חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זמן למרי אזרחי / ד"ר אוֹרי אמיתי

נושאים דעות ב 13.12.07 6:04

הנה מגיע רגע האמת. המדינה, במקום לקחת אחריות ולהביא לתיקון של ממש במערכת החינוך מעדיפה להוציא צווי ריתוק. ד"ר אורי אמיתי – מרצה באונ' חיפה וחבר עבודה שחורה – קורא לאזרחי המדינה לא להיכנע לבריונות השלטונית

בסיעתא דשמייא

הנה מגיע רגע האמת. המורות והמורים בשביתה שאין לה סוף נראה לעין. המדינה, במקום לקחת אחריות ולהביא לתיקון של ממש במערכת החינוך מעדיפה להוציא צווי ריתוק. מנהלי בתי-הספר, שעד כה ישבו על הגדר, החליטו לישר קו עם השלטון ולקרוא לציבור המורות לחזור לעבודה. ומה על ציבור המורות והמורים? מצד אחד, ברור לכל שהמדינה נוהגת בריונות שלטונית שאין לה מקום בחברה דמוקרטית. מאידך, כיצד יכולה מורה לאזרחות, המטיפה בשעור לציות לחוק, לעבור על החוק בעצמה באופן מוצהר וגלוי?

שאלה זו אינה נשאלת לתפארת המליצה. שלשום נכחתי באסיפת מורות ומורים מכל רחבי הצפון, שנערכה באוניברסיטת חיפה. צווי הריתוק עמדו כמובן במרכז העניינים. לפני שהגעתי לארוע הייתי סבור שההחלטה שלא לציית לצווי הריתוק תתקל בהתנגדות שמקורה בפחד. מה יקרה אם המנהל יפטר מורה שלא התייצב/ה לעבודה? מה יקרה אם תזומן לחקירה, או חס וחלילה תילקח למעצר? להפתעתי, לא אלו היו החששות שהובעו, אלא דוקא השאלה המוסרית דלעיל.
התשובה, לטעמי, ברורה. דוקא בחברה דמוקרטית חובה על כל אזרח ואזרחית לבחון בקפידה את טיבן ואת תקפותן של הוראות השלטון. במידה שהשלטון משחית את דרכיו, שׂומה על האזרחים להתגונן בפניו!

ממשפט אייכמן למדנו ש"אני רק ממלא פקודות" הוא תירוץ גרוע. מועדת אגרנט למדנו שיש לסרב לפקודות שדגל שחור מתנופף מעליהן. ממהטמה גנדי וממרטין לותר קינג למדנו את הערך של אי-ציות אזרחי – Civil Disobedience. כעת הגיע זמננו. למורות ולמורים יש זכות מלאה להמשיך ולשבות. המדינה מפעילה נגדם לוחמת התשה, הכוללת משׂא ומתן שלא בתום לב והרעבה באמצעות שלילת משׂכורות. אך את הזכות להמשיך ולשבות אי אפשר לקחת מאתנו. לבריונות שלטונית לא נִכּנע!

הבלוג של ד"ר אורי אמיתי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. הראל לייבוביץ :

    צווי מניעה לדעתי מנוגדים לשלטון הדמוקרטי בישראל. ואני לא מבין איך מערכת המשפט מסוגלת להוציא צווים שכאלה.

  2. מיכאל גניצ'ב :

    הקישקושים של ה"דוקטור המלומד" הם מה שמנוגד לדמוקרטיה. מה זה להפר צו של בית משפט? ביזיון!!!

    מורים שובתים בלי הפסקה ובלי טעם, הנה בסוף קיבלו הצעה שיכלו לקבל לפני חודשיים ובכלל לא היה צריך שביתה! אפילו וסרמן אומר, שהביא בערך אותו הסכם בלי שביתה!! אז בית משפט מוציא צו להפסיק טיפשות הזאת, והדוקטור רוצה שיפרו גם אותו? נפלתם על הראש!!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.