בנימין נתניהו, זכות הצבעה ליורדים – מעשה אנטי-ציוני

הצעת ההחלטה להעניק זכות הצבעה בבחירות לישראלים המתגוררים בחו"ל היא החלטה גלותית, המורידה את קרנה של הציונות

מאת: אמיר רובין

אין מילים לתאר את הזעזוע. ראש ממשלת ישראל – ראש וראשון לריבונות העם היהודי – יוצא בהצהרות אנטי ציוניות. מר נתניהו, שבבוקר מדבר על ריבונותו של העם היהודי במדינתו, מדבר בצהריים על כך שיורדים מהארץ, אלו שהחליטו שהמפעל הציוני לא מספיק חשוב כדי שהם ייקחו בו חלק פעיל, יהיו רשאים להשפיע עליו כמו אזרחיה של מדינת ישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר בישיבת סיעת הליכוד שממשלתו תגיש הצעת חוק שתאפשר לכל אזרחי ישראל אפשרות להצביע לכנסת ישראל. פרוש הדבר הוא שהקול של אזרח ישראלי תושב ישראל יהיה שווה לקול של אזרח ישראלי שגר בניכר.

איזו החלטה גלותית ואומללה. בוא ביבי, אמור שמדינת ישראל הינה אסקופה נדרסת, אמור שללא התמיכה של אותם יורדים חסודים, אין לנו שום סיכוי. כנראה שצריך להזכיר שאותם ישראלים יורדים, מבטאים את היסוד הגלותי בעם ישראל, אשר הטובה האישית עומדת בראש מעייניהם. הם בחרו, בחירה מודעת, לעזוב את העם שלהם, האדמה שלהם, מאחוריהם כדי להתקרב לסיר הבשר. הם יורקים לבאר ממנה הם שתו, ובזכותה הם עומדים זקופים. ומה הבאר עושה? מבקשת מהם להמשיך ולירוק.

א.ד גורדון הזהיר אותנו מפני התופעה. הוא נחרד מהאפשרות שהמהפכה הציונית לא תחולל את המהפכה האישית בכל נפש יהודית. הוא פחד מכך שנמשיך לחפש את הקיום היומיומי הנהנתני פה בארץ אבותינו, דבר שלבסוף יפיל את כולנו. חרדה זו של גורדון נשמעת כאוטופיה, לאחר דברי ביבי. לא רק שהגלות שוכנת פה פנימה, אלא אותה ריבונות ישראלית מעודדת ומוקירה, מתרפסת ומנמיכה עצמה כלפי אותם גלותיים שהפנו לה עורף.

מי שלא משלם מיסים לישראל, לא משרת במילואים בישראל, לא חווה את המשק הישראלי על בשרו, מי שסביר כי ילדיו לא למדו או ילמדו במערכת החינוך הישראלית או יתגייסו צבא, לא נראה הגיוני כי הוא יהיה זה, אשר יקבע לנו, פה בארץ, איך חיינו יראו.

למען הציונות ביבי, חזור בך מהאמירה הנלוזה והאנטי ציונית הזו. חזור בך מהאיוולת. תעלה את קרנה של הציונות ומדינת ישראל בעיני עם ישראל ובעיני אומות העולם. והכי חשוב תחזיר את ה גאווה הציונות לאלו שלמרות הקשיים ולמרות המציאות הלא פשוטה, בוחרים להיות אזרחי ישראל.

הכותב: אמיר רובין, חבר תא אופק, תא סטודנטים של מפלגת העבודה, וסטודנט שנה ג' במסלול פק"מ, באוניברסיטה העברית בירושלים.

Tags: , , ,

14 Responses to “בנימין נתניהו, זכות הצבעה ליורדים – מעשה אנטי-ציוני”

 1. ל רפי הגיב:

  מאחר והדיון שיטחי ועתיר סיסמאות, אני מניח שהבעיה העקרית עליה הוא בא לענות אינה השאלה מה תרוויח המדינה ומה ירוויחו אזרחיה מהצעת הממשלה. כצפוי, הגישה נובעת מהחשש שהחוק "יחזק את הימין", ועל כן הוא פסול – גירסה חדשה של "בלי חרות ובלי מק"י" של בן גוריון.
  גישתו זו של בן גוריון היתה בשעתו נקודת שפל בדרכו הציונית, משום שבאותה שעה עצמה היה מוכן להעניק אזרחות וזכויות אזרח לערבים, רובם יריביה המושבעים של המדינה…
  כעקרון, הזכות להצביע היא זכות אזרח אלמנטרית ושלילתה לטעמי אנטי- חוקתית.
  המבחן הנכון אינו אם לאפשר הצבעה לאזרח שגר בחו"ל יום, שבוע או שנה, אלא מי זכאי להמשיך ולהחזיק באזרחותו הישראלית?… ומי שלא יהיה אזרח, גם לא יצביע.
  להניח שכל ישראלי החי בחו"ל ללא קשר לשאלה כמה זמן ומדוע, הוא אנטי-ציוני, כאשר ישראלים לא מעטים החיים בתוכנו הם אנטי-ציונים פעילים, משתמטים משרות ומסייעים לאויבי מדינה מוצהרים ובכל זאת מצביעים – זו צביעות רבתי.

 2. יובל הגיב:

  ללא קשר לעמדתו הפוליטית של היורד, אין סיבה שהוא יקבע את גורל הישראלים שנישארו פה משום שלא היורד ישא בתוצאות בחירתו אלא אזרחיה הנאמנים של הארץ.
  מדובר במספר עצום של ישראלים שבחרו לקשור גורלם עם ארץ אחרת ( לפי הערכה יש כמיליון כאלה ) .לא הייתי מתפלא אם בינהם יש אפילו כאלה שרוצים דוקא את רעת המדינה שעזבו כדי להוכיח עד כמה צדקה בחירתם לעזוב אותה.

 3. דקל עוזר הגיב:

  ל"לרפי" היקר,

  הכותב לא מציע לשלול זכות הצבעה אלא לא להציב קלפיות בחו"ל.

  מי שמציע לשלול את האזרחות (!) הוא דווקא אתה…

  אתה תומך ישראל ביתנו במקרה?

 4. הראל לייבוביץ הגיב:

  אם הצעת החוק המטורללת הזו תעבור, זו סיבה להפיל את הממשלה וכמה שיותר מהר.
  מסכים בהחלט שמדובר בהצעת חוק אנטי ציונית בעליל.
  ביבי משתכר מההישרדות הפוליטית והוא יעשה את זה בכל מחיר, כולל מכירת המדינה בחוקים מסוכנים כמו זה.

 5. עמית-ה הגיב:

  תתעורר נתניהו הוא פוסט ציוני פר-אקסלנס, ע"פ המאמר -http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1149153.html
  מה שהכי מעניין אותו בישראל זה פוסט מורטם.

 6. לקסי הגיב:

  נו באמת…
  זה בסה"כ ספין שנועד להסיט את הדיון מביטול התכנון המרחבי בישראל (שבאורווליאנית העכשוית נקראת "רפורמה בחוק התכנון והבנייה").
  לא שווה לא פוסט ולא תגובות.

 7. אמיר הגיב:

  לקסי, אם זה מסך עשן אז זה הופך את זה לעוד יותר גרוע. צריך לבטל גם את זה וגם את ביטול התכנון. תכתוב על זה, באמת לא שמעתי על זה כלום.

 8. לוני הגיב:

  סליחה על הציניות אבל יש לי הרגשה שאם זכות הצבעה ליורדים הייתה משרתת אלקטורלית את השמאל, לא היינו שומעים את מקהלת הצדקנים \ מגיבים כפי שמופיעים במאמר זה ותחת כל אתר רענן ברשת. בדיוק כפי שאף "לוחם שחיתות" מהצד השמאלי במפה לא מחה על השוחד המובהק, בה' הידיעה, שקיבל הח"כ האינסטלטור גולדפרב מרבין כדי לערוק מסיעתו, לבגוד במצביעיו, ולהעביר את הסכם אוסלו בכנסת.

 9. […] בנימין נתניהו, זכות הצבעה ליורדים – מעשה אנטי-ציוני – אמיר רובין […]

 10. נמרוד הגיב:

  עדיין לא ברור לי מה "לא ציוני" בהצעת החוק הזאת. הרי במילא כל ישראלי יכול לטוס הנה בשביל להצביע ולחזור. אפילו יותר מזה, כל יהודי יכול להגיע הנה, לקבל אזרחות, להצביע ולחזור. מה הקשר לציונות? אם כבר, זה יגרום ליותר אנשים להתעניין במצב, לראות, לחשוב ולהחליט למי להצביע. אולי אפילו חלק מהאנשים יחליטו לחזור חזרה, או שלפחות יהיו יותר בהאזנה למה שקורה כאן. זאת לא ציונות?
  הסיבה היחידה שאנשי שמאל זועקים סיסמאות היא בגלל שזה יוריד את האחוז היחסי שלהם בכנסת.

 11. עמית-ה הגיב:

  הצעקה העיקרית וגם הכוח שיוריד את זה מסדר היום היא ש"ס (יהודה אבידן נציג ש"ס בועדת הבחירות הסביר את זה ברשת ב' באופן ברור), לא בדיוק שמאל סוציאליסטי תומך שתי מדינות ופשרה עכשיו.

 12. אמיר הגיב:

  תנועת העבודה ורוב פלגי הציונות חרתו על דגלם את מרכזיות מדינת ישראל כמוקד הלאוי של העם היהודי. הציונות היוותה מהפכה תודעתית מגלות לתקומה. המהפכה הזו טרם הושלמה וגם כיום יש יותר "יורדים" מ"עולים". תקידה של הציונות הינו להשלים את המהפכה הזו. חוק שמקטין את מרכזיות מדינת ישראל ועקרון קיבוץ היהודים באותו מקום הוא אנטי ציוני. הדבר יגרום לפעולה ההפוכה. אם יהיה אפשר להצביע בחו"ל זה יקל על אנשים להישאר שם או יותר גרוע, לרדת.

 13. ויליאם גאן הגיב:

  רגע רגע רגע: אם הטיעון כנגד הענקת זכות הבחירה לאלה שלא חיים כאן מתבסס על הנימוק ש"אין סיבה שהיורד יקבע את גורל אלה שחיים כאן" הרי שיש לשלול מאלה שלא שירתו בצה"ל את זכות ההצבעה: אין סיבה שהם יקבעו את גורל אלה העלולים לצאת למלחמה בעיקבות הצבעתם.

 14. דקל עוזר הגיב:

  וילאם היקר,
  עד עכשיו ניהלנו ויכוח ענייני בפוסט אחר.

  אל תיקח את עצמך למחוזות הדמגוגיה כי אתה אדם כל כך חכם.

  במקום לחכות שמישהו יענה לך, אני בטוח שאתה יודע את התשובה לשאלה שלך בעצמך אז תענה אותה אתה ותחסוך לכולנו את ההודעות בדואר אלקטרוני על הפוסט הזה.

Leave a Reply