חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרדוקס ביטוח בריאות – ביטוח בריאות ממלכתי וביטוחים פרטיים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 10.02.10 6:04

האם ביטוחי בריאות פרטיים ישפרו את איכות מערכת הבריאות? שיחה דמיונית עם סוכן ביטוח המנסה להתפרנס

מאת: עמית הרפז

אולי התקשרו אליכם הערב? או באחד מערבי השבוע? אולי שאלו אתכם המתקשרים אם אתם רוצים לשפר את ביטוח הבריאות שלכם?

אם יש לכם מושלם, כדאי לכם פֶרְפֶטוֹ. אם יש זהב, כדאי פלטינה. אם יש לכם ביטוח סיעודי לשלוש שנים, למה לא תרחיבו ל..עד סוף החיים?

יש עכשיו מבצע מדהים 13 ש"ח ואתה מבוטח מפגיעת מטאור, וירוס, חי-עבה. נשלם לך טיפול בחו"ל, החלפת פרוסטאטה, השתלת גרון, כדאי לך, זה משתלם.

"אתה יודע שמחקר חדש שפורסם בארה"ב  מראה שמבוטחים חיים יותר שנים?" שאל אותי קול מהקצה השני של הקו. אתה יודע שבארה"ב חיים בממוצע שנתיים פחות מאשר בישראל? עניתי (בשאלה כמובן, אצלי זה גנטי). טוב, הוא ענה, זה בטח זיהום אויר. אבל בישראל ובקנדה אורך החיים שווה, ובשתיהן יש ביטוח ממלכתי, עניתי.

אתה יודע שחתי, מערכת הבריאות האמריקאית עולה היום פי ארבע ממערכת הבריאות הישראלית. זה לא אומר שהמדינה לא משלמת. הממשל האמריקאי משלם השתתפות במערכת הזאת, הוא משלם לנפש יותר ממה שעולה הבריאות לנפש בישראל.

אתה מבין, אמרתי לו, אם אני אשלם יותר ביטוח כדי שמצבי ישתפר יחסית למצבם של יתר האזרחים בישראל, בטווח של כמה שנים נשלם יותר עבור פחות בריאות.

נניח שאתה צודק הוא אמר, אבל האחריות שלך היא בריאותך ובריאות המשפחה שלך, מרוב דאגה לאחרים אתה שוכח את הילדים שלך ואת עצמך.

שאלתי, אתה לא חושב שחלק מהבריאות שלי זה גם החברה בה אני חי? תתאר לעצמך שאני אחיה רק כדי לבקר את החברים החולים חסרי הביטוח שלי…נראה לך שאלו חיים שכדאי לחיות?

אני חושב שגם הם יעשו ביטוח, ענה לי ואם אתה לא תעשה, הם עוד ילכו אחרי הארון שלך ויגידו, איזה פראייר, למה הוא לא עשה ביטוח כשהיה יכול!?

אתה מכיר את פרדוקס האסירים שאלתי? השאלה הניצבת כאן מתאימה. אם אעשה הרחבת ביטוח וכמוני יעשו כולם מחשש להישאר במיעוט, יעלה מחיר הבריאות ואיכותה תרד.

אם אני וכול האחרים נבחר לא לעשות ביטוחים כאלו, יהיה מצבנו הכי טוב, אבל כדי להחליט כך, אנחנו צריכים להאמין בבני האדם.

הוא ענה: "ת'יודע מה, שכנעת אותי. תכתוב על זה פוסט שישכנע עוד אנשים."

אז כתבתי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    תופעת ביטוחי הבריאות הפרטיים אופיינית למשטר מופרט. הבעיה בהם היא שבמקרים רבים המבוטחים נאלצים להגיש תביעות משפטיות כדי לממש את הפוליסה. ביטוח פרטי הוא פתח למאבק אישי. כשיש ביטוח לכלל האוכלוסייה מתייתר הצורך במאבק אישי כדי לממש זכויות רפואיות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.