אקרשטיין – בית המשפט יכריע היום בענין הקומבינה של ההסתדרות וההנהלה

ארגון כוח לעובדים הקים ועד חוקי במפעל אקרשטיין ירוחם – הסדר שאף אושר על ידי בית המשפט. ההסתדרות עשתה מהלך משלה יחד עם ההנהלה, מהלך שחוקיותו תועמד למבחן על ידי בית המשפט היום, 8.3. זהו רגע חשוב להתארגנויות העובדים בארץ. פרטים נוספים כאן

היום (8.3.10) בשעה 13:30 תובא לפני בית הדין הארצי לעבודה בירושלים בקשה להכרעה בנוגע לקומבינה שרקחו הנהלת אקרשטיין יחד עם ההסתדרות כדי לפגוע בהתארגנות העובדים במפעל בירוחם. איגוד לשכות המסחר ביקש להצטרף לעתירת הנהלת אקרשטיין וההסתדרות, בינתיים פניתם לא התקבלה ע"י בין הדין לעבודה.

עושה רושם שהמוסדות החזקים במשק הישראלי התאחדו על מנת למחוץ את  התארגנותם של הפועלים באקרשטיין בירוחם דרך ארגון "כוח לעובדים". זהו מהלך שממשיך את הקו בו היו חתומים העובדים על סעיף בלתי חוקי בו הם מתחייבים שלא להקים התארגנות עובדים.

בפסיקה תקדימית של בית הדין לעבודה בבאר-שבע מ-26.1.10, הוכר ועד עובדי המפעל בירוחם כיחידת מיקוח נפרדת לצורך משא ומתן על הסכם קיבוצי. בתוך ימים ספורים מאז הפסיקה, בשיתוף פעולה הדוק של ההסתדרות וההנהלה, צורפו להסתדרות עובדי שני המפעלים האחרים של אקרשטיין, באשדוד ובראש פינה. על פי עדויות עובדים מהמפעלים הללו, ההצטרפות להסתדרות נעשתה בחסות הנהלת אקרשטיין והם הוחתמו על ההצטרפות במשרדי ההנהלה. בנוסף, הנהלת אקרשטיין מהלכת אימים על העובדים שחברים ב"כוח לעובדים" ואף הופנו איומים כלפי יו"ר הועד בירוחם מר בנצי צנגאוקר.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

5 Responses to “אקרשטיין – בית המשפט יכריע היום בענין הקומבינה של ההסתדרות וההנהלה”

 1. שיהיה בהצלחה!

 2. תיקון קל הגיב:

  תיקון קל למי שעושה מאמץ וקורא את התגובות.
  התאחדות התעשיינים היא זו שדרשה להצטרף לעתירה ואיגוד לשכות המסחר הצטרף אליה.
  התאחדות התעשיינים אכן טענה טענותיה בפני הרכב של שבעה חברים, בהם נציגי ציבור כמו יובל רכלבסקי.
  קינים והגה והי – איך נוכל לפעול מול כל כך הרבה ארגוני עובדים, כך טען ברגש בא כוח התאחדות התעשיינים.

  החלטת השופט אדלר בעניין ההרכב:
  "לאור הסוגיות העומדות להכרעה בהליך זה, ומתוקף סמכותי שבסעיף 20א(3) אני מורה על הרחבת המותב בהליך זה".

  השופטים: נשיא בית-הדין סטיב אדלר,
  סגניתו נילי ארד, השופט עמירם רבינוביץ.
  נציגי עובדים: שלום חבשוש ואלי וייץ.
  נציגי מעסיקים:דוד בן-אבו ויובל רכלבסקי.

 3. רביב נאוה הגיב:

  כמה תהיות:
  1. מה זה אומר? שעכשיו מחכים לדיון בפני 9 שופטים?

  2. רכלבסקי היה שם על תקן של נציג ציבור או נציג המעסיקים?

  3. היה והעתירה תתקבל, האם עכשיו שליש מעובדי סניף הבנק שלי יכולים להתאגד ולהקים להם ארגון יציג בנפרד מהוועד של כלל עובדי הבנק?

  4. מצד שני, יש תקדים למספר ועדים באותו מקום עבודה כאשר מדובר במקצועות שונים (ע"ע רשות השידור על 11 ועדיה). אולי זה מה שצריך לעשות כאן?

  5. ואת מי בעצמם ×–×” משרת? אני לא בטוח שההתבכיינות של התעשיינים (ושל החבר'×” של אוריאל לין – שבשבילם גם ארגון עובדים אחד ×–×” יותר מדי) מוצדקת. לטווח הארוך, מצב ×›×–×” של הפרד ומשול בתוך מקום העבודה, יכול דווקא לעבוד לרעת העובדים.

 4. לרביב הגיב:

  1. נציגי ציבור = נציגי עובדים ומעסיקים.
  רכלבסקי = נציג ציבור מטעם המעסיקים.

  2. בקשר לשאר התהיות – התשובות כנראה אצל הצוות המקצועי שעוסק בעניין (במסירות נפש ממש) בכוח לעובדים.

 5. […] בין מעסיקים לעובדים, עניין שיכול להיות בו חיוב רב, לקשר המשמש כדי לפרק התארגנויות עובדים, מכאן, ולבצר את מעמד המנגנון ההסתדרותי […]

Leave a Reply