חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

שדרות – לא מה שחשבתם

נושאים מדיני-בטחוני ב 12.12.07 6:01

אוהד רותם, יו"ר ועד מאבטחי מכון וייצמן בעבר ותושב שדרות בהווה, מציע למורים להסתכל על תושבי שדרות שממתינים כבר שבע שנים להגנת המדינה, ולהפסיק לצפות שמישהו בממשלה יתייחס אליהם

עם כל האמפתיה והסימפתיה אני באמת לא מבין את המורים, ממש לא. אתמול בוועידת ישראל לעסקים הם ציפו שלאחר חודשיים של שביתה מישהו בממשלה ייזכר לדבר איתם (אולי ראש הממשלה?) , ושבאוצר יהיו קצת פחות אטומים ויקשיבו לצרכי המערכת.
הלו מורים, להתעורר שם! תושבי שדרות מחכים בדיוק לאותם הדברים כבר שבע שנים!

תיאורית האמנה החברתית
ז'אן ז'ק רוסו הגה את תיאורית האמנה החברתית. הרעיון שעומד מאחורי התיאוריה הוא שבני האדם הסכימו מרצונם החופשי להתארגן בחברה ולקבל על עצמם כללים, חוקים, פיקוח ומגבלות בהסכמה שהיא מעין ברית. האדם אמנם מאבד חלק מחירותו הטבעית, אך זוכה לביטחון קיומי רב יותר ולדאגה לצרכיו ולזכויותיו. תיאורית האמנה החברתית על גלגוליה השונים עומדת בבסיסה של כל מדינה דמוקרטית.

מעניין מה היה אומר רוסו על פסיקת בג"צ שפטרה את המדינה מלהגן על תושבי שדרות. כל השנים שילמו התושבים מסים ועמדו בכל התחייבויותיהם כלפי המדינה מתוך אמונה שבשעת הצורך המדינה תעמוד לצידם, ועכשיו השלטון מפקיר אותם.

רק שעה מתל אביב
בשבע השנים האחרונות אנו מקבלים שוב ושוב את ההוכחה שכשהמצב מורכב וקשה מידי המדינה מתנערת מאחריותה. למעשה, פסיקת בג"צ היא צידו האחר של החלטתו של היועץ המשפטי, מזוז, שלא להפסיק את החשמל לרצועת עזה – החלטה הזויה כשלעצמה, אך היא שוב מוכיחה שמשהו רקוב בממלכת ירושלים, ולא רק בממשלה.

לאחרונה משום מה, השופטים ו"המזוזים" למיניהם שמים עצמם כקובעי מדיניות שלא לומר אלוהים עלי אדמות. אני מציע להרכב השופטים שקיבל את החלטת הממשלה שלא למגן את שדרות לעצור לרגע את טחנות הצדק ולבוא לגור לשבוע אחד בעיר (ושמישהו יגלה להם כבר שמסעודה גרה רק שעה מתל אביב!).

בואו נשחק רק לרגע ב"נדמה לי". נניח שמחר בבוקר איסמעיל הנייה מודיע שהוא הצליח להבריח לרצועה רקטות ארוכות טווח שמגיעות לתל אביב ולהרצליה ועוד נשאר להן דלק לעשות סיבוב דאווין בנתניה… אתם יודעים מה? נניח שהוא גם מממש את האיום וזורק כמה – ככה בשביל הכיף להראות שהוא יכול. איך היו אז מגיבים בממשלה? האם גם אז מזוז היה אומר שאסור לנתק להם את החשמל? האם בג"צ היה מישר קו עם הממשלה וגורס ש"אין צורך למגן את האזרחים"?

שדרות, לא מה שחשבתם
מאז שעברתי לשדרות החברים שהשארתי במרכז התחילו פתאום להסתכל עלי באופן מוזר. חבר אחד חסר טאקט במיוחד אפילו העיז ושאל מתי אני אתחיל לגדל שפם כמו של עמיר פרץ והציע לי לקחת קצת ירקות ואורז "אתה יודע, שיהיה", הוא אמר, "אתם גם ככה מאוד מסכנים שם".

אז זהו, שלא.

נכון שבלילה קצת יותר קר וכשיורד מבול במרכז אצלנו אפילו אין טפטוף, אבל מלבד זאת לא מצאתי שום הבדלים. בשדרות מסתבר מדברים באותה השפה, נושמים את אותו האוויר, הולכים לבלות וחיים כמו בכל מקום אחר בארץ (כולל ב"מדינת תל אביב").

אהה כן, הכל אותו הדבר חוץ מדבר קטן אחד… תמיד כשהולכים לשירותים חושבים: מה יקרה אם בדיוק עכשיו יהיה "צבע אדום"? אבל חוץ מזה הכל בול אותו הדבר!

—————————————

* אוהד רותם הקים את ועד המאבטחים (עובדי קבלן) הראשון בארץ במכון ויצמן למדע, עבר לגור בשדרות ולומד במכללת ספיר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. א :

  אוהד, יש לי רעיון למחקרון קטן שהצעתי פעם לעקיבא אלדר. להבין בניתוח לאחור כיצד נפסקו היריות על שכונת גילה (כן אני יודע שיריות מרובה זה לא קסאם). שם היריות אמנם לא היו על תל אביב אבל על בירת ישראל! העסק נמשך חודשים וגם כאן המיגון היה חלקי ואיטי מאוד. התושבים סבלו, צהל הפציץ נכנס ויצא מבית גאללה ונוצרה מין שגרה איומה שרוב המדינה מתעלם ממנה.

  ואז זה נפסק.

  האם זה היה פתרון צבאי, מדיני חשאי? לא יודע, אבל אני יודע שזה עבד ומאז אין יריות על גילה.

 2. שושי :

  כבוד הנשיאה בייניש, הקראת:
  "אני מציע להרכב השופטים שקיבל את החלטת הממשלה שלא למגן את שדרות, לעצור לרגע את טחנות הצדק ולבוא לגור לשבוע אחד בעיר"?
  כשיחפשו "בייניש" בגוגל יגיעו לזה.
  לפחות לסו"ש של הזדהות ותמיכה בתושבי שדרות הבלתי ממוגנת?
  גם אם בתיאוריה יש פתרונות יותר טובים ממיגון.

 3. אלעד הן :

  מה שאני יודע על גילה (דורש אימות) הוא שגילו את המקום שממנו נורות היריות (בניין קשתות מסויים שהראו לי בסיור) והכניסו לשם טנק שישב לידו, וזה מה שהפסיק את היריות.
  אשמח לאימות או הפרכה ממישהו שמכיר את הנושא יותר מקרוב.

 4. נדב פרץ :

  "החלטתו של היועץ המשפטי, מזוז, שלא להפסיק את החשמל לרצועת עזה – החלטה הזויה כשלעצמה"
  בהחלט, החלטה הזויה. איך מני מזוז מעיז לחשוב על זכויות של פלסטינאים חפים מפשע? חצוף. צריך להיכנס באם-אמא של כל הערבושים האלה.

  "בואו נשחק רק לרגע ב”נדמה לי”. נניח שמחר בבוקר איסמעיל הנייה מודיע שהוא הצליח להבריח לרצועה רקטות ארוכות טווח שמגיעות לתל אביב ולהרצליה ועוד נשאר להן דלק לעשות סיבוב דאווין בנתניה"
  בואו נשחק רגע בנדמה-לי אחר. בואו נניח שלפני 11 שנה קודמו בתפקיד של הניה משיג מין רקטות כאלה. קוראים להן 'שהידים', והן באות קומפלט עם חגורת נפץ. ונניח שהוא שולח אותם לרחובות תל אביב, ירושלים, נתניה וחדרה.
  אין מצב שיקח 8 שנים (1996-2004) להפסיק אותם, נכון? הרי בטוח ממשלת ישראל תמצא פתרון תוך יומיים.

  חברים, אין שום סיבה לגלוש לדמגוגיה. נעשו – ועדיין נעשים – הרבה מחדלים בתחום הטיפול של הממשלה בשדרות. זה לא אומר שמותר לעשות הכל, או שפעולה כזו תעזור בכלל.

 5. אוהד רותם :

  זקן סיני אמר פעם משפט חכם: "אף פעם אל תתווכח עם דמגוג, לא יצליחו להבדיל בינכם…"

 6. עקדת שדרות :

  […] מספר חודשים עברתי להתגורר בשדרות. לבאים מבחוץ מתגלה מהר מאוד שהייאוש והתסכול נשקפים מכל […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.