ישראל השלישית וערוץ 2

המלצה לצפייה: כתבה נדירה באיכותה בערוץ 2 על ישראל השלישית. על החיים בין סמטאות התחנה המרכזית הישנה ועל תאוות הנדל"ן. ככה זה שמקבלי ההחלטות הופכים לקבלני המשנה של בעלי ההון
מאת: אבי לביא

רק לעיתים רחוקות מקבלת ישראל השלישית זמן מסך בערוץ 2, ובטח שלא בשעות השיא של ליל שבת.
עם גודש תכניות "המציאות" וכתבות היחצנו"ת לתכניות האחרות של הערוץ – ערוץ 2 מוצא עצמו מנותק מעובדות החיים הקשות של החברה בישראל.
משועבד למולך הרייטינג, עושה הערוץ יד אחד עם ההון הנזיל, החמקמק, הנאמן לכיסו, יותר מאשר להוויה הישראלית שהוא מתקיים בה. בשונה מהצהרתו אין לו, לערוץ 2, שום עניין אמיתי במסעודה משדרות, בשאיפותיה או בבעיותיה.

כתבתו של עמנואל רוזן ב"אולפן שישי" היא פנינה נדירה, גם באיכותה וגם ברגישויותיה האנושיות. היא איננה סובלת מקיצ'יות רגשנית בוטה. היא עושה את מה שכל כתבה עיתונאית טובה צריכה לעשות: לשלב מינונים סבירים של עובדות, של שכל ושל רגש. בכתבה משובצים התמונות המקסימות והנוגעות ללב של צלם הרחוב פליקס לופה. צלם הראוי לכשעצמו להתייחסות מיוחדת. בלי שום זוהר ובלי הליקוק המלאכותי לאבק כוכבים, מצלמתו מצליחה להנציח במבטה את אבק האדם של רחובות ת"א.

הכתבה מאירה את מה שכולנו ידענו: עיריית ת"א (כמו כל אזור המרכז) הפכה מזמן לסוכנות נדל"ן אחת גדולה. על הפרק הפעם תכנית הפינוי והבינוי מחדש של אזור התחנה המרכזית הישנה, אזור שהופקר ונהפך אט אט למאורת זנות, סמים ופשע. משכן קבע לעובדים זרים ולחסרי בית.

רק שבדרך לעוד גריפת קופה, ופיתוח של עוד סצנה תל אביבית צעירה ותוססת, מישהו שכח שיש שם אנשים. הפתרון הקל ביותר יהיה להרחיק את הבעיות הללו כמה שיותר רחוק מהעין. אך גם אם יטאטאו את אותם אנשים מהמקום, בעיותיהם לא תיפתרנה. הן תנדודנה איתם לחלקים אחרים של ת"א וישראל. נשכחה העובדה שעיר איננה רק קרקע נדל"נית משובחת ועתירת הון, אלא גם עשויה מהמרקם האנושי שמצוי בה. גם מהאנשים שבה המשוועים לעזרה: לשירותי רווחה שיוכלו לשקם את חייהם. לעובדים סוציאליים שיכולים להשתכר שכר סביר, ושאינם קורסים תחת נטל העבודה. למערכות חינוך, קליטה והכשרה תעסוקתית שיועילו לשינוי מצבם החברתי. למדיניות ממשלתית ברורה והומאנית בכל הקשור לפליטים הסודנים ומהגרי העבודה בישראל. ולמלחמה סיזיפית בתופעת הסחר בנשים (ראו גם כאן) בישראל.

אין בכוחה הדל של פעילות הקודש הנחוצה של דייב, מנהל המקלט לזונות בתחנה הישנה, שמופיע בכתבה, להוציא ממעגל הסבל את האנשים שפוקדים את הבית החם שהוא מספק. הוא לרוב נותן מענה למצוקה מיידית של אותם נזקקים, אך לא מטפל בבעיות השורש שלהם. לא בכדי ציין הרמב"ם שהצדקה בעלת המעלה הגדולה ביותר היא זו המסייעת לאדם לעזור לעצמו. פעילות המקלט צריכה להיות שלובה עם מעגלים רחבים יותר, שעליהם אמונה המדינה ורשויות הרווחה של העירייה, ולכך טרם נמצא תחליף.

הכתבה שודרה ב"אולפן שישי", ערוץ 2, ב-12 בפברואר 2010, בשעה 20:00

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “ישראל השלישית וערוץ 2”

 1. דליה הגיב:

  אכן כתבה מרשימה. צפיתי בה. האם שר הרווחה וראש עיריית תל אביב ומחלקת הרווחה שלו עושים משהו למען החלכאים והנדכאים בתחנה המרכזית הישנה בתל-אביב?

 2. אבי הגיב:

  אין לי תשובה ברורה לזה. אבל עצם העובדה שהתופעה קיימת כבר שנים וידועה לכל בר דעת, זה מראה שהתופעה היא סה"כ סימפטום להיותה של ת"א סוכנות נדל"ן.

  ואיך היא הפכה לכזאת? כי מעמד הביניים ברח/הוברח מת"א, ונשארו בה אוכלוסיות חלשות כמו קשישים, עובדים זרים וצעירים/סטודנטים. העיר הופקרה למעמד הגבוה או מעמד הביניים הגבוה. וכידוע ממתי אפשר לראות מרום בנייני אקירוב את מה שקורה בתחתית תעלות הביוב?

  זו התופעה המוכרת של ערי עולם או ערים גלובאליות שהם תוצר של הגלובליזציה הכלכלית בת זמננו:
  http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=13083
  (במיוחד חלקים 4 ו-5 במאמר)

  האליטה (של ההון, התרבות והתקשורת) ×–× ×—×” את הישראליות ומתבחששת בעצמה. או במילים אחרות – עושה לביתה.
  http://acheret.co.il/?cmd=articles.252

  מאליטה משרתת לאליטה מתנכרת:
  http://gaditaub.com/hblog/files/gadi.pdf

  ומעמד הביניים שסובב את ת"א (ובכלל) מוחא כפיים לאותה אליטה, ורואה בסגנון חייה את האידיאל הרצוי. בקיצר להתעשר, לבנות קריירה, חינוך טוב לילדים שלנו, איכות חיים, החיים הטובים, לטוס לחו"ל, לראות עולם וכו'. הוא רואה בת"א את אמריקה, ועל הדרך שוכח שהוא חי פה בישראל.
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3392126,00.html

  ומה גם שמעמד הביניים הולך ונשחק, והוא נלחם על קיומו. אז מאיפה יש לו את הכוחות לצאת כנגד האליטה הגלובאלית שבמדינה שלו?

Leave a Reply