חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפקרת הפרטיות – מרוץ חימוש יקר / עו"ד יהונתן קלינגר

נושאים דעות ב 24.12.07 6:02

בעקבות מותו של אילן כהן, שקפא למוות בעת שניסה לתקן תקר ברכבו, מיהרו שניים מחברי הכנסת ליזום הצעת חוק שתחייב חברות איתור למסור מידע לבני המשפחה במצב של סכנת חיים. יהונתן קלינגר בטורו השבועי מסביר מהו מחיר הפגיעה בפרטיות

חדשות סוף השבוע קדחו עקב מותו של אילן כהן נכה שקפא למוות לאחר שנפל בעת שניסה לתקן תקר בגלגלי המכונית. ברכבו של כהן הותקן איתוראן, שהוא מכשיר שמסוגל לאתר את מיקום המכונית במקרה שזו נגנבת ולדווח לרשויות המתאימות. בני המשפחה, בעת שחיפשו את כהן הנעדר, התקשרו לחברת איתוראן לבקש פרטים אודות המצאו, ולאחר שאיתוראן סרבו למסור פרטים פנתה המשפחה למשטרה. המשטרה אפשרה את מתן פרטיו של כהן רק לאחר שמשפחתו מלאה טפסים, וכך נוצר מצב בו הפרטים ניתנו מאוחר מדי : כהן כבר נפטר.

לא עברו 24 שעות ושני חברי כנסת, זבולון אורלב ויואל חסון, מיהרו להודיע כי יגישו הצעת חוק. לדבריהם, כל מי שיטען שבן משפחתו מצוי בסכנת חיים יוכל לקבל מידע מספקי שירות זיהוי מקום. הצעת החוק שתוגש, אם תוגש, היא  עוד ספין פוליטי שנועד לצבור הון על חשבון נושאים שנשמעים כואבים כאשר לא שוקלים את המחיר המלא.

יש שיאמרו כי חוק זה הינו חוק נחוץ לשלום הציבור שכן פיקוח נפש דוחה הכל.
אלו שמעוניינים להגן על חיי אדם בכל מחיר, לרבות במחיר של הפקרת צלם האנוש, יטענו מנגד כי החוק נחוץ; החוק גם יעיל ולא יקר למערכת הציבורית שכן בעקבות חוק נתוני תקשורת (הידוע בכינויו חוק האח הגדול) למשטרה בכל מקרה יש את המידע, ולהעביר אותו לאזרחים גם כן היא רק עוד שלב קטן ולא פוגעני במיוחד. מנגד, יעמדו סנגורי הפרטיות ויטענו כי הצעות החוק מקנות פרצה גדולה מדי לאפשר לנשים שחושדות כי בעליהן בוגדים לקבל עליהם מידע, לבני זוג לרגל אחד אחרי השני, להורים לעקוב אחרי ילדיהם ולילדים נקמנים להזיק להוריהם.

הפקרת פרטיות היא מרוץ חימוש יקר; חוק האח הגדול שעבר בשבוע שעבר ככל הנראה היה רק שלב ראשון באותו מרוץ חימוש. כמו קליע הרובה, כמו פצצת האטום וכמו הטיל הבליסטי, מרגע שהאדם גילה כי יש כלי שיכול לסייע לו בתועלת אישית (גם אם מדי פעם פוגע הוא באחרים), הוא לא יהסס להרחיב את השימוש בו ולבקש כלים יעילים יותר. היום מדובר באיתור בני משפחה ומחר זה יהיה בייביסיטר וירטואלי.

העברת הכח משוטרים (שנדיר שאלו מושחתים כמובן) לבני משפחה היא שלב ראשון. בשלב השני ניתן יהיה לנטר אחרי העדרויות של תלמידים מבתי ספר והורדת תכנים פדופילים שאנו כל כך מפחדים מהם, לבסוף ניתן יהיה לבחון נוכחות של עובדים והעדרות שלהם כמו שניתן כיום לצותת לתכתובות המייל שלהם. לא יוותרו הרבה חלופות, והמקום הפרטי האחרון שלנו יהיה הראש.

המחיר של פגיעה בפרטיות לא משולם על ידי העבריינים, אלה, כמו מתנגדי המשטר, יכולים תמיד למצוא מזור במקומות החשוכים והנסתרים, הבעיה היא עם הנורמטיביים, שכפי שאנו יודעים, לא יצליחו להסתתר מאלו שמעוניינים לפגוע בהם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. » עניין של רזולוציה :: נמאס לי מחוקי אח גדול| הבלוג של יהונתן קלינגר | :

    […] ספין חלקלק כמו שכתבתי אמש באתר עבודה שחורה, יזמים פרטיים, בינהם ספין דוקטורים למינם, תמיד קופצים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.