שדה בריר: תושבי ערד עותרים נגד השר גלעד ארדן

חברת "רותם אמפרט" מקבוצת כימיקלים לישראל של האחים עופר מבקשת לכרות פוספטים בשדה בריר ליד ערד. תושבי העיר עתרו לביהמ"ש נגד עמדת המשרד להגנת הסביבה התומך בהפעלת המכרה לתקופת ניסיון

להלן הודעה לעיתונות של התושבים (ג"נ: אחד מהם הוא עורך באתר זה):

"המשרד להגנת הסביבה תומך בהקמת שדה הפוספטים והופך את תושבי ערד והסביבה לשפני ניסיונות בניסוי על בני אדם"

276 מתושבי ערד והסביבה הגישו עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע נגד התכנית להקמת שדה פוספטים בשדה בריר. בעתירתם, באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, טוענים התושבים, כי למרות שהמכרה צפוי להביא למותם של 7 תושבים מדי שנה ולפגיעה בבריאותם של רבים נוספים, המשרד להגנת הסביבה ממליץ להפעיל את המכרה לתקופת ניסיון בת שנה. בין העותרים שלושה מועמדים לראשות העיר: ד"ר שרית עוקד, אליעזר בר-שדה ועו"ד איציק בנישתי.

לדברי יעקב לקס, ממנהיגי המאבק נגד מכרה הפוספטים, "המשרד להגנת הסביבה ממנה את עצמו לשפוט מי יחיה ומי ימות, והופך 45,000 מהתושבים והחיילים המשרתים באזור לשפני ניסיונות במהלך, שנועד להביא להגדיל את הכנסותיה של אחת מהחברות הגדולות במשק. עמדת המשרד בעייתית עוד יותר, לאור חוות הדעת של מומחה מטעם המשרד, שקבע שהסכנה מהמכרה היא חד משמעית ואף חמורה יותר מהערכות של מומחים אחרים בתחום בריאות הציבור. לדברי השר עמדת המשרד נבדקת מחדש, אולם טרם שמענו על שינוי עמדתו."

התכנית להקמת המכרה זכתה עד כה להתנגדות גורפת מצד מומחים לבריאות הציבור, בהם ד"ר מיכה ברחנא, פרופ' אליהו ריכטר וד"ר יהונתן דובנוב, וכן של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר איתמר גרוטו. גם משרד הבריאות הודיע לאחרונה, כי הוא תומך בעמדת גורמי המקצוע במשרד ומתנגד להקמת המכרה. אליו הצטרף משרד הביטחון, אשר הביע התנגדות נחרצת לתכנית להקים את המכרה מתוך החשש לפגיעה בבריאותם של החיילים המשרתים והמתאמנים באזור.
לדברי שרית עוקד, ממובילות המאבק, "מדובר בפארסה שנמשכת כבר למעלה מעשרים שנה, שבמהלכה הוגשו מסמכים מטעים על מידת הפגיעה בבריאות התושבים. תושבי ערד הצביעו פעם אחר פעם ברגליים: 88% מהתושבים מתנגדים נחרצות להקמת המכרה. לא ניתן לממשלה לסכן אותנו ואת ילדינו על מזבח אינטרסים כלכליים."

לפרטים נוספים: אתר http://www.nobarir.com

Tags: , , , , , , , , , ,

3 Responses to “שדה בריר: תושבי ערד עותרים נגד השר גלעד ארדן”

 1. שושי פולטין הגיב:

  הספקתי להכיר את ד"ר שרית עוקד מאז מועמדותה ופעילותה בתנועה הירוקה כמועמדת לכנסת, התרשמתי ממנה מאוד, מקווה להצלחתה בבחירות כדי לקדם את הנושא.

 2. נעמי ט הגיב:

  בהצלחה במאבק לתושבי ערד.

 3. לקסי - עדכון הגיב:

  בית המשפט העביר את העתירה והבקשה לצו ביניים אל המשיבים.
  בית המשפט מורה למשיבים להגיב תוך 30 ימים.

  הדיון בתיק נקבע לתאריך 12/4/10 בשעה 10:30 בפני כבוד השופטת שרה דברת.

Leave a Reply