חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מערכת החינוך, הפיקוח על ספרי הלימוד, ממצאים מדאיגים

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 18.02.10 5:00

לבקשת חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, בדק מרכז המחקר והמידע של הכנסת את טיב הפיקוח על ספרי הלימוד שבאחריות משרד החינוך והתרבות. הממצאים מדאיגים

תמצית
מסמך זה נכתב לבקשת חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, והוא עוסק בפיקוח על תחום ספרי הלימוד במערכת החינוך. המסמך מתמקד בשלושה היבטים מרכזיים של פיקוח:

1. פיקוח על השימוש בספרי לימוד מאושרים;

2. פיקוח על תדירות החלפתם של ספרי הלימוד בבתי-הספר;

3. פיקוח על מחיריהם של ספרי הלימוד.

מובן כי לתחום ספרי הלימוד יש היבטים חשובים רבים נוספים: פדגוגיים, ערכיים, חברתיים, כלכליים ועוד. מכיוון שהתבקשנו להתמקד בפיקוח, ומפאת מגבלות הזמן לכתיבת מסמך זה, לא נעסוק בהיבטים אחרים בשלב הנוכחי. עם זאת, נציין כי על-פי האומדן העדכני ביותר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההוצאה השנתית של כלל משקי הבית בישראל על ספרי לימוד הסתכמה בשנת 2007 בכ 450- מיליון ש"ח. בהערכות קודמות אשר התפרסמו בכלי התקשורת נטען כי היקף הפעילות הכספית בשוק ספרי הלימוד גדול הרבה יותר – כ 750- מיליון ש"ח בשנה, 4 ואף יותר מ 1- מיליארד ₪ בשנה. אם כן, מדובר בתחום אשר בצד כל השפעותיו האחרות יש לו השפעה כספית ניכרת על הורי התלמידים בישראל.

עיקרי הממצאים העולים מן המסמך:

 • סמכותו של משרד החינוך לקבוע את ספרי הלימוד המאושרים ולפקח על השימוש בספרים אלו ועל תדירות החלפתם מעוגנת בחוקים, בתקנות ובהנחיות חוזרי מנכ"ל.
 • משרד החינוך מנחה את בתי-הספר להשתמש רק בספרי לימוד מאושרים, אך מותיר להם שיקול דעת בבחירת הספרים מתוך רשימת הספרים המאושרים.
 • משרד החינוך (המינהל הפדגוגי) עורך מדי שנה בקרה מדגמית של השימוש בספרי לימוד מאושרים בבתי-הספר. מנתוני הבקרה המדגמית האחרונה שערך המשרד עולה כי ברוב שכבות הגיל ( 53% ) שימשו גם ספרי לימוד שאינם מאושרים. בכיתות ז'-י"ב גובר מאוד השימוש בספרי לימוד לא מאושרים, ושיעור שכבות הגיל שנמצא בהן שימוש כזה הוא 80% ויותר. עוד עולה מן הבקרה כי קרוב ל 30%- מספרי הלימוד ששימשו בכל שכבות הגיל שנבדקו הם ספרים לא מאושרים.
 • אף שהשימוש הנרחב בספרי לימוד לא מאושרים ידוע למשרד החינוך שנים רבות, ומבקר המדינה הצביע עליו כבר לפני כעשור, נראה כי לא ננקטו צעדי אכיפה ממשיים. מתשובת משרד החינוך על פנייתנו בעניין זה עולה כי בימים אלו הנהלת המשרד הנוכחית בוחנת את נתוני הבקרה, אשר הוגשו לאחרונה, ומגבשת את צעדיה.
 • מידת הפיקוח על מילוי הנחיות החוק וחוזרי המנכ"ל בדבר תחלופת ספרי לימוד (איסור החלפת ספר לימוד שנבחר לשימוש בבית-ספר מסוים בטרם חלפו חמש שנים מתחילת השימוש בו) אינה ברורה. מחד גיסא, המשרד טוען כי המפקחים הכוללים עוקבים אחר מילוי הנחיה זו במסגרת בדיקת רשימות הספרים של בתי-הספר. מאידך גיסא, ממצאי הבקרה מעידים שברשימות בתי-הספר נכללים פעמים רבות ספרי לימוד שאינם מאושרים, ומכאן שלא ברור אם אכן אישר מפקח את הרשימות ואם נבדק מועד החלפתם האחרון של ספרי הלימוד שברשימות.
 • ספרי לימוד נתונים לפיקוח על המחירים מתוקף החוק ומתוקף צווים שהוציאו שר החינוך ושר האוצר. במסגרת הפיקוח נערכת זה שנים בדיקה של התייקרויות שוטפות של ספרי הלימוד הקיימים על-ידי משרד התמ"ת (באמצעות מינהל סחר פנים, אשר העומדת בראשו משמשת גם המפקחת על המחירים).
 • בחוזרי מנכ"ל משרד החינוך מפורטות הוראות הקבע להגשת ספרי לימוד לאישור המשרד. בהוראות אלו נקבע בין היתר כי בתהליך האישור יגישו המוציא לאור או המחבר מפרט טכני וכן תחשיב מפורט למחיר לצרכן של ספר הלימוד.
 • מן המסמך עולה כי יש שתי בעיות מרכזיות בפיקוח על המחירים בפועל:
  • התמחור הראשוני של ספרי הלימוד –
   לטענת משרד התמ"ת – שדוחות מבקר המדינה תומכים בה – משרד החינוך אינו בודק כלל את התחשיבים המוגשים לו (אם מוגשים תחשיבים כאלה), ומאשר את המחירים המרביים של ספרי הלימוד שהציעו לו המוציאים לאור.

   זאת ועוד, משרד התמ"ת סבור כי עקב התחרות החריפה בשוק ספרי הלימוד, עלויות הפיתוח והשיווק של ספרי הלימוד (ובכללם ספרי לימוד אשר בסופו של דבר אינם זוכים להצלחה מסחרית) גבוהות מאוד, והדבר גורם למחיריהם הגבוהים של ספרי הלימוד הנמכרים בחנויות. לפיכך, נדרש שינוי מקיף בתהליך קביעת מחיריהם המרביים של ספרי הלימוד.

  • אכיפה למניעה של הפקעת מחירים –
   כיום אין אכיפה פעילה למניעה של הפקעת מחירים של ספרי לימוד. משרד התמ"ת טוען כי פקחיו אינם עורכים ביקורת בתחום זה משום שהדבר נתון בסמכותו של משרד החינוך, שכאמור הוא שקובע את מחיריהם המרביים של הספרים. מנגד, משרד החינוך טוען כי הוא מפנה תלונות על הפקעת מחירים אל משרד התמ"ת.

לקריאת המסמך השלם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. בני גורן :

  מעניין, ולמרבה הצער, אכן גם מדאיג ומטריד. תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.