אקרשטיין בדיון בבית הדין לעבודה – האם התארגנות ההסתדרות היא אמיתית

בדיון הראשוני בבית הדין הארצי לעבודה, הועלתה בדיון השאלה אם ההתארגנות שיזמה ההסתדרות עם ההנהלה במפעלים בראש פינה ובאשדוד היא אותנטית. זהו דיון תקדימי באקלים של תחרות בין ארגוני עובדים. להלן הדיווח המסקרן מאת נציגי כוח לעובדים

בדיון שהתקיים אתמול בבית הדין הארצי לעבודה הכיר בית הדין בנסיבות המיוחדות של התארגנות הראשונית הפורצת של עובדי אקרשטיין ירוחם.

באולם מלא מפה לפה , בעיקר בעובדי אקרשטיין ירוחם, התנהל דיון מעמיק וממושך בסוגיות העקרוניות שמעלה המקרה בפני של הרכב מקסימאלי של שבעה שופטים בראשות נשיא בית הדין סטיב אדלר.

בדיון הציג עו"ד איתי סבירסקי את טיעוני "כוח לעובדים" ונציגות העובדים של עובדי אקרשטיין ירוחם.

הוא הדגיש כי "התארגנות" עובדי אקרשטיין בראש פינה ובאשדוד במסגרת ההסתדרות אינה אותנטית ומהווה התארגנות מטעם המעסיק, כלומר בהנחייתו ובהשפעתו של המעסיק.

השופטים ציינו כי עדיין לא הוכח שההסתדרות היא הארגון היציג בחברת אקרשטיין כולה.

במהלך הדיון תהה הנשיא סטיב אדלר האם לא צריך לתת לכוח לעובדים לייצג את עובדי אקרשטיין ירוחם כאשר נראה כי ההסתדרות שכחה אותם.

עו"ד איתי סבירסקי טען כי גם במצב היפותטי בו ההתפקדות להסתדרות הייתה כדין, עדיין יש להכיר בעובדי ירוחם כיחידת מיקוח נפרדת כפי שנקבעה בבית הדין האזורי. זאת לאור הנימוקים שהוכרו בפסק דין כמו הריחוק הגיאוגראפי הניכר, האינטרס הקהילתי המשותף, ובנוסף לכך עצם הבחירה של כל פועלי ירוחם בארגון כוח לעובדים שייצג אותם וסירובם הנחרץ של עובדים אלו להיות מיוצגים ע"י ההסתדרות (כפי שציינו במכתבם החד משמעי לעופר עיני בשבוע שעבר).

ההסתדרות מצידה בקשה לאשרר את הישגו של כוח לעובדים בפסק הדין התקדימי של בית הדין האזורי שהכיר ביחידת מיקוח נפרדת בהתארגנות ראשונית.

כוח לעובדים הציע להסתדרות לשתף פעולה במשא ומתן מול המעסיק. אך בתגובה ההסתדרות סירבה לשיתוף פעולה כלשהו.

כוח לעובדים ביקש להתייחס למקרה כמקרה בוחן על מנת להסדיר ולקבוע כללים שישמרו על האינטרסים של עובדים המתארגנים בתוך אקלים מתפתח של תחרות בין ארגוני עובדים. בין היתר כוח לעובדים טען שיש לקבוע "חסינות" שלא תאפשר החלפת ארגון עובדים שהוכר כיציג, לתקופת זמן סבירה. זאת על מנת למנוע תחרות בלתי מרוסנת בין ארגוני עובדים, התארגנות מטעם המעסיק וחוסר יציבות קיצוני ביחסי עבודה.

יש לציין כי הנהלת אקרשטיין, למרות פסיקת בית הדין האזורי, עדיין לא מוכנה לקיים מו"מ עם עובדי אקרשטיין ירוחם. מצבם של עובדי אקרשטיין ממשיך להיות קשה.

שיתוף הפעולה בין ההסתרות להנהלת אקרשטיין נמשך גם היום בבית המשפט. בצד אחד ידשבו נציגי ההסתדרות ונציגי ההנהלת אקרשטיין. בצד השני ישבו העובדים ונציגי כוח לעובדים.

שני הצדדים ההסתדרות והנהלת אקרשטיין חברו יחד כדי למחוץ את ההתארגנות של עובדי אקרשטיין ירוחם באמצעות "כוח לעובדים".

שוב הוכיחה ההסתדרות שהיא מוכנה להלחם כנגד זכויות של עובדים, כנגד חופש ההתארגנות , והכל בגלל שעובדי אקרשטיין ירוחם בחרו להצטרף לכוח לעובדים אחרי שנים של חברות בהסתדרות שלא דאגה לעובדים כלל.

אותה הסתדרות שנתנה לעובדי אקרשטיין ירוחם לחתום על חוזה עבודה בו נאסר עליהם להתארגן .

בדיון הייתה נוכחות רבה של עובדי אקרשטיין ירוחם

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

12 Responses to “אקרשטיין בדיון בבית הדין לעבודה – האם התארגנות ההסתדרות היא אמיתית”

 1. אני קורא לוועדי ההסתדרות להתעורר ולדרוש דמוקרטיה פנימית. עד מתי תסכימו שעיני יקבע בשבילכם אם אתם זכאים לסכסוך עבודה?

 2. עמי וטורי הגיב:

  לי אין ספק שההתארגנות מטעם ההסתדרות במפעלי אקרשטיין באשדוד וראש פינה היא "התארגנות מטעם". עם זאת הגם שלא הייתי באולם עקב עיסוקים חשובים אחרים קצת מוקדם לטעון שאדלר קבע שההתארגנות מטעם ההסתדרות אינה אותנטית. בדיונים בבית המשפט נאמרים ע"י השופטים כל מיני דברים. אך לנסות ולהסיק מדברים אלו מה יהיה פסק הדין זה קצת דומה לחזוי מזג האוויר.

 3. לנין הגיב:

  הכתבה נכתבה בעיטון פרבדה??
  שקרים של עיון מטעם
  ×™×—×—×—×—×—

 4. מדובר בהתפתחות חיובית ובבשורה, שיש לקוות שתבשיל לגמרי בפסק הדין, בתחום איגודי העובדים ועבור האלטרנטיבה שמציג כוח לעובדים למשת"פיות של ההסתדרות עם התעשיינים והעסקים הגדולים.

 5. בוקר טוב לך נמרוד ברנע. שכחת שאתה ומפלגתך חברי הסתדרות ?

 6. עובדים שאכפת להם הגיב:

  אני בז ונכלם לארגון כח לעובד שבמקום לדאוג לצורכי העובדים במפעל ירוחם הוא שוטף להשמצות כנגד החברה בכל מיני נושאים שלא קשורים לטובת העובד אלא רק הכפשה של חברת אקרשטיין במקום שכח לעובד יעצור את ההשמצות של העובדים כנגד המעסיק ויתרכז רק בנושאים שכשורים לעובד הוא ממשיך לחפש כל הזמן כל מיני נושאים ופרסומים בתקשורת כנגד אקרשטיין.
  גוף כזה לא יכול לייצג עובדים .איך אפשר להגיע להדברות אחרי כל ההשמצות נגד החברה ??????
  במיוחד שיש המון המצאות ודברי שקר.

 7. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  מגיב 6 הוא יעני עוד "עובד" שמקבל שכר מהנהלת אקרשטיין ומההסתדרות של עיני.
  מה שמדהים שיש כל כך מעט מגיבים בפוסט הזה על ההתנהלות הניבזית של ההסתדרות של עיני.

 8. עובדת ארעית הגיב:

  אני עובדת ארעית בחברה אחרת.
  אני אומרת בפה מלא – אם לא יפתחו את העיניים ויתחילו לראות את המציאו האמיתית אנחנו נחזור בצעדים בטוחים למאה ×”- 19.
  לא יהיו תנאים לעובדים בארץ, לא יקבלו עובדים לקביעות, יפטרו מתי שבא להם, לא יתנו שכר על שעותל נוספות והכל בשביל מה? "לטובת השוק החופשי והמעסיקים"

  תפתחו את העיניים וצאו מהתרדמת – אנחנו נגררים אחרי הקפיטליזם של אמריקה בחסות ההסתדרות, הממשלה המעסיקים ובית הדין הארצי לענייני עבודה – ששכח על מי הוא בעצם צריך להגן בפס"ד האחרונים שלו.
  בושה וחרפה שהגענו למצב כזה!!!

 9. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לעובדת הארעית,
  בתור מובטל ללא פנסייה,נפגע הפרטה וחברת כח-אדם אני מבין אותך במאתיים אחוז.
  מה חבל שכה רבים הם העוורים והתמימים הנלכדים בהבלי השווא של הניאו-ליברליזם ומשטרו של ביבי-ברק.

 10. ליוהדים שאכפת להם? הגיב:

  במקום תגובה אנונימית למה שלא תפנו ישירות לכוח לעובדים ותעלו בפניהם את הביקורת שלכם
  כוח לעובדים הוא גוף דמוקרטי ופתוח לביקורת. אין צורך להסתתר מאחורי תגובה אנונימית.

  אולי בדיבור ישיר עם כוח לעובדים, הם יקבלו את העצות שלכם?
  ניסיתם?

 11. […] עובדי אקרשטין ירוחם פתחו  ביום א' בשביתה שהייתה מוגבלת בשלב ראשון וכעת היא לא מוגבלת בזמן. העילה הישירה להחרפה הנוכחית היא פיטורי עובד שהשתתף בדיון על עניינם בבית הדין הארצי לעבודה. […]

 12. […] דינו, בערעורה של חברת אקרשטיין על פסיקת בית-הדין המחוזי בבאר-שבע, קובע כבוד השופט סטיב […]

Leave a Reply