אקרשטיין ירוחם, ביה"ד הארצי פסק לטובת אקרשטיין

בפסק דינו, בערעורה של חברת אקרשטיין על פסיקת בית-הדין המחוזי בבאר-שבע, קובע כבוד השופט סטיב אדלר, כי יש לראות בכלל עובדי חברת אקרשטיין, בשלושת אתרי הייצור של החברה, יחידת מיקוח אחת. פירושו של דבר הוא שההסתדרות ולא כוח לעובדים תייצג גם את עובדי אקרשטיין ירוחם

להלן דברי עו"ד איתי סבירסקי שייצג את כוח לעובדים:

ניתן פסק-הדין באקרשטיין

והוא גרוע. אמנם נרחב ותקדימי, אבל ממש גרוע.

הוא גרוע לא רק לנו לכוח לעובדים – נקבע שיח' המיקוח היא כל החברה ושכרגע ההסתדרות היא הארגון היציג בה, הוא גרוע למימוש זכות ההתארגנות בישראל, כי הוא די הולך אחורה מבחינת יחידת המיקוח, אפשר לדעתי לומר שפסקי-הדין האזוריים בעניין ויטה פרי-גליל, גן המדע ואקרשטיין נותרים כעת בסימן שאלה, הוא במידה רבה הולך אחורה מפסקי-דין אלו, מחזק מאוד את יח' המיקוח הרחבה ומקשה על יח' מיקוח מקומית.

חבל מאוד,

איתי

לקריאת פסק-הדין

ירוחם - אזור התעשיה המזרחי

ירוחם - אזור התעשיה המזרחי

מפעל אקרשטיין הוא המזרחי ביותר, הימני בצילום

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

15 Responses to “אקרשטיין ירוחם, ביה"ד הארצי פסק לטובת אקרשטיין”

 1. יואל הגיב:

  ממש לא נכון. כדאי שתקראו את ההחלטה של אדלר לפני שתפסרמו דברי שקר על שם סבירסבקי

 2. דליה הגיב:

  כוח לעובדים… שני אנשים וחצי שגם לא יודעים לעבוד…

 3. עבודה שחורה הגיב:

  ליואל (1)

  מה שפורסם הועתק ממכתבו של עו"ד סבירסקי

 4. יואל הגיב:

  אז סבירסקי ×”×–×” כתב דברים לא נכונים…

 5. עמי וטורי הגיב:

  את דעתי על פסק הדין אין צורך שאומר היא ברורה. אבל חשוב לי להבהיר דבר אחד ולהבהיר אותו באופן חד וברור. כוח לעובדים עומד ויעמוד מאחורי עובדי אקרשטיין ירוחם יהיו הנסיבות אשר יהיו. אני כולי תקווה שההסתדרות והנהלת אקרשטיין מבינים שלעובדי ירוחם צריך להיות טוב ושאסור להם לפגוע במובילי ההתארגנות. אם זה לא יובן כוח לעובדים לא ישב בשקט.

 6. עבודה שחורה הגיב:

  ליואל,
  להלן ציטוט מפסק הדין:

  21. סוף דבר – הערעור מתקבל. אנו מצהירים, ×›×™ חברת אקרשטיין תעשיות בע"מ, על כלל אתריה, היא יחידת מיקוח אחת, וכי לעת הזו, ההסתדרות הכללית היא ארגון העובדים היציג של כלל עובדי החברה. רשמנו לפנינו את הצהרת באי כוח החברה, ×›×™ החברה תנהל משא ומתן עם ארגון העובדים היציג במטרה להגיע להסכם קיבוצי.
  משמדובר בסכסוך קיבוצי-ארגוני, אין צו להוצאות.

  נראה לנו שעו"ד סבירסקי זכאי להתנצלותו של "יואל"

 7. חן הגיב:

  ברגע שהשופטת נילי ארד אמרה לסבירסקי "אולי אתם בכוח לעובדים היוויתם טריגר להתארגנות, ובזה תרמתם את תרומתכם", הדהד במוחי הלא משפטני המושג – בג"צ.

  השאלה הבאמת מעניינת היא, כמה עובדים לא מאורגנים הצליחה ההסתדרות לארגן בעצמה בתקופת קיומו של כוח לעובדים, ולפניה, וכמה ההסתדרות מצליחה לשמר את מהות ההתארגנות כדי שזו לא תתרוקן מתכנה.(כפי שזה קורה בהרבה מקומות מאורגנים שחוסים כבר שנים תחת גג ההסתדרות).

  מכיוון שהשופטים היו מודעים היטב לבעייה הזו, מעניין איך הם התייחסו אליה, אם בכלל, בפסק הדין.

  כי כרגע כפי שזה נראה, ההסתדרות פשוט בונה על כוח לעובדים.
  להסתדרות יצא שם של גוף מאובן ומושחת, עד כדי כך שיש עובדים שמעדיפים לנסות ולהתארגן דרך ההסתדרות הלאומית (עובדי הוט, המהלך כנראה נכשל וכן טייסי אל-על, להלן). כוח לעובדים הוא לפיכך מתנה להסתדרות ולמעסיקים ביחד.

  וכדאי לזכור שבצמוד לדיון על אקרשטיין התנהל הדיון על טייסי אל-על
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000545022&fid=829

  בקיצור- מצעד האיוולת
  http://www.blacklabor.org/?p=18003

 8. הייתי עצוב לקרוא את הידיעה, כי אני מכיר את העובדים בירוחם וליבי נשבר כשאני חושב על הבשורה הרעה הזו.
  שיהיה בהצלחה ואל תתייאשו. צריך לעשות מה שאפשר, ולדעת שלא תמיד מנצחים בכל קרב.

 9. הפסד צורב הגיב:

  אם מחר יבואו לכוח לעובדים אנשים העובדים במפעל שהסטטוס שלו דומה לזה של אקרשטיין ויבקשו להתאגד, אנשי כוח לעובדים יחשבו עשר פעמים לפני שהם נכנסים לעימות שבו התקדים המשפטי עלול לסרס אותם לחלוטין.

  ההפסד מדגים את החשיבות של פעולה במקביל במישור התארגנות עובדים ובמישור המפלגתי, כדי לאפשר בבוא היום (וזה ייקח זמן רב) שינוי בחוק, באופן שיבטא את המצב הרצוי כעמדת כוח לעובדים. שינוי כזה לא יאפשר פרשנויות שונות לחוק כפי שקרה כאן (בי"ד ארצי הפך את החלטת המחוזי, פנייה לבגצ היא הימור יקר).

  כוח לעובדים בפירוש מצליחה לאתגר את ההסתדרות, אבל כל עוד מס' האצבעות שיונפו בכנסת לטובת ההסתדרות גדול בהרבה ממס' האצבעות שיונפו לטובת כוח לעובדים, לא יחול שינוי במצב.

  מכאן גם אפשר להבין עד כמה גדול הכעס (העצור ברובו, מסיבות טקטיות) של אנשי כוח לעובדים ויסו"ד על חברי כנסת שתומכים בהתאגדות עובדים וכרתו ברית פוליטית עם עופר עיני.

  איתי

 10. נמרוד ברנע הגיב:

  כל הכבוד לעובדי אקרשטיין ירוחם, לכוח לעובדים ולעו"ד סבירסקי על מאבקם למען וועדי עובדים דמוקרטים ולא הסתדרות שסוגרת דיל עם המעסיקים.

  למיטב הבנתי כוח לעובדים נמצא במעין פרשת דרכים – הוא צריך להחליט על הקו האסטרטגי שלו אל מול המגמה המסתמנת של השתלטות עויינת של ההסתדרות על התארגנויות עובדים במקומות גדולים.

  האם כוח עובדים יפנה לאיגוד עובדים במקומות עבודה קטנים? האם כוח לעובדים יעבור לאגד עובדים בצורה ממודרת וינסה להתנגב מתחת לראדר של ההסתדרות? האם אחרי עידן עופר עיני בהסתדרות (אם הוא יגמר בזמן הקרוב) הדברים ישתנו?

 11. חן הגיב:

  לנמרוד.
  דעתי האישית, אחרי שקראתי את פסק הדין.
  באופן בולט צצה שם שוב ושוב שאלה, שבמהותה, לפי הבנתי, מעלה שאלה לגבי הגדרת חברות בארגון עובדים.

  למשל, מתוך פסק הדין:

  "יחסי העבודה בחברה הוסדרו בעבר בהסכמים קיבוציים מיוחדים שנחתמו בין חברת "אקרשטיין צבי בע"מ" לבין ההסתדרות . לבית הדין הוגשו שני הסכמים קיבוצים: האחד – משנת 1996, בין חברת "אקרשטיין צבי בע"מ" לבין מועצת פועלי הרצלייה ואגודת פועלי הבניין. תוקפו מיום 1.1.1966 עד ליום 31.12.1966. בהסכם נאמר, ×›×™ הוא יחול על כל עובדי החברה ברחבי הארץ. ההסכם השני – מיום 4.1.1983, בין חברת "אקרשטיין צבי בע"מ" לבין מועצת פועלי הרצלייה ואגודת פועלי הבניין שליד מועצת הפועלים. תקופת ההסכם נקבעה לשנתיים, מיום 1.1.1983 ועד ליום 1.1.1985. כפי הנראה, ההסכם חל רק על עובדים ששמותיהם צורפו להסכם (הנספח לא הוגש לבית הדין).

  **יחסי העבודה הקיבוציים במפעלי החברה לא נמשכו לאורך זמן מטעמים שלא הובררו לפנינו כל צרכם**.

  מתוקף יחסים קיבוציים "היסטוריים" אלה, המשיכו חלק מעובדי חברת אקרשטיין, וחלק מעובדי אתר ירוחם בכללם, *לשלם דמי חבר להסתדרות הכללית*. זאת, עד למועד ההתארגנות בכוח לעובדים וביטול חברותם בהסתדרות של חלק מעובדי אתר ירוחם, כפי שנבאר.
  לטענת ארגון כוח לעובדים, נעשה בשנת 1994 ניסיון של עובדי אתר ירוחם להתארגן בהסתדרות הכללית ולהקים ועד עובדים. לפי הטענה, מהלך ההתארגנות נגדע באיבו בשל פיטוריהם של פעיליו".

  כלומר, במשך שנים שילמו עובדים דמי חבר להסתדרות בלי לקבל ממנה שירות כלשהו!

  כל זה לא מונע מנציג ההסתדרות בדיון לטעון:
  "בא כוח ההסתדרות ציין, כי גם בשלב הדיון בבית הדין האזורי היו חברים בהסתדרות 139 עובדי חברת אקשטיין מתוקף חברותם "ההיסטורית" ועובדה זו לא הובאה לידיעת בית הדין האזורי".

  רוצה לאמר, אם היתה עובדה זו מובאת בפני בית הדין האיזורי ייתכן שהיה משנה את פסיקתו?

  עצם העובדה ש"חברות ההסטורית" = תשלום דמי חבר לחינם, מהווה פקטור בדיון המשפטי, הן באזורי והן בארצי, מחייבת, או תחייב לדעתי בהמשך את כוח לעובדים להעמיד למבחן את עניין הגדרת החברות.

  כמו שזה נראה כרגע, מדובר בבדיחה גרועה.

 12. חן הגיב:

  מלך "תן וקח"
  עופר עיני עושה לכם ועד עובדים וכאב ראש, אך בתמורה פותח לכם את דלתם של רגולטורים
  24/02/20

  http://www.globes.co.il:80/news/article.aspx?did=1000542005&fid=2692

 13. מצא את ההבדלים הגיב:

  1. מלך "תן וקח"
  עופר עיני עושה לכם ועד עובדים וכאב ראש, אך בתמורה פותח לכם את דלתם של רגולטורים
  24/02/20

  http://www.globes.co.il:80/news/article.aspx?did=1000542005&fid=2692

  2.
  http://www.irconsultants.com/services-unionavoidance.html

 14. עמי וטורי הגיב:

  איתי ונמרוד תודה על הניתוח של מניעי כוח לעובדים ושיקוליו אך אני חלוק על הניתוח הפוליטי שלכם.
  כואב לי על העובדים בירוחם דווקא בגלל שאני יודע שהם חשים את מה שחשתי אני בתום השביתה בנתב"ג בנובמבר 2006. תחושה של כעס אדיר. אבל כוח לעובדים הוקם ע"י אנשים שחוו בדיוק את החוויה הזו שאני מאזכר כאן, ולכן זהו ארגון חף מאשליות. אין מי שיעשה עבור העובדים בישראל את מה שהם לא יעשו בעצמם ועבור עצמם. ההסתדרות לא השתפרה ב 90 השנים האחרונות, מערכת בתי הדין לעבודה היא חלק אינטגראלי מכל מה שמתרחש בחברה הישראלית ושלי יחמוביץ אחת לא תשנה את המציאות גם אם היא תיתמוך בכל מהלך של כוח לעובדים. מסיבה זו גם אין בכוח לעובדים כעס על איזשהו חבר כנסת. חלקם עוזרים הרבה, חלקם עוזרים קצת ורובם לא עוזרים ולא יעזרו גם בעתיד הנראה לעין. הדבר היחידי שעוזר הוא עוד וועד ועוד חברים בכל מקום ובכל מצב ואת זה אנו עושים היטב. כך שאני לפחות, רגוע עד כמה שאני יכול להרשות לעצמי במסגרת המחויבויות שיש לי. השיקולים שלנו את מי לארגן מבוססים תמיד גם על הערכת המציאות המשפטית שכידוע אינה מדגדגת את זו הקיימת בארצות סקנדינביה ובצרפת. אבל זהו נתון ואנו עובדים איתו. יש לנו וועדים עם "יחידות מיקוח פשוטות" יש כאלו שלא (כמובן תוך מודעות גמורה של העובדים לסיכונים הנלווים בכך) ויש לנו תאים קטנים גם במקומות שאין לנו כרגע יומרה לארגן תחת כוח לעובדים. גם יחדות המיקוח שבהן יש לנו וועדים נבדלות בגודלן ואנו עובדים במרץ גם על אלו וגם על אלו.
  קצב הגידול הנוכחי של "כוח לעובדים" הוא כ 300-400 חברים חדשים בחודש. חברים המצטרפים ללא כפייה ולא ע"י החתמות בחסות ההנהלה. אני כמובן מקווה שלא ירחק היום שבו הקצב יהיה 3000-4000 חברים חדשים בחודש. אבל מהפכות לא קורות ביום אחד והן לא באות אף פעם בברכת המימסד או באמצעות כוח מיטיב המופיע מלמעלה. כמו כן הפרלמנט במדינות בעלות רמה מסוימת של דמוקרטיה פוליטית משקף בסופו של דבר את הכוחות הקיימים ברמת הבסיס. לכן הגם שאני מבין את התקווה לגלות קיצור דרך אל הארץ המובטחת אין לדעתי קיצורי דרך מעין אלו ובמשתמע גם אין תחליף למה שעושה כוח לעובדים.

 15. zzzzzzzzzzz הגיב:

  48. צביטה בלב

  דודו

  (25.03.10):

  לכול אירגון כוח לעובדים מעובדי אקרשטיין דעו לכם שאנו יוצאים ברגשות מעורבים מצד אחד סוף כול סוף אנו יכולים להקים וועד ומצד שני בית הדין הארצי מכריז על ההיסתדרות כגוף שייצג את אקרשטיין בעקבות המאבק והתמיכה של כוח לעובדים הגענו לאן שהכענו ואז באה ההיסתדרות כמו גנבים בלילה באו לנהנו מההפקר על הגב של כוח לעובדים .
  כמו כן נזכיר שעם כוח לעובדים יחליט ללכת לבג"ץ פועלי אקרשטיין ירוחם יעמדו מאחורי כול אחלטה של כוח לעובדים .
  נ.ב.
  לכול המתגנבים למינהם כגון : שמעוני ואהרון – מה אין לכם בושה פתאום ניזכרתם שאפשר להיבחר לוועד..?!?!

Leave a Reply