גדעון סער, ד"ר גבי אביטל אינו מתאים כמדען ראשי

אורית כהן, מורה מירושלים, מגיבה לדבריו של המדען הראשי במשרד החינוך במכתב חריף לשר גדעון סער

ח' אדר, תש"ע ‏22 פברואר, 2010

לכבוד שר החינוך

מר גדעון סער

אדון נכבד שלום,

כמורה בישראל ושוחרת סביבה נדהמתי לקרוא את הדברים המיוחסים למדען הראשי של משרד החינוך דר' גבי אביטל. מדובר בדברים אשר מתאימים לתקופות ולאמונות חשוכות, כדוגמת הכנסייה בימי הביניים. להבדיל מהכנסייה הנוצרית, היהדות שמרה על פתיחות מחשבתית לאורך השנים. לא בכדי אנשי דת כדוגמת הרמב"ם ידועים ברחבי העולם. יש אומרים כי אחת הסיבות שיש הרבה זוכי פרס נובל בקרב היהודים, היא העובדה שהיהודים תמיד למדו ושמרו על הקשר עם הקדמה. זאת בניגוד לכנסייה שאסרה על אנשים לחשוב ואף הוציאה אותם להורג. דעות קדומות ומופרכות, כמו, למשל, האמונה שהעולם הוא שטוח, נעלמו, בזכות אנשי מדע, שהעזו לערער על התפיסה המקובלת – כולל אנשי מדע, שנותרו באמונתם הדתית, וידעו לשלב בין דת למדע.

מר אביטל שולל את תורת האבולוציה, דבר המלמד על קהות מחשבתית, המזכירה סצנה מהסרט "משפט הקופים".

האם האמונה שלנו, כיהודים, שנוצרנו מעפר שונה היא? איזו הוכחה מדעית יש לנו לכך? איך אמונה זו שלנו עומדת במבחן המדעיות?

 כאשר אומר מר אביטל, כי אם ילמדו את תורת האבולוציה אזי הוא יתעקש "שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו איתן" – האם הוא יסכים כי התלמידים יחשפו גם למיתוסים קדומים של דתות אחרות, אשר עלולים לכרסם באמונה הדתית היהודית? הרי בריאת האדם אינה שונה מזו של מיתוסים אחרים.

מוכנה אני לקבל את הנאמר על הפנאטיות של חלק מהארגונים הירוקים. לעיתים, אכן, יש נטייה להגזים בדבקות באמונה זו או אחרת. אלא שדבריו של מר אביטל עצמו מעידים על קיומה של  פנאטיות מחשבתית, בבחינת "הפוסל – במומו פוסל".

נראה לי תמוה כי מדען, קל וחומר מדען ראשי במשרד החינוך, מתעלם ממוסכמות מדעיות ויוצר לו מדע חדש משל עצמו.

אני מזועזעת מכך שמר אביטל מציין כי הוא מקפיד לזהם את הסביבה, אינו מאמין בקשר של האדם לזיהום  ולהתחממות הגלובלית.  

בל נשכח כי במקורותינו נאמר: "ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן וכל מה שבראתי – בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך" (מדרש קהלת רבה ז').

האם מר אביטל שכח את תפקידו של האדם בגן העדן אותו ברא האל?

על פי אותו היגיון תמוה של דבריו, אפשר גם לומר, כי אנו יכולים להתחיל לעבור ברמזור אדום, או לוותר על צה"ל – שהרי "הכל בידי השם".

אמונה כזו היא מנוגדת להיגיון הבסיסי של היהדות – המצווה עלינו "ושמרתם לנפשותיכם". מקובל גם הביטוי "הכל צפוי, והרשות נתונה". המציין, שלאדם יש בחירה. האל מבטיח לשמור עלינו – אך רק בתנאי שאנו נשמור על עצמנו.

 אדם המחזיק בדעות חשוכות אלה, לא ראוי להחזיק בתפקיד חשוב זה.

 בכבוד רב,

אורית כהן

מורה בתיכון

ירושלים

 העתק: כבוד השר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן.

             "עבודה שחורה".

Tags: , , , , ,

45 Responses to “גדעון סער, ד"ר גבי אביטל אינו מתאים כמדען ראשי”

 1. שושי פולטין הגיב:

  כמורה לביולוגיה חשתי אתמול, כשקראתי את הדברים של המדען הראשי, מבוכה גדולה.
  רק אתמול בדקתי מבחנים אשר עסקו בתורתו של דרווין (כנגד ציינתי את תורתו של למארק), רק אתמול התיחסתי בשיעור להשפעת האדם על התחממות כדור הארץ (תוך הדגשת ההבדל בין הפגיעה באוזון לנושא ההתחממות – שני תהליכים אשר התלמידים נוטים להתבלבל בהם).מעניין שאחד התלמידים העלה את הטענה המושמעת לאחרונה, כי אין לאדם השפעה על התחממות כדור הארץ, אולם אני ייחסתי דברים אלה בעיקר למי שיש לו אינטרס כלכלי הקשור בנפט.
  במהלך השנים חל כרסם גדול בסמכות המורה בכל מה שקשור לנושאי מעמד ומשמעת, פגיעה אשר נבעה בחלקה הגדול ממדיניות משרד החינוך.
  הדברים של המדען הראשי גורמים לכרסום במעמדי ובסמכות המקצועית שלי.

 2. שושי פולטין הגיב:

  ולאורית,
  תודה על המכתב, ניסחת זאת מצויין.

 3. "השם יעזור" הגיב:

  לפני שנים אחדות, ביום חם למדי, בנסיעה לאורך ים-המלח, אספתי שני טרמפיסטים, בחורי ישיבה כבני 16 – 17.
  אספתי אותם ליד אלמוג. ביקשו לטייל "במדבר".
  מזג האויר היה רגיל לאזור, לא קריר.
  שאלתי אותם אם יש להם מפות, ציוד הליכה מתאים, אם הם מכירים את השטח וכו'. היתה להם תשובה אחת: "השם יעזור".
  נסיתי להניא אותם מההרפתקה וזכיתי לאותה תשובה.
  גם כשאמרתי להם שלא תמיד "השם" הוא העוזר, אלא אנשים מיחידות החילוץ, שוב השיבו "זה יהיה השם שישלח אותם, השם יעזור".
  איני יודע איך הסתיימה אותה הרפתקה מדברית שלהם, אם השם עזר ישירות או בעקיפין דרך יחידת החילוץ, או שלא הספיק לעזור.

  ולענייננו… השם ישמור אותנו מהמדען הראשי הזה ומדומיו.

  לקסי

 4. איתי הגיב:

  אני חושב שיש להבחין הבחנה ברורה בין נושא האבולוציה, שם אין ויכוח בין מדענים, ובין נושא התחממות כדוה"א, שם יש ויכוח בין מדענים (גם אם יש ביניהם רוב ומיעוט).

  יש חשיבות עצומה לכך שבמהלך לימודי המדעים ייחשפו התלמידים לויכוחים ציבוריים המתנהלים סביב סוגיות מדעיות, *** ובלבד שהתלמידים לומדים כי הדרך להכריע בויכוח היא באמצעות עדויות אמפיריות ***, ומפתחים יכולת ביקורתית לבחינת טיעונים ולבחינת אמינות של עדויות.

  פרוייקט CoReflect האירופי, שאני משתתף בו, עוסק בדיוק בזה. לדוגמה, שתי סביבות חקר ממוחשבות שפותחו בקפריסין עוסקות בנושאים שבאירופה מסעירים את הציבור ואת הפוליטיקאים: (1) האם האדם אחראי להתחממות הגלובלית? (2) האם יש להתיר גידולים של חקלאות מהונדסת גנטית?

  בדיוק בימים אלה אנחנו נדרשים לאישורו של המדען הראשי להרצת גרסה עברית של סביבת החקר השנייה בבית ספר ממלכתי במרכז הארץ.

  יש לכך קשר גם להפרטת החינוך. גילינו כי הרבה יותר קל לנו להיכנס לבי"ס "מוכר בלתי רשמי" מאשר לבית ספר ממלכתי. מכאן קל לתאר כמה קל ללמד "בריאתנות" או משהו דומה בבי"ס פרטי של ש"ס או של התנועה האסלאמית.

 5. ערן הגיב:

  "מדען" (אוירונאוטיקה אינה מדע, אגב) שאומר שלא יתכן שההתחממות הגלובלית תפגע בעולם כי "הקב"ה הבטיח לנו שהוא ישמור על העולם" צריך לעוף על טיל ממשרד החינוך (הטלה בספק של השפעת האדם על התחממות גלובלית, ממניעים *מדעיים*, היא לגיטימית).
  כך גם "מדען" שמתנגד ללימוד האבולוציה (אולי גם נלמד את התאוריות שאומרות שכדור הארץ שטוח והשמש מקיפה אותו?). ומישהו שאומר שהוא שם בכוונה בקבוקי פלסטיק בפח רגיל הוא פשוט אינפנטיל, זה אפילו לא ראוי לתגובה. יש הרי עוד סיבות להפריד אשפה, מעבר להתחממות הגלובלית.

 6. מיכה שפיר הגיב:

  ככה זה כששמים בורים ועמי ארצות המביישים את התואר אותו הם נושאים בתפקידי מפתח… ועוד במערכת המתיימרת להיות "חינוכית", "מדעית" ו"נאורה"…

  אולי יועיל ד"ר גבי אביטל ל"נחש" מהו המרחק של הכוכבים מכדור הארץ?… אני בוודאי מניח שהוא יאמר שמדובר במאות אלפי שנות אור את זה הוא כנראה מבין…
  אם העולם נברא לפני 5000 שנה… המשמעות הלוגית היחידה המתבקשת היא שעדיין אין אנו אמורים לראות כוכבים שנבראו לפני 5000 שנה בבריאת העולם… (הזמן שנדרש לאור שלהם להגיע אלינו גדול הרבה יותר מ 5000 שנה)…

  ועוד, האם אלוהים כשברא את העולם ו"ספר את הימים" ("ויהיא ערב ויהיא בוקר") עוד לפני שברא את ה"מאורות" אם אלוהים שכתב את הדברים לא אמור לדעת שלא ברא את ה"אור" אלא את ה"זמן"? האם זה לא יותר הגיוני? האם ע"פ הכתוב באמת מאמינים שאלוהים הגדול ישב לו על סתם כך על כדור הארץ? וחיכה לשקיעה ולזריחה? למה הופכים את אלוהים לכזה פיצפון?

  מדוע אלוהים ה"יושב במרומים" סופר לו את היום והלילה מנקודת תצפית או ממקום מושבו של אדם פשוט במיקום כלשהו על קו המשווה בו יש יום ויש לילה? למה אלוהים לא רואה את סיבוב כדור הארץ ממקום מושבו במרומים?
  האם אלוהים לא יודע אסטרונומיה? הוא הרי ברא את זה…

  ניסית אדון אביטל לקרא את ספר בראשית בקוטב?, שם יש חצי שנה יום וחצי שנה לילה זה לא בדיוק מצליח…
  אני כשפתחתי את סידור התפילה לא ממש ידעתי מתי לברך את ברכת הלבנה ומתי ראש חודש…

  האם חושב ד"ר גבי אביטל שראוי או שאלוהים ציווה אותנו להתפלל לצל? מגוכח נכון?
  האם ראוי להכניס לספר התפילה את "ברכת הלבנה"? הרי מדובר בצל של אור השמש הנוצר ע"י כדור הארץ ונופל על הירח…
  האם יעלה על הדעת שהדת או אלוהים מצווה אותנו לברך על צל?
  האם אלוהים או ב"כ לא ידע שמדובר בהחזרה של אור השמש בלילה? או בצילו של כדור הארץ המסתובב? ועוד קרא לו "מאור" – הרי בסיפור הבריאה קורא אלוהים לירח מאור? האם לא מדובר בבורות עתיקה, שנכתבה ע"י אנשים נצלניים שייצרו דת/אמונה רק כדי לייצר לעצמם הכנסות קלות?…

  האם לא מדובר בניצול ציני של המוח גדול שלנו המתקשה להשלים עם האבדן המוחלט ברגע המוות ולנצל את החולשה האנושית הזאת, לייצר סיפור של "עולם הבא" דמיוני רק כדי לשרת גחמות פרטיות של אנשי דת כביכול?

  נו באמת אדוני ד"ר אביטל אתה ה"מדען הראשי" בעל "תואר שלישי" קצת הגיון… אנו בכל זאת במאה העשרים ואחת…

 7. בוגר תיכון טרי הגיב:

  ד"ר אביטל דורש ש"אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן" (מהקישור בכתבה). אני מסכים, אני חושב שהתלמידים צריכים להחשף גם לתורת האבולוציה, וגם לתורת ה"צב ענק התעטש והנזלת שלו יצרה את האדם" וגם לעוד תורות מכובדות ומוכרות, כגון "העולם בעצם לא קיים, אנחנו נמצאים בתוך המטריקס" ו"איש זקן עם זקן אמר 'ויהי אור' ואז נוצרנו" וכו' וכו'… באמת, איפה הפתיחות ה"מדעית" שלכם?!
  אני חומד לצון, אבל האמת היא שכואב לי לראות שתוקפים עובדות מדעיות על סמך "נראה לי ש", זה מעציב ומותיר את ישראל מאחורי שאר העולם.

 8. המומחה הגיב:

  נידמה לי שכולם כאן לא ירדו לסוף דעתו של המדען הנכבד. הוא לא תקף את העובדה שהאבולוציה הינה דבר קיים, הוא תקף רק את ראשיתה! כלומר, הוא לא מסכים שמוצא האדם הוא מן הקוף אלא הוא יצור נברא ע"י בורא עולם! זה שאחר כך האדם ושאר הבריאה עברו כמה שינויים אבולוציונים, את זה הוא לא תוקף. אז על מה כל המהומה?

  הרי לאף אחד אין שום ראייה כי האדם נוצר מהקוף. יש לנו ראייה רק שכעת מתרחשים תהליכים אבולוציונים.

  אל תשכחו שגם תיאוריית המפץ הגדול האומרת כי לעולם יש התחלה מחזקת את טענת הדת כי העולם נברא והוא לא עבר תהליכים אבולוציונים אינסופיים בעברו.

  לסיכום, האבולוציה אינה נגד הדת כפי שחילונים רבים בורים ועמי ארצות חושבים, להיפך, היא מאששת את מה שאומר כל יהודי אורגינל בתפילתו בכל בוקר כי "הקדוש ברוך הוא מחדש בכל יום תמיד מעשה בראשית".

 9. שי הגיב:

  איתי: אין גם ויכוח האם האדם הוא הגורם להתחממות גלובלית. הויכוח הוא על הפרטים (עד כמה האדם הוא גורם, עד כמה המצב נורא).

  וראה למשלNaomi Oreskes (December 3, 2004). “Beyond the Ivory Tower: The Scientific Consensus on Climate Change”. Science 206 (5702) 1686

 10. שושי פולטין הגיב:

  "על כרעיים של תרנגולת" – על הפגיעה בסמכותי המקצועית.
  בפוסט:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1475283

 11. אחד שמבין הגיב:

  כדאי שארחיב יותר בנושא,כי אני רואה שיש קצת ערפל סביב מהי תיאוריה מדעית ומהן טיבן של הראיות לאבולוציה.ראשית,תיאוריה מדעית היא כזו הניתנת לניסוי הפרכה מבוקר התחום בזמן.האבולוציה מעולם לא הציע ניסוי שכזה,ולכן,לפי ההגדרה-אינה מדעית.ואם אינה מדעית,אז מדוע ללמדה בשיעורי מדע?.שנית-טענתה העיקרת של האבולוציה היא הווצרות מערכות ביולוגיות מורכבות.דוגמת מערכת הפוטוסינטזה או טורבינת atp או סינטזה של מולקולת"הם"(המהווה אתר פעיל בחלבונים ממשפחת הציטוכרומים והגלובינים).האבולוציה טוענת שמערכות אלה,בנות אלפי אותיות גנטיות(נוקלאוטידים),נוצרו בהדרגה של צעדים קטנים.כי הסיכוי שמערכת או אפילו חלבון בודד יווצרו בבת אחת הוא בלתי אפשרי.אלא שאין הדרגה במערכות אלה,כיון שהן דורשות כמה חלבונים ואם יחסר ולו רכיב אחד,המערכת תחדל מלפעול.מכאן שכל החלבונים במערכות אלה היו צריכים להווצר בבת אחת.ולכן אנו נופלים בהסתברויות האפסיות.וזו לא רק טענה שלי אלא של מומחים שערכו מחקרים בנושא(כמו דוקטור דאגלס אקס שמצא שהסיכוי להווצרות דומיין בן 150 חומצות הוא אחד ל77^10).קיימת גם רשימה של משהו כמו 700 מדענים בעלי phd המטילים ספק בטענתה העיקרית של האבולוציה.לשם השוואה-כמה מדענים מטילים ספק בכך שהעולם אינו שטוח?אפס בדיוק.שלל הראיות הקיימות לאבולוציה אינן ראיות כלל.ביניהן נוכל למצוא:עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה,הומולוגיה גנטית,איחוי כרומוזומלי,אנטומיה משווה,אמבריולוגיה ועוד).אוכל להרחיב מדוע אם תרצו.אגב,הנחת היסוד צריכה להיות מתכנן ולא אבולוציה.שהרי אנזימים מורכבים מאוד הרבה יותר משעון\מכונית מעשי ידי אדם.ואם קבענו שמכוניות אינן יכולות להיות תוצר של תהליך טבעי בגלל מורכבותן,הרי שאדרבא גם המערכות שבגופינו.ומי שטוען אחרת-עליו הראיה.שכאמור,חסרת סיכוי הסתברותי

 12. הדס הגיב:

  ועוד שאלה קטנה, למה המדען הראיש של משרד החינוך, לא בא מרקע חינוכי?

 13. יונתן הגיב:

  למס' 11 , הרגת אותי.נקודה.

  האבולוציה לא טוענת שמלכתחילה כיוונו להגיע למצב הקיים היום אלא שהמצב הקיים נולד ע"י אוכלוסיות של בע"ח שהסתגלו להם לאיטם למצבים ולתנאי הסביבה המשתנים.
  כל היצורים החיים היום לא היו כאן אם התנאים היו שונים ממה שהיו במהלך ההיסטוריה שלהם.

  ולגבי הסתברות,אם משהו קיים הרי שהסיכויים לקיומו הם 1.
  הסתברות היא מודל שנועד לעזור לפענח פעולה של מערכת המסובכת מכדי להבינה עד הסוף באמצעים לוגיים לחלוטין(לדוגמא-הטלת מטבע,מהנדס טוב יכול לבנות מכונה שתטיל מטבע בצורה מדויקת בתוך חדר ריק מאוויר,הבנוי לביטול כל ההשפעות הסביבתיות,במקרה כזה אפשר יהיה לחזות על איזה צד המטבע ייפול בכל הטלה,אבל כאשר זה מסובך מדי להוציא או לשקלל את כל האלמנטים האפשריים בהטלת מטבע אז אנחנו במצב של אי ודאות(לא המטבע) ולצורך פתרון אי הודאות שלנו אנחנו נזרקו את המטבע באוויר מספר פעמים עד שנזהה את ההסתברות לכך שיפול על צד מסוים).

 14. שושי פולטין הגיב:

  ליונתן,
  הייתי מתקנת במעט את המשפט הראשון שלך. "המצב הקיים נולד מכך שהייתה שונות בין פרטים באוכלוסיות של היצורים החיים , ובתנאי סביבתם המשתנים שרדו אלו המותאמים יותר", זו על רגל אחת הברירה הטבעית על פי דרווין

 15. אחד שמבין הגיב:

  מי טען זאת?טענתי היא שקיימות מערכות שלא יכלו להווצר בהדרג,כלומר אבולוציה.אפילו אם נרד לרמת החלבון הבודד-חלבון גלובין למשל,מורכב מ150 חומצות אמינו לערך.הסיכוי להווצרותו בצורה טבעית הוא אחד ל150^20 שזה בהרבה מעל מס' האטומים ביקום.לכן האבולוציה מודה שאין סיכוי שיווצר בבת אחת אלא בצעדים קטנים.אולם קיימת רק בעיה אחת-חלבון אינו יכול להווצר בצעדים קטנים כיום שרק כאשר רב השלד החלבוני קיים הוא יכול לתפקד.לכן האבולוציה מופרכת משקולי הסתברות ברורים.

  ובנוגע לטענתך שאם משהו קרה אז הוא היה צריך לקרות.אין לי בעיה שתאמין עם סיכוי של אחד ל150^20.האבולוציה בעצמה אינה מאמינה בכך,ויש לה סיבה טובה..

 16. איתמר כהן הגיב:

  איתי,
  אתה צודק שמותר ואף רצוי לדון באופן ספקני גם בשאלה האם או עד כמה ההתחממות העולמית היא מעשה ידי אדם.
  הבעייה בדבריו של המדען הראשי היא, שלטעמו "הכל בידי השם". על פי גישה זו, אין שום טעם בשאלה מהי השפעת האדם – אם על ההתחממות הגלובלית ואם על נושאים "קטנים" יותר כמו זיהום אוויר או מחסור במים.

  יש לציין, שלמרבה השמחה, יש, כמובן, גם אנשים מאמינים רבים, שדווקא כן מצליחים לשלב דת ומדע, ושלא רואים באמונתם הדתית תירוץ לגישה פסיבית ודטרמיניסטית.

 17. נדב פרץ הגיב:

  אחד שמבין, צא ולמד.

 18. אחד שמבין הגיב:

  נדב,דווקא למדתי,תודה…

  הייתי מציע לך לעיין כאן-

  http://www.uncommondescent.com/faq/

 19. סטודנט לביולוגיה הגיב:

  קצת על סיכויים

  נניח שמגיב מס'15 צודק והסיכוי להווצרות חלבון הוא 20^150. הרי שסיכוי זה מתייחס להווצרות חלבון בנק' ספציפית כלשהי במרחב בנק' זמן ספצפית כלשהי על ציר הזמן.

  לפי חוקי ההסתברות היות וחלבון היא מולקולה מיקרוסקופית אשר נפחה זניח ביחס למרחב בו אנו חיים וגם היות ופרק הזמן שלוקח לחבון להווצר קצר מאוד וזניח ביחס לפרק הזמן שכדור הארץ קיים,
  הסיכוי להווצרות חלבון איפשהו, מתישהו היא שואף לוודאות מדענים אפילו צפו כבר בהווצרות חלבונים ספונטנית.
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%A7_%D7%94%D7%A7%D7%93%D7%95%D7%9D

 20. […] שיש לנו מדען ראשי במשרד החינוך שרוצה שתלמידים בישראל ילמדו על מפלצת הספגטי […]

 21. […] שיש לנו מדען ראשי במשרד החינוך שרוצה שתלמידים בישראל ילמדו על מפלצת הספגטי […]

 22. דקל עוזר הגיב:

  מי שחושב שהוא בא מהקוף – שיהיה בריא.
  אני לא באתי מהקוף.
  יש כל כך הרבה תיאוריות סבירות שמבוססות על תיאוריות מדעיות לגבי "האדם", כך שלומר שמוצא האדם מהקוף ואין שום תיאוריה אחרת זה לא שונה בהרבה מלומר שהעולם שטוח.

  בסופו של דבר, שאלות של מוצא האדם והעולם הן שאלות של מטה-פיסיקה, תיאוריות שאי אפשר להוכיח וכל תיאוריה שנשמעת הגיונית מתקבלת על הדעת.

  משמעות המילה "אלוהים" היא – כל דבר שאני לא יודע – ולכן אין שום בעיה לומר שאלוהים יצר את העולם, השם ישמור עלי במדבר וכו'.

 23. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  ד"ר אביטל מתאים או לא מתאים.
  העיקר שהוא מתאים לגדעון סער ולביבי שותפו הפוליטי.

 24. אחד שמבין הגיב:

  לסטודנט לביולוגיה-אמרת:

  "לפי חוקי ההסתברות היות וחלבון היא מולקולה מיקרוסקופית אשר נפחה זניח ביחס למרחב בו אנו חיים וגם היות ופרק הזמן שלוקח לחבון להווצר קצר מאוד וזניח ביחס לפרק הזמן שכדור הארץ קיים,
  הסיכוי להווצרות חלבון איפשהו, מתישהו היא שואף לוודאות מדענים אפילו צפו כבר בהווצרות חלבונים ספונטנית."-מדענים לא צפו בהתהוות ספונטאנית של חלבונים.הקישור שנתת מציג את עבודתם של ניסוי יורי מילר,בו נוצרו כמה חומצות אמינו מתוך 20 קיימות.מדובר רק באותיות ולא בחלבונים עצמם.ובחישוב קל על כל כוכבי היקום+מוטציות בכל שניה נתונה על חיידקים מיקרוסקופים,לא נקבל יותר מ70^10 סריקות מוטציוניות.שזה ממש כלום לעומת מרחב של 150^20.כך שזה לא מספיק.

 25. איל מורג הגיב:

  פוסט עם ציטוטים ומקורות למדעי האביטל פקולטה לדמגוגיה בבלוג אפקט הפרפר השחור

  התחממות גלובלית אידס וחיסונים או למה מהנדס טילים צריך לעוף עדכון 1
  http://the-black-butterfly-effect.blogspot.com/2010/02/minister-of-edu.html

  נב. זה המקור למאמר ב"הארץ
  אמנם שמואל הפילוסוף הבודד כתב על גבי לפני אבל הוא לא שלח קטעים נבחרים לשר החינוך עם המלצה לפטר את גבי בצרוף כמה כתבים כמכותבים

 26. עמוס הגיב:

  איתמר ואיתי,
  השאלה בדבר השפעת האדם על התחממות כדה"א שולית ביחס לשאלה האם התנהגות (אחרת) של האדם יכולה לצמצם את אותה התחממות.

  וכמו שכבר נאמר לא פעם בימים האחרונים, הרדוקציה של התפיסה "הירוקה" לנושא ההתחממות גרידא גם היא חלק מהפגנה של בורות בנושא. והבורות הזו מכעיסה במיוחד משום שלא מדובר במטומטם שסובל ממנה, אלא במישהו שדוגל בהשקפה של "אני ואפסי עוד", שלא מתחשב באחרים מתוך עקרון אידיאולוגי: אין בשביל מי לשמור על הסביבה, ראוי לזהם את הסביבה בבקבוקי פלסטיק בכוונה, אולי גם צריך בכוונה לבזבז מים (יש לא מעטים שטוענים כך, כאילו כדי להעניש את הממשלה שלא דאגה להתפלה, פתרון בעייתי בפני עצמו) וללכלך ככל יכולתנו. בעיני גישה כזו היא אנטי-חינוכית למופת.

 27. הכפר סבאי הגיב:

  תגובה בעיקר לשושי:
  הסיבה למבוכה שלך היא שאת מציגה לתלמידים עובדות ואמיתות בבחינת כזה ראה וקדש,
  במקום לתת לילדים את כל מגוון הדעות ולעודד אותם לגבש את דעתם האישית, מראים לתלמידים את הדעה הראשית, ואולי מעמתים אותה אם תיאוריה שאבד עליה הכלח (כדוגמאת התיאוריה של למארק), ובעצם מביאים את הילדים לאמץ את הדעה של המורה.

  חשוב שתלמידים ילמדו על האבולוציה, אבל חשוב לא פחות שהם ילמדו גם על הדעות המדעיות המתנגדות לאבולוציה, ויש כאלו הרבה (לדוגמא, נושא המורכבות הבלתי פריקה, התפתחות התודעה באבולוציה, התפתחות המבנה המשתכפל הראשוני ועוד).

  המורה לא צריך לומר לתלמידים מה נכון ומה לא נכון – זה לא נקרא לימוד אלא שטיפת מוח.
  המורה צריך לעודד חשיבה וחקירה של התלמידים ותלמיד התומך בדעה בלתי פופולרית, אך הוא יודע לתת נימוקים חזקים לעמדתו עדיף על תלמיד התומך בדעה השלטת, כשנימוקיו הם שזו העמדה המקובלת בקרב המדענים והמורה שלי.

 28. דניאל ר. הגיב:

  במסגרת הכבוד שרוחש דר' אביטל לספקנות המדעית, הייתי רוצה לדעת אם הוא התעניין בנוגע לחוקרים שמסתייגים ממשפט פיתגורס, ומהאריתמטיקה כולה, והאם הוא טרח וחקר תורות מתמטיות אלטרנטיביות (לדוגמה:
  http://www.gadial.net/?p=333
  )

  או שהוא דוגל אך ורק בזכותם של התלמידים לשמוע את התיאוריות האלטרנטיביות שלו?

 29. רועי הגיב:

  לכפר סבאי –

  כל ה- 'דעות המדעיות' שהצגת אינן סותרות את תיאוריית האבולוציה. מושג המורכבות הבלתי-פריקה אינו באמת קיים (מלבד בדמיונותיהם של בריאתנים הזויים), הקשר בין התודעה לאבולוציה אינו קשור לבריאתנות, ולגבי התפתחות המשכפל הראשון, מן הסתם דנים גם בה בשיעורי אבולוציה. ולא, אין שם סתירה לתיאוריה.

 30. שושי פולטין הגיב:

  לכפר סבאי.
  לתלמיד מוצגות שתי תאוריות – האחת זו של למארק (התלמידים נוטים מאוד להסכים דווקא איתה) והשנייה של דרווין, ישנו הסבר על עדויות וניסויים (כדוגמת זו של לדרברג) המאמתים את התאוריה של דרווין.
  מה שוודאי הוא שלא עוסקים ב'מוצא האדם מהקוף' כפי שסובר המדען הראשי של משרד החינוך (הוא מן הסתם לא טרח לבדוק זאת) אלא בהשתנות של מינים לאורך האבולוציה.
  את נושא האמונות והבריאה משאירים לשיעורי התנ"ך. בזה אני לא מעורבת.

 31. יעקב הגיב:

  אני אחד שמבין בדמוקרטיה
  ולא מבין איך מישהו חושב לפטר אדם בגלל גישתו האמונית!
  כל היום מפמפמים איש באמונתו יחיה
  ואז כשמגיע אחד כזה בעל אמונה שופכים את דמו. פשוט לא מבין

 32. […] ונובל יצאו בקריאה פומבית לפטרו; אחרי שגם היו מורים שקראו חמס; ואחרי שכמובן בפורום "אבולוציה" סערו הרוחות – […]

 33. הדברים בפשוטם!!! הגיב:

  מה נסגר איתכם?!?!?? כמה שטויות אתם יכולים לכתוב ובעיקר את אורית כהן(לשם גאווה ו"צומי")תראו כמה ההשכלה דפקה לכם את השכל וכמה אתם משוקעים בבוץ המחשבתי הזה. כל אחד נהיה מבין גדול בכלום הזה!! איזה טמבל(דרווין) שרצה להתיר לעצמו ולכולם לעשות סקס בכיף שלו המציא מה שנקרא "בילבולוציה של דרוויש" ואתם סומכים על זה נשענים על זה כאילו זו תורה משמיים חס ושלום! אם הייתם חכמים משכילים מלומדים אקדמאים שכמותכם הייתם בודקים באמת על הבילבולוציה הדבילית הזו(אדם-קוף ועוד) אלפי מדענים בעלי שם וחארטה כבר יצאו נגד והפריכו את ההבל רק מה? מן הסתם לא יפורסמו הדברים בכותרות ויעשו רעש כי חלילה לתת חיזוק לאמונה ולמסורת היהודית וחלילה מיראת שמיים ומוסר אמיתי! איי איי איי וכנראה שכולכם שכחתם שמדובר ב"תאוריה" ועוד שאין לה שום הוכחה חחחחחחח מצחיק ממש מצחיק כל הדבורים שלכם זה מה שנקרא "עומק הרדידות" גדלתם לתוך הבוץ הזה אני לא מאשים אותכם הלוואי שתתעוררו להגיון והאמת הפשוטים שאותם לא לומדים במוסדות האקדמים

 34. המחלוקת האמיתית - פוליטית. הגיב:

  "בראיון עמו, שהתקיים ב"מכון מאיר" הדתי, לפני מינויו למדען הראשי, אמר אביטל: "תחום אחר של המדע שהוא בעייתי זה הביולוגיה או מדעי החיים והסביבה. יש שם המון יסודות שעומדים על כרעיים של תרנגולת". בתשובה לשאלת המנחה, אם הוא מתכוון לכך "מבחינה מוסרית", ענה אביטל: "כן, בוודאי מוסרית".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1151211.html

  המחלוקת עם הדר' לאווירונאוטיקה, היא בכלל לא מדעית.
  אם בין אנשי מדע יש מחלוקות, קו"ח בין אנשי אמונה.

  הפירוש האמוני של דר' אביטל מדאיג יותר מפרשנותו המדעית, בתחומים שאינם ממילא תחום התמחותו.
  לא צריך להית מדען כדי לדעת שאנחנו מזהמים את האוויר שאנחנו נושמים ואת המים שאנחנו שותים, עד כדי סכנת חיים לבני אדם (כדור הארץ אולי אדיש לכך, אולי לא). על דברים שכגון אלה נהוג לאמר : "ונשמרתם לנפשותיכם".
  תפיסה לפיה האדם אינו אחראי לעולם יציר כפיו של האל, ושלפיה מותר לו לאדם להשחית את הסביבה ואף לסכן חיי אדם – איננה תפיסה יהודית אלא דגנרציה שלה. על שכאלה נאמר "ותקא הארץ את ישביה".

  דר' אביטל מציג תפיסה "מוסרית" שצריכה להדאיג אנשים מאמינים ואנשי מדע כאחד. כמדען ראשי של משה"ח הוא אמור לבדוק חומרים בכל תחומי הלימוד. בתחום מדעי הרוח והחברה הוא עלול להתגלות כמסוכן עוד יותר.

  הוויכוח איתו הוא וויכוח פוליטי, לא מדעי.
  יש מקום לחשוש מהאופן שהוא מגדיר את המושג "מוסר".

 35. שושי פולטין הגיב:

  את תגובת הנשיא והרקטור של אוניברסיטת ירושלים לדברי המדען הראשי במשרד החינוך ניתן למצוא כאן:
  http://storage.cet.ac.il/CetForums/Storage/MessageFiles/6766/27294/Forum27294M431652I0.pdf
  מפמ"רית הביולוגיה התייחסה גם היא בדברים שנשאה באולימפיאדה לביולוגיה השבוע. בהודעה קצרה שהיא מפרסמת באתר המפמ"ר היא כותבת:
  "למורי הביולוגיה

  לאחרונה התפרסמו בתקשורת דברים הנוגעים לתכנים הנלמדים בביולוגיה- השפעת האדם על התחממות כדור הארץ ומעמדה של תיאוריית האבולוציה.

  ברצוני לחזור ולהזכיר כי תלמידים הלומדים ביולוגיה בחטיבה העליונה נחשפים לרעיונות מרכזיים בתחום הדעת המקובלים על רוב המדענים בעולם. רעיונות אלה משמשים כיסודות מארגנים של תכנית הלימודים
  (2006) ומהווים את ליבת התוכן.

  רותי מנדלוביץ- מפמ"ר ביולוגיה"

 36. כדאי להפנים הגיב:

  אמרו חז"ל (סנהדרין צג, עמוד ב): "כל ליצנותא אסירא בר ליצנותא דעבודה זרה" – כל ליצנות אסורה מלבד ליצנות על עבודת אלילים. האתאיזם הוא ככל הנראה עבודת האלילים המפורסמת ביותר בדורנו, ומנהלי ויקיפדיה עוסקים בהפצתו על ידי ערכים פסבדו מדעיים; הללו חוסמים ומוחקים כל טענה הסותרת את האתאיזם והאבולוציה, או כל טענה התומכת בדת. המאמר הבא מציע ערך חדש בנושא אתאיזם, והפעם באוירת הפורים.

  אתאיזם – הגדרה:
  אתאיזם הוא סוג של חיידק ממשפחת האפיקורסים אשר מקורו ביבשת אפריקה ורוסיה הקומוניסטית. החולים בו מתאפיינים בשיגעון גדלות ובמחשבה שהיקום והחיים נוצרו מעצמם במשך מיליוני שנים, בלי כוונה, וללא שום סיבה. החולים באתאיזם מעריצים בעיוורון חולים קיצוניים מהם, ומנגד לועגים לבני אדם נורמלים המכירים בתכנון היקום והחיים. המחלה גורמת לשינויים בקליפת המח ומשפיעה על תאי העצב שבו, וכך היא גורמת לחולים בה להאמין שאין משמעות לקיום האדם, ולחשוב שהאדם התפתח מקוף קדום, אשר התפתח מלטאה, אשר התפתחה מדג, אשר התפתח מתא בודד, אשר נוצר מעצמו מתוך חומר דומם, אשר נוצר מתוך מפץ גדול, אשר הופיע מנקודה זעירה, אשר הופיעה סתם כך מתוך הכלום. החולים באתאיזם גם חושבים שלוויתנים היו בעבר חיות יבשה, וכי הציפורים התפתחו בעבר מלטאות.
  האתאיסטים חושבים שכל החוקים הפיזיקאליים והכימיים הנצפים ביקום, אשר מאפשרים את קיומם העדין של הגלקסיות וקיום החיים, הופיעו מעצמם עם היקום ללא שום כוונה ותכנון. לדעתם כל המערכות הביולוגיות המורכבות, וכל מיני בעלי החיים הנצפים, נוצרו כולם מן הסתם בהינתן חומר דומם וזמן רב.

  * * *

  גילוי המחלה ותפוצתה באוכלוסייה:

  מגלה החיידק היה צ'ארלס דרווין; לאחר ביקוריו באיי הגלאפגוס הוא נדבק במחלה הנדירה, וכעבור 200 שנה הצליח להדביק קרוב ל-2.3% מאוכלוסיית אירופה ואמריקה.

  הפצת המחלה: חיידק האתאיזם גורם לחולים בו להתבלט ולפרסם את דעותיהם בפרהסיה מתוך תקווה להדביק עוד אנשים במחלה. כך גם יוצרים האתאיסטים את הרושם המוטעה שגודלם באוכלוסייה גדול משהוא באמת.
  אתאיסטים עוסקים רבות בהטפה לאתאיזם, במיוחד בבתי ספר (בהם הילדים עדיין לא ביקורתיים דים, ולכן גם אינם חסינים למחלה), בתוכניות טלויזיה ואתרים באינטרנט. אף על פי כן החיידק אינו מצליח להדביק אנשים רבים, ועד עצם היום הזה רוב האנשים בעולם מאמינים בתכנון היקום והחיים, גם בקרב האוכלוסייה החילונית.

  תפוצת המחלה: נכון לשנת 2010, רק 11.9% מהאנשים בעולם מגדירים את עצמם כחסרי דת, מה שגורם להם להיות בדרגת סיכון גבוהה יותר להידבק במחלת האתאיזם. רובם המוחלט של בני-האדם הנורמלים בעולם (יותר מ-88%) מאמינים בתכנון היקום והחיים, ומכאן שחיידק האתאיזם אינו מהווה סיכון למין האנושי.
  יש האומרים שחיידק האתאיזם היא בעצם מחלה תורשתית, כך שבן להורים החולים באתאיזם, הוא בעל דרגת סיכון גבוהה פי שש להדבק באתאיזם, לעומת מי ששני הוריו נורמלים. מנגד זאת, מחקרים אחרים הראו שהחיידק אינו משפיע על אנשים שהם לא אנוכיים, בלתי חומריים, או כאלו השואפים לחיפוש אמת ורוחניות בחיים.

  * * *

  נסיונות לריפוי האתאיזם:
  שיטות טיפול מדעיות: בטיפולים שנעשו, ניסו רופאי הדת להראות לאתאיסטים את גלגלי השיניים של שעון, את הסוללה שבשעון ומרכיביו הרבים, והסבירו להם מדוע שעונים מורכבים בתכליתיות, ולכן אינם מסוגלים להיווצר מעצמם ללא תכנון ומחשבה. במקרים שכאלה טענו החולים שהשעונים נוצרו מעצמם רק בגלל שהם לא נראים להם מושלמים, מכיוון שהחולים מצאו בהם שריטה קלה (שהיתה בעצם חריטת אותיות), או כאשר הם מצאו בשעון חלק מסובך שהם טרם הבינו את תכליתו. כאשר תירוץ זה לא היה זמין, טענו החולים שהשעון פשוט נוצר במשך מיליוני שנים, או מיליארדי שנים, או טריליוני שנים, ובזמן כל כך ארוך הכל יכול לקרות… החולים הזו בדמיונות חוזרים ונשנים על התפתחות העולם והחיים, ותיארו את הזיותיהם בציורים ושיחזורי מחשב מזוייפים בתלת מימד. ההזיות שמתלוות למחלת האתאיזם לא מאפשרות לחולים בה להבדיל בין מציאות לדמיון, ולכן מצליחים האתאיסטים לדמיין יצורים אגדיים שלא היו ועולמות דמיוניים מן העבר על פי שברי עצמות ואבנים. החולה באתאיזם מסוגל לשחזר עולם דמיוני שלם על פי חלקיקי עצם ופיסות אדמה, ויתאר אותם באמצעות ציורים צבעוניים ופיסול בובות שעווה.
  בטיפולים ארוכים יותר, ניסו הרופאים לדחוק את החולים באתאיזם לפינה, כאשר הסבירו להם לפרטי פרטים מדוע התפתחות היא בלתי אפשרית מבחינה מדעית והגיונית, וכי התא החי מורכב מאינספור מרכיבים שונים שלא יכולים להיווצר מעצמם או להתחבר על ידי צירופי מקרים (למעשה, הטענה להתפתחות של תא חי מדומם זהה לאמונה שמטוס בואינג 747 נבנה מעצמו בגלל סופה שהתחוללה במחסן גרוטאות). במקרים שכאלה הפגינו החולים לעג בלתי מוסבר לכל האנשים הנורמליים, וטענו בקיצוניות שכל ה"תשובות" יתגלו בעתיד, כשהם סומכים בעיוורון על החולים הקיצוניים יותר.

  שיטות טיפול קיצוניות: במדינות מוסלמיות רבות נוהג השלטון להרוג את החולים במחלה, כדי שלא ידביקו בה אחרים. במדינות מערביות לעומת זאת, מקובל להתייחס למחלה כבעיה נפשית, ולהתחשב בלוקים בה.

  שיטות טיפול דתיות: היהדות טוענת שיש לעזור לחולים בדורנו באמצעי הסברה ושיכנוע (לדוגמה: סימינרים), ובדרכי נועם, כדי לשבור את חומת האטימות והדעות הקדומות של החולים. אתאיסטים שהסכימו להגיע לטיפולים יהודיים גילו שיעור הצלחה גבוה יותר בריפוי המחלה; ההסבר לכך אולי טמון בעובדה, כי ברוב המקרים חיידק האתאיזם נובע מבורות, ולכן הוא חולף מיד עם הצגת מידע יהודי שסותר אותו. ברם, אצל אנשים דתיים שחלו באתאיזם נמצא שיעור הפוך להצלחה. מסתבר שאצל דתיים שנדבקו באתאיזם, החיידק הפך חסין לתרופות יהודיות, וזאת בגלל האטימות והרתיעה שפיתחו החולים לכל דבר שריח יהדות נודף ממנו. ולכן, במקרים של מחלה קיצונית, מומלץ להתרחק מן החולים ולא להתעסק איתם.

  שיעורי הצלחה: שיעור ההצלחה בריפוי החולים באתאיזם הוא נמוך, וזאת מכיוון שהחולים בו סובלים מעיוורון מתקדם ואטימות נפשית כלפי כל סוג של טיפול המוצע להם. עם זאת, נרשמו מקרים בודדים של אתאיסטים שהצליחו לשחרר את תודעתם מכבלי האתאיזם, לפקוח את עיניהם ולראות את התכנון הסובב אותם, את היופי והרוחניות שבחיים, ובכך להתגבר על המחלה.

  * * *

  מאפייני המחלה:

  1) החולה באתאיזם חושב ששעונים ומחשבים נוצרים מעצמם, כמו גם מנגנונים ביולוגיים וחוקי טבע. אמונה זו גורמת לאתאיסט להתייחס לרכוש (כמו גם לחיים) כהפקר, מתוך המחשבה שאין חוק ואין משפט, והכל מתרחש מתוך מקרה.
  2) מחלת האתאיזם גורמת לעיוורון נפשי ומוחי, ולא מאפשרת לחולה בה לראות ולהתפעל מחוכמה ותכנון ביצירות מורכבות.
  3) החולים באתאיזם מתאפיינים באמונה שהיקום נוצר מעצמו במשך מיליוני שנים, וכי האדם התפתח מבעלי חיים פרימיטיביים, אשר נוצרו ממרק דמיוני קדמון. החולים באתאיזם יחשבו שכל דבר מורכב שאנו רואים בטבע נוצר מעצמו בתהליך ארוך וחסר משמעות שהתרחש מעצמו בלי תכנון או כוונה. מסיבה זו, אתאיסטים לא מאמינים שקיימת תכלית לחיים מלבד הישרדות המינים. זו לדעתם יצרה את האדם בתהליך של "ברירה טבעית" אשר סיננה מיליוני מקרים וטעויות שיכפול, עד שנוצר האדם. אתאיסטים מאמינים שהטעויות הגנטיות המוצלחות שרדו, וכך נוצרו כל החיים המורכבים שאנו רואים כיום.
  4) החולים באתאיזם אינם מסוגלים להכיר בתכלית דתית לקיום האדם, וחושבים שהאדם הוא סוג נוסף של בעל חיים בטבע. מסיבה זו אתאיסטים קיצוניים מסוגלים להגיע לידי רצח עם, ולהביא למותם של עשרות מיליוני בני-אדם ברחבי העולם; מעשים אלה נובעים מהאמונה האתאיסטית שהריגת בני-אדם אינה שונה מהריגת בעלי חיים, וכל האמצעים כשרים להשגת שלטון וכח. במאה השנים האחרונות השפיעה מחלת האתאיזם על מספר שליטים ברחבי העולם, ובכך היא סיכנה את שלום האנושות. בין החולים הקיצוניים ביותר נמצאו רוצחי המונים כמו אדולף היטלר, ג'וזף סטלין, ומאו דזה-דונג.
  5) החולים באתאיזם נמצאו חולים גם במחלת האליטיזם, ולכן הם מגלים דחף בלתי נשלט ללעוג לדתיים ואנשים נורמלים הרואים תכנון ביקום ותכלית בקיום האדם. המחלה גורמת להוזים לחשוב את עצמם לאנשים האינטלגנטיים ביותר על פני כדור הארץ, ומנגד לגלות עיוורון גמור לדעות השונות משלהם.
  6) החולים באתאיזם מתאפיינים בשנאת חינם, הם שונאים דתיים ואת כל דתות העולם, ולכן הם אינם מסוגלים לכבד את השונים מהם ולדבר בנימוס במהלך ויכוחים עם אנשים נורמלים. במקום זאת הם יגלו עויינות, זילזול וחוצפה כלפי אנשים נורמלים ודעות דתיות.
  7) החולים באתאיזם עשויים לגלות אחד או יותר מהסימנים הבאים: ציניות (סרקזם), חוצפה, שחצנות, זלזול חסר מעצורים, שנאת יהודים, שנאת יהדות, שנאת רבנים, שנאת דתיים, שנאת התורה, שנאת ישראל, הצדקת האנטישמיות בעולם, אהבה לאוייבי ישראל, נסיון לחקות את אורח החיים של גויים, צמחונות, העדפה לבעלי חיים על פני בני-אדם, שיגעון גדלות, שנאת בני-האדם, רצון עז להתבלט בכל דרך אפשרית ולפרסם את דעותיהם מעל כל במה אפשרית.
  8) החולים באתאיזם מגלים הערצה בלתי נשלטת לחולים קיצוניים מהם. אלו מתנהגים ככת, והחולים הקיצוניים יהפכו למטיפי הכת ומנהיגיה. נמצאה השפעה ישירה של החולים הקיצוניים על פני החולים הפסיביים. החולים באתאיזם יתייחסו לחולים הקיצוניים כמנהיגים החכמים והנערצים ביותר בעולם, הם יפרסמו את דבריהם ביראת קודש של ממש, ויפגעו מאוד כאשר יפחיתו מהוד קדושתם.
  9) בנוסף לכך, חיידק האתאיזם גורם לחולים בו להתכחש לבחירה החופשית, לטעון שאין לאדם נשמה, שאין חיים לאחר המוות, ולהסביר שכל מעשי האדם ורגשותיו הם תוצאה של פעילות כימית במח. החולים באתאיזם חושבים שתכונות ורגשות כמו אהבה, הקרבה עצמית, רחמים ותודעה, הם לא יותר מאשר תופעות כימיות המתרחשות במח האדם על פי חוקים קבועים וצירופי מקרים. החולים באתאיזם יחשבו שתכונת המוסר והצדק נוצרו גם הם בהתפתחות ממושכת מקוף קדום. בעקבות זאת, אתאיסטים אינם מסוגלים להאמין בשכר ועונש, לשיטתם לא קיים כל הבדל בין צדיק לרשע (מלבד זה של ההרכב המוחי), ולפיכך שום אדם אינו אחראי למעשיו. האתאיזם גורם לחולים בו לחשוב שעם המוות מסתיימת גם התודעה, כך שלא קיימת תכלית רוחנית וערכית לקיומו של האדם, ולא משנה מה יהיו מעשיו.
  10) החולים המודרניים בחיידק האתאיזם ינסו למצוא תכלית מיוחדת באתאיזם, מלבד הקדושה שהם מוצאים במטיפים הקיצוניים לאתאיזם. החולים יטענו שבכח האתאיזם לרפא את כל בעיות העולם והחברה. מנגד זאת הם יטענו שהדת והאמונה באל גורמת לכל המלחמות והצרות בעולם, וזאת כמובן, תוך התעלמות משליטים אתאיסטים שרצחו עשרות מיליוני אנשים מתוך רדיפה אישית אחרי כיבוש ושלטון אנושי בעולם (למעשה רוב המלחמות בעולם, ולפחות הקשות ביותר שבהן, לא היו קשורות בכלל לדת או לאמונה באל).

  * * *

  מה יש לעשות אם נתקלים באתאיסט חולה?
  מכיוון שאתאיסטים הם מיעוט בלתי מורגש באוכלוסייה האנושית, יהיה זה נדיר מאוד להיתקל בהם בחיי היום-יום. ברם, אתאיסטים נוהגים להתבלט כדי להפיץ את המחלה, ולכן יהיה זה שכיח להתקל באתאיסט בתוך קהל גדול, כמו פורום אינטרנטי, מערכת תגובות באתר או הרצאה.
  במקרה של מפגש עם אתאיסט, יש לבדוק תחילה עד כמה הוא חולה. ישנם חולים פסיביים (רגועים/חיוביים), לעומת חולים אקטיביים (קיצוניים/שליליים). לחולים הפסיביים באתאיזם רצוי לעזור, ויש מקום לרפא אותם. אך מן החולים הקיצוניים יש להתרחק. ההבדל בין אתאיסט פסיבי לקיצוני, הוא שהאתאיסט הפסיבי רוצה לשמוע (ואולי גם להרפא מהמחלה), בעוד האתאיסט הקיצוני רוצה רק להשמיע את האתאיזם (וכך להדביק אחרים במחלה).

  כיצד מזהים אתאיסט פסיבי (חיובי/רגוע)?
  חולה פסיבי גם נקרא "אתאיסט חיובי" או "אגנוסטי". ברוב המקרים, החולים הפסיביים אינם מכירים את היהדות, ולא גדלו על ברכי היהדות, כך שחיידק האתאיזם דבק בהם רק בשל הבורות, ובגלל שהם הושפעו מאתאיסטים אחרים. ניתן לזהותם בקלות בתור אנשים שלא יודעים היכן נמצאת האמת, אך הם רציניים מספיק כדי לחפש שיטות ריפוי למחלה (רבים מהם ינסו לאתגר את אנשי הדת לרפא אותם ממחלת האתאיזם, ולכן הם יישבו בשורות הראשונות בהרצאות של רבנים). חולים פסיביים לא שונאים דתיים, ובדרך כלל גם מעוניינים לשמוע תשובות מאנשים דתיים. הם לא מזלזלים באנשים נורמלים, לא צועקים או מתחצפים לזולת, לא מתנשאים ולועגים, ולא מגלים הערצה עיוורת לחולים קיצוניים מהם.
  כאשר נתקלים באתאיסט פסיבי (חיובי) שרוצה לדבר ולהקשיב, ניתן להציע לו להגיע לסימינר של ערכים, הרצאות בנושאי יהדות (לדוגמה: באתר שופר או הידברות), או אפילו למסור לידיו כתובות של אתרי יהדות רציניים שעוסקים בפתרונות לאתאיזם, והמציעים מאות מאמרים לריפוי המחלה:
  > לחץ כאן

  במקרה של חולים פסיביים, החיידק דובק בהם רק בשל הבורות, ולכן עם חשיפה למידע יהודי עשויים החולים הפסיביים להתרפא מיד. אך כדי שהרפואה תהיה שלמה – רצוי לשלוח את החולים הפסיביים למומחים באמונה ויהדות, כדי שיענו על כל שאלותיהם ויטפלו בהם בדרך הטובה ביותר.
  כך עשוי לדבר אתאיסט חיובי:
  http://www.youtube.com/watch?v=ZB8Fuxb6BIo

  כיצד מזהים אתאיסט אקטיבי (שלילי/קיצוני)?
  חולה אקטיבי גם נקרא "אתאיסט שלילי" או "אבולוציוניסט". החולים האקטיביים אינם מחפשים עזרה, ולא מעוניינים להתרפא ממחלתם. ניתן לזהותם בקלות כאנשים שמחפשים תשומת לב, מנסים להתבלט, בעלי אף מורם, מדברים בשפה גבוהה שנועדה להסתיר את רמת הידע האמיתית שלהם, בעלי גאווה והתנשאות על הזולת, הם חושבים את עצמם ליודעי כל וחכמים גדולים, הם לא יתביישו לזלזל בדת ולהראות שנאה כלפי אנשים דתיים, הם ידברו בחוצפה ובלעג כלפי כל מי שחושב אחרת מהם, הם יגלו דעות קדומות כלפי היהדות והדתיים, ומנגד הם יגלו הערצה עיוורת ויראת כבוד לחולים קיצוניים מהם. אתאיסטים שליליים יעסקו רבות בפרסום דעותיהם מעל כל במה אפשרית, יתארו את האתאיזם כפתרון לכל בעיות את העולם, ויחשבו את עצמם למושיעי הדור. הם גם יתייחסו לאבולוציה כקודש הקודשים, ויטיחו האשמות חמורות בכל מי שמעז לבקר אותה, או אפילו רק להטיל בקיומה ספק.
  הנה דוגמה לאתאיסטים שליליים:
  http://www.youtube.com/watch?v=2HmQHqTVtt4

  כיצד מתמודדים עם אתאיסט אקטיבי (שלילי/קיצוני)?
  אתאיסטים שליליים אינם פתוחים לשמוע דעות חדשות, והם יקשיבו לדתיים אך ורק על מנת לסתור את דבריהם ולזלזל בהם. כאשר נתקלים באתאיסט אקטיבי (שלילי), יש לשמור ממנו מרחק ולא להתווכח עימו. כל יעודו הוא להפיץ את מחלת האתאיזם, ולכן הוא מסוכן לשומעים אותו. דתיים שניסו את כוחם בריפוי אתאיסטים שליליים סבלו בעצמם מקירור האמונה – הם אמנם לא נדבקו במחלה, אך הם הושפעו מסימני המחלה, ועם הזמן הם הפכו ליותר ויותר דומים לאתאיסטים במעשיהם.
  ההשפעה הרגשית של אתאיסטים קיצוניים היא בלתי נמנעת, ודתיים שהתווכחו תדירות עם אתאיסטים קיצוניים הפכו בעצמם לבעלי מחלוקות והתנשאות על הזולת, נהיו לאנשים כועסים יותר, הפכו להיות קיצוניים יותר בדעתם, למדו ללעוג לזולת ולהתחצף, הפכו למכורים להתכתבויות באינטרנט וביזבזו זמן רב בויכוחים עם אתאיסטים על גבי פורומים, איבדו את אהבת ישראל, התחילו לשקר ולדבר בציניות כמו האתאיסטים בפורומים, איבדו את אהבתם האישית לבורא עולם, חיפשו להתנצח ולנצח בויכוחים שלא עבור האמת, איבדו את הכבוד לרבנים ואנשי הדת, ופיתחו כבוד עיוור ל"מדענים" ותיאוריות אתאיסטיות, אותם הם ניסו לשלב עם התורה.
  מסיבה זו אין להתווכח עם אתאיסטים קיצוניים, ואין לקרוא את מאמריהם הארסיים של אתאיסטים שליליים. כאשר מתווכחים עם אנשים שלא מחפשים אמת – מאבדים את אהבת האמת. אם אתה נתקל באתאיסט שלילי, אין להתווכח איתו. ניתן להפנותו לאתרים דתיים ולמומחים, אך אין לשמור איתו על קשר. לא ניתן לעזור לחולה שאינו מעוניין בעזרה, וקיים סיכון להידבקות במחלה. חשוב לזכור שהאתאיסטים הקיצוניים עוסקים בהפצת המחלה, הם מתווכחים רק כדי להצדיק את עצמם, ולכן יש לשמור מהם מרחק.

  סוגי החולים באתאיזם תוארו במאמר נפרד:

 37. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  מה זה כל הסמינר הדתי המשונה בתגובה 37 ??
  הרב עובדיה מתבייש להזדהות בשמו?.

 38. […] שיש לנו מדען ראשי במשרד החינוך שרוצה שתלמידים בישראל ילמדו על מפלצת הספגטי […]

 39. אנונימית הגיב:

  בס"ד
  מבייש מ.מ.ש לקרא את המורה אורית כהן..או שושי פלטין …גם אין לדאוג למדען הראשי .הוא מכוסה כבר ממזמן .
  תצאו לחוף בכנרת עירומים ופתאום יבוא עליכם איזה מחבל ערבי.

 40. חוקרת הגיב:

  את כל הצפרדעים שהפוליטיקאים שלנו אומרים הציבור יכול לבלוע טוב מאד כל עוד המדיניות תואמת את אמונתו (של הציבור) אבל פה, מכיוון שלא מדובר בפוליטיקאי אלא באיש מעשה, סוקלים אותו בכיכר העיר, עיינתם לאחרונה באתר המדען הראשי? אתם בכלל יודעים מה הולך שם? אתם יודעים שמדינת ישראל היא מקור של ידע לכל אומות העולם – בתמיכה וביצירת חדשנות טכנולוגית. אמר מה שאמר על האווליציה, תתעוררו ותוציאו את הראש שלכם המתפלמס משיעמום ומנסה להוכיח כל הזמן מי צודק ומי כותב טוב יותר ותתחילו להסתכל על המעשים של האנשים.
  אני מאד מקווה שאת התלמידים שלך את לא צולבת כך גברת אורית כהן, לא הייתי רוצה להיות תלמידה שלך
  בברכה,
  חוקרת ותיקה.

 41. דליה הגיב:

  גדעון סער פיטר את המדען הראשי. רזי ברקאי בגלי צה"ל ראיין את המדען הראשי בעקבות הפיטורין. מינויו של המדען הראשי הוא במסגרת המגמה, שהחלה בדוח דוברת, להדיר את אנשי המקצוע מתחום מקצועם ולמנות גורמים חיצוניים. כך הדירו מורים וארגונים מקצועיים של מורים מהרפורמה.
  המדען הראשי שפוטר הוא מהנדס. לא מתאים לתפקיד במשרד החינוך. מדען ראשי במשרד החינוך צריך להיות איש חינוך שלמד חינוך, שעוסק בחינוך, שמבצע מחקרים בחינוך, ששייך לאקדמיה, והוא מפורסם ובעל ניסיון באחד מתחומי החינוך ולא בהנדסת חלל. כך גם לגבי יו"ר המזכירות הפדגוגית. מינו אישיות חיצונית למערכת החינוך. לא אישיות מהאקדמיה, אלא ממכון יד בן צבי, שעם כל הכבוד לו, ויש כבוד, הוא לא פדגוג, לא איש חינוך, לא איש אקדמיה. הוא אישיות המשמרת את המורשת הציונית, וראוי להערכה על כך, אך לי הוא לא נראה מתאים לתפקיד יו"ר המזכירות הפדגוגית. המינוי הזה הוא יוצא דופן. בעבר מינו פרופסורים מהאקדמיה.הייתה איזו שהיא נגיעה לפדגוגיה. המינוי הנוכחי אינו מתחשב בעניין הפדגוגי.

 42. קישורים חדשותיים לפיטורין הגיב:

  שר החינוך סער פיטר את המדען הראשי של משרדו לאחר עשרה חודשים בתפקיד
  הארץ – ‏לפני 3 שעות‏
  הפיטורים היו על רקע שורה של התבטאויות שנויות במחלוקת של אביטל, שביטל את התיאוריה המקובלת בדבר התחממות כדור הארץ בשל זיהום ודחה את תורת האבולוציה של דרווין. גורם במשרד החינוך אמר אמש כי "בעל דעות כמו אביטל אינו יכול לשמש בתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך". אביטל אמר אמש כי "זכותו של סער לפטר אותי. אני מדבר על עקרונות ומישהו לא אוהב את זה". אביטל מונה בדצמבר שעבר לתפקיד והיה המדען הראשי הראשון שלא נבחר מתוך קהילת חוקרי החינוך, ותאריו האקדמיים הם בתחום האווירו-דינמיקה. הוא גם חבר ליכוד והתמודד ברשימת …
  מדינה רדופת שדים כ"ב – הצדק ניצח – גבי אביטל פוטר הידען
  פוטר המדען הראשי ששלל את תורת האבולוציה ynet ידיעות אחרונות
  פוטר המדען שהתבטא נגד לימוד תורת האבולוציה נענע 10
  NRG מעריב – ynet ידיעות אחרונות
  כל 11 הכתבות החדשות

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3964090,00.html פיטורי גבי אביטל המדען הראשי של משרד החינוך

  תגובת אביטל על פיטוריו http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3964106,00.html

 43. For #36 הגיב:

  Who are you #36 ? send me your email to bruria1@yahoo.com

 44. אור הגיב:

  אתם משמיצים את התורה והיהדות בלי להבין כלום בתחום הנ"ל. אני מתפלא כיצד אתם מחזיקים בתואר מורה או סטודנט ומדברים דברי סרק לפחות בתחום היהדות שלהזכירכם אתם תחת הכותרת יהודים ומחויבים למסורת. כדי לסתור את ד"ר אביטל מהתורה,מה שרבים מכם עושים, אתם צריכים להבין בתחום היהדות ולא לירות צרורות ולהפגיז בשטויות. ד"ר אביטל מבין בשני התחומים והוא ביתרון משמעותי עליכם בעוד אתם מבינים בנושא אחד (שגם בו פחות ממר אביטל) ובנושא השני אתם זורקים שטויות וממצאים פירושים ואנטי-טזות מופרכות. לא נורא תלמדו טוב ואז תגיבו. סתם לידע אותכם ישנו מספר גדול של מדענים מכל החוגים שדעותיהם הולכות יד ביד עם מר אביטל אז בבקשה בלי שטויות ואל תנצלו את מעמדכם ואת הכוח הציבורי כדי לקבור את ד"ר אביטל!!!!!!!!!

Leave a Reply