חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קיראו מדורי כלכלה

נושאים דעות ב 9.12.07 6:00

איתמר כהן, שהקים אתר על האחים עופר, קרא טור מאת ד"ר אורי אמיתי ב"עבודה שחורה", על מעגל דיון של קבוצת “צדק חברתי” באונ' חיפה, וביקש להגיב

שלום אורי,

ברצוני לענות לדברים שפרסמת ב"עבודה שחורה": "על אף שאני קראתי על הנושא יותר מאשר האזרח הממוצע, אינני יכול לנקוב ולו בשם אחד (…) צו השעה הוא, אם כן, מאמץ עיתונאי נרחב, על מנת לזהות ולהגדיר את פקידי האוצר השונים, לבדוק באילו תהליכי הפרטה היה כל אחד מהם מעורב, ובמקרים של פקידים בדימוס לבדוק גם מי הם מעסיקיהם לאחר שפרשו מהשירות הציבורי".

ראשית – לשאלתך. הדוגמא המפורסמת ביותר היא, כמובן, זו של ניר גלעד, החשכ"ל שקדם לזליכה. בזמן כהונתו כחשכ"ל חתם גלעד על הסכם שבעטיו זכתה "החברה לישראל" לפיצוי של 130 מיליון דולר. לאחר שפרש מהתפקיד ותקופת הצינון שלו הסתיימה, עבר גלעד לעבוד ב"חברה לישראל", ולאחרונה אף מונה למנכ"ל החברה, וזכה לחבילת אופציות בשווי 14 מיליון ₪.

דוגמאות נוספות: שר האוצר לשעבר, אברהם (בייגה) שוחט, שבתקופתו הופרטה "כימיקלים לישראל" (כי"ל), הפך לדירקטור בחברה. יו"ר ועדת הכספים לשעבר, אלי גולדשמידט, הוא מתאם קשרי החוץ בכי"ל. נציבת מס הכנסה לשעבר, טלי ירון-אלדר, היא דירקטורית ב"טאוור סמיקונדקטור" (גם היא, כמו כי"ל, בשליטת "החברה לישראל"). נחמה רונן, בעבר מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, מונתה לאחרונה לדירקטורית בבז"ן.

מי שעשה את הדרך בכיוון ההפוך, אגב, הוא מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, ששימש טרם מינויו מנכ"ל כי"ל דשנים באירופה.

יש לציין שכל אלה (פרט לניר גלעד) אינם חשודים בדבר. הבעייה היא, כמובן, שממלאי התפקידים המקבילים כיום מביטים מהצד ומבינים היטב מאיזה צד של הלחם מרוחה החמאה. לא כדאי להרגיז מעסיק עתידי פוטנציאלי.

קיראו מדורי כלכלה!

אני לא שרלוק הולמס ואפילו לא יואב יצחק. כל מה שאני עושה בכתבותי הוא לרכז דברים שכבר פורסמו. הבעייה היא שאנשים בארץ פשוט לא קוראים מספיק מדורי כלכלה.

הכותרות הראשיות בעיתונות הן ברובן קשקושים מוחלטים: הספין התורן של אולמרט, הגיגים של דוגמניות וכו'. מדורי הכלכלה הם החדשות האמיתיות. שם קוראים לאן הולך הכסף, מה האינטרסים, כמה עולה לנו זיהום האוויר וכו'. מדורי הכלכלה לא נועדו רק לאנשי העסקים אלא גם, ובעיקר, לאזרח הקטן פעילים חברתיים כמונו.

אם אין זמן לקרוא את כל מדור הכלכלה, מומלץ מאוד להשתמש בהתראות חדשות של גוגל. לדוגמא, התראת גוגל על "האחים עופר" ו"סמי עופר" תבטיח לך שפעם בשבועיים בממוצע תקרא על עוד שחיתות של עשרות עד מאות מיליוני ₪ שזרמו אליהם מכספי המדינה. הנה הדוגמא האחרונה מ"דה מארקר" של השבוע.

איתמר כהן

האתר של איתמר: חייבים לעצור את האחים עופר

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  ממשלות ישראל לדורותיהם החל מבן גוריון וכלה באהוד אולמרט נגועים בקשרי הון שלטון. מדורי הכלכלה אינם נותנים כל אינדיקציה מהן טובות ההנאה האישיות שחבויות מאחורי מתן תמריצים לחברות כמו אוסם קוקה קולה כימיקלים לישראל ודומיהן. אפילו הקמת מפעל אינטל בקרית גת כפי הנראה אינה כלכלית למשק. רוב הציבור אדיש לכתבות בנושאי עוולה חברתית ומעונין בקריאת הכתבות הכלכליות לצורכי השקעה בבורסה או שיחות סלון בנושאי משכורות בכירים וההטבות הנלוות. מודעות חברתית כלכלית של הציבור אינה בראש סדר העדיפות של האזרח הקטן. הוא עסוק בלשרוד את הרעת מצבו האישי עקב חוק ההסדרים. הקמת לובי חברתי חוצה מפלגות – מתוקשר היטב ומתמשך -למען זכויות האזרח ונגד שחיתות שלטונית יכולה לסייע בשינוי המצב הקיים.

 2. איתמר כהן :

  אהרון,
  תודה על התגובה.
  כתבת "מדורי הכלכלה אינם נותנים כל אינדיקציה מהן טובות ההנאה האישיות שחבויות מאחורי מתן תמריצים לחברות כמו אוסם קוקה קולה כימיקלים לישראל ודומיהן."
  לא מסכים. אנא קרא, רק דוגמא אחת מני רבות, כאן:
  http://news.walla.co.il/
  ?w=/124/1179357
  זה מתפרסם ועוד איך, הבעייה היא שלא מספיק אנשים קוראים את זה.

 3. nati :

  איתמר, אולי צריך כאן מדור בעבודה שחורה שיסקור את המספרים והאינטרסים של השבוע במדורי הכלכלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.