חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה הירוקה – ממשיכים לרוץ, שמאלה

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 25.02.10 5:53

בעקבות האכזבה מהבחירות לכנסת, נחלקו חברי התנועה הירוקה בין אלו שביקשו להתמקם במובהק בגוש השמאל ובין אלו שביקשו ללכת אל המרכז. ראיון עם ערן בן ימיני, יו"ר התנועה, מבהיר את בחירתו

המראיינת מיכל מילנר מסכמת את גישתם של בן ימיני וחבריו להנהגה: "הבעיה העיקרית העומדת בפני התנועה הירוקה כיום ואשר הייתה בעוכריה בבחירות האחרונות, היא תיוגה כמפלגת נישה. האג'נדה הירוקה אמנם תופסת בהדרגה מקום נרחב יותר בשיח הציבורי בישראל, אך עודנה רחוקה מלעמוד בראש סדר העדיפויות הפוליטי, והבחירות האחרונות הוכיחו יותר מכל את נטיותיו השמרניות של ציבור הבוחרים. על אף שמה, ראשיה של התנועה הירוקה מעוניינים כיום למצב אותה כמפלגה המציעה אידיאולוגיית שמאל כוללת ומענה לסוגיות הבוערות המעסיקות את הציבור הישראלי."  

לראיון המלא באתר NRG לחצו כאן

יש לציין כי הכיוון שאליו מושך בן ימיני, ביחד עם חברי הנהגה נוספים, עורר מחלוקת רבה בקרב חברי המפלגה, וזו צפה בבלוג הפעילים "בונים בתי"מ" שנמחק לצערי מרשת האינטרנט (ג"נ – הייתי בין עורכיו בהתנדבות, כחבר מימ"ד,  וכל מלאכתי ירדה לטמיון). הנה קטע לדוגמה, מדברים שנשא חבר המפלגה צבי דביר בוועידת התנועה ביולי 2009:

"לצערי, בחודשים האחרונים אני מקבל את הרושם שמספר פעילים מרכזיים מרגישים שחובה עליהם לתייג את התנועה הירוקה כמפלגת שמאל, יחד עם מרצ וחד"ש (הדוגמה האחרונה היתה ההזמנה לכנס נגד הכיבוש, שגרמה תוך יום להתאיידות 60 חברים בקבוצת הפייסבוק של התנועה הירוקה).  אני מעוניין להזכיר לנוכחים, שבפעם היחידה שנושא התוויית התנועה הירוקה כמפלגת שמאל עמד להצבעה, הוועידה החליטה ברוב מוחץ של 70% שלא להטמע ב"שמאל החדש" של "התנועה החדשה מרצ".  אבל – לצערי יש גרעין קשה ונחוש של פעילים מרכזיים, שהעובדה שהרוב הדומם אינו תומך בגישתם לא מפריעה להם כלל וכלל.  מלאכתם קלה, כי הרוב הדומם לא מתכוון להילחם על מקום בהנהגה – הוא פשוט בוחר שלא להגיע לכנסים כאלו, ולכן יביט בצער על התאיידותה של התנועה הירוקה, יפסיק להיות פעיל, ויחזור להצביע למפלגת העבודה, קדימה או הבית היהודי.  אתם יודעים מי המפלגה שאליה התנעוה הירוקה-מימד אבדה הכי הרבה קולות?  מבין הבוחרים הפוטנציאליים שהתלבטו בין התנועה הירוקה-מימד ומפלגה אחרת, רוב המתלבטים הצביעו קדימה (יש כאלו שהתלבטו בין התנועה הירוקה-מימד והבית היהודי, ויש אפילו כמה בוחרים שהתלבטו בין התנועה הירוקה-מימד והאיחוד הלאומי).  אני לא רואה כיצד צביעת התנועה הירוקה בצבעים אדומים או הפיכתה לחלק מה"שמאל החד"ש" ישכנע את המצביעים הללו לבחור בתנועה הירוקה.  לכן אני קורא להנהגת התנועה הירוקה להפסיק את החתירה שמאלה, ולהשאר בקונצנזוס המדיני בטווח בין המצע המדיני של העבודה והמצע המדיני של קדימה."

  

נערך על ידי איתי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  רואים את זה גם בגרמניה היכן שהירוקים גולשים מגוש השמאל למרכז ומקימים קואליציות עם הימין מרכז(המבורג, סאאר). בסופו של יום הרעיון הירוק נמצא במיינסטרים הפוליטי ולבדו אינו קשור דווקא לשמאל. כמו כל רעיון מתקדם הוא התפתח בשמאל אבל הירוקים הראשונים בבחינה של היסטוריה פוליטית היו אנשי ימין קיצוני בגרמניה לפני הנאצים שמתוך תפיסה אנטי תעשייתית מודרנית האמינו בהרמוניה עם הטבע.
  לכן ירוקים יכולים להשתלב בכל מפלגה או להיות מרכז פוליטי.
  מה שכן קידום אמיתי של רעיונות ירוקים יקרה רק בשמאל, שכן המאבק באינטרסים של בעלי הון הוא רק בשמאל ולכן כמו שהנאצים דיברו ירוק ושירתו את ההון כך יהיה תמיד. הירוקים בהמבורג הלכו לקואליציה עם השמרנים, התוצאה לא ירוקה במיוחד. התנועה הירוקה הייתה נחמדה מאוד, אבל מעבר לעובדה שהקמפיין הנחמד שלהם נגמר בבזבוז של מנדט, בואו נדמיין שהם היו נבחרים וממשיכים בקו של לא להרגיז אף אחד. מה באמת היה מבדיל בינם ובין קדימה?

 2. שחר: איזו חוצפה :

  לקרוא לתנועה תנועה ירוקה, ולהתעלם לחלוטין ממה שקורה מעבר לקו הירוק.
  מה בנייה של יישובים חד קומתים וחד לאומים עם מערכת כבישים עוקפים וצבא אינם זיהום סביבתי?
  התנועה הירוקה הונגה ע"י אנשים אגואסטים שזרקו לפח מנדט שלם כי לא רצו להתמודד בתוך מפלגות השמאל הקיימות: עבודה טרום עידן ברק, מרצ וחד"ש.

 3. עמית-ה :

  אני מסכים עם טוכולסקי גם מהטעם הפרקטיוגם מתוך ההבנה שסיכוי ההישרדות של המין האנושי על גבי הפלנטה הזאת תלוי באופן מוחלט בתיכנון וחלוקה שווה של אמצעים.
  הגישה כאילו משאבי כדור הארץ הם בלתי מוגבלים התאימה פעם בימי הבורות הנאיבית.
  היום אנחנו רואים את ההשפעה שלנו על הסביבה, אם איננו רוצים לגמור כמו השמרים שמנצלים את הסוכר ליצור אנרגיה וכוהל שהורג אותם אנחנו חייבים לנטוש את חלומות הקפיטליזם והצמיחה הבלתי פוסקת.

 4. אבי :

  טוכלוסקי-

  מסכים עם עיקר דבריך. שמעתי את העובדה המעניינת הזו על הירוקים הגרמניים. לצד המקורות הלאומניים והסוציאליסטים היה לירוקים מקור שלישי. שכחתי, ואולי אתה יודע?

  אני חושב שבעיקרון צריך לחזק את השילוב הטבעי הזה בין לאומיות לבין סביבה. בד"כ נוטים להדגיש את הפן חוצה המדינות של הסביבה. ואילו, הספר "התמוטטות" של ג'ארד דיימונד, למשל, במידה רבה מחזק ברמה הרעיונית את הגישה הלאומית/מקומית יותר. וגם:
  http://www.tevaivri.org.il/resources.php?itemid=13&title=%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA%20%D7%95%D7%A1%D7%91%D7%99%D7%91%D7%94&searchid=36&activity=

  איתי-

  למה סגרו את בלוג הפעילים במפלגה?

  שחר-

  אתה מוזמן להרחיב לגבי הקשר בין הנושא המדיני (הקו הירוק) לסביבתי (הירוק), מעבר לדמיון הוויזואלי ששמנו לב אליו. ואולי דווקא התנועה הירוקה צריכה לקדם את הנושא הביטחוני-צבאי (מדי זית)?

  בכתבה ב-nrg יש קישור לעוד כמה כתבות, שמהן אני מביא עוד ציטוטים והתייחסויות חשובות בעיניי, בעיקר ברמה האסטרטגית:

  * "בישראל אין זכות קיום למפלגה בלי מצע מדיני". אומר ערן בן-ימיני, יו"ר התנועה הירוקה ועם זאת אומר כי "התנועה הירוקה אינה מחויבת להגדיר את הכול בצורה מדויקת, אבל בהחלט מחויבת להחזיק במצע והשקפות בנושאים שאינם סביבתיים"-

  – גישה לא נכונה בעיניי. מפלגה רצינית בישראל צריכה לא רק **מצע** מדיני, חברתי וכלכלי, היא צריכה גם לשכב על הכביש על הנושאים הללו. הרי לכל המפלגות בישראל יש מצע סביבתי. מעטות מהן שוכבות על הכביש בגללו. באותו אופן צריך לצפות ממפלגה רצינית (בישראל, להזכירכם!) לשכב על נושאים גם לא סביבתיים. במצעים הללו, המיעוט מעיד על הכלל. אם משאירים סוגיות מהותיות בצורה מעורפלת, הרי שזה אומר שאין קווים אדומים ברורים, וזה סה"כ מס שפתיים וסיסמאות בחירות נבובות. מה גם שמצע המפלגה בנושאים הללו מאוד אנמי, וחסר את המורכבות החברתית והמדינית של ישראל.

  * "אנחנו לחלוטין לא מפלגת נישה", טוען בן-ימיני. "קיימים כיום שני זרמים במפלגה ביחס לאופן בו עלינו לטפל בתיוג הזה: האחד טוען כי יש לשנות את שמה, והשני, הזרם 'המחנך', שם לו למטרה להסביר לציבור הישראלי ש'ירוק' זה לא רק איכות סביבה אלא מכלול של התנהלות בכל התחומים".
  איפה אתה עומד? "אני משתייך לזרם השני", משיב בן ימיני.

  * "איך מפלגה שמכריזה על עצמה כמעט כאנטי-מפלגה מתכוונת להתמודד במגרש של הגדולים?
  תשובה: זה המקום לחזור לשאלת 28 אלף המצביעים. כדי להפוך לשחקן משמעותי בזירה הפוליטית, אין ברירה אלא לשחק לפי הכללים. אנשים רואים היום "כוכב נולד", "הישרדות" ו"האח הגדול". הם לא מסוגלים לעכל אידיאולוגיה חובקת-כול ומסרים מורכבים. הנהגת התנועה הירוקה צריכה להחליט מה היא רוצה לעשות: לצאת למלחמה אבודה מראש על "חינוך שוק" המצביעים, או להיכנס לכנסת ולהתחיל לעבוד. המסר הירוק נתפס בעיני הציבור כמסר חשוב, אך רחוק מלהיות החשוב ביותר. רק בהצבה של אלטרנטיבה משמעותית לרפיסות השמאל כיום, התנועה הירוקה תצליח להגשים את החלום של מקימיה. עכשיו לא נותר להנהגה אלא להחליט."-

  – גם כתשובה לציטוט הקודם- אני סבור ש"אסטרטגיית החינוך" לא יישומית בישראל, למרות שברמה האידיאית אני מסכים לה. אני מרגיש שהביטוי של "החינוך" הזה במצע המפלגה הוא אנמי במידה מסוימת. לא ברור מה הקשר בין סביבה לציונות וסביבה וליברליזם, למשל. (להבדיל נגיד מהקשר בין סביבה לבין חברה-כלכלה, שמתוארת יחסית בהרחבה).

  * "למה בחרה מפלגה שמצטיירת כמפלגה בעלת סדר יום חברתי, מדיני וסביבתי לצמצם את המסר שלה למסר הירוק ולאמץ מרצון תיוג של נישה? תשובה: התשובה לשאלה נעוצה בהרכב הפעילים שב"מורכבות" המפורסמת. הפעילים של התנועה הירוקה, שעמדו בשמש ובגשם, שכנעו, חילקו פלאיירים ואירחו חוגי בית, הם רובם ככולם פעילים סביבתיים. גם אם המנהיגים שלהם יכולים לדבר באופן משכנע על הבעייתיות של מושג התמ"ג או על חשיבות רשת הביטחון הכלכלית, מרבית הפעילים עצמם הם ירוקים. כל כך ירוקים, עד שיתר המצע נשמע כמעט כמו מס שפתיים. אבל לא כך הוא. סדר היום המורכב, הכולל גם עמדות מדיניות וחברתיות-כלכליות הוא אותנטי. הפער במסרים נמצא בין רמת ההנהגה לבין רמת השטח. "-

  – זו בעיה בסיסית. ואני יכול אפילו להמר שגם בקרב חברי ההנהגה אין סדר יום מדיני וחברתי ברור, כזה שיכול להשתלב באופן ברור עם אקולוגיה. וגם אם יש הוא פונה לקהלים בשמאל, גם אם לשמאל המתון. אין ניסיון לשלב קהלים חדשים, אלא כאלה שבעיקר, ובאופן טבעי, מזדהים ומכירים את האג'נדה הסביבתית. ולראייה התפזורת הגיאוגרפית של הקהילות (סניפים?) של המפלגה:
  http://www.yeruka.org.il/og

  * "כשמתעקשים, הוא [בן ימיני] מוכן גם לספר מהם הנושאים העומדים בראש סדר העדיפויות שלו ואשר בהם יפנה לטפל תחילה."- שני הנושאים הם חינוך ותחבורה ציבורית.

  – נושאים חשובים, אבל רחוקים מהנושאים הרחבים לעיסוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.