חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורשת "אם תרצו" הגיעה למערכת המשפט – מקרה אורי קורב

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 4.04.10 6:03

הדעות אשר השמיע הפרקליט הבכיר בצוות התביעה נגד אהוד אולמרט אורי קורב, משקפות בעיה קיימת בבתי המשפט, דרישה מהציבור להתייחס למערכת בתי המשפט כמערכת חלופית לבית המקדש ולא כאל מערכת אנושית שאינה חפה מטעויות

מאת: דקל דוד עוזר

בפוסט קודם שפורסם כאן הבעתי ביקורת על ארגון "אם תרצו", אשר שימש ככלי מלחמה כנגד שליחי הביקורת. לטעמי, הקמפיין השלילי של "אם תרצו" כנגד ה"קרן החדשה" לא היה אלא כלי לפגיעה בחופש המחשבה והביטוי, כאילו אסור להצביע על פגמים בהתנהלות צה"ל (אירועים שחלקם התרחשו, וצה"ל מודה בכך. אני בטוח שלא הייתה כוונה רעה על אף הניסיונות לניצול ציני על ידי הפלסטינים, כבמקרה "מוחמד דורה"). כרגיל, ההצדקה הדמגוגית הייתה שזה לא הביקורת שאינה במקומה, אלא אופן העברת הביקורת, המקום והזמן.

לפני מספר חודשים הביע הפרקליט אורי קורב דעות לגבי החלטות ועניינים שונים שקשורים לבית המשפט.

למערכת המשפט בישראל מספר תסמונות קשות, להלן השלוש הקשות ביותר:

א.       במקום להיות היכל לפתרון סכסוכים מערכת המשפט היא זירה לליבוי הסכסוכים.

ב.       קיימת דרישה מאוסה והזויה מהציבור להתייחס למערכת בתי המשפט כמערכת חלופית לבית המקדש, כאילו מדובר+ בקודש הקודשים ולא במערכת לקבלת החלטות ופתרון סכסוכים שאינה חפה מטעויות. כבוד המערכת השיפוטית במקומו מונח, אבל כמו כל מערכת שמורכבת מאנשים היא אינה חפה מטעיות שנגרמות על ידי הגורם האנושי עקב הטיות פסיכולוגיות וטעויות בשיקול הדעת ולא רק זאת, אלא שיש מקרים שבהם יש מספר פתרונות לגיטימיים ומחובתה של המערכת לבחור בפתרון אחד בלבד. לכן יש מקום לטעון שפתרון אחר, לגיטימי גם הוא, היה צריך להיבחר– ואין עם זה שום בעיה.

ג.        עינוי הדין במערכת המשפט זועק לשמיים והוא הגורם הראשון במדרגה לכרסום אמון הציבור במערכת המשפט.

הפרקליט אורי קורב הביע טענות בעיקר בקשר לבעיה השנייה, אולי אופן הביטוי היה לא נחמד, אך בהחלט היה מדובר בביקורת בונה: עו"ד קורב הציג את הבעיה, פירט מדוע מדובר בבעיה והציג חלופות, אך מערכת המשפט מצטדקים: זה לא הביקורת שאינה במקומה, אלא אופן העברת הביקורת, המקום והזמן.

מערכת שלא יודעת לשמוע ביקורת בגלל שהמילים לא לטעמה, היא מערכת שלא יודעת לשמוע ביקורת – נקודה.

מכאן אני מגיע למסקנה שמורשת "אם תרצו" הגיעה למערכת המשפט – על ידי תקיפה של השליחים (פרופ' נעמי חזן על ידי אם תרצו ועו"ד קורב על ידי מערכת המשפט) משתיקים את הביקורת; על ידי דמגוגיה (זה לא הביקורת אלא אופן העברת הביקורת, המקום והזמן) משתיקים את מי ששומר על חופש הביטוי.

אני שולח מכאן מסר לעו"ד קורב – אני בטוח שבעתיד תתבטא בזהירות, אבל אני קורא לך שלא לוותר על חופש המחשבה, שלא לוותר על חופש הביטוי והכי חשוב לעולם אל תזנח את החובה, הראשונה במדרגה, לבקר על מנת לשפר את המערכת.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.