חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קבוצת האחים עופר – בדרך לנגוס עוד שטחים מחוף מפרץ חיפה

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, דיור, תכנון ובניה, דעות ב 7.11.12 22:28

שמואל גלבהרט, יו"ר "הירוקים של חיפה" במועצת העיריה מנתח את תוכנית המיתאר החדשה להרחבת בתי הזיקוק בחיפה ומגיע למסקנות מדאיגות מאוד, הן בעניין בריאות התושבים ורווחתם והן בעניין יחסי הון ושלטון

תכנית המיתאר החדשה להרחבת בתי הזיקוק בחיפה, בכמה סידרי גודל, מעוררת חרדה בקרב תושבי חיפה ויישובי "עוטף מפרץ", לאור דרישת בז"ן להגדיל את זכויות הבניה שלהם מ-24,500 מ"ר, ל-912,000 מ"ר, פי 37.

לכאורה ההגדלה היא "רק" פי 3, מאחר וכבר בנו במשך השנים, ללא היתר, כ-300,000 מ"ר מפעלי ומתקני חמרים מסוכנים ומזהמים. אולם  שטח  הקרקע  המיועדת  לתעשיה יוגדל מ-39.5 דונם, עד 2280 דונם, וזה כבר פי 57.7 !

התכנית תאפשר ניצול 80% משטח זה לבינוי, יותר מכל תכנית שראיתי, או הכנתי בעצמי אי פעם, ולגובה 6 עד 11 קומות! ובסה"כ מעל 10 מיליון מ"ר. מה הטעם לאשר היקפי בניה הזויים שכאלה, כאשר ממילא יש מגבלה (גם כן "מגבלה"…) של 912 אלף מ"ר?

לכן בא המשפט הבא, הלקוח מהוראות התכנית [מעט מקוצר, הדגשות שלי], ומיישב את הסתירה בין הרצוי להזוי, באופן חסר תקדים במתירנותו: "נוסף לזכויות דלעיל, יותרו מתקנים ומיכלים הקשורים לתהליך הייצורלרבות דוודים,  צנרות, ארובות, אלמנטים ומערכות ייצור, וכו'. ההיתרים יאושרו בועדה המשותפת".

כך ממש! בלי מגבלות שטח וגובה, כפוף רק לאישור "הועדה המשותפת", שהציבור אינו משותף בה, רק ראשי 4 הרשויות הנהנות מארנונה ותרומות מבז"ן, ובראשן – עירית חיפה. אפשר היה איפוא לנסח את הוראות התכנית ב-4 מילים: בז"ן רשאים לגדול… כרצונםהמטראז' הזה, יותר מכל הבניה למגורים בערים כמו נשר או יקנעם, ודאי לא נועד לדיור בר השגה… זהו מענק חריג של זכויות בניה "בליינד", בלי לגלות את כוונתן, בסמכות ועדה העוקפת ערכי יסוד דמוקרטיים של שיתוף הציבור. התכנית תשרת אינטרסים זרים, שאינם נוגעים לצרכים המקומיים, החזויים לשנת 2020 ואף 3030.

החמרת תקני הסביבה במדינות OECD, מייקרת את הייצור, עד כדי ספק לגבי כלכליות מפעליהן הפטרוכימיים. מעבר שלהם למדינה כאילו מתקדמת כמו ישראל, עם מובלעת של עולם שלישי כמו מפרץ חיפה, עשוי להיות עבורם פתרון ריאלי ורנטבילי, אם בעלי השליטה במפרץ, ויש אומרים שגם בעיריה, יכשירו לכך את הקרקע, בשטח ובוועדות. "תבואו אצלי", תציע הנהלת בז"ן, כמו במערכון הידוע של הגשש, לעמיתיה באירופה, המחפשים מקום מפלט לפליטותיהם. כך ישודרגו בז"ן מתשתית לאומית, לבינלאומית, מבלי שאנו למרגלות פירמידת השליטה, נדע מי קנה את מי ושולט במה. ספק אם גם הבעלים ידעו, זוכרים את ה"עופרים", שלא ידעו כי חברה-בת או נכדה שלהם עושה עסקים עם אירן… אולם לבטח ידעו להציג את בז"ן כמופת סביבתי, מנוף כלכלי ותעסוקתי למטרופולין חיפה, בעוד שבפועל יהפוך לפטרופולין של המדינה. ראשי עיריתנו יהדהדו ויהנהנו אחריהם, אם לא מטיפשות, בטח לא מחכמה יתרה. "תעסוקה לאלפי עובדים" יתלהמו, הס מלאזכר תעסוקה נוספת גם לרופאים ולחדרי מיון, השתלבות כיעד מועדף בבנק המטרות של כל אויב, ובריחת משפחות לסביבת גידול מועדפת לילדיהן.

תכנית בז"ן אושרה להפקדה בתמיכת העיריה, אולם הציבור היטיב מנבחריו לעמוד על השלכותיה, ונרתם לסיכולה. מרגע שהמחאה נקלטה בחושיו הפוליטיים של מר יהב, הודיע גם הוא שיגיש "התנגדות", במקום שיתנגד מלכתחילה לעצם הפקדתה, בועדות שהוא חבר בהן, כמו ב"מאבקיו" הוירטואליים בנושאי ה"פולינום" וחישמול רכבת החוף. אבל הפעם לא יוכל להתכחש להחלטות ולפרוטוקולים, המעידים על תמיכתו בתכניות בז"ן וקבוצת עופר, או להופעתו בסרט "שיטת השקשוקה", טרם כניסתו לארוע משפחתי אצלם:   "אולי מספיק כבר עם השטות הזו, הון ושלטון? אין דבר כזה!".

שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיריה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. Michael Kordova :

  חבר הנהגת מפלגת התנועה הירוקה. כבוד

 2. מנחם לוריא :

  מה קורה שם אצלכם בחיפה?

  את הרכבת מחשמלים בחשמל עילי מכוער ויקר בעוד הציוד הנייד הנכחי של רכבת ישראל תומך בחשמל מהפס השלישי,שלא פוגם בנוף – וזה עובר ביעף.

  חיל הים בונה מגדל בבל לצוללות האטומיות ומכחיש שיאחסן או את נשק יום הדין וגם זה עובר ביעף (הצוללות הן דיזל הן "רק" יורות נשק יום הדין שהוא כינוי עלוב ופצצות אטום שאין למדינת ישראל…)

  ועכשיו הפטרופולין (תודה על המילה קניתי)

  ושכחנו את מנהרת הכרמל שהופרטה לידיים פרטיות.

  אולי,פשוט יותר,למכור את הכרמל לבעל הון כלשהו,יש עוד לא מעט כסף בקרנות הפנסיה שלנו, ונגמור עם הפיאסקו הזה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.