חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במעגלי צדק: תיכוניסטים למען עובדי קבלן

נושאים ראיון החודש ב 12.12.07 6:04

ארגון "במעגלי צדק" מוּכּר בעיקר בגלל התו החברתי שהוא מעניק לבתי עסק הוגנים. בפרויקט אחר ונרחב של הארגון, הופכים תלמידי תיכון ל"נאמני תעסוקה", במטרה ליצור שינוי חברתי רוחבי ועמוק. בראיון ל"עבודה שחורה" מספרת הדס קסל-למברגר מהארגון על הפרויקט החשוב הזה

מערכת "עבודה שחורה" שמה לעצמה למטרה לגשר על התהום הפעורה בין הנבחרים בכנסת ובין ציבור האזרחים המעורבים בנושאים חברתיים ואזרחיים. ארגונים רבים כבר הבינו את ההכרח לשלב בין פעילות שטח כמו הסברה ומחאה ובין שיח מתמשך עם חברי הכנסת. אחד מהארגונים האלה הוא "במעגלי צדק", והיום אנו מארחים כאן נציגה שלו – הדס קסל-למברגר.

הדס מרכזת את פרוייקט "נאמני תעסוקה" בירושלים במסגרת עמותת "במעגלי צדק". מי שמתעניין בנושאי זכויות העובדים נתקל בוודאי בשמה של הדס בדיווח באתר "הארץ" על אלימות שהפעילו עובדי רשת "חצי חינם" נגד פעילי העמותה במהלך הפגנת מחאה על היחס של הרשת למשפחת המאבטח יום-טוב דואק ז"ל שנרצח במהלך משמרת בסניף בחולון. הדס ביקשה שלא להתייחס בראיון לפרשת "חצי חינם", משום שהמאבק עבר למישורים משפטיים בין המשפחה לחברה.

כיצד את הגעת באופן אישי לפעילות בארגון "במעגלי צדק"?

אני הגעתי לעמותה כששבתי לירושלים וחיפשתי עשייה שהיא יותר לעומק ויותר לרוחב. במקום מסוים, עמותת "במעגלי צדק" לוקחת פן מקורי וייחודי של עשייה ושינוי חברתי. העבודה של העמותה היא לא נקודתית, כמו ארגונים חברתיים רבים, אלא מאוד רוחבית מתוך רצון לעשות טיפול שורש. העיסוק והמיקוד בכוחה של החברה ובאחריות החברתית והמוסרית של הציבור כלפי העוולות המתרחשות בקרבו, נותן נקודת מבט חדשה על מהו צדק וכיצד משנים עוולות.

מה בדיוק את עושה שם? כיצד הדבר משתלב בפעילויות אחרות שלך, למשל בלימודים?

תפקידי בעמותה הוא ריכוז פרויקט "נאמני תעסוקה" בירושלים. הפרויקט בנוי מנציגים של עשרות בתי ספר בירושלים והאזור אשר יחד פועלים לשינוי מצב עובדי הקבלן בבתי הספר ובחברה בכלל. הפעילות והעבודה משתלבים בלימודים, מתוך סדרי עדיפויות שאני עושה לעצמי. איזון בין עבודה ללימודים.
לאחרונה התחלנו להיכנס לתחום הלובי. בימים אלו ישנה פעילות במטרה להעביר את חוק "הטלת אחריות על מזמין השרות" שמתבשל בימים אלו ובקרוב מאוד יעלה על הפרק.

[הערת המערכת: החוק עבר בקריאה ראשונה ביוני 2007, על ההצעה חתומים חברי הכנסת: ליה שמטוב (ישראל ביתנו וראש השדולה למען עובדי הקבלן), דב חנין, מחמד ברכה, שלי יחימוביץ, רן כהן, יורם מרציאנו, חנא סוייד. מצד שני ליה שמטוב חתומה גם הביזיון הזה]

ארגון "במעגלי צדק" מוכר הרבה יותר בפעילותו בתחום "התו החברתי" למסעדות ובתי קפה. מתי ואיך התחלתם לפעול בנושא עובדי הקבלן? האם היתה זו יוזמה של בני הנוער לגבי עובדים במערכת החינוך שהתרחבה גם לפעילות בשוק הפרטי?
סוגיית עובדי הקבלן עלתה על סדר היום של העמותה לפני כשלוש שנים כאשר פנתה העמותה להרחיב את הפרויקטים שלה. מתוך לימוד וחיכוך עם ה"שטח", עלה הצורך בהתעסקות עם אחת העוולות המכוערות וה"שקטות" של החברה הישראלית. העבודה התחילה עוד מראשיתה, בשיתוף עם בני נוער שהחליטו לפעול וללמוד את התחום והפרויקטים בנושא הם יוזמה ושיתוף של בני הנוער, בראשם פרויקט "נאמני תעסוקה", שזו השנה השנייה להפעלתו.

מיהם בני הנוער הפעילים בארגון שלכם? מה בדיוק עושים בפגישות? האם נוצר מפגש אמיתי בין דתיים וחילוניים?

בני הנוער בפעילים בארגון הם תיכוניסטים מירושלים והאזור, מבתי ספר דתיים וחילוניים. בפגישות הנוער לומד יותר לעומק את תחום עובדי הקבלן, מתוך פגישות עם אנשי מקצוע בתחום. כמו כן, הוא מתכנן פעילויות ופעולות מחאה, תגובה לדברים שבוערים בתחום. הפרויקט מהווה מקום מפגש לדתיים וחילוניים, ללא עיסוק ומיקוד בנושא המגזרי. העשייה המשותפת יוצרת מציאות טבעית ותחומי עניין משותפים.

האם בזמן הקצר הזה כבר רואים פירות לעמלכם?

את ההצלחה ניתן לראות בשטח, קודם כל בתוך בתי הספר- מנהלי בתי ספר שפותחים את שנת הלימודים עם התייחסות לנושא והצגת עובדי הקבלן בבית הספר, עובדים שמתחילים לקבל פנסיה בעקבות פנייה של נאמנים וכו'. כמובן שאנחנו גאים גם בהתקדמות בחקיקת "חוק הטלת אחריות על מזמין השרות", משום שזהו תהליך שאנו שותפים לו.
אבל שיא ההצלחה שלנו בשנה שעברה היה בעבודה מול עיריית ירושלים. כאשר הצבנו בפני אנשי העירייה את העובדות בשטח, אותן אספו נאמני התעסוקה הצעירים בעבודתם, והראנו להם את מכרזי ההפסד שהעירייה סוגרת (יש להדגיש, בתום לב, כמו רבים אחרים) הם ניאותו לשנות את המכרזים, על אף שהעניין היה כרוך בהוספת תקציב לעניין.

ישנם אנשים הסבורים שעצם קיומה של תופעת עובדי הקבלן הוא פסול וכי מאבקים למען זכויותיהם הם בעצם הכרה בתופעה שיש לעקרה מן השורש. כיצד היית עונה לטענה כזו?

כמובן שגם לדעתי יש לעקור תופעה זו מן השורש והפתרון האידיאלי היה לשבור את מעגל ההעסקה העקיף ולהעביר את כל המשק להעסקה ישירה של עובדים. העניין הוא שכשמתחילים להתעסק ולבחון את השטח וכיצד עושים שינוי, מגלים שהמצב מורכב מידי ושווה לעשות צעד אחר צעד, "עדיפה ציפור אחת ביד משתיים על העץ". בשנתיים האחרונות ישנה התקדמות משמעותית בתחום המודעות ומצב עובדי הקבלן, כשבראש הצעת החוק שעומדת בפתח, אשר יכולה לשנות משמעותית ועקרונית את מצבם של העובדים ואת האחריות החברתית בחברה שלנו.

איפה לדעתך עובר הגבול בין אכיפת זכויות עובדים ע"י פקחי התמ"ת ובין אכיפה בדחיפה של ארגונים אזרחיים כמו שלכם? האם בעצם קיומכם אין אולי דחיפה לניוון נוסף של הפיקוח מטעם המדינה?

התשובה היא ברורה- אין זה מתפקידנו לאכוף את חוקי המדינה וזכויות עובדים. עבודתנו היא בשני מישורים- האחד הוא דחיפה להגברת הפיקוח ולקיחת אחריות של המוסדות לחוקים שהם בעצמם קבעו. כאמור, העמותה לא פועלת במקום מוסדות האכיפה, ובכך אין משום ניוון אלא להיפך- אנו מעוררים אותם. המישור השני הוא הטמעת הערכים בחברה של אחריות כוללת של כולנו לעוולות המתרחשות, מהם בעצם כולנו נהנים (עובדי הקבלן, מלצרים ועובדי מטבח שנעשקים במסעדות) והדאגה להם זו אחריותה של החברה. העבודה היא שינוי תודעה של מהו צדק חברתי. בהקשר זה, בין היתר מקיימת העמותה כנסים חברתיים פעמיים בשנה. הכנס הקרוב יעסוק בנושא השמיטה החברתית והוא יתקיים בצום י' בטבת, 19 בדצמבר 2007. נשמח אם תעקבו אחרי הפרסומים באתר שלנו.

——————————————–

לקריאה נוספת:

אתר נאמני תעסוקה למען עובדי הקבלן

הדס בדיון הוועדה לזכויות הילד בכנסת (מסמך rtf, נחשו מי נכח בדיון)

הדס בין מחברי מסמך עמדה בנוגע למכרז שירותי אבטחה של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי (מסמך pdf)

על התנהלות רשת "חצי חינם" לאחר הרצח – הבלוג של בתו מיטל

מאמרים נוספים על הפרשה:

ח"כ שלי יחימוביץ'

הגר שקד

ג'וש

נמרוד אבישר

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.