חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעה לדיור בר השגה / רן כהן

נושאים שיכון ושלטון מקומי ב 16.12.07 6:04

חבר הכנסת רן כהן, המתמודד לראשות מרצ, שלח לנו את הצעת החוק שלו לדיור בר השגה. ההצעה הזו מתחברת היטב להתארגנויות צעירים בערים הגדולות עקב מצוקת הדיור. אם ההצעה שלו נראית לכם – דאגו לקדם אותה בכל דרך שתוכלו, ולחזק את רן כהן בהתמודדות הצפויה

בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנה האחרונה ואף בחודשים האחרונים, אנו עדים למצב בלתי אפשרי בשוק הדיור בישראל, ובתל אביב בפרט. "השוק רותח", "הצרפתים באים", "חדר בדירה מחולקת ב-1,000 דולר", זועקים מדורי הנדל"ן. כאיש ציבור וכמחוקק פניתי לברר מה המצב לאשורו ומה ניתן לעשות. הזמנתי עבודת מחקר על המצב במדינות אחרות בעולם, וכתוצאה ממנו גיבשתי הצעת חוק שנקראת "דיור בר השגה", אשר מציעה מודל מהפכני לשוק הדיור בישראל.

על פי הצעת החוק, מכל פרוייקט מגורים חדש יוקצו 30% ל"דיור בר השגה", כלומר דיור שייועד לבני המעמד הבינוני ולזוגות צעירים, ואשר מחירו יושם תחת פיקוח מבחינת מחיר המקסימום שלו ומבחינת קריטריונים שצריכים לחול על הרוכשים.

עוד קובעת הצעת החוק, כי תוקם "מועצת דיור" תחת הרשות המקומית, אשר תורכב מנבחרי ציבור ואנשי מקצוע ותהיה אמונה על התוויית מדיניות בשוק הדיור. בין היתר, מועצה זו תקבע את מחירי המקסימום תוך קורלציה לנהוג בשוק המקומי, וכן תקבע קריטריונים לרכישת "דיור בר השגה".

"מועצת הדיור" תהיה אחראית גם על פיקוח בשוק השכירות, תקבע מחיר מקסימלי להעלאת שכר דירה משנה לשנה ואת התנאים בהם ניתן לסיים חוזה שכירות בין שוכר למשכיר.

הן ההקצאה ל"דיור בר השגה" והן "מועצת הדיור" מבוססים על מודלים קיימים בעולם. בהולנד, קנדה, אנגליה ואירלנד, מוקצות 25-50% מן הדירות למגורים ל"דיור בר השגה". במדינות אלה, קיים טריבונל, מעין מועצה מפקחת על תנאי המכירה והשכירות של דירות למגורים.

הרציונל להצעה נובע מן העובדה ששוק הדיור בישראל הוא שוק פרוע ופרוץ, אשר אינו מציית לשום כלל מלבד כוחות השוק. הדבר מביא מצד אחד למחירי דיור אשר כמעט בלתי אפשריים עבור המעמד הבינוני המתכווץ\ ומצד שני ל"גטואיזציה", קיטוב מרחבי וחברתי הולך וגדל.

זוג צעיר מן המעמד הבינוני כמעט אינו יכול לרכוש היום דירה בישראל, ובתל אביב גם אינו יכול לשכור. זאת בעוד שוק הדיור הוא המשמעותי ביותר לשורה של מאפיינים חברתיים אחרים. הולכים ומתגבשים איים-איים של משכנות עוני לצד שכונות פאר, והדבר משפיע גם על איכות החינוך של הילד בבית הספר, על איכות שירותי הבריאות ועוד ועוד.

אין שום סיבה שאוכלוסיה מעורבת לא תוכל בשכנות, לשלוח את ילדיהם לאותו בית ספר, ושהמעמד הבינוני לא יוכל להנות ממחירי דיור שפויים. כוחות השוק לא יעשו זאת לבד, אני סבור כי זוהי שליחותו של המחוקק.

הצעה זו היא חלק מדאגה מתמשכת שלי לשוק הדיור בישראל, שהתחילה עם חוק הדיור הציבורי לפני כעשור וממשיכה כל העת.

אני מקווה לתמיכת אזרחים פרטיים, ארגונים חברתיים וארגוני דיור, מכיוון שמניסיון העבר למדתי שרק מאבק ציבורי רחב יכול לקדם מודלים כאלה לטובת כלל הציבור.

שלכם,
ח"כ רן כהן

3 בדצמבר 2007

לקריאת הצעת החוק – דיור בר השגה

קריאה נוספת:

באתר מרצ – שיחה עם מיטל להבי חברת מועצת העיר תל אביב

ביקורת על ההצעה בבלוג "הקפיטליסט היומי"

יואב על דיור בר השגה ב"עוד בלוג תל אביבי"

עמית ב"ירושלים האחרת" – עדכונים על מאבק הצעירים לדיור בר השגה בירושלים

סיכום יום עיון בנושא מדיניות דיור – האגודה לצדק חלוקתי

אתר קבוצת רנט קונטרול

ביקורת על ההתארגנות של רנט קונטרול – אפי פוקס

נערך על ידי איתי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. עוד בלוג תל-אביבי » דיור בר-בשגה - גם בישראל :

  […] רן כהן (אחד מעשרים המועמדים לראשות מרצ) הגיש הצעת חוק שאמורה להתחיל תהליך של יצירת דיור בר-השגה בישראל. עד […]

 2. מוטי היינריך :

  החוק יהיה בכייה לדורות. אכן יש בעייה בשוק הדירות אך זו נובעת מהיצע חסר של דירות בגלל הרגולציה הממשלתית המעיקה. פשוט כמעט הכול אסור וקשה לבנות בישראל. החוק המוצע סיבך את שוק הדיור במדינות אירופה, גרם ליוקר בשמים ולשחיתות מקיפה. לא פתר אלא החמיר. מה צריך לעשות? אפשר לקרוא בבלוג הבא:
  http://gblogs.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1160161

 3. רן כהן: דיור בר-השגה מצליח בעולם :

  […] טוקבק ביקורתי שהתקבל באתר בתגובה למאמר של רן כהן על הצעת חוק לדיור בר-השגה ביקשנו מהעוזרת שלו, […]

 4. דיור בר-בשגה – גם בישראל | עוד בלוג תל-אביבי :

  […] רן כהן (אחד מעשרים המועמדים לראשות מרצ) הגיש הצעת חוק שאמורה להתחיל תהליך של יצירת דיור בר-השגה בישראל. עד […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.