חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השמאל החברתי, סיכום פגישת המטה הסוציאל דמוקרטי

נושאים חדשות, פוליטי ב 24.03.10 5:20

שיתופי פעולה עם קבוצות שמאל חברתי נוספות, פנייה לצעירים, פגישות עם פוליטיקאים פעילים והיחשפות לתקשורת – כל אלה בדרך להוות כח פוליטי שמאלי חברתי בישראל. אלה הם עיקרי הדיון שהתקיים במטה הסוציאל דמוקרטי בעקבות הרצאה של יאיר צבן על השמאל הישראלי – המשבר והעתיד

סיכום פגישת המטה הסוציאל דמוקרטי

22.3.2010

נושא הפגישה: השמאל הישראלי – המשבר והעתיד

הפותח – יאיר צבן

השתתפו – 23 חברות וחברים

יאיר פתח בהרצאה מקיפה על מצב הסוציאל דמוקרטיה באירופה ובישראל.
שלוש בעיות הסוציאל דמוקרטיה הן:

 • מה לעשות (הפרוגרמה),
 • עם מי לעשות (הנושא האנושי, המעמד, השכבה, שיתמכו בסוציאל דמוקרטיה),
 • כיצד לעשות (אסטרטגיה וטקטיקה).

ההתלבטות הזאת קיימת גם בישראל ולאור מצב השמאל אין לאף אחד תשובה ברורה, בעיקר לשאלת ה"מי".

אורי יזהר עדכן אודות קבוצות שונות שעמן קיים מגעים בחודשים האחרונים, במטרה להכין כנס נרחב של קבוצות סוציאל דמוקרטיות שבהמשך יקימו תנועה חברתית רחבה בעלת השפעה פוליטית.

בדיון שהתפתח השתתפו החברים: דני גוטוויין, מוטי קרניאל, לקסי, אדי סימון, דניאל שיבר, אלי משולם, ישראל הירשהורן, אהרון פוסקלינסקי, עמוס אבני, נחשון צוק, שרית פילץ-גרנית.

יאיר השיב למתדיינים בקצרה.

הדיון ברובו התמקד בשאלת ה"מי". הכיוון הבולט ביותר היה הצורך לפנות אל הצעירים ולגייס אותם לרעיון הסוציאל דמוקרטי וכן להגדיר באופן ברור מה רוצים הסוציאל דמוקרטים במציאות של ישראל היום. יימשך המהלך של מגעים עם קבוצות קרובת במטרה לארגן את הכנס הנ"ל, בטווח של מספר חודשים.

עלו הצעות להזמין פוליטיקאים פעילים לדיונים במטה ולחשוף את הפעילות לתקשורת.

בשלב הבא יתכנס צוות ההיגוי של המטה ויתווה תוכנית פעילות של המטה לתקופה הקרובה לאור הדברים שנשמעו בפגישה והצעות שתבואנה מהחברים באמצעות מיילים.

סיכם: אורי יזהר – רכז פעולות המטה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

8 תגובות

 1. אבי :

  לקסי,

  * מה הכוונה מאחורי הרעיון להקים "תנועה חברתית רחבה בעלת השפעה פוליטית"? משהו חוץ מפלגתי, משהו שיהיה פלטפורמה למפלגה חדשה, או שיצטרף למפלגה קיימת?

  * צעירים זה טוב. זה אנרגיות, יצירתיות, פעילים, והדור הבא. אך מה עם הדור הנוכחי? (בני 30-60)אני חושב שהציבור הכללי (כולל אני) סובל מחוסר מודעות חמור בנושא.

 2. אבי :

  אגב אני חושב שבהמשך יעניין אותי להגיע ולשמוע הכצעקתה

 3. איתי :

  אבי שואל את השאלה החשובה ביותר, שעליה המטה לא מדבר, לפחות לא במה שהוא מפרסם באינטרנט, וחבל.

  בהמשך לשאלה של אבי, אשמח לדעת יותר על "אורי יזהר עדכן אודות קבוצות שונות שעמן קיים מגעים בחודשים האחרונים". זה משפט שחוזר שוב ושוב בכל דיווח ממפגשי המטה.

  המידע על זהות הקבוצות הללו ונקודות ההסכמה ואי ההסכמה איתן לגבי מטרות ודרך, חשוב הרבה יותר מרשימת שמות האנשים ששאלו שאלות או העירו הערות אחרי יאיר צבן (שהרי ממילא לא נכתב כאן מה הם אמרו ומה ענה צבן…).

  השתתפתי בעבר במפגשים ובשיחות עם פוליטיקאים או פעילים פוליטיים שבהם אחד הצדדים ביקש לא לפרסם את דבר הפגישה או את תוכנה, הבנתי וכיבדתי. אבל אילו המידע מהשיחות של אורי עם גורמים נוספים היה סודי, הוא לא היה מוסר אותו במפגש פתוח שכולם מוזמנים אליו (גם עיתונאים שקוראים את עבודה שחורה).

  חבל שרק מי שיש לו זמן כסף וניידות כדי להגיע לת"א במועד ספציפי יכול לקבל את המידע החשוב באמת, מידע שיאפשר לו להחליט אם הוא רוצה להצטרף ולתמוך במטה או לא.

  נראה לי שאין פה איזו כוונה לשמור על הקלפים צמודים לחזה, אלא פשוט חוסר הבנה לגבי הכוח של האינטרנט לעזור לבנות מציאות בעולם שבחוץ.

  ניתן להיווכח בדוגמאות חיוביות לשימוש באינטרנט בפעילות של קבוצות וארגונים שנמצאים משמאל למס"ד כמו "אפשר אחרת" או המאבק בהתנחלות בשיח' ג'ראח. שם, אתרי האינטרנט, המייל והפייסבוק הם כלי מעולה לגיוס אנשים, דווקא בגלל שמביאים שם כמה שיותר אינפורמציה ותמונות, בהשוואה לדיווח הטלגרפי שלמעלה, שבו רב הנסתר על הגלוי.

 4. לקסי :

  לאבי,
  1. לטעמי – לפי מצב הדברים בזירה המפלגתית עכשו – מפלגה חדשה. אם ישתנה המצב טרם הקמת מפלגה חדשה, יהיה צורך לשקול לפי המצב שיהיה.

  2. בדיון ההתייחסות ל"צעירים" היתה לפי גילאי הדוברים. בסה"כ ההתיחסות "מכסה" טווח שמ-16 ועד 45 (זו הערכתי לדברים, ייתכן ויחלקו עלי, לא נורא). 

  3. ברוך הבא!!!

  לאיתי,

  1. "חֶבֶר הקבוצות"… "הקבוצות" הן התארגנויות שונות במקומות שונים בארץ. שתי דוגמאות מאלה שאתה מכיר תא אופק והמשמרת הצעירה בירושלים. יש בין הקבוצות האלה כמה אנונימיות שאין טעם לפרט.

  2. מסכים איתך בעניין דווח מפורט יותר והכוח של האינטרנט. לו הייתי מוכשר יותר כריפורטר הייתי כותב, אבל זה מה יש…

  3. "זמן, כסף וניידות…" זה נקרא "סדרי עדיפויות" וד"ל.

  בהשלמה למה שכתבתי למעלה על הכוח של האינטרנט, אני עדיין רואה חשיבות לפגישות פנים אל פנים. גם זו שהצלחנו לעשות בע"ש היתה חשובה, על אחת כמה וכמה פגישות מעין זו של מס"ד.

 5. איתי :

  1. בוודאי שיש טעם לפרט, בדיוק בגלל שתי הדוגמאות שנתת, והחיבור של זה לשאלה של אבי ולתשובה שלך שאינה מייצגת החלטה של המטה אלא דעה אישית.

  אם רוב מוחץ של חברי המטה הם חברי מפלגת העבודה (כך היה בעבר, כיום אינני יודע, וכאשר שאלתי לא נעניתי) ואם השותפים הם כאלה שפועלים בתוך מפלגת העבודה, זה לא בדיוק "מטה חוצה מפלגות" כפי שהוצהר מראש, ובטח שיקשה מאוד להפוך אותו לבסיס למפלגה חדשה, כל עוד הח"כים הס"ד בסיעת העבודה (פרץ ויחימוביץ', ואם אנחנו סלחנים גם ברוורמן) אינם פורשים לשום מקום.

  אם המטה הס"ד מנסה לחבר את פירורי האופוזיציה לאהוד ברק – זה לא ממש חדשות מרעישות, אלא אם כן אתם עושים זאת בהצהרה שמתחברים ביחד כדי לצאת מהמפלגה ולא כדי להדיח אותו (ולהמליך במקומו את הרצוג או את עיני).

  לעומת זאת, אם המטה הס"ד ייצר ברית פוליטית עם הקשת המזרחית, עם פעילים לשעבר של אריה דרעי, או עם פעילים לשעבר של רומן ברונפמן במגזר הרוסי – אלו יהיו חדשות מרעישות, משום שזו תהיה הוכחה לשבירת הבועה המוכרת של מפאי וצאצאיה, ולכך שהמטה הוא באמת "חוצה".

  2. לא צריך ריפורטר, תביא מכשיר הקלטה ותעלה את השמע לאתר בתור קובץ – גולמי או לאחר עריכה.

  3. אכן, סדר עדיפויות.

  מה שאמרת על צעירים וגילאי הדוברים מראה היטב שהפורמט, על כל יתרונותיו, מתאים יותר לסוציאל-דמוקרטים שמתקרבים לגיל הפנסיה או עברו אותו (וגם – שיש להם פנסיה, כדי שיוכלו לממן את הנסיעה לת"א, ומצד שני שהם בריאים מספיק בגופם כדי לעמוד בה). מכיוון שיש חשיבות למפגשים פנים אל פנים, אפשר לערוך כאלה ברמה מקומית, כשהאינטרנט הוא הכלי לחיבור בין קבוצות שנפגשות בערים שונות.

  אפשר להישאר בפורמט המוכר (של המפגשים בת"א ושל הדיווחים הטלגרפיים בעקבותיהם) ואפשר לצאת מהקופסה, זה תלוי בכם.

 6. אבי :

  לקסי,

  א. כמה אנשים בערך חברים בפורום הזה בכלל? האם תוכל לאמוד את טווח הגילאים השכיח של החברים בו? (כולל של האנשים שלא מגיעים לכל המפגשים)

  ב. נוטה לתמוך באיתי לגבי האינטרנט וחציית המגזרים. הניו מדיה היא גם כלי של "צעירים", אם כבר דיברנו עליהם. וככזו צריכה לעלות בסדרי העדיפויות. לגבי הסיקור, אולי יש מישהו שכותב/יכתוב מעין פרוטוקול במפגשים, המפרט את עיקרי הדיונים, הדעות והויכוחים. אח"כ מקסימום אפשר לערוך אותו לתבנית יותר דיווחית.

  נ.ב: לקסי, יאללה תפתח פייסבוק משלך, ותעודד צעירים נוספים כמוך לעשות ככה. אתה לא חייב לעשות בו שימוש בלתי מרוסן, ולהודיע לחברים שלך על כל הפעמים שאתה יוצא להשתין. גם אני לא נוהג ככה. מחר, מי יודע, אולי למס"ד יהיה קבוצה בפייסבוק.

 7. לקסי :

  א. כ-120. לא את השכיח. הכולל הוא בין עשרים וכמה לשבעים וכמה.

  ב. בוא וכתוב.

  ג. במפגש האחרון מישהו הציע ואולי יתחיל קבוצה כזו.

 8. אבי :

  אל תסמוך על זה שאבוא. הישועה צריכה לבוא אם כבר ממישהו שכבר נמצא שם. אתמול זה פלוני, מחר זה אני וכיו"ב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.