חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק חובת המכרזים – הרסני לשוק העבודה הישראלי

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 14.03.10 6:00

מספר הח"כים המבינים את עוצמת חוק חובת המכרזים לשוק העבודה הולך ועולה, אלא שהצעותיהם לתיקון החוק אינן עוסקות בשיפור תנאי ההעסקה של העובדים

אורלי בנימין במאמר ב"העוקץ"

מדוע חוק חובת מכרזים רלבנטי ליום האשה הבינלאומי?

אודה ולא אבוש, לא ידעתי על היוזמה של ח"כ שלי יחימוביץ להציע תיקון לחוק חובת המכרזים. למדתי על יוזמתה זו מכתבתו של רענן שקד "כל הכבוד לצ'יינה" שהתפרסמה ב-  5.3.10 במוסף של ידיעות אחרונות. כתבה מצויינת החושפת נדבך חשוב בהרס השיטתי שחוק חובת המכרזים מכניס בשיטתיות לתוך שוק העבודה הישראלי. הכתבה מבליטה את החלמאיות שבשיקולים לטווח קצר, של שרים במשרדים ספציפיים, המנותקים מתמונה מערכתית על תפקידה של המדינה כ"לקוחה" ביחס לשוק העבודה בכללו. במיוחד אפשר ללמוד מהכתבה כמה הגלובליזציה הכלכלית קריטית להחלשת הסיכוי להעסקה הוגנת בישראל: השאיפה להפחתת עלויות במשרדי ממשלה וברשויות מקומיות הופכת את פרקטיקות ה"רכש" הממשלתי (מילת הקוד להעסקת עובדים באמצעות קבלני שירותים וספקי סחורות) לכלי מרכזי למלחמה ישירה בכל עובד ובמיוחד עובדת שתנאי השכר שלה מייקרים את עלויותיה של הצעת מכרז ספציפית.

כשקראתי על כך שח"כ שלי יחימוביץ מגישה תיקון לחוק חובת המכרזים בענין העדפת תוצרת הארץ הלכתי לחפש את ההצעה, באתר שלה ובפרסומי הכנסת להצעות חוק. לא מצאתי את הנוסח. מה כן מצאתי: שיש כמה הצעות חוק לתיקון חוק חובת המכרזים. כלומר, מספר חברי הכנסת שמבינים את העוצמה שיש לחוק חובת המכרזים (1992) בהסדרת שוק העבודה והמשק בכללותו עולה בהדרגה. אז מה מבקשים חברי הכנסת? מירי רגב למשל מבקשת שתהיה העדפה לתאגידים המעסיקים יוצאי צבא. אומנם אין לה אפשרות להפעיל ממשל צבאי בכדי להדיר ישראלים-פלסטינים משוק העבודה, אבל היא בודקת אפשרות להפעיל לאותה מטרה את חוק חובת המכרזים. אבל אני כאן לא בכדי למחות על הפעולה הגזענית למרות שאני כמובן מוחה עליה. אני רק רציתי לשאול על תנאי העסקה – מה לא משנה לה למירי רגב, באילו תנאים יועסקו יוצאי הצבא האמורים? היא לא היתה רוצה להכניס איזשהי התייחסות לשאלת תנאי ההעסקה של המועסקים אצל זוכי המכרזים? מה בקשר לאפשרות להתנות זכיה במכרז בהתארגנות עובדים? "לא יזכה במכרז גוף כלכלי המעסיק עובדים שאין להם ועד אותו בחרו והוא המייצג אותם לצורך משא ומתן על תנאי ההעסקה שלהם ולצורך פיקוח על העמידה של המעסיק בתנאים עליהם התחייב?" – מה לא חשוב לה באילו תנאים מועסקים אותם יוצאי צבא? האם ברצונה לכפות עליהם חיים של עובדים ועניים?

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. שושי פולטין :

  מודה שגם אני למדתי על נושא המכרזים רק לאחרונה – מהפוסטים האחרונים כאן המדווחים על הפרטת המכינות הקדם אקדמיות במשרד החינוך והקשר של זה לחובת המכרזים.(דברי ניר מיכאלי ויולי תמיר בכנס ואן ליר.)
  הזדעזעתי.

 2. ק. טוכולסקי :

  חובת המכרזים בארץ אופן שהיא נשעת לא רק שהיא מושחתת ומאפשרת פחות או יותר לתפור מכרז לכל דבר היא גם לא יעילה. לא רק בגלל שאפשר להצע מחיר על חשבון תנאי העסקה של עובדים אלא גם בגלל שאפשר להציע מחיר לא ריאלי ואז לזכות במכרז ואז למרוח אותו ולדרוש עוד כסף בשביל להמשיך וכדומה. לא נעים לי להגיד אבל אין הרבה הבדל בין שיטת המכרזים לשיטת החבר מביא חבר.

 3. חוק חובת מכרזים – דן מרגלית והמכרז בטלביזיה החינוכית :

  […] בלבד. ההפרטה מעבירה את נכסי הציבור לידיים פרטיות. זהו תהליך הרסני לכל תחומי החברה, הרווחה וזכויות העובדים במדינת […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.