חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכלא, הפרטי או הציבורי, אינו הפתרון לבלימת הפשיעה

נושאים דעות, זכויות אדם, כלכלה ותקציב, משפט ופלילים ב 23.03.10 5:30

ההצעות להחמיר בענישה אינן שייכת לכאורה לנושאים כלכליים, ואילו המאמר שלפנינו מוקיע את הגישה המתעלמת מהסיבות החברתיות כלכליות לפשיעה. התועלת בהשקעה במניעת פשע ובשיקום אסירים, הוכחה פעמים רבות – אצלנו רוצים דווקא חקיקה דרקונית שתוביל לצורך בעוד בתי סוהר
מאת: ק. טוכולסקי

כלכלת כליאה

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, דוד רותם, אינו נתפס כמי שמעורב בנושאים כלכליים, אלא שחה"כ רותם שמבקש היום להחמיר את הענישה, מבקש בעצם להגיד אמירה כלכלית רבת משמעות. חה"כ הנכבד, מהמפלגה שהיא בכלל לא פופוליסטית/לאומנית/ניאו-פאשיסטית, מבקש בעצם לתת לנפגעים מהצעתו מקום בבית הכלא, במקום חכות או דגים. על הדרך אפשר יהיה לייצר מקומות עבודה לסוהרים, ולחַלק מכרזים לבניית בתי כלא בשביל המדינה, לפחות עד ניסיון ההפרטה הבא של המערכת.

מספר האסירים בישראל הוכפל תוך שבע שנים. הזינוק המרשים במספר הכלואים החל במקביל לרפורמת הפלאים של ביבי הקוסם, ובין תופעות אלה אין סתם קשר מקרי. חלק ניכר מהאסירים, רובם אם לא רובם המוחלט, ביצעו פשע בשל מצוקה. שיעור האסירים שבין מצבם הסוציו-אקונומי, הרקע החברתי שלהם, ופשיעתם יש קשר גדול יותר מבעבר, הגדלת הפערים תורמת ישירות להגדלת הפשיעה. יותר ויותר אנשים לא מוצאים דרך לשבור לחם אלא באמצעות ביצוע פשעים, וכשכלכלת הקסמים פורחת, גם בתי הכלא עולים על גדותיהם. בונוס נוסף, האסירים אינם נכללים במניין המובטלים.

לא צריך להיות סוציאל דמוקרט פנאט, או חס וחלילה סוציאליסט, בשביל להבין באופן אמפירי שהגברת הענישה ללא שיקום אינה תורמת לירידה בפשיעה. אין ספור מחקרים, מעקבים, סטטיסטיקות ותצפיות חוזרות ונשנות מצביעים על כך שמניעה, ובמקרה הצורך שיקום, מורידים את הפשיעה, ואילו השקעה בהרחבת מערכות כליאה ללא השקעה במערכות שיקום, יוצרת אמנם עוד כמה מקומות עבודה, אולם לא מביאה לירידה בפשיעה. מה לעשות כשלאנשים אין ברירה, או אין מודעות לברירות, או אין מסגרות מכוונות, או אין נגישות לקידום עצמי- הם יפנו לפשע. לרגע איני טוען כי אנשים בעלי נגישות, הזדמנויות ויכולת אינם פונים לפשע, אולם אנשים אלו אינם ממלאים את בתי הכלא, במקרה הטוב לאחר שהם נתפסים, הם מבצעים עבודות שירות או משלמים כופר. חה"כ רותם ודומיו אינם מבקשים לכלוא מנהלי חברות קבלן או רופאים שלוקחים כסף מתחת לשולחן, הם מבקשים להמשיך למלא את בתי הכלא בבני המעמדות הנמוכים, עניים, מנותקים, פושעים שאינם נמנים על בעלי הצווארון הלבן. לאורך ההיסטוריה היו פשוט תולים את פושעי הצווארון הכחול והשחור, או מגלים אותם, לצערם הרב של יורשי השופטים המהוללים של מערכת המשפט הבריטית עד המאה העשרים, עונש המוות אינו מקובל בישראל בוודאי לא על גניבה בשווי פרה, ולישראל אין קולוניות מעבר לים לשלוח אליהן פושעים שגנבו בשווי של פחות מפרה- אין ברירה צריך להקים בתי כלא. זה נותן כותרות טובות, שמרגיעות את הפחדים האפלים של המעמד הבינוני, וזה משרת את האינטרסים של המעמד העליון. הם גם יוכלו לזכות במכרזים לבניית בתי כלא וגם יוכלו להתנפח עוד מהתנשאות וחשיבות עצמית, הרי לא הם יהיו בין הדיירים.

כאמור יש פתרונות אחרים, למשל, השקעה ברשות לשיקום האסיר, שבתקציבה הנוכחי יכולה לתת טיפול חלקי לפחות ל-20% מהאסירים. כל המחקרים והמעקבים מראים כי בקרב אסירים משוקמים אחוז הרצידיביזם, החוזרים לפשע, יורד פלאים. אפשר להשקיע במניעה, באמצעות הרחבת האפשרויות להשתכרות וקיום של מי שהיום פונים לפשע כאלטרנטיבה כמעט יחידה, אפשר לעשות את כל הדרוש, רק שזה לא משרת את הדימוי הכוחני של מי שמבקשים להראות לנו שהם חזקים. כלכלית טיפול כזה יהיה טוב יותר לחברה, אבל תדמיתית ומעמדית זה רע לשלטון ההון, ולמפלגות שמשרתות אותו תוך שימוש בתעמולת פחד. הפחד, החשדנות, הפוביות האפילות, הם לחם חוקם של מי שדואגים שעיתונאי חצר יזעקו פשע ואלימות מבוקר עד ליל, ולא ידונו בקשר שבין הפשיעה הגואה, מותה של מדינת הרווחה והתפוררותה של הסולידריות החברתית. בסך הכל כאמור, בבתי הכלא החדשים לא יכלאו מי שמבצעים פשעים כנגד החברה, לא עושקי העובדים ולא מזהמי הנחלים, האוויר , האדמה והים, לא ספקולנטים זריזים שמהמרים על פנסיות ולא בעלי הון שחומקים מתשלומי מס, בקיצור לא אלו שגונבים מיליונים.

שיקום? מניעה? יותר השקעה בחינוך ורווחה? יותר עובדים סוציאליים? יותר מקומות עבודה? זה אולי נכון אבל לא שווה כותרת אוהדת בשום עיתון.

אה כן … ושלא יעבדו עליכם!!!

עורך הטור: נגה  תדמר

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דקל עוזר :

    צודק, השאלה העיקרית היא מה לעשות כדי שיהיה מי שיצדיק אותך.

    לדעתי הפתרון הוא (כרגיל לצערנו) ספין שבו עושים תכנית למיגור הפשע ומשתמשים במונחים אגרסיביים אבל תוכן התכנית הוא למעשה חינוך וכו'

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.