חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עשו את הדבר הנכון: ללמוד מאירופה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 28.03.10 5:59

"לעשות את הדבר הנכון" זה משפט אהוב על ביבי, שרוצה שנהיה אמריקה, אבל דווקא האירופאים עובדים נכון יותר. המדיניות שלהם עולה כסף ומרחיקה משקיעים אבל מבטיחה רמת חיים גבוהה וצמצום פערים

מאת: ק. טוכולסקי

מפעם לפעם אפשר לקרוא בעיתוני הכלכלה בארץ ובעולם על המדינות המתעוררות ועל העובדה שהן עוקפות את מדינות אירופה הרדומות, בצמיחה והתפתחות. מדינות אירופה, לא צומחות מספיק מהר, לא מתפתחות מספיק מהר, אוכלוסייתן מזדקנת וההוצאה הציבורית גדלה ולא קטנה לעומת ההוצאות של המגזר הפרטי. העיתונות הכלכלית אינה לבדה, גם מכלכלנים ואפילו היסטוריונים רציניים ולא רק פוסט מודרניסטיים הכריזו פה ושם על ירידתה של אירופה ועל עלייתן של מעצמות חדשות כסין, הודו וברזיל. יש לציין שהיסטוריונים רציניים הכריזו על הירידה הזו עוד בזמן שכלכלית אירופה הייתה חזקה וממגוון סיבות גאו-פוליטיות ואילו עיתוני הכלכלה בישראל ובעולם על שלל המוחות המבריקים מבחוץ והדהויים מבפנים שכותבים בהם מתייחסים לנתונים סטטיסטיים של השנה החולפת כאל "ההיסטוריה" ואל ההווה בטווח ירידה או עלייה שבועית של הבורסה כאל המציאות.

אירופה כבר אינה מרכז העולם הפוליטי ומדינות קטנות במרכזה כבר אינן שולטות, תודה לאל, על אימפריות קולוניאליות עבר לים. אבל העולם הפוסט קולוניאלי שלנו כבר לא עומד מושגים של עוצמה במספר הקולוניות הישירות של מדינה. אירופה אולי אינה מייצאת עוד בהיקפים בהן יצאה בעבר ומתחרה כעת במעצמות מתועשות עולות ברחבי העולם, אולם ללא היבוא האירופאי מהן לא ברור למי היו מדינות אלו מייצרות. אירופה למרות כל הלעג וההספדים הנשמעים מאז שנות ה-50 ועד היום, הייתה ונותרה, המרכז העשיר של העולם. לא רבים הם אותם אנשים מאושרים במעצמות העולות של סין, הודו וברזיל שחייהם טובים כמו של עובדים ועניים החיים במדינות אירופאיות עניות כמו פורטוגל, לאטביה או יוון. העושר של המעצמות החדשות נובע בעיקר מכך שאת זיהום האוויר של הרוהר, וזיהום המים של הריין שחוסלו בהדרגה מאז שנות ה-70 תמצאו היום במעצמות הכלכליות העולות ואת ניצול העובדים שהאירופאים צמצמו בהדרגה במהלך המאה ה-20 תמצאו היום במדינות המתפתחות ואת הילודה המטורפת שמתעלמת ממגבלות המשאבים בעולמנו גם כן לא תמצאו באירופה.

מתן אפשרות לתעשיינים לזהם בשביל להוריד עלויות יצור או לכרות משאבי טבע, מתן אפשרות למעסיקים לנצל בכל דרך יצירתית את עובדיהם וגידול לא מבוקר של האוכלוסייה, הם הבסיס להצלחה הכלכלית של העולם השלישי. תאגידים וחברות, מעסיקים ותעשיינים נמלטו מאירופה ש"שקעה" לה בניסיון לרסן למען טובת הכלל את תאוות הבצע של מעמד בעלי ההון. באירופה אולי אין 8% צמיחה בשנה אבל אין גם עוני, ניצול וזיהום כמו שיש במעצמות הכלכליות החדשות. באירופה לא מצפים מילד ללכת לעבוד לפני שהוא סיים לפחות 10 שנות לימוד ויותר. באירופה לא סוללים כביש או שופכים שפכים לא מטוהרים לנהר או בונים סכר באופן שמוחק לאוכלוסיות שלמות את אזורי המחייה. בקיצור באירופה לא חושבים שרווחים מהירים לבעלי הון צריכים לבוא על חשבון טובת הכלל. אירופה היא לא גן העדן הסוציאליסטי ובין חברות האיחוד נמצא את שבדיה ודנמרק מצד אחד ואת רומניה ובולגריה מהצד השני, בכל מדינות אירופה יש עוני ופערי מעמדות. אבל הכיוון ברור, לא הכל אפשר לעשות למען התעשרותם של מעטים בכל מחיר וסטטיסטיקות מוטות שמראות צמיחה. האירופאים אולי מזדקנים כיום, אבל כשהאוכלוסייה תקטן הם יקצרו את פירות ההזדקנות הזמנית הזו מבלי לדאוג לכך שהמשאבים המוגבלים שלהם צריכים לתמוך באוכלוסיות הולכות וגדלות.

הצרות של אירופה הן צרות של עשירים. בעיות אינטגרציה של מהגרים הן דוגמא קלאסית. הרי אם אירופה שוקעת אין לכאורה סיבה למהגרים מכלכלות עולות לנהור לאירופה. הצמיחה בהודו לא עוצרת את הזרם הקבוע של מהגרים מהמדינה לאירופה בחיפוש אחר רמת חיים יותר גבוה. מי שבוחן טבלאות וסטטיסטיקות לאורך זמן ארוך יותר מרבעון של נתוני בורסה, יבחין די מהר שרמת החיים באירופה הרדומה והעייפה גבוה בהרבה מזו של הכלכלות המתפתחות. מדינות רווחה, שמירה על איכות סביבה, חינוך נגיש וברמה גבוה, עתיד לעובד הפשוט שאינו רק 12 שעות עבודה ביום במפעל מזוהם כמקובל בכלכלות העולות של העולם המתפתח. אפילו הקסנופוביה המפורסמת של אירופה אינה מרתיע משום מה את המהגרים, אולי משום שאפשר לדבר על קסנופוביה באירופה כעל תופעה רק בגלל האנומליה שלה. בארצות מהן מגיעים מהגרים לאירופה יש לא רק קסנופוביה אלא שנאה מסורתית כלפי מיעוטים מקומיים, דיכוי מעמדי ומגדרי שהם חלק מהמסורת והתרבות המקומית. טורקים מוסלמיים דתיים הגיעו לגרמניה בתקופה שהם סבלו מרדיפות במדינתם המוסלמית. בני קסטות נמוכות בהודו ממשיכים להגיע לאירופה כי באירופה אף אחד לא בוחן את הקסטה שלהם.

האיחוד האירופאי אינו גן עדן, הוא לא אוטופיה סוציאליסטית ובחלקים גדולים שלו הוא אפילו לא מודל סוציאל-דמוקרטי ראוי. אבל האירופאים, בתפיסה מודרנית, בחשיבה הגיונית, בלמידה קשה מטעויות העבר שלהם ובנכונות להודות בהן, עשו את הדבר הנכון. חינוך נגיש, שמירה על איכות סביבה, בריאות לכל, קידום מיעוטים ושאיפה לשוויון מגדרי עולים כסף ומרחיקים משקיעים אבל הם גם מבטיחים רמת חיים גבוה ופערים מצטמצמים. בזכות הדברים האלו לא זוכים למחיאות כפיים של העיתונות הכלכלית,  אבל גם בעלי ההון שמוכנים להשקיע בהודו מעדיפים לחיות ביבשת הישנה. בעולם שהולך ומזדהם, בעולם שבו האוכלוסייה הולכת וגדלה למרות הוודאות לגבי מגבלות המשאבים שבו, בעולם שבו למרות העושר שהולך וגדל מי שמייצרים את העושר חיים ברובם המוחלט בעוני מחפיר, אירופה היא דוגמא למשהו אחר, לא מושלם אבל טוב יותר. גם לאירופאים בעיות לא פשוטות, גם באירופה המערכה על מדינת הרווחה נמשכת, ועדיין טוב יותר. זאת יכול להבין כל מי שבוחר להסתכל על העובדות היבשות ללא התיווך המעוות של תפיסות נאו-ליבראליות ופוסט מודרניסטיות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

11 תגובות

 1. גליה :

  ההשוואה אינה הוגנת. היא צריכה להיות מול ארה"ב ולא מול המדינות המתפתחות.
  אירופה ידעה (ויודעת) מאוד יפה לנצל את המשאבים במדינות המתפתחות, כולל העברת המפעלים המזהמים לשם ויבוא מהגרי עבודה.

  את "פירות הזדקנות אירופה" האירופאים כבר אוכלים.

  אתה מתוכח עם השיטה ?! תתמודד בליגת האלופות ולא במשחקי גביע

 2. מיכאל לינדנבאום :

  שאפו!!
  היה מצויין אם אפשר היה לפרסם מאמר כה מאיר עיניים ולב ב-ynet ובכל הנגזרות האחרות של התקשורת הניאו-ליברלית בארץ.

 3. ק. טוכולסקי :

  גיה ההשוואה צריכה להיות אירופה, קנדה, אוסטרליה, יפן, ניו זילנד וגם ישראל עד לאחרונה מול העולם כולו. אבל ההשוואה נוגעת לנושא של צמיחה מול חוסר צמיחה. האירופאים מוצגים מול המעצמות העולות של העולם החדש משום שאצלם אין צמיחה הנקודה היא שאין אצלם צמיחה גבוה בגל שמה לעשות כשאי אפשר לפתוח מפעל שמזהם בחופשיות ומעסיק עובדים בשכר רעב 12 שעות אי אפשר לצמוח כמו סין והודו.
  גם מול ארצות הברית ההשוואה תהיה נכונה בארצות הברית קל יותר לזהם ולנצל עובדים גם אם לא באותה הקלות שזה נעשה בעולם המתפתח.

 4. עמי וטורי :

  כמה ממדינות אירופה ובהן בראש וראשונה שבדיה, נורבגיה, דנמרק ופינלנד הצליחו גם למנוע לחלוטין עוני אבוסולטי, ולהשיג שווין כלכלי גבוה וביטול פערים מעמדיים בשיעור שלא הושג ע"י אף מדינה אחרת בהיסטוריה המודרנית לרבות הארצות שקראו לעצמן קומוניסטיות.

 5. עודד גלעד :

  תודה על עוד מאמר מצויין.
  אבל ברשותכם הנה משל שלוקח את העניין עוד צעד אחד שמאלה:

  החתולים האירופאים שמנמנים, שבעים ומטופחים, ומקיימים סוציאליזם פנימי נדיב ונאור, ממש מופת לכל חי. רק שבאותו זמן, עכברי הקולוניות שלהם (לשעבר, בטח שלשעבר) מתרוצצים אחוזי חופש ומתחרים בינהם מי יחלוב יותר את ארצו ויספק יותר כדים של שמנת לחתולים הסוציאל-דמוקרטיים של אירופה.

  אה – ברור שבתנאים האלה עדיף להיות חתול אירופאי עצלן וסוציאליסט מאשר עכבר צעיר ופעלתני בעולם הרוב…

  (המסקנה שלי – למי שתוהה – היא שסוציאליזם לאומי הוא גועל נפש)

 6. ק. טוכולסקי :

  לרוב מדינות האיחוד: שבדיה, פינלנד, נורבגיה, אסטוניה, לטביה, ליטא, הונגריה, סלובקיה, צכיה, אוסטריה, רומניה, בולגריה, סלובקיה, לוכסמבורג, פולין, לא היו קולוניות, בחלק מהזמן לאורך ההיסטוריה הארוכה שלהן הן היו תחת שליטה של מישהו אחר.

  ההיסטוריה הכלכלית של אירופה היא היסטוריה של מלחמות וניצול שרובו פנימי ולא חיצוני. במשך מאות שנים מעמדות השלטון באירופה ניצלו את האיכרים והפועלים. התקופה הקולוניאלית על כל מוראותיה המשיכה הוציאה את הניצול החוצה. אבל האירופאים למדו מעברם. זה מה שניסיתי לומר. היום המדינת הרווחה האירופאית לא באה על חשבון האחר בעולם הרחב ובחלק ניכר ממדינות אירופה, יש אוכלוסיות מהגרים ניכרות ממדינות שלא היו קולוניות.
  האיחוד האירופי למרות מגמות ניאו ליבראליות ותפיסות אוהדות מדי לרעיון השוק החופשי, בכל זאת אוסר על העסקה של יותר מ-48 שעות בשבוע, ארוך ביחס לחלק ממדינותיו אולם קצר ביחס לעולם השלישי. האיחוד פועל למען איכות סביבה ועוד דברים שלא נובעים מסציאליזם לאומי שהוא אכן תופעה מגעילה.

  בכל מקרה חברים, קוראים, כותבים, מתעניינים שיהיה לכולנו חג שמח ושנתקרב במהלך הזמן שבין פסח הזה לפסח הבא ליציאה מהשיעבוד לניאוליבראליזם ולפוסט מודרניזם לחירות סוציאליסטית לגווניה, מודרנית ונאורה.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לעודד,
  גועל הנפש הוא השליטה של התאגידים הרב-לאומיים(ביחד עם סין,הודו,וברזיל)על כלכלת העולם ועל הממשלות הלאומיות.

  האמירה שסוציאליזם לאומי הוא שלילי,יוצרת דיכוטומיה ברורה.
  או הכל או לא כלום.
  האם את זה אנו רוצים.

 8. יריב :

  אדון קורט טוכלובסקי:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Neocolonialism

  קצת העשרה כללית לא תזיק לאדוני.

 9. ק. טוכולסקי :

  יריב
  בתור התחלה אני ממליץ לא להשתמש בויקיפדיה בתור מקור בודד, זה אחלה מקום להתחיל חיפוש אחר מקורות אבל לך תדע מי מה ולמה, יכול להיות שאתה כתבת את הערך ושתלת אותו.

  בתור המשך, נו קראתי, לא למדתי שום דבר חדש ולא מבין מה אתה מנסה לומר. אם אתה מנסה להראות לי כמה האירופאים עדיין רעים, אני מקווה שהפקת קתרזיס מעצם שליחת הטוקבק, אני עדיין לא מבין מה אתה רוצה לומר. אני מניח שכמו פוסט מודרניסט טוב נפלת למלכודת, האירופאים רעים נקודה ואסור ללמוד מהם כלום, רלחרטטיביזם תרבותי במיטבו.

  לגבי העשרה כללית, אני מסכים, העשרה כללית זה טוב וכל הרחבה להעשרה הכללית תמיד מועילה.

  לסיום אני ד"ר, אז או שתכתוב בלי תארים כמקובל באתר למשל: לק. או לק. טוכולסקי אם אתה מתעקש על תואר נא לדייק: לד"ר טוכולסקי, את המר והאדון תחסוך ממני.

 10. יריב :

  ד"ר ד"ר, אבל להשתמש במילים הוא עדיין לא יודע. מה בין הגדרה כמו "ניאו-קולוניאליזם", ששגורה בקרב השמאל כבר יותר מ-50 שנה, לבין פוסט מודרניזם? שום דבר. אבל כמו אצל בולשביק ציוני טוב, כל מי שלא הולך בשח, מצביע לעמיר פרץ ושר "התקווה", הוא פוסט-מודרניסט-פוסט-ציוני-ניאו-ליברל-קפיטליסט. אין מקום לגוונים, אין ניאואנסים – זה אנחנו או הם. שזה, באופן אירוני, בדיוק במה שהוא מאשים אותי.

  אדון טוכלובסקי (אולי תרצה גם שאפנה אליך "הר טוכלובסקי", מאחר ואתה בכלל דמות גרמנית משנות ה-20?), אירופה עשקה ושדדה את העולם במשך מאות שנים, וממשיכה ועושקת אותו גם היום. "בריטיש פטרוליאום", "של", "מוטורולה", "איקאה" ושאר ארגוני צדקה גלובליים, הם אירופאים כמו מגדל אייפל ושער ברנדנבורג. אולי בעולם שלך יש חלוקה ל"סוציאל דמוקרטים טובים" מול "אמריקאים ניאו-ליברלים רעים", אבל כמו שאתה אומר, המציאות מורכבת קצת יותר 🙂

 11. חנה בירו :

  סך הכל לא משנה מה היה, מדובר על עכשיו. האירופאים שומרים על עצמם ועל סגנון חייהם, ולא מוכנים שינצלו אותם , זוהי תפיסת עולם נכונה, ועלינו ללמוד מהם ולא מהאמריקאים. זה הכל. בלי כל מיני הגדרות סמנטיות ופילוסופיות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.