חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חומר קריאה למורה בשביתה פרק ג'

נושאים דעות ב 13.12.07 6:02

תמי מולד-חיו תומכת במאבקי עובדים, אך טוענת ששביתת המורים צפויה לכישלון, אלא אם ביום שאחרי ישכילו המורים להנהיג ולהוביל את הקהילה כולה לשינוי המתבקש, וירוויחו מחדש את אמון והערכת הציבור

דברים של תמי מולד-חיו במפגש מורים בתיכון ע"ש רבין במודיעין, 11 בדצמבר 2007:

אני תומכת במאבקי עובדים ובזכות הבסיסית להתאגד; יש לפעול לתיקון מעמד המורה בישראל; יש להקטין את מספר התלמידים בכיתה;יש לשנות את שיטת ההערכה מלימודים לצורך הצלחה בבחינות ללימודים לצורך ידע והתפתחות אינטלקטואלית; אני מאמינה כי מורה צריך להיות גם ובעיקר מחנך;למורים יש ארגון נבחר ולארגון יש ראש נבחר; אך בעוד מאבק המורים צודק – הרי שהוא נדון לכשלון.

מאבק על שכר, על תנאים, על גודל כיתות, מספר שעות, על שם הרפורמה איננו מאבק על חינוך ואיננו מאבק חברתי במובן הרחב אלא רק מאבק של מורים. ולכן אני אמביוולנטית כלפי המאבק הזה. זהו מאבק צודק לחלוטין ומוטעה לחלוטין. מאבק של אנשים מצוינים – המורים, שמנוהל על ידי אדם בלתי נסבל – יו"ר הארגון.

דרישות נכונות וצודקות שאינן אפילו קצה קצהו של קרחון הדרישות האמיתי. הציבור אינו מעריך את המורים – גם המורים כנראה לא מעריכים את המורים. כי מאבק חברתי רחב הוא מאבק על החינוך הציבורי – על פני החברה.

הציבור תומך בכך שהמצב קשה, אבל לרוב הציבור אין אמפטיה מיוחדת אל המורים.

משרד האוצר אינו מעוניין ברפורמה חינוכית אלא ברפורמה מערכתית – כזו שתהיה זולה יותר, שתהיה יעילה יותר במדדים הבינ"ל, כזו שתהיה זולה יותר בטווח הארוך. האוצר מעוניין בהקטנת המערכת הציבורית עד למינימום ההכרחי – רק בטחון אי אפשר להפריט, חינוך אפשר.

מדוע התעוררה הממשלה ודרשה צווי מניעה דווקא עכשיו? לא בגלל מאבק המורים, לא בגלל שהם חוששים מגלי התפטרות המוניים של מורים, לא בגלל המורים. הממשלה התעוררה בגלל שבשבוע שעבר התפתחה חזית אזרחית שמסכנת את ההגמוניה השמרנית המובלת על ידי האוצר ללא מתחרים. ביום בו התכנסו ארגוני מורים וארגונים חברתיים אחרים והכריזו על שילוב ידיים ועל הליכה משותפת, זה היה היום בו הבינו באוצר כי הגיע הזמן לסיים את המשבר.

איך צווי מניעה שוברים את המורים? – כי השאלה האם לציית לצווים היא החלטה אישית של כל מורה ומורה. כי ברגע שכל חבר במאבק נדרש להתמודד לבדו הרי שהארגון מאבד ממשמעותו. והארגון והעומד בראשו לעולם לא יקרא למורים לסרב לצווי המניעה.

ומה לעשות בצווי המניעה? – על המורים להפר אותם ולהתייצב ולומר לתלמידים ולציבור כי הם מוכנים לשלם את המחיר עבור החלטה מוסרית וערכית – אי אפשר ללמד ולחנך תחת צווי מניעה.
ביום בו יעמדו המורים ויישירו מבט אל התלמידים ויאמרו להם: יש לנו ערכים, יש לנו עקרונות ואנחנו מוכנים לשלם את המחיר כדי לקיים אותם – זה יהיה הרגע בו הם יוכלו להתחיל ולחנך לערכים, זה יהיה הרגע בו התלמידים יסתכלו עליהם בהערכה גם אם אינם מסכימים.

שביתה כמו גם סרוב למלא צווים הם חלק מהמשחק הדמוקרטי. ולמה מאבק המורים כפי שהוא צפוי לכשלון – כי המורים לא הבינו מהו מאבק חברתי, הם לא הבינו שכל מאבק חברתי הוא קודם כל פוליטי, וככזה דורש הכרעות ערכיות וגם מציאותיות ופוליטיות.

בכל המאבקים החברתיים המשמעותיים שהתרחשו בשנים האחרונות הייתה קבוצה אחת שנעדרה כמעט כליל – המורים. המורים שהם מורי הדרך, מנהיגי דור העתיד, תמיד העדיפו לשבת על הגדר בתואנות שונות – "אנחנו לא פוליטיים" , "אסור לנו להזדהות" ועוד ועוד. יש גם כאלה שהגדילו לעשות ואמרו שכמורים פשוט אסור להם לקחת חלק במאבקים ציבוריים. האמת היא שהמורים כקבוצה פשוט לא רצו לקחת אחריות ולמלא את תואר ה"מחנך" בתוכן ערכי משמעותי.
כמובן שישנם גם היוצאים מן הכלל והם אלה המוכיחים את חשיבות המעורבות החברתית של מורים בכל המאבקים.

המבחן האמיתי של המורים יגיע רגע אחרי סיום השביתה:
אם ההתארגנות של חדרי מורים במקומות שונים תימשך ותעסוק לא רק בשאלות פדגוגיות ובעיות בית-ספריות אלא אם תעסוק קודם כל בנושאים ערכיים ותבוא לידי ביטוי בעשייה אמיתית בשטח –
לא מורים ששולחים תלמידים להתנדב ולפעול אלא מורים שפועלים ועושים ויוצרים קשרים ומזדהים ונותנים דוגמא אישית;
אם המורים הפעילים, אלה שהפתיעו בעיקר את ארגון המורים בנחישות ביוזמה ובפעילות שלהם, יקומו ורגע אחרי סיום המשבר ידאגו לרענן את שורות הארגון;
אם המורים כפרטים ייקחו אחריות וחלק במשחק הדמוקרטי ויתפקדו למפלגות – כי בדמוקרטיה לא מספיק ללכת להצביע אחת לכמה שנים – צריך לקחת חלק באופן מעשי ועקבי;
אם המורים יזהו בעיות בתוך המערכת ובתוך הקהילה וכחדר מורים, כמנהיגים ומחנכים יובילו את הקהילה כולה לשינוי המתבקש.

אם יעמדו המורים במבחן הזה הרי שירוויחו מחדש את אמון והערכת הציבור, ומכאן גם את השיפור במעמדם הציבורי ואת התיקונים הנדרשים במערכת החברתית כולה וגם במערכת החינוך.

—————————————————-

תמי מולד-חיו – פעילה חברתית וחברת מפלגת העבודה, מובילת "חוג ירושלים" במפלגה, התמודדה לכנסת בפריימריס 2005.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. האם ארגון המורים מארגן התפקדות המונית למפלגות? : בלוג מורים :

    […] פרק ג’ – תמי מולד חיו […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.