חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רפואה גריאטרית לעשירים

נושאים בריאות ואיכות סביבה ב 12.12.07 18:36

בימים אלו ממש מאיים להט החרב המתהפכת על עשרות בתי אבות ברחבי הארץ. האיום בא ממשרדי הבריאות והאוצר, שבאטימותם רוצים להסיג את הרפואה הגריאטרית אחורה שלושים שנה, ולהפריטה ממשרד הבריאות לקופות החולים. דני בן-שטרית – על צד שמאל

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. ליאור :

  לפי דעתי (ואני מסכים עם דור לוי) מטרת השביתה היא להביא מחד את הצדדים בסכסוך למצב שבו יצטרכו להגיע לפשרה (כשברור שצד אחד הוא בעל הכח ולא רוצה להגיע למו"מ כזה וצד שני הוא חסר כח שכן רוצה) ומאידך לאפשר לעובדים להמשיך ולהיאבק בעתיד בכל מיני צורות ובחלקים רחבים כמה שיותר של שוק העבודה הישראלי.
  בתוך הממשלה כוחות (והאוצר ביניהם) שמצד אחד לא מעוניינים לוותר על אחד ההישגים המשמעותיים ביותר שלהם- שבירת העבודה המאורגנת (ובתוכה ההסתדרות) ומצד שני כוחות שמעוניינים לקדם את מקום החינוך והעבודה בישראל למקום יותר שוויוני (וביניהם, להבנתי, השרה יולי תמיר). הבעיה היא שראשית המפתח לשינוי התקציב נמצא בידי האוצר ושנית הלחץ של השביתה גם הציבורי אך בעיקר ההשלכות של השביתה על מערכת החינוך שנובעות מאי קיום לימודים על יסודיים במשך חודשיים, נופל בעיקר על יולי תמיר כך שהכוחות השמרניים נמצאים בנקודה נוחה בעוד השביתה מאד מקשה דווקא על מי שמעוניין לסגור את הפערים, לאו דווקא בכוונה או באשמת משהו.

  לכן שביתה שנוהלה מההתחלה בשלהוב כאילו זהו קרב אחרון ותחילת הגאולה על בסיס קבלה מוחלטת של כל הדרישות של ארגון המורים שיחקה דווקא לידי האוצר שחיכה עד לרגע שיוכל לדרוש צווי מניעה ואני מבטיח שבית הדין לעבודה לא רוצה לשחוק את האופציה עד למצב שיתעלמו מההוראה שלו ויהפכו את הקיום שלו ללא רלוונטי וגם לא רוצה לדחוק את העובדים שמגיעים לבית הדין למצב שהם כבר לא מאמינים שהשיטה לא מאפשרת להם לקיים מאבק במסגרת החוקים הקיימים (גם אם הם חוקים לא צודקים שמעניקים יתרון לחזקים על פני החלשים ממילא.)

  לדעתי מנהיגי השביתה הביאו את הסוף הזה על עצמם בעוד שהיו גורמים (ביניהם ההסתדרות) שניסו לנווט את השביתה למקום בונה שמשיג חלק מהדרישות ומאפשר/מעודד את המשך קיום המאבק בצורה יותר רחבה אך גם אחראית.

  קצת על ההסתדרות. לפי דעתי ההסתדרות (על אף החסרונות והכשלים שלה) בראשות עופר עיני מנסה לאורך זמן כבר לא מבוטל להוביל במשק תהליכים בונים של הקטנת הפער ושיפור תנאי העבודה של העובדים במשק הישראלי. היא עושה זאת בצעדים מדודים שכוללים קודם כל שיתוף פעולה עם כוחות שלהם אינטרסים משותפים ושימוש זהיר מאד בנשק השביתה, כך שהיא תוכל להמשיך לצבור לגיטמציה ציבורית (שהיא אחד הדברים החשובים כשכן משתמשים בנשק הזה.) בעיקר היא יוצרת התקדמות איטית, הדרגתית, אך אחראית ויעילה ביכולת שלה לדבר בשם רוב העובדים במשק ולשאת באחריות למאבק בנסיגה של הממשלה (עוד פעם בראשות האוצר) מהאחריות שלה לוויסות השוק כך שישרת את רווחת התושבים ולא הם ישרתו אותו.
  ההסתדרות היא ארגון גג בעל כח לא מבוטל שנועד לשרת את המטרות שפרטתי למעלה.
  בתוך התנהלות של ארגון גג –כדי לקבל וליהנות מהזכויות של השתתפות בארגון גג משלמים מחיר שמשמעותו אחריות על מטרת העל של הארגון הגדול ומחויבות שהיא לפעמים מעל המחויבות למטרה שלך.

 2. אהרן לוינשטיין :

  לדעתי דוקטרינת ההפרטה הינה אם כל חטאת בנושא איכות השרותים הניתנים לאזרח במדינת ישראל. לא אחת אנו נתקלים במניעת שרותים אלמנטריים כדוגמת מתן תרופות מצילות חיים, מעבר בין ספקי תקשורת, בנקאות למשקי בית, חינוך יסודי ותיכוני ( לא אפור ושחור). משמעות ההפרטה הינה במקרה דנן – קיצור תוחלת החיים וסבל מתמשך. הקשישים שיאושפזו במוסדות גריאטריים מופרטים יתבוססו בזוהמה, יקבלו רק תרופות להקלת מכאובים, יאכלו מזון בסיסי בלבד ויאלצו לשלם את כל הפנסיה שלהם וקצבאותיהם עבור שרות מחפיר זה. מנגד המדינה תהנה מהפחתה משמעותית בתקציבי הבריאות והרווחה המיועדים לתרופות ולבתי חולים, ומהפסקת תשלומי קצבאות הזקנה והפנסיות בגיל צעיר יחסית עקב פטירת המוטבים. שיטה זדונית זו מזכירה את מעשי העוולה של המלכה איזבל ( מלכים א פרק כ"א)כפי שבאה לביטוי בדברי אליהו הנביא " הרצחת וגח ירשת " …

 3. איתן :

  בתי אבות בישראל לצערנו אינם אותם בתי האבות בהם שיכנו את יקירינו בעבר, אבי אשר נפטר לפני מעט שנים ממחלת האלצהיימר שהה בבית אבות באזור ראשון אשר נחשב לבית אבות "יוקרתי" מבין בתי האבות הציבוריים. אני חייב לציין שאיכות הטיפול היתה גבוהה אולם כאשר החלו החששות אודות ההפרטה והסגירה השתנו פני הדברים, עובדים חיפשו להם רגליים והלכו ואבי נותר חסר אונים מול השינויים אשר בסופו של דבר גם פגעו בו. אין ספק שמי שכספו איתו יעדיף לשכן את הוריו בבית אבות פרטי בכל מקרה וידאג לביטוחים סיעודיים פרטיים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.