חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכללת ספיר – סכסוך עבודה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 25.03.10 21:31

רק הבוקר פורסמה כאן ההזמנה לכנס ספיר על "פוליטיקה אחרת". לכאורה ספיר היא "מקום אחר", מסתבר ש"סדנא דארעא חד הוא" כשהדברים נוגעים ליחסי העבודה באקדמיה.  נפסק המשא ומתן בין המרצים במכללת ספיר לבין ההנהלה על חידוש חוזה העבודה, כעת הצדדים כותבים מכתבי האשמה זה כנגד זה.  בחרנו להביא את הדברים במלואם ובמקורם

סתימת פיות בספיר
שלשום (23.3.10) נתלו ברחבי הקמפוס שלטי מחאה ובהם סיסמאות המייצגות את המאבק של ארגון הסגל האקדמי בספיר.  השלטים נתלו במקומות בולטים, לצד שלטים אחרים, המפרסמים פעילויות שונות המתקיימות בקמפוס ומחוצה לו, כולל שלטים מסחריים.  למחרת התברר לנו כי רוב השלטים שתלינו הוסרו בידי ההנהלה.
הסרת השלטים היא עדות חותכת להתנהלות הבריונית של ההנהלה ולהיעדר ההבנה שלה של זכויות בסיסיות, כגון הזכות למחאה.
הנהלת המכללה מסרבת להבין כי המכללה לא שייכת לה ואינה העסק הפרטי שלה. כך היא משתמשת באתר הבית של המכללה כדי לפרסם את מכתביו של מנכ"ל המכללה בעניין הסכסוך עם הסגל האקדמי, אך לא מאפשרת קיומה של מחאה לגיטימית במרחב הציבורי בקמפוס.
אנו רואים פעולה זו בחומרה רבה וקוראים לכל ציבור המרצים להצטרף במחאה על סתימת הפיות במכללה וליטול חלק פעיל בפעילות ההסברה. בברכה, נציגי ארגון הסגל האקדמי
לפרטים נוספים – משרד ארגון הסגל האקדמי- 077-9802671 ובאתר www.sapirsegel.org.il

מכתב המרצים – 18 במרס 2010

Sapirletter2manag

מכתב ההנהלה – 18 במרס 2010

Sapirletter2staff

מכתב המרצים לתלמידים 24 במרס 2010

ט' בניסן תש"ע

24 במארס 2010

לתלמידינו שלום,

רצינו לספר לכם מעט על מאבקם של מרצי ספיר לבטחונם התעסוקתי, ולהבטחת רמת הוראה והשכלה אקדמית נאותה לסטודנטים.

רצינו לספר לכם זאת משום שתקוותנו היא לקבל את תמיכתכם במאבקנו זה, אך יותר מכך משום שאנו סבורים שאתם הנפגעים המרכזיים מתנאי העסקתנו הפוגעניים ועל כן חשוב שנאבק יחדיו לשיפורם.

אין בכוונתנו לתאר כאן את חשיבותה של ההשכלה הגבוהה לעצם קיומה של חברה תקינה בעולם המודרני, לא כל שכן לישראל אשר כל קיומה תלוי בקדמתה. חלק מהעובדות הבאות, אולי אינו ידוע לכם: ההכשרה של חוקר במדעי הרוח והחברה (בדרגת דוקטור) היא כנראה הארוכה והממושכת ביותר בשוק העבודה. נדרשות בממוצע כחמש עשרה (ולפעמים עשרים) שנות לימוד אקדמיות על מנת להשלים מסלול זה. המסיימים אותו הם בדרך כלל בעלי משפחות בשנות השלושים המאוחרות לחייהם, ותכופות בשנות הארבעים לחייהם. לאחר סיום שלושה תארים נתקלים המרצים והחוקרים במציאות קשה בה על כל משרה אקדמית, באוניברסיטאות ובמכללות, מתמודדים עשרות חוקרים רבים מוכשרים.

נכון להיום האוניברסיטאות סגרו את שעריהן למרצים חדשים כמעט כליל, בשל צמצומים רחבים שנעשו בהן בשנים האחרונות. המכללות הציבוריות לעומת זאת, מרחיבות את מספר המחלקות שנפתחות בהן והופכות לאחד המסלולים המרכזיים ללימודי תואר ראשון ושני.

מכללת ספיר היא מכללה חברתית אשר חרטה על דגלה לפעול למען צמצום פערים בישראל. אך בכל הנוגע למעמד המרצים היא מובילה של שיטת ניהול כוחנית ונצלנית. שיטה זו שוחקת חמורות את הרמה האקדמית.

הסיבה לכך היא שההנהלה בספיר זיהתה את שבריריות מעמדם של חוקרים צעירים אלה כמשאב כלכלי נוח, כמי שיעשו כמעט הכול על מנת לעבוד בתחום הכשרתם. לצערנו הרב, ספיר מצטיינת בניצולם של חוקרים צעירים אלה, ומגדילה לעשות בכך על פני מכללות אחרות. בספיר מועסקים למעלה מ-85 אחוז מרצים במעמד הבעייתי המכונה "מורה מן החוץ". שיעור זה הוא הגבוה ביותר בארץ ומהווה הפרה של הוראות המועצה להשכלה גבוהה בישראל (המל"ג).

ברצוננו לספר לכם על זכויותיו וחובותיו של מעמד המרצים מן החוץ, משום שבכך יש דוגמה בולטת לאופן שבו שיקולי הרווח של הנהלת המכללה מסכנים חמורות את רמת ההשכלה אשר לה אתם ראויים.

המרצה מן החוץ נשכר ללמד על פי חוזה עבודה זמני, לסמסטר עד שני סמסטרים (4 עד 8 חודשי עבודה בשנה בלבד). כתוצאה מכך: אין לו כל מניע של ממש למחוייבות מלאה למוסד בו הוא מלמד ולתלמידיו. במידה ומסיבה כל שהיא מתברר בתקופת השינויים של מערכת הלימודים שמכסת הסטודנטים בקורס אינה מגיעה למינימום שקבעה המכללה, הקורס נסגר מסיבות כלכליות, והמרצה מפוטר לאלתר. מכיוון שתוכניות הלימוד האקדמיות נקבעות כשנה מראש, המשמעות של הודעה מאוחרת זו היא הפיכתו של המרצה מן החוץ בן לילה למובטל ואין למרצה כל סיכוי לפרנס את משפחתו בתחום עיסוקו בשנה הקרובה.

העדר בטחון תעסוקתי משפיע על איכות ההוראה. אנא חישבו על כך: מי מכם אינו בוחר לפעמים בשיעור רק משום שהמרצה המלמד אותו מעניק ציונים גבוהים בהרבה מאלו שלהם אתם ראויים באמת? מי מכם אינו נמנע לעיתים משיעור מעניין וחשוב, רק משום שחומר הלימוד בו קשה, ועל כן עשוי להנמיך במעט את הממוצע שלכם? או, מי מכם החליט להעניק ניקוד נמוך במשוב למרצה שעמד על חובת הקריאה משיעור לשיעור או שדרישותיו האקדמיות היו גבוהות? צרפו עובדה זו לעובדה שהקורס של המרצה, המלמדכם חומר חיוני ודואג להשכלתכם הנאותה לא יפתח בשנה הבאה, שכן אתם לא תרשמו אליו. המרצה יאלץ בגלל יושרו האקדמי לשוב אל משפחתו בלא כל פרנסה. מה אומרות לכם עובדות אלה על רמת ההשכלה שתקבלו?

בשל תנאי העסקתם הפוגעניים והצורך להבטיח הכנסה סבירה, המרצים מן החוץ מחוייבים לעבוד במספר מוסדות אקדמיים שונים. נסו לדמיין כיצד הדבר משפיע על יכולתם להעניק לכם יחס אישי ועל מידת נגישותם לכם? זאת ועוד: אפילו מרצה מן החוץ המועסק במשך שני סמסטרים חייב לחפש עבודה במשך ארבעת חודשי הקיץ. מרצה מן החוץ אף אינו זכאי להגיש בקשות לסיוע בביצוע מחקרים, בדומה למה שזכאי מרצה בתקן. הדבר מונע ממנו מלחקור, להשתתף בכנסים ולהתפתח מקצועית. המשמעות לגביכם הסטודנטים היא שהמרצים מן החוץ, שאולי בנקודת הזינוק היו בין המובילים בתחומם ובעלי פוטנציאל הוראה ומחקר ראשונים במעלה, עלולים להפוך במהרה לחוקרים ומרצים בינוניים. האם אלה המרצים אשר אתם מבקשים שיסייעו לכם באתגר הראוי כל כך של השכלתכם, רגע לפני שאתם יוצאים לחיים האמיתיים?

אנו מבקשים את תמיכתכם במאבק שלנו על הזכויות הבסיסיות שלנו כעובדים ועל שמירת רמת ההשכלה בספיר, החשובה לנו ולכם גם יחד. אנו רואים במאבק זה חלק אינטגרלי מתפיסה חברתית של צדק שאנו חותרים אליה כבני אדם וכמרצים בכל ימות השנה.

אנו מקווים שמאבקינו זה ישמש גם סמל לערכי חג הפסח הקרב.

חג שמח

ארגון הסגל האקדמי בספיר

לפרטים חשובים על דרישות מרכזיות נוספות שמעלה ארגון הסגל ובאופן כללי על מאבק המרצים, אנא ראו באתר הסגל: www.sapirsegel.org.il


נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. סיימון תמיר - דובר המכללה האקדמית ספיר :

  חברים שלום,
  שמנו לב שאתם עוסקים לאחרונה בנושא המו"מ המתקיים בין ועד סגל המרצים לבין הנהלת מכללת ספיר. בחומר שאתם מפרסמים מופיעות השמצות פוגעניות ואינפורמציה לא נכונה ומטעה כנגד המכללה וראשיה.
  יהיה זה אך הוגן וראוי שתאפשרו להביא בפני ציבור הגולשים גם את קולה של ההנהלה ועמדת המכללה כמתבקש מהכללים הדמוקרטיים ובהתאם לעקרונות השיח החופשי שאתם דוגלים בו כמופיע באתרכם, שנאמר – "נאה דורש נאה מקיים".

  ניתן להשיגני
  בטל: 054-6755245
  מייל: [email protected]

  תודה וחג שמח

 2. קלאודיה טפר :

  לסיימון שלום:

  האם זו השמצה להגיד שרוב המרצים של מכללת ספיר חותמים אבטלה כל קיץ?
  האם זו השמצה להגיד שהמכללה אינה משלמת עבור ימי חג?
  האם זו השמצה לספר שבמבצע "עופרת יצוקה" לא שולם לנו כי הסמסטר של המכינות הסתיים ב31.12? זו השמצה להגיד שהתבקשנו לחזור לעבודה ב11.01.09 לפני שהמבצע תם אבל ללא הכרה בימים שקדמו לאותו תאריך כימי עבודה? האם אנו בחרנו לא לעבוד? האם המכללה התחשבה באנשים שלא היה להם סידור לילדים?
  האם נשמע סביר לצמצם שעות עבודה בדקה האחרונה בעוד שידעתם מזמן שזה מה שעלול לקרות? האם מרצה שמודיעים לו יומיים לפני התחלת העבודה שצימצמו לו 12 שעות עבודה שבועיות יכול לחפש מקום חלופי באותו רגע?
  "נאה דורש נאה מקיים" זה לא רק ביטוי.

 3. סיימון תמיר - דובר המכללה האקדמית ספיר :

  קלאודיה שלום,
  כפי שידוע, מתקיים מו"מ ומהלכו נדונים הפרטים השונים על שולחן הדיונים בין הצוותים ולא באמצעות התקשורת.
  התייחסותי היא לרמה העקרונית והתקשרותית של ההתנהלות. מה שהעלית מבטא בעיות לא קלות וכואבות במערכת יחסי העבודה הנוגעות לכל מערכת ההשכלה הגבוהה בארץ, בעיות שקצרה ידה של המכללה, בהיותה גוף ציבורי מתוקצב, מלפתרן ללא הסכם וגיבוי מחייב של הות"ת והממונה על השכר באוצר. מסיבה זו הודיעה הנהלת המכללה שהיא מחכה לסיום המו"מ הארצי המתקיים בימים אלו, ואף התחייבה מראש ליישמו במלואו. ומכאן המלצתנו למרצים – "הפנו את משאבי המחאה לירושלים והניחו לשדרות". הפלטפורמה של ספיר לא יכולה לשאת מאבק פוליטי ארצי. למה להעניש את הסטודנטים של הפריפריה והנגב בגלל עיוותים של מערכת ההשכלה הגבוהה? במה הם חטאו?

  בתגובתי למערכת ביקשתי להתייחס בעיקר לסגנון הדברים ולביטויים פוגעניים ומשמיצים בגנות המכללה וראשיה, המופיעים חדשות לבקרים בתקשורת מטעם ועד הסגל. לדעתי, אין להם מקום בתרבות השיח הדמוקרטי בכלל, והם גם אינם מאפיינים את יחסי האנוש המעולים, החבריים וההוגנים השוררים בשבילי קמפוס ספיר מהם נהנים כל הבאים בשעריו.
  אני סבור שהאשמות גנאי משמיצות כנגד ההנהלה כמו: "הנהלה נצלנית, התנהגות ביריונית, סתימת פיות, העדר הבנה לזכויות בסיסיות, שיטת העסקה נצלנית, פגיעה בשחיקה ברמה האקדמית, סחיבת רגליים, הטעיות ושקרים", הן מקוממות ולא נכונות. כל מי שמכיר את המכללה וראשיה, יודע שאין כל קשר בינן לבין המציאות. מעולם לא קרה שבעיות לא נפתרו ברוח טובה תוך כדי הידברות משותפת החולקת גם אחריות למכללה ולסטודנטים וגם איכפתיות לפרטים המרכיבים אותה.
  מכאן שההתלהמות התקשורתית כאילו מדובר בהתקוממות של המוני עשוקים כנגד נציגי הקפיטליזם החזירי אינה במקומה, היא מיותרת, אינה קשורה לעובדות המוכרות לכולנו ומעלה תהיות לאן רוצים להוביל את העניינינם. האם לפתרון סביר במסגרת האפשרויות וההיגיון? או שמא לכאוס שיפרוץ הרבה מעבר לגבולות ספיר אל מישורים פוליטיים ואחרים שאין בינם לבין הוראה אקדמית כל קשר.

 4. מכללת "ספיר" – יו"ר מועצת ארגוני הסגל תומך במרצים :

  […] המכללה האקדמית ספיר לנציגי הסגל האקדמי, שבמהלכו אף הכריז הסגל על סכסוך עבודה, נחתם בתחילת אפריל הסכם בין הסגל למכללה. לאחרונה הודי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.