חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההיסטוריה של הכלכלה: ביפן ובאינדונזיה אין כל חדש

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 9.03.10 6:10

ביפן שעברה לעידן המודרני, נשברה תנועת הפועלים בעקבות תעמולה שוביניסטית ורדיפת השלטונות. באינדונזיה במקום שלטון קולוניאלי קם רודן גרוע כמוהו. מכאן מתפצלת ההיסטוריה: ביפן פרחו האיגודים והמדינה, באינדונזיה הביאה הכלכלה החופשית עוני ובערות להמונים ועושר דמיוני לאליטה המושחתת

מאת: ק. טוכולסקי

הופעתם של איגודים מקצועיים ביפן, החלה רק בתחילת המאה העשרים, אין זה מפתיע שכן בורגנות ותעשייה ומעבר ממשק מבוסס על הכנסות מחקלאות, החלו ביפן רק בשנות ה-80 של המאה ה-י"ט. יפן המסורתית נכנעה אמנם, בלחץ ספינת תותחים אמריקנית, לדרישה לפתוח את גבולותיה, ואימצה את הקדמה והתיעוש המודרניים, אולם הפלא ופלא, בעוד שהקפיטליזם והתיעוש נקלטו ביפן בברכת האצולה המסורתית והשלטון, האיגודים באותם שנים נרדפו עד חורמה. אין מה לעשות- עולם ישן, עולם חדש, את העובד, המתאגד בניסיון לגרוע מעט מרווחי האליטות ולהשאיר משהו לעצמו, איכשהו תמיד ירדוף השלטון עד חורמה. לא מפתיע שלאחר 20 שנות פעילות רק כ-8% מהעובדים ביפן היו מאוגדים. באותה תקופה התפלגה תנועת העבודה היפנית, פלג אחד שנהה אחר השוביניזם הלאומי ותמך בהתפשטות היפנית במנצ'וריה וסין, קיבל לגיטימציה מסוימת, ואילו פלג אחר שהתנגד להתפשטות האימפריאליסטית וקרא לאחווה בין עובדים, הוכרז כלא חוקי ונרדף. שוב אין הפתעות, מי שנאבק על זכויות עובדים ואפילו כנגד מלחמות ובעד אחוות עמים לא נושא חן בעיני האליטות. הדיכוי הצליח, וכך גם השוביניזם הסוחף שעודד השלטון המרכזי – בבחירות 1932 נעצר הגידול בכוחן של מפלגות הפועלים. מה שהיה נכון באירופה עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, או מה שנכון לישראל שלנו היום, היה נכון גם ליפן הקיסרית. כל מה שהאליטות צריכות לעשות זה לשטוף את המוח של העם בתעמולה לאומנית, ובמסעות הפחדה שוביניסטיים. בשנת 1932 שבר המשטר את מפלגות הפועלים, עצר את מנהיגיהם ואסר על פעילותן. תנאי העבודה בתעשייה הורעו, ובמקום מזון נתנו לפועלים תעמולה, גייסו אותם לצבא ושלחו אותם להילחם למען הקיסר והמולדת במנצ'וריה ובסין. אפשר לדמיין מה היה קורה אילו הפועלים ביפן היו עומדים בפרץ, אֵילו זוועות היו נחסכות מהמזרח הרחוק בשנים 1932-1945, אבל תפקידו של היסטוריון אינו לדמיין.

.

באינדונזיה (באותה העת הודו ההולנדית). החלה המשלה הקולוניאלית בהליך מהיר של העברת רכוש בעלי מטעים זעירים בבעלות הקהילה למטעים גדולים. בשנת 1870 נחקק חוק קרקעות שאפשר את הקמתם של מטעי ענק שהתבססו על עבודת כפיים של שכירים מקומיים במקרה הטוב ועובדים זרים בתנאי עבדות במקרה הרע. בשנת 1880 היו עדיין האדמות ברוב הכפרים קניין תושבי הכפר, ב-1900 רק 14% נותרו בידי הקהילות,

40% הפכו קניין פרטי של איכרים זעירים והשאר עברו לידי בעלי המטעים הקולוניאליים. שוב, איכשהו למרות צדקתה של הכלכלה הקפיטליסטית והיד הנעלמה, האוכלוסייה הילידית הענייה לא הייתה מרוצה מהחלק שכוחות השוק החופשי הותירו בידיה. תחילה התפשטה תנועת רפורמות דתית שקראה בשם האסלאם לרפורמות מרחיקות לכת בחלוקת ההון בארץ, מאוחר יותר החלה מתפשטת תנועת פועלים חילונית, שירשה את התנועה הדתית ככוח המוביל במאבק למען צדק חלוקתי ונגד הקולוניאליזם. יש לציין כי יחסו של השלטון הקולוניאלי ההולנדי כלפיהם לא היה אכזר כמו השלטון הצרפתי בהודו סין, אולם תנועת הפועלים החילונית, שהפכה רדיקלית יותר ויותר עם השנים, נאבקה באדון הקולוניאלי למען עצמאות הארץ. לאחר סיום השלטון הקולוניאלי, מצאה את עצמה התנועה נאבקת כנגד האליטות המקומיות ששאפו לשמר את חלוקת ההון, תוך השתלטות על נכסי השליטים הקולוניאליים. מאבק זה נמשך עד שנות ה-60, בסופו בסיוע מצד ארצות הברית ובאמצעות טבח במאות אלפי אנשי איגודים ופעילי מפלגת הפועלים, התבסס הרודן סוהארטו כשליט במדינה לשנים ארוכות, והעניק לפועליה את הזכות להמשיך לעבוד בתנאים ירודים בחקלאות, ובמפעלים שברחו מהמערב, כדי למצוא כוח עבודה זול וכנוע, ומשטר שמחסל התארגנויות מקצועיות.

במזרח כמו במערב זכו תחילה התארגנויות הפועלים, הנאבקים להטבת זכויותיהם, לאותה קבלת פנים עוינת מצד השלטון כך ביפן, שלטון מקומי, וכך באינדונזיה, בשלטון קולוניאלי ואחר כך מקומי. אך ביפן של אחרי המלחמה פרחו האיגודים ותנאי חייהם של הפועלים השתפרו פלאים, ואילו באינדונזיה דוכאו תנועות הפועלים, והמדינה הפכה לגן עדן בעבור תעשיינים שחיפשו מקומות עבודה זולים, ושלטון חסר רחמים כלפי התארגנויות עובדים. יפן של היום היא מדינה עשירה, מודרנית ובעלת איכות חיים גבוה. באינדונזיה הענייה, יש עדיין מפעלים מזהמים ללא ביקורת ועבודת ילדים. גם במזרח כמו במערב, המחיר להפקרת הכלכלה לכוחות היד הנעלמה ולדיכוי התארגנויות העובדים, הוא עוני ובערות להמון העובדים, ומנגד, עושר דמיוני לאליטה המושחתת.

קריאה מומלצת: אוטו מנכן הלפן, שליש האנושות ספר המזרח הרחוק

עורך הטור:  נגה תדמר

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. עודד גלעד :

    בדיוק לא מזמן נחרדתי לקרוא בויקיפדיה על התערבות האמריקאים והבריטים להפלת הדמוקרטיה האיראנית ב- 53, כדי לשמור את הזכות לעשוק את הנפט של המדינה בחסות דיקטטור מטעם.
    עכשיו, על הדרך, אתה מחדש לי שגם באינדונזיה ידידינו האמריקנים תחבו את ידם עתירת הדמוקרטיה. טוב לדעת!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.