חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יורם רז – במקום הפרטת המכינות, להעביר ניהולן למכללות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות ב 14.03.10 6:01

הפתרון שמציע יורם רז בכנס ון-ליר על הפרטת המכינות הוא לבטל את הגורם המתווך, שהיה האגודה לקידום החינוך והועבר במכרז למרמנת, ולהעביר ניהול כל מכינה למכללה שבה היא נמצאת

כתבה: דליה בלומנפלד

יורם רז, יו"ר ועד ראשי המכללות (הור"מ) לנושא המכינות הקדם אקדמיות, ייחד את דבריו בכנס ון- ליר עלהפרטת המכינות לשני נושאים: ניהול המאבק נגד הפרטת המכינות והצעה לפתרון.

1. ניהול המאבק. בניהול המאבק התעוררו חילוקי דעות לגבי הסגנון, הדרך ודרך המאבק.  רז מציין שהוא נמצא במכללה שלושים שנה שהן שנים רצופות מאבקים. המאבק החל כשיזמו את העברת המכללות מהאגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך לאגף לתרבות ואמנות. אחרי כן נוהל מאבק להעברת המכללות מהאגף לתרבות ואמנות אל אגף המכללות שבמשרד החינוך. לאחר מכן עזבו המכללות את משרד החינוך ועברו לוועדה לתכנון ולתקצוב (הות"ת). אחרי כן הוקמה התאגדות המכללות והוקם ועד ראשי המכללות (הור"מ).

בעצם, מי שהקים את המכללות זוהי החברה האזרחית , והיא עשתה זאת פעמיים: פעם ראשונה הקימה את המכללות האזוריות, ורק אחר כך הן עברו למשרד החינוך לאגף לחינוך מבוגרים. הן היו שלוחות של האוניברסיטאות משך שנים רבות. פעם שנייה, כשהדור של יורם רז בא לנהל את המכללות, הם הבינו שהם צריכים לצאת לעצמאות. כשרצו לדבר עם הות"ת והמל"ג, לא דיברו איתם. הם היו מוכנים לדבר רק עם נשיא אוניברסיטה המקביל להם בדרגתם.  נציג אוניברסיטת חיפה, פרופ' עוזר שילד בא עם יורם רז לישיבה עם הות"ת, והציג בפניהם את הנושא. לאחר שהעניין לא צלח, פעל יורם לניהול המאבק באמצעות חקיקה. שלושה מנהלי מכללות ניצלו את השינויים הפוליטיים שהיו ב-1992.  אמנון רובינשטיין היה שר החינוך, ויורם רז הצטרף למועצת שינוי. הוא נבחר להיות חבר מרכז מרצ והחל את העבודה עם ועדת החינוך שנמשכה שלוש שנים. החברה האזרחית עשתה מהפכה והמכללות הפכו עצמאיות.

לגבי ניהול המאבק הנוכחי, הבינו הנאבקים שצריך להפעיל את התקשורת, את הכנסת ואת המערכת המשפטית. אלה הם הגורמים בדרך כלל בניהול מאבקים. אפשר להפעיל גם כוח: לסגור את המכינות. אין אלטרנטיבה להן מפני שקיים בג"צ נהרייה מסוף שנות התשעים. מדובר על בי"ס פרטי בנהרייה שרצה לפתוח מכינה.ולא אפשרו לו זאת לצורך קבלת תקציבים. גם בנושא המשפטי התעוררו חילוקי דעות. לדעת רז עדיף דו שיח במקום התנהלות בבית משפט, שלא בטוח שיש לו כלים להתערב בניהול מכינות. אי לכך, לא ור"ה ולא ור"מ הגישו בג"צ, אלא מוסדות בודדים, חברי כנסת, עמותה של אתיופים ואגודת הסטודנטים. בחלק הראשון של הבג"צ התובעים הפסידו ולא קיבלו צו מניעה. היום מושכים את הבג"צ.. יורם רז שמע את נימוקי החשכ"ל והיועצת המשפטית. המכרז התנהל וידיהם כבולות.

במקביל, בועדת החינוך זכה המאבק לתמיכה מכל הח"כים שנכחו בישיבה, שהם מכל קצות הקשת הפוליטית. הועלה הרעיון של החרגת מכרזים בפרויקטים כמו אלה של המכינות, סל תרבות, פר"ח, נעל"ה, ופרויקט לימודים של תלמידים חולים בביתם.

2. דרכי הפתרון. יורם רז חיפש פתרון יצירתי שיאפשר לקיים את המכינות בצורה אחרת. חלק ממנהלי המכללות כונס, והתבקש להכין "כתב כמויות" לניהול מכינה. הרעיון היה לנצל את המשבר לצורך שינוי. כל השנים האגודה לקידום החינוך היא זאת שניהלה את המכינות. הרעיון הוא שבמקום להיות תלויים באגודה לקידום החינוך, אפשר לשלוח הביתה את הגורם המתווך, וכל מכללה תנהל בעצמה את המכינה הנמצאת בתוכה. בכל מכללה יש ראש אקדמי, צוות אקדמי, שהוא מקור הסמכות. המל"ג ישמש גוף הרגולציה.

רז הציע ללכת לות"ת ולהציע את הרעיון. הרי המל"ג מממן את המכינות ב-35 מיליון ₪. . הסמכות והעוצמה האקדמית קיימות ממילא, ובסה"כ מדברים על השלמת השכלה תיכונית עם המשך כל הפרויקטים שהיו במכינות. הות"ת קיבל את ההצעה. הובן כי אין הצדקה להוציא מיליון שש מאות ₪  על פיקוח על המכינות. ראש הות"ת הציע להקים ועדה. הוא הלך לשר החינוך, והשר הציע שהוא יקים את הועדה ויביא את הנושא למל"ג. רז וחבריו ביקשו להיות מעורבים בנוסח ההחלטה. ואכן תיקנו את הנוסח בהתאם להצעותיהם. השר הודיע שהועדה תהיה מורכבת מור"מ, ות"ת וממשרד החינוך.

דרכי הפתרון המתגבשות הן:

  • הקמת ועדה שתבדוק העברת האחריות הניהולית על המכינות לידי המכללות, בפיקוח של המל"ג. זאת במקום העברתן לידי גוף מסחרי כמו מרמנת. למרמנת יש נקודת יציאה מהמכרז ב-2011.
  • החרגת פרויקטים חינוכיים מסוימים ממכרזים באמצעות הצעת חוק בעניין. ועדת החינוך של הכנסת פועלת בעניין.
  • צפוי גם המשך לדיוני הבג"צ.

יורם רז, מנכ"ל המכללה האקדמית עמק יזרעאל; יו"ר הוועדה של ראשי המכללות לנושא המכינות הקדם-אקדמיות (ור"ם)

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. רונית :

    הלואי ונזכה באמת לראות את המכינות מנוהלות ע"י המכללות, נראה הגיוני ונכון

  2. דליה :

    הפתרון המוצע לבעיית המכינות הוא העברת האחריות הניהולית למכללות וביטול הגורם המתווך שהוא היום מרמנת. פתרון זה מהווה שינוי כיוון. במקום להעביר את התיווך לגורמים מסחריים שמטרתם היא רווח כספי, הניהול יהיה פדגוגי וענייני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.