חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה בתכנון – די להשמצת הפוליטיקאים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, פוליטי ב 4.03.10 6:00

תמי זנדברג, חברת מועצת עיריית ת"א מטעם מרצ ופעילה ב"עבודה שחורה", מאירה נקודה בעייתית מאוד במאבק נגד הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, מאבק שגם היא נוטלת בו חלק

על הרפורמה בתכנון ובניה, פוליטיקה והמרחב הציבורי

נדמה לי שאין צורך להסביר כאן את סיפור הרפורמה בחוק התכנון והבניה. עוד רפורמה מבית היוצר של נתניהו: המון הפרטה, כמה שפחות אחריות ציבורית, והליכי חקיקה חפוזים וחשאים באופן מחשיד ומרגיז.

התנגדויות והסתייגויות הגיעו ממקומות רבים. ארגוני סביבה וחברה התאגדו ב"מטה לתכנון אחראי" וערכו מספר כנסי חירום, תחת תנאים של אי וודאות באשר למועד אישור הרפורמה ותוכנה. בשבועות האחרונים הגיעה ההתנגדות לשיא, כאשר תזכיר החוק פורסם ועימו ההודעה כי הוקצבו 21 ימים בלבד להגשת הסתייגויות.

הנזקים שהרפורמה טומנת בחובה הם רבים והרסניים: בתחום הסביבה, הרפורמה מבטלת את שתי הוועדות הארציות הסביבתיות החשובות ביותר: הוועדה לשמירת החופים (אותה נראה כי הצליח להציל השר להגנת הסביבה גלעד ארדן) והוועדה לשמירה על שטחים פתוחים חקלאיים – שעומדת בפרץ בפני הפשרות מסיביות של קרקע חקלאית לבניה.

בתחום החברתי-סביבתי, הרפורמה מצמצמת מאוד את נגישות הציבור לגופי התכנון ואת יכולתו להשפיע על סביבתו הקרובה, לעקוב אחר הליכי תכנון, לערור ולהתנגד. זאת בעיקר באמצעות ניתוק הציבור מנבחרי הציבור, הפקעת שיקול דעת נבחרי הציבור אל דרג פקידותי ומכוני רישוי פרטיים, ודילול כוחם בוועדות התכנון באמצעות "נציגי ציבור" ממונים.

גם אני, כמו חברי מועצה רבים אחרים החברים בוועדות התכנון והבניה, הצטרפתי לתנועת ההתנגדות לרפורמה. השתתפנו בכנסים, כתבנו מאמרים, גייסנו חברי כנסת. השבוע קיבלתי את נוסחי ההתנגדות שהכין המטה לתכנון אחראי, וחשבתי להצטרף ואף לגייס חברי מועצה נוספים ולהשמיע את קולנו.

למרבה ההפתעה והאכזבה, מטה הארגונים נפל למלכודת שטמן נתניהו. המוטיב שחזר לאורך כל מכתבי ההתנגדות – אלה שעסקו בהיבט הסביבתי, החברתי וההיבט של המנהל התקין – היה האזהרה מפני "שחיתות" בוועדות המקומיות.

קו ישיר מתוח בין ההפחדה הזו ובין הפרסום הפופוליסטי והמוטה על דוח תקציב הקשר עם הבוחר של חברי הכנסת. בשני המקרים, נבחרי ציבור (פוליטיקאים) מואשמים אוטומטית בשחיתות, רק מעצם היותם פוליטיקאים, ועכשיו לך תוכיח שאין לך אחות. בשני המקרים, האשמה זו חמורה במיוחד מפני שהיא מסיטה את הדיון מהכוח הבלתי מוגבל שניתן לידיים פרטיות-כביכול. בשני המקרים, העליהום לא נעשה במקרה, ועומד מאחוריו אינטרס ברור להחליש את נציגי הציבור ולבצע בהם הפרד ומשול. בשני המקרים, התוצאה היא הגבלה של יכולתו של נבחר הציבור למלא את תפקידו נאמנה.

נבחר הציבור הוא המייצג הישיר והברור ביותר של התושבים בדרך המלך של הדמוקרטיה. שום "נציג ציבור" ממונה לא יחליף אותו, ועם כל החשיבות של ארגונים חוץ-פרלמנטריים, גם כוחם מוגבל. יעידו כל נציגי הארגונים שהגישו אי פעם התנגדות לוועדות תכנון, שייצגו תושבים או שרצו להשפיע על תכניות – היכן קיבלו אוזן קשבת, ומאיפה בסופו של דבר צמח סעד שתמך בעמדתם (התשובה: כן, מנבחרי הציבור. כן, הפוליטיקאים).

ההיתלות בגורמים מקצועיים כביכול שיתווספו לוועדות היא תמימות במקרה הטוב או היתממות במקרה הרע. מי תוקע לידם של ארגוני הסביבה כי דווקא איש המקצוע התומך בעמדתם הוא שיצטרף לוועדה ויכריע בקולו? רוב הסיכויים שההיפך הוא שיקרה. בשיח העדכני של ימינו ארגוני הסביבה היו צריכים כבר מזמן לכפור בשיח ה"מקצועיות" הנייטרלית כביכול ולדבוק בשיח הייצוגיות, ובאותה נשימה לדעת כי איש ציבור שעומד לבחירה, שמקיים קשר עם הציבור, שקשוב להתנגדויותיו, שמשרת השקפת עולם, לעולם יעשה שירות טוב יותר לתכנון ולציבור מאשר פקיד עלום שם או נציג-ציבור-מטעם.

הסכנה המרכזית ברפורמה היא הנסיון לכרסם בכוחו של השלטון המקומי ושל נבחרי הציבור בפרט. זה העיקרון שעומד בבסיס הסכנות הסביבתיות, החברתיות והאחרות שיש בה. אם נבחרי הציבור לא יהיו שם כדי לשמור על האינטרסים שנשלחו לייצג – המרחב הציבורי המשותף לכולנו יופקר.

אנחנו נהיה ביום שלישי הקרוב בהפגנה נגד הרפורמה (16.30, לונדון מיניסטור תל אביב), אנחנו נתנגד ונסתייג בכל פורום. אבל אנחנו נמשיך להסביר, גם אם זה לא פופולרי, שכמו בכל מערכת ציבורית, גם בתחום התכנון – שמירה על עצמאותם ושיקול דעתם של נבחרי הציבור היא התרופה – לא הבעיה.

הערת העורך: דוגמה לטענה של תמי ניתן לראות במודעה על ההפגנה שהוציאה התנועה הירוקה ומתפרסמת אצלנו כאן. דווקא פעילי הסביבה אשר הבינו אחרי שנים רבות של פעילות בארגוני חברה אזרחית, כי יוכלו להשפיע יותר באמצעות כניסה לפוליטיקה, מציגים במודעה את "הפוליטיקאים והקבלנים" בתור האנשים הרעים שיש להגן על הציבור מפניהם.

נערך על ידי איתי
תגיות: , , , , , , ,

20 תגובות

 1. תמי זנדברג :

  תודה על הערת העורך. דוגמה מובהקת אף יותר תוכלו למצוא בנוסח מכתבי ההתנגדות עצמם, למשל
  כאן http://bit.ly/9MpUIz

 2. על הרפורמה בתכנון @ בכיכר מול השמש :

  […] פוסט שלי בעבודה שחורה – על הנזק העיקרי שברפורמה בתכנון -… […]

 3. כהן שמואל :

  שיטת הבחירות לכנסת היא שורש הרע במערכת הפוליטית ולהלחם בשיטות ומנהל לא תקין ובזבוז כספים והתחמקות רון חולדאי מלקחת אחריות למה שקורה ב יפ-תל-אביב שתחבא מאחורי הממשלות שרי הפנים והשיכון ופעם לא היה שר רווחה
  מלחמה בשחיתןת כמו אויבים לדמוקרטיה הוא מאבק מתמיד

 4. אלעד הן :

  חותם על כל מילה.

 5. המחלוקת האמיתית - פוליטית. :

  השאלה היא מי הולך בסופו של יום לפוליטיקה ומי נשאר בחוץ להשקיע את מרצו וכישוריו באמצעות המגזר השלישי.
  ניחוש פרוע – אם הציבור הפוטנציאלי של מצביעי מרץ היה רואה אנשים רבים וטובים מנסים להידחק במעלה הרשימה, מרץ היתה מקבלת יותר קולות. ואולי לא.

 6. מן המגזר השלישי לפוליטיקה :

  עמי אילון עם מסר מדיני מתנועת "המפקד הלאומי" – נטרף ע"י ברק בלי מלח.

  תמי מולד חיו, מקואליציית ארגונים חברתיים ומקורבת לאילון, לא הצליחה בפריימריס 2006, נשחקה ביחד עם אילון בגזרת ירושלים (עי חיליק בר, מאנשי פואד), עברה ל"התנועה החדשה", אבל גם שם לא ספרו אותה, כי לא היתה "אחת מהחבר'ה".

  יובל אלבשן, התאכזב מפרץ, פנה לברק, מה עכשיו? כנראה חזר לחברה האזרחית.

  נדיה חילו מנעמת – בחוץ.

  הנהגת התנועה הירוקה, כולם פעילים בארגונים סביבתיים/שינוי חברתי – אף אחד לא השתחל לכנסת.

  שמולי בינג עשה נפלאות ב"מעגלי צדק", כשל במאבק על ארגון המורים.

  אולי כי פוליטיקה היא מקצוע ואין קיצורי דרך. הזירה שבה לומדים את המקצוע הזה היא זירה נטולת תהילה ומלאת לכלוכים: בחירות לראשות ארגון עובדים, רשות מקומית, אגודת סטודנטים וכו' – שם צמח הדור של רמון, ליברמן, הנגבי, איציק, פרץ, שטרית, סילבן שלום…

  מכיוון שנטשנו את הקומות התחתונות אין לנו מנהיגות עתידית לראש הפירמידה. תמי היא היוצא מן הכלל, (וראו ההתקפות שהיא סופגת מעיר לכולנו על היותה "פוליטיקאית")

 7. איתמר כהן :

  מבלי להיכנס לפרטי הרפורמה, שבהם אינני מתמצא מספיק, אני מסכים בהחלט עם הכותבת, שהנטייה לדבר על "פוליטקאים" בהקשר שלילי היא מזיקה מאין כמוה. מסכים מאוד גם עם ההערה בנוגע ל"תקציב הקשר עם הבוחר".

 8. לקסי - לא על חוק האין תכנון ויש בנייה, רק על ה"קשר" :

  מתי?
  מתי מישהו יפרט לנו את תקציבי הקשר עם הציבור של בעלי השליטה ב"אפריקה-ישראל"? ב"כלכלית ירושלים"? ב"שופרסל"? ב"חברה לישראל"? בבנק הפועלים"?
  רמז: מדובר במטוסים פרטיים, יאכטות פאר, הטסת אורחים לחתונה באחד האיים לא רחוק מיוון ושאר זוטות לא נחשבות בהשוואה למחשבים שרכשה ציפי לבני ולקומקומים החשמליים של ח"כ חיים אמסלם.
  אז אולי מישהו משנים וחצי הקוראים של תגובית זו יכתוב לנו פוסט על זה?

 9. עודד גלעד :

  פוסט חשוב ומעורר מחשבה. תודה תמי!

 10. אופיר :

  התנועה הירוקה היא תנועת נוער לא יותר לא פחות.

  חבל שנותנים בולטות בקרב חוגים הן בארגונים ואקדמיה.

 11. איתמר כהן :

  לקסי,
  בבלוגי נכתבים בשיטתיות בלוגים על מה שציינת.
  אם ע"ש תסכים, אשמח מאוד לערוך זאת לצורך פרסום בע"ש.

 12. לקסי :

  איתמר,
  מה-זה "אם ע"ש תסכים"???
  עוד לא שלחת?

 13. החלטת בג"צ :

  בג"ץ דחה היום (ו') את העתירה שהגישו ששת הארגונים הסביבתיים נגד קידום הצעת חוק הרפורמה בתכנון ובבנייה ובכך איפשר את המשך הליכי החקיקה. שופטי בג"ץ הסכימו כי הדיון הדמוקרטי הציבורי יתאפשר במהלך הדיונים בכנסת
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000546169&fid=829

 14. אבי :

  אפשר לתמוך במאבק ברפורמה בשם הטענה הנכונה שהפוליטיקה בשלטון המקומי מושחתת אף יותר מזו הארצית (קחו לדוגמא את פרשת הולילנד וההרשעה של אפל), ובו בזמן לומר שהפתרון הוא בפוליטיקה. צריך "פשוט" לשנות את המבנים, המוסדות, האנשים ואת התרבות בחברה.

 15. לאבי :

  אנחנו יכולים למצוא עצמנו בקלות בתוך סיפור הביצה והתרנגולת.

  שחיתות פושה לא רק ברשויות המקומיות והריפורמה שביבי מציע נגועה בה, כבר בשלב הניסוח שלה.

  שחיתות, נדמה לי, היא לא רק לקיחת מצלצלים לכיס. ( ודין פרוטה כדין מאה).

  שחיתות יכולה להתבטא גם באופן שבו מפרשים את כללי המשחק הפוליטי!

  למשל, המחשבה שקוניקטורה פוליטית מתירה להיכנס בכוח ולכפות חוק ברוטאלי חסר איזונים ומעצורים עם השלכות הרסניות לטווח בינוני וארוך, (ולצפצף על תיקון קיים לחוק)..
  טענת ה"רוב" במקרה כזה היא פרשנות פרימיטיבית לכללי המשחק הפוליטיים בדמוקרטיה ומייצרת תשתית לשחיתות על כל סוגיה ובכל הרבדים הפוליטיים.
  שחיתות זה לנצל כוח שיש לך לעניינים שהכוח הזה לא נועד עבורם, גם אם לא לקחת פרוטה לכיס. השחיתות הזו בעיני, מסוכנת יותר מלקיחת שוחד.

  מישהו מצייץ על זה? הרי בפוליטיקה הישראלית זה הכל DONE , תפוס ככל יכולתך, ונבלות ברשות התורה.

  חן

 16. לקסי :

  מעשה באותו עוף שנפל לאן שנפל בערב שבת ומה שהשיב הרב לאותה ששאלה…

  דומני שכל הלול נפל שמה, עם הלולנים.

 17. המאבק ברפורמת התכנון צובר תאוצה @ בכיכר מול השמש :

  […] כתבתי בעבר על הזהירות שיש לנקוט, גם בהקשר של הרפורמה בתכנון, בהאשמה גורפת של נבחרי הציבור בשחיתות ובנסיון להציל כביכול את הציבור מפני נציגיו, אם באמצעות הרפורמה עצמה ואם באמצעות התנגדות לה. במקרה של הולילנד, השחיתות היתה דווקא מצידו של ראש הרשות, מקורביו ונאמניו. אחת הבעיות הגדולות ברפורמה היא חיזוק ראש הרשות והמנגון הכפוף לו. תחת פקודת העיריות מכוחה פועל השלטון המקומי, ראש הרשות חזק מדי גם כיום, וכוחו אינו מאוזן ע”י סמכויות וכלים אמיתיים לנבחרי הציבור האמיתיים – חברי המועצה. הרפורמה המוצעת מציעה לחזק אותו עוד יותר, ולהפחית את האיזונים שאמורים להישמר במאזן הדמוקרטי שבין נציגי הציבור השונים. […]

 18. המאבק ברפורמת התכנון צובר תאוצה - עמדת חברי מועצות בשלטון המקומי @ בכיכר מול השמש :

  […] כתבתי בעבר על הזהירות שיש לנקוט, גם בהקשר של הרפורמה בתכנון, בהאשמה גורפת של נבחרי הציבור בשחיתות ובנסיון להציל כביכול את הציבור מפני נציגיו, אם באמצעות הרפורמה עצמה ואם באמצעות התנגדות לה. במקרה של הולילנד, השחיתות היתה דווקא מצידו של ראש הרשות, מקורביו ונאמניו. אחת הבעיות הגדולות ברפורמה היא חיזוק ראש הרשות והמנגון הכפוף לו. תחת פקודת העיריות מכוחה פועל השלטון המקומי, ראש הרשות חזק מדי גם כיום, וכוחו אינו מאוזן ע”י סמכויות וכלים אמיתיים לנבחרי הציבור האמיתיים – חברי המועצה. הרפורמה המוצעת מציעה לחזק אותו עוד יותר, ולהפחית את האיזונים שאמורים להישמר במאזן הדמוקרטי שבין נציגי הציבור השונים. […]

 19. בככר מול השמש - המאבק ברפורמת התכנון צובר תאוצה – עמדת חברי מועצות בשלטון המקומי :

  […] כתבתי בעבר על הזהירות שיש לנקוט, גם בהקשר של הרפורמה בתכנון, בהאשמה גורפת של נבחרי הציבור בשחיתות ובנסיון להציל כביכול את הציבור מפני נציגיו, אם באמצעות הרפורמה עצמה ואם באמצעות התנגדות לה. במקרה של הולילנד, השחיתות היתה דווקא מצידו של ראש הרשות, מקורביו ונאמניו. אחת הבעיות הגדולות ברפורמה היא חיזוק ראש הרשות והמנגון הכפוף לו. תחת פקודת העיריות מכוחה פועל השלטון המקומי, ראש הרשות חזק מדי גם כיום, וכוחו אינו מאוזן ע"י סמכויות וכלים אמיתיים לנבחרי הציבור האמיתיים – חברי המועצה. הרפורמה המוצעת מציעה לחזק אותו עוד יותר, ולהפחית את האיזונים שאמורים להישמר במאזן הדמוקרטי שבין נציגי הציבור השונים. […]

 20. בככר מול השמש - על הרפורמה בתכנון :

  […] פוסט שלי בעבודה שחורה – על הנזק העיקרי שברפורמה בתכנ… תגים: רפורמה בתכנון תגובות (0) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.