הצוות המקצועי במטה לתכנון אחראי, מסבירה חלק מהדברים במאמר בYNET:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3873484,00.html

  אמור מעתה: רפורמת נתניהו היא היא "רפורמת הולילנד". בחסותה "אלף הולילנדים יפרחו" ברחבי ישראל. המהלך החפוז של הרפורמה, שזכה לביקורת גורפת מצד בג"צ, חברי כנסת ומאות אנשי אקדמיה, מחזק את התחושה שמהדיסה שמבשלים לנו לא צפויה לנו הנאה מרובה.

  אגב, גלובס כבר טרחו ומצאו קשר ישיר בין מנסחי הרפורמה לפרויקט הולילנד:

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000551717&fid=829&nl=1604#reaction

  במקרה, או שלא במקרה, היום הוא היום האחרון להגשת הערות למשרד ראש הממשלה בעניין הרפורמה. אנא, כיתבו על דאגתכם בהקשר של מתחם הולילנד ושלחו למייל:

  [email protected]

  רצוי לכתב למכתבי ההערות שרים וחברי כנסת רלונטיים מראש הממשלה, דרך שר הפנים, השר להגנת הסביבה, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ויו"ר וועדת הכנסת שתדון בנושא דוד אזולאי. המיילים באתר הכנסת: http://www.knesset.gov.il/mk/heb/mkindex_current.asp

  ובבניין (אחראי, שקוף ומשקף אינטרסים ציבוריים רחבים) ירושלים ננוחם..

  אבי דבוש

  מנהל פרויקט סביבה וקהילה

  http://www.shatil.org.il

 6. מיכאל לינדנבאום :

  ה"רפורמות" במקרקעין ובתכנון מטרתן אחת.מסירת כל קרקעות המדינה לניהולן של משפחות הפשע המורכבות מכרישי הפוליטיקה,הנדל"ן וההון.
  אני בטוח ששלי יחימוביץ תעשה את ככל שביכולתה למען תיקון 90 לחוק הקיים.

  לצערי הרב,מדינת ישראל על תושביה מולכת לאבדון בידי כנופית הימין בשלטון שקוראת לעצמה "לאומית" ופטריוטית.

 7. מהי המטרה האמיתית של הריפורמה :

  מאחר שנוסח כבר תיקון לחוק, מה עניין הריפורמה שהקפיץ נתניהו באישון לילה?

  התשובה נמצאת כנראה כאן – הזדמנות ליצור שוק נדל"ן חופשי מכל מגבלה וחוק שנועדו לאזן אינטרסים של קבוצות חלשות וחזקות בחברה.

  ראינו את זה בריפורמות קודמות ונזכה לכך בעתיד, כי נתניהו מקבל שמירה איזורית ואישית ממפלגת העבודה.

 8. פירוט תגובתו של יובל (3) :

  הצעתו של יובל בבלוגו: מחשבות על רגולציה, משפט וממשל בקישור זה: http://regulation.co.il/?p=100
  אז מה יש לעשות? לא מעט. בפוסט זה אציע הצעה אחת מרכזית, והיא הטלת חובת דיווח על שר או פקיד המציעים רפורמה כלשהי לגלות בצורה רחבה את כל האנשים עימם שוחחו בעניין ומה היתה העמדה של כל גורם וגורם. שר התשתיות הלאומיות רוצה לדחוף קדימה את פרויקט המכונית החשמלית, שיתכבד ויאמר לנו מה מקור הרעיון, עם מי נפגש ומתי, ומה נאמר בפגישות אלו. ראש הממשלה רוצה לקדם את רפורמת התכנון, שיצהיר מי הגורמים העומדים מאחורי רפורמה זו, מי יזם אותה, של מי הרעיון, עם מי הוא שוחח, ומי דוחף את העניין. בדרך זו אמנם לא נמנע את העלאת הרפורמות שמקורן בפגישות הון-שלטון, אולם לפחות הציבור יוכל לדעת את מקור הרפורמות ומי מניע אותן.
  ניתן לומר שזו גישה תמימה. שהפוליטיקאים לא יספרו. שהם יציגו תמונה חלקית של הרפורמות המוצעות על-ידם. ייתכן. זה בהחלט חשש. עדיין המצב המוצע עדיף על המצב הקיים. אבל יתרה מכך. כאשר פוליטיקאי יהיה מחוייב לגלות את מקור הרעיונות אותם הוא מקדם, בצורה רחבה, הוא יקח על עצמו סיכון לא מבוטל, אם הוא ימנע מלעשות כן. הוא יחשוש שמא בעתיד יחשוף אותו גורם אינטרסנטי כי הוא זה שעמד מאחורי רפורמה כזו או אחרת, באופן שהוסתר על-ידי אותו פוליטיקאי. לדעתי, זה חשש לא מבוטל, שיימנע – לפחות בחלק מן המקרים – את אותה הצגה חלקית.
  דליה

 9. מיכאל לינדנבאום :

  במבנה הפוליטי הקיים אין שקיפות וגרוע מזה אין חובת שקיפות על שום דבר.
  בנוסף אין כלל אחריותיות (accountability ) של נבחרי הפוליטיקה כלפי בוחריהם ברמה המפלגתית,שזה פועל יוצא מהעובדה שהמפלגות הדמוקרטיות ,כולן,"מצטיינות" בחוקות אנטי-דמוקרטיות תוך מפלגתיות.(המצטרפת האחרונה למועדון לא מכובד זה ,היא מפלגת העבודה).
  על כן הרעיון של יובל על שקיפות האינטרסים מאחורי יוזמות ו"רפורמות" של הפוליטיקאים,נראה לי קצת "צעיר".
  שלא לדבר שהפוליטיקאים הימניים השולטים בכנסת לא ייתנו שום "צא'נס" לחובת הדיווח לעבור בכנסת.

  שלא לדבר שגם התכנית הריאקיונית של יולי 1985 ,אכן אושרה בכנסת ,אך כלל לא נערך עליה בירור מוקדם בתוך המפלגות.

  תזכורת אישית ל"שקיפות השלטונית".
  כבר 5 שנים האוצר ,שהלאים לידיו(יעל אנדורן מהאוצר) את קופות הפנסייה הוותיקות מידי ההסתדרות, מסרב בעקשנות לגלות לי את גודל הפנסייה הצפוייה לי,למרות שכל המידע והכח השלטוני בידיו.

 10. אורי אורבך נגד הרפורמה בחוק התכנון והבניה :

  […] דומה שנשלח בנושא חוק התכנון והבניה. נערך על ידי יוחאי תגיות: אורי אורבך, הבית-היהודי, חוק […]

 11. ירושלים של זהב :

  ובבואי היום לבכות לך
  על רהב ושקרים
  נאנחות הן אבניך
  אשר קדרו עם השנים.
  כי כל פינה בך
  רק נדל"ן היא
  ספוגה בדם כה רב
  עוד אזכרך ירושלים
  בליל קר ולעת שרב

  ירושלים של זהב
  לחמדנים חסרי פשרות
  הלא לכל יסוריך
  הם כינורות.

  אלמוני

 12. ואם ישאל ראש הממשלה / עמית הרפז | מחשבה אורחת :

  […] העברתם  את תיקון 90 לחוק התיכנון, תיקון שעבדו עליו שנים רבות, תיקון שהיה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.