חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חשמל זול ושירות טוב לאזרח הם לא סיבה להודות שאין סיבה להפרטות

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 11.03.10 6:09

למרות הטענות לחוסר תחרותיות כל השוואה של חברת החשמל הממשלתית לנעשה בחוץ לארץ היא לטובתה. בגרמניה למשל ההפרטה גרמה ייקור ותקלות רבות. כניסתה של חברת החשמל לשוק התקשורת תביא יתרונות  לצרכן, אבל בעיני תומכי ההפרטות חברת החשמל תמיד תישאר  "מפלצת"

מאת: ק. טוכולסקי

שלל דוחות על חברת החשמל התפרסם בישראל בהשוואה לחברות חשמל בעולם. בעיתונות הכלכלית אפשר היה לקרוא שעובדי חברת החשמל מרוויחים יותר מעמיתיהם במספר מדינות, ואפשר היה גם לקרוא שאין תחרות במשק החשמל. מי שיטרח לעיין בדוחות עצמם, ולא בכותרות של עיתוני הכלכלה, יגלה שלמרות העדר התחרותיות, ולמרות משכורות גבוהות יחסית לעובדים, החשמל בישראל זול ביחס לעולם המערבי. גם השירות לאזרח והשמירה על איכות התשתיות גבוהים יחסית לעולם המערבי; המקצועיות של החברה והיכולת להתמודד עם תקלות, טובות יחסית לעולם המערבי; ובעיקר חלקם של רווחי החברה המושקעים בהון העצמי, ולא בחלוקת דיבידנדים, גבוה מאוד ביחס לחברות פרטיות בתחום. זה לא חשוב כמובן למי שתומכים בהפרטה בכל מחיר, ומבחינתם היא העיקר: לא ככלי להשגת מטרה אלא כמטרה לעצמה.

בחורף שעבר עלו בגרמניה מחירי החשמל, ובמהלך העשור האחרון ההתייקרות הגיעה לעשרות אחוזים, בעוד המחיר בישראל יורד. אבל בגרמניה רוב חברות החשמל פרטיות מזמן, זהו המצב האידיאלי מבחינת עיתונאי הכלכלה של ישראל.  בגרמניה היו הפסקות חשמל ארוכות – בישראל לא; בגרמניה, בלחץ החברות, מאריכים כל הזמן את הפעלתן של תחנות כוח גרעיניות ישנות, כי החברות לא רוצות להשקיע בתשתית – בישראל על החברה הממשלתית שלה פועלות הרשויות מזה זמן לגרום למעבר לשימוש בגז במקום פחם, ולהשקעה באנרגיה מתחדשת. בגרמניה רוב ההכנסות של החברות לא הולכות להשקעה בתשתית ותחזוקה של תשתית, ולמשכורות טובות לעובדים טובים, בישראל כן. בגרמניה, על שלל חברות החשמל הפרטיות שלה, אין תחרות, אבל יש בעלי חברות ותאגידים שגורפים עוד ועוד כסף לכיסיהם. זה לא משנה, גם הפסקות החשמל הארוכות בכל מדינה שהפריטה את משק החשמל שלה לא משנות. כשההפרטה היא מטרה, כשהאינטרס של עיתון הוא האינטרס של הבעלים והמפרסמים, אי אפשר לומר את האמת.

כעת רוצה חברת החשמל להיכנס לשוק התקשורת בפס רחב, סביר להניח שחברה ממשלתית שפועלת לא רק למטרות רווח כמתחרה בשוק תוכל להביא לירידת מחירים. זה לא מפריע למי שמבחינתם חברת החשמל על שירותיה הזולים והאיכותיים היא אויב. סמי פרץ מד-מרקר הודה שסביר שכניסת חברת החשמל לשוק זה  תיצור קצת יותר תחרות בשוק התקשורת, ומיד החל לתקוף את ה"מפלצת". הפחד מפני הגדלת העוצמה של חברת החשמל, גדול מהעובדה שכניסתה לדואופול של תשתיות האינטרנט תוזיל את השירות, שאולי סוף סוף נשלם מחיר הוגן בעבור שירות שהיום עולה לאזרח ביוקר. למה, כי כרגיל, המציאות לא משנה למי שהפרטה היא מטרתם.

זה לא שלחברת החשמל אין במה להשתפר, צריך להשתמש בפחות פחם ויותר גז ואנרגיות מתחדשות. עדיין, חברת החשמל שלנו היא זולה ויעילה, והיא מסוגלת להשקיע בתשתיות יקרות, יעילות ובטוחות יותר, ולהעסיק עובדים חרוצים, מוכשרים ויעילים יותר, היא מסוגלת להתחשב באינטרסים של לקוחותיה. כל אלו, לא מסוגלת לתת אף חברה פרטית שעניינה היחיד הוא רווח, אבל לקובעי דעת הקהל זה לא משנה. עד שלא תופרט חברת החשמל, עד שהחשמל לא יתחיל להתייקר, ותקלות והפסקות חשמל יהיו כאן חלק מהיום יום, עד שעובדי משק החשמל לא יהיו עבדי קבלן, הם לא יפסיקו לזעוק כנגד ה"מפלצת", האיכותית והזולה, שמשרתת אותנו ביעילות. הניאו ליבראליזם הוא דת, וההפרטה היא חלק מהפולחן – המציאות כרגיל אינה משנה למאמינים דבר.

אה כן, ושלא יעבדו עליכם!

עורך הטור:  נגה תדמר

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. אביב :

  החוב של חברת החשמל גדל עם השנים. חוב זה הוא בערבות המדינה לכן אנו כולנו משלמים בעקיפין תוספת גדולה לעלות החשמל.
  כמו כן חברת החשמל היא חברה עם שיעור נפוטיזם גדול מאוד. זה אומר שלאזרח בלי קשרים, אין סיכוי רב לעבוד שם ולהנות מהשכר הגבוה. זה עוד תשלום שאנו משלמים כתוספת לעלות החשמל.
  חברת החשמל מפגרת בפיתוח רשת החשמל. דבר שגורם לחוסר יכולת לעמוד בביקושי שיא. פיגור הזה בהשקעות אמנם מוזיל את עלות החשמל, אבל זה לא חוכמה להוזיל את החשמל ע"ח איכות השרות.

  מה שיותר חשוב מהפרטת חברת החשמל הוא פרוקה לכמה חברות.
  מומחים רבים סבורים שיש להפריד בין הייצור וההולכה ולאפשר תחרות בתחום הייצור.

  זה נשמע הרבה יותר הגיוני מאשר שימור המצב הנוכחי, כפי שמציע כותב המאמר הנכבד מר טוכולסקי.

 2. ק. טוכולסקי :

  אם חברת החשמל לא הייתה צריכה להוריד את מחירי החשמל במקום להגדיל את החוב עדיין הינו משלמים מחיר נמוך יותר מברוב העולם המפותח והחוב היה קטן.
  הטענה בדבר נפוטיזם מגוכחת, יש בעיקר בעיה של מיעוט עובדים בני מיעוטים אבל אפשר לטפל בה.
  אני מציע לאיב לנסוע לגרמניה או ארצות הברית ולראות את ההשקעות המפוארות של החברות הפרטיות בתשתית וביצור, מה שמוביל למצב של התפוררות ושקיעה במערכות שהיו בעבר ציבוריות.

 3. עודד גלעד :

  חברת החשמל הממשלתית וועד העובדים שלה מהווים סדין "אדום" המעורר את חמת הניגוח של כל שוורי השווקים.
  תודה, טוכולסקי, על טור מצויין שמזכיר שהאדום האדום הזה בעצם עוטף את כולנו ומגן עלינו.

  ובכל זאת, כמו שאתה כותב, וועדי עובדים וממשלות גם הם אינם חסינים מקיבעונות, חסמים לשינוי והסתאבות, ויעיד על כך הלחץ שמפעיל ועד העובדים להקמתן של עוד תחנות פחמיות.
  המאמר הזה חשוב כדי להזכיר את ההבדל שביקורת על חברת החשמל, מוצדקת ככל שתהיה, איננה סיבה לפירוקה והפרטתה אלא לתיקונה.

 4. אביב :

  החוב של חברת החשמל הוא מעל 40 מיליארד (!) ש"ח, בפעם האחרונה שבדקתי. מי ישלם אותו בסופו של דבר? מיהם האנשים שקיבלו משכורות גבוהות, חשמל חינם והפרשות מופרזות לפנסיה בכל השנים שחוב זה נצבר?

  אשמח לראות את החישוב שלפיו גם בלי החוב הזה, מחירי החשמל בישראל היו נמוכים ביחס לעולם.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  לטוכולסקי,
  אכן מייבשים את חברת חשמל,מכריחים לאותה לממן חובותיה בריבית גבוהה,לא נותנים לח"ח להיכנס לשוק התקשורת בפס רחב ולנושא התפלת המים שבהם היא להוזיל המחירים במידה רבה.
  העיקר הרווחים של טייקוני התקשורת ושל טייקוני התפלת המים(עופר ותשובה).
  העיקר לשבור את העבודה המאורגנת ולתת את ח"ח במתנה לטייקונים ה"חביבים".
  לסיום שאלה לקורא אביב: האם היה נהנה להיות עובד קבלן ללא שום תנאים סוציאליים.

 6. לקסי - לאביב :

  כתבת:
  "חברת החשמל מפגרת בפיתוח רשת החשמל. דבר שגורם לחוסר יכולת לעמוד בביקושי שיא."
  חוסר יכולת לעמוד בביקושי שיא היה צריך להתבטא בהפסקות, אבל שיעור ההפסקות נמוך… אז משהו "לא מסתדר" בטעון הזה.

  כתבת:
  "מומחים רבים סבורים שיש להפריד בין הייצור וההולכה ולאפשר תחרות בתחום הייצור."
  "תחרות" מרמזת על הורדת מחירים (ככה זה בניו-ספיק מסוים) ואני מניח שלכך אתה מתכוון.
  ברוב הענפים שבהם הונהגה "תחרות" (לדוגמה: פיזור מונופול התחבורה של "אגד" ו"דן") באה ההזלה על חשבון העובדים. במקרים אחדים על חשבון טיב השרות, שזה ב"כלכלית" ייקור.
  אז מה ייתן לנו פיצול הייצור? הקטנת היתרונות לגודל – שבחשמל הם אדירים (ולא אכנס כאן לתחשיבים).

  אבל מה באמת רוצים חסידי השמדת חח"י?
  על העבודה המאורגנת שהיא קוץ בעיני רבים ורעים, כבר כתבו כאן ולא אוסיף.
  מטרה חשובה אחרת היא עוד החלשה של בקרת הציבור על הכלכלה.
  הציבור בישראל – באמצעות הכנסת והממשלה הנבחרות – מפקח על חלקים מהכלכלה דרך פיקוח על מונופולים, לשם כך יש גם כלים וגם מוּדעוּת.
  הדרך הנכונה להתמודד עם מונופול בענף שבו יש יתרון חזק לגודל (ב"כלכלית" "מונופול טבעי") היא רגולציה חזקה.
  אצלנו מופעלת רגולציה חזקה בחשמל, היא תיעלם במים עם ההפרטה של משק המים (ב"כלכלו-פוליטית" "חיוב הרשויות המקומיות להזדקק שירותם של תאגידי מים וביוב"). היא לא קיימת בבנקים והיא כמעט שאינה קיימת בתחומים אחרים (לדוגמה: קפה. מה שעולה בסופר-מרקט בארץ 50 ש"ח עולה בסופר-מרקט בהולנד קצת פחות משלושה אירו).

  לענין החוב של חח"י – הוא תוצאה מכוונת של מאמצי ההחלשה של החברה, אבל זה נושא שאולי אעסוק בו בפרוט (ואולי לא).

 7. מיכאל לינדנבאום :

  ללקסי,
  חוץ מחיוב ח"ח לשלם ריבית גבוהה,גם מייצרים חוב גבוה ,ללא שום צורך,על ידי חיוב ח"ח לקנות חשמל במחיר יקר מובטח לעופרים ולתשובות למיניהם ,וכמו כן לקנות גז יקר מה"גאון" תשובה יקיר ביבי ומשטר הגזל הימני.
  אחרי זה,מחיר החשמל יעלה וכמובן שיאמרו שהכל מתייקר בגלל וועד העובדים
  הכל קנונייה ממשלתית נגד ח"ח.

 8. אביב :

  הריבית על החוב של חברת החשמל נמוכה מהמקובל (בגלל ערבות המדינה לחלק מהחוב). חברות אחרות עם חוב כה גדול היו משלמות ריבית גבוהה יותר.

  עם הרווחים הנוכחיים של חברת החשמל יקח לה עשרות רבות של שנים להחזיר את החוב העצום שלה. הם כנראה לא מתכוונים לשלם. הם יודעים שבסוף החוב ישולם מהמיסים שלנו.

  זכויות עובדים הן חשובות ויש לקדם ולפתח אותן. אבל זכויות אלה צריכות לבוא מהחוק. או מהסכם העבודה. ולא מכוחנות גסה.
  עובדי חברת החשמל הם דוגמה רעה לציבור העובדים. חלק מההטבות שלהם הן על חשבון משלמי המיסים ועל חשבון שאר העובדים במשק.

  לגבי ההולכה והייצור: בהולכה, יש יתרון לגודל, לכן טבעי שהיא תהיה מונופוליסטית ומפוקחת.
  אולם אין סיבה שתחנות הייצור לא תהינה בבעלויות שונות ויתחרו ביניהן על מחיר ואיכות השרות.

  חברים, צאו והגנו על חברות הגונות, שקופות ויעילות ולא על חברת החשמל המסואבת.
  צאו והגנו על עובדים הגונים, כאלה שלא מנצלים את הקופה הציבורית לטובתם הפרטית.

  והפסיקו עם הפרנויה, כאילו כל האחרים קמים בבוקר וחושבים איך לסדר אתכם. יש לא מעט אנשים הגונים שלא מגיע להם יחס כזה.

  בואו נצא יחד לשפר את מצב העובדים בישראל.
  תמיכה בעובדי חברת החשמל, מזיקה למאבק זה.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  ל"אביב",
  מה פירוש מכבסת המילים הזאת:"והפסיקו עם הפרנויה, כאילו כל האחרים קמים בבוקר וחושבים איך לסדר אתכם. יש לא מעט אנשים הגונים שלא מגיע להם יחס כזה.

  בואו נצא יחד לשפר את מצב העובדים בישראל.

  אחרי הנחשול המזוהם של ההפרטה הברברית ב-30 השנים האחרונות והפיכת 2 מליון שכירים לעבדים עובדי קבלן והפקרת העובדים המבוגרים ללא עבודה וללא פנסייה
  יש לך את החוצפה לומר "שלא רוצים לסדר אותנו".
  אתה עובד בשירות בעלי-ההון חביבי,ונושא שיפור מצב העובדים לא מעניין את קצה הזרת שלך .
  עובדה ,אם זה היה מעניין היית יוצא במלחמה נגד עושק העובדים ע"י חברות כ"א,נגד הטירור התעסוקתי ,ונגד עושק הפנסיונרים ,החולים והנכים.
  לך כמו לאחים עופר ,או דנקנר,או תשובה, מפריע וועד חזק שדואג באמת לשכירים בח"ח.
  אתה ניאו-ליבראל הדואג לבעלי -הון.אתה לא משלנו.

 10. לקסי - לאביב :

  גם בייצור חשמל יש יתרון אדיר לגודל, יש גם יתרון סינרגי בבעלות על יותר מתחנת ייצור אחת, מכאן לחץ מתמיד לאיחוד התחנות או ליצירת קרטל אפקטיבי (כמו בסלולר ובבנקים). עם ההפרטה תבוא הדרישה, יבואו הלחצים ותוגשם הליברליזציה בהעלמת הפיקוח (הרגולציה).
  בנוסף תבוא דרישה לאינטגרציה אנכית ומה שנקבל תהיה חברת חשמל אחת בכל הארץ ללא אחריות ציבורית וללא פיקוח.
  נקבל חשמל יקר באמינות נמוכה שיסופק רק למקומות מרכזיים, ישובים קטנים ומרוחקים יזכו להפסקות ארוכות, כי עלות תיקון הקו אליהם תהפוך אותם ללקוחות לא רווחיים.
  חשמל באי האנרגיה הישראלי הוא מוצר חיוני ובסיסי שבאחריות החברה (החברה הישראלית, לא החברה המסחרית) לספק אותו לתושבים בזול וביעילות. זה מה שעושה חח"י.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.