חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס הרצלייה – הפרטת הדיון הציבורי

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 9.02.10 6:00

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת כתבה דו"ח שבדק  את תופעת הפרטת הדיון הציבורי באמצעות כנסים פרטיים כמו כנס הרצלייה. להלן חלקים מהדו"ח


מה קשור 'הון-שלטון' להפרטת הדיון הציבורי?

רק גוף עתיר הון וקשרים יכול לארגן כנס אליו מגיעים שרי חוץ של מדינות זרות, פרופסורים מכל העולם ובעלי תפקידי מפתח בפוליטיקה ובכלכלה העולמית.

בנוסף, גופים אלה דואגים לחשיפה תקשורתית מקסימאלית בעבור אורחיהם המכובדים. הפקת כנס שכזה דורשת הון עתק שמגיע לרוב מבעלי ממון המעוניינים בקידומו של גוף או בקידומם של אינטרסים מסוימים.

טענה בדבר אפלייתו לטובה של 'כנס הרצליה', לעומת כנסים של מוסדות אחרים, נשמעה לפני שנתיים כנגד יו"ר הכנסת, דליה איציק, שנאותה לארח את מושב הפתיחה של 'כנס הרצליה' במשכן הכנסת עצמו (ראה הרחבה בנושא בהמשך).

מדוע זו בעיה?

לכשעצמו, אנו מעודדים כנסים פרטיים המצליחים למשוך אליהם קהל מכובד מכל מקום בעולם. הבעיה מתחילה רק כאשר לכנס פרטי מסוים אחד, מגיעים נבחרי ציבור רבים ובאופן קבוע.

בנוסף לפגיעה בדיון הציבורי הדמוקרטי, שבעיקרו צריך להתנהל בכנסת, מהתנהלות שכזו עולה החשש לניגוד אינטרסים ולעיתים אף להענקת טובות הנאה מצידם של מנהלי הכנסים כלפי נבחרי הציבור המגיעים לכנס.

מה מרוויחים בעלי הכנס מנוכחות נבחרי הציבור?

הגעתם של נבחרי ציבור לכנסים של גופים פרטיים הינה בבחינת "מצרך מבוקש". רוב הארגונים, מוסדות או עמותות היו שמחים להשתתפותם הערה של נבחרי ציבור בכנסיהם. הגעתם של נבחרי ציבור לכנסים כאלה ואחרים מקדמת את מעמדו של הכנס, את מטרותיו ואת הגוף המארגן את הכנס.

הגעה קבועה של נבחרי ציבור לכנס פרטי, לאורך שנים, הינה כלי מינוף אדיר בעבור מארגני הכנס. מעטים הם הכנסים הזוכים למעמד זה.

מטרותיהם העיקריות של מארגני הכנסים מהגעתם של נבחרי הציבור הן כדלהלן:

א.     קידום שמו של הכנס והגוף העורך את הכנס.

ב.      קידום מטרותיו הישירות ו/או העקיפות של הכנס ו/או של מארגני הכנס.

ג.      יצירת קשר ומחויבות רגשית בין נבחר הציבור שחולקים לו כבוד ובין מטרות הכנס.

אם כן, מדוע פוגעים נבחרי הציבור במעמדה של הדמוקרטיה?

בנושא זה נמצא דעות והשערות שונות. 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' סבורה שהמבנה החוקי-פוליטי הקיים במדינות הדמו-קפיות, מוביל את התהליכים לנקודה בה ההון מתרגם עצמו לשלטון. 'הפרטת הדיון הציבורי' הינה אחד השבילים הצדדיים, שגם באמצעותו מתקדם תהליך ריקון הדמוקרטיה מתוכן.

כנסים הסגורים להשתתפות כלל הציבור:

'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' מחזיקה בדעה שאין ואסור להגביל כניסת אזרחים לכנסים בהם משתתפים נבחרי ציבור. בהגבלת הגישה לנבחר ציבור יש בעיה עקרונית שהרי לא יעלה על הדעת להגביל את העם, שהעניק לנבחר הציבור את מעמדו, מלהיות נוכח באירוע כאשר זה, הראשון, מגיע אליו.

הגישה הרווחת בימנו בנוגע לנושא זה איננה מקובלת עלינו. בנוסף, גם הגבלת כניסה רק לבעלי יכולות כלכליות המסוגלים לשלם את דמי הכניסה לכנס בו מצויים נבחרי ציבור, איננה מקובלת כלל ועיקר.

במקרה של 'כנס הרצליה' המצב אפילו קיצוני יותר. ל-'כנס הרצליה' אפילו סטודנטים של המוסד המארגן את הכנס אינם יכולים להיכנס לכנס, הסגור למוזמנים בלבד.

בחרי ציבור נדרשים לשלם כסף בעד הזכות לנאום בכנס!

בתאריך- 3.1.2010 חשף העיתונאי חיים ריבלין כי משרדי ממשלה משלמים עשרות ומאות אלפי שקלים על מנת לקיים דיון של שעה וחצי במסגרת 'כנס הרצליה', דיון שיש באפשרותם לקיימו בוועדות הכנסת השונות ובחינם! (ראה הרחבה בהמשך).

ההמשך:

העיתונאי חיים ריבלין (ערוץ 2) חושף:

מאות אלפי שקלים מכספי-ציבור מממנים דיונים בכנס הרצליה!

בערב ה-3.1.2010 חשף העיתונאי חיים ריבלין (חדשות ערוץ 2) כי במשך השנים האחרונות משלמים משרדי ממשלה עשרות ומאות אלפי שקלים על מנת שיערך דיון, במסגרת כנס הרצליה, בנושא על פי בקשתם.

כך חשף חיים ריבלין כי המשרד לענייני גימלאים שילם בשנת 2009, כ-150,000 שקלים על מנת שהשר וסגנו ישתתפו בכנס בדיון: "צדק היסטורי – הפליטים היהודיים ממדינות ערב". אורכו של הדיון היה שעה וחצי.

גם השנה שולחים מהמשרד לענייני גימלאים נציגה – סגנית השר לאה נס, השנה היא תדרש כנראה לשלם "רק" 50,000 שקלים.

משרד הרווחה ישלם כ-75,000 ש"ח כדי שהשר יצחק הרצוג ישתתף בכנס בנושא "חברה, רווחה והמגזר השלישי".

המשרד להגנת הסביבה ומשרד הקליטה נדרשים לשלם כ-50,000 שקל, כל אחד, על מנת שנציגיהם ישתתפו בדיונים.

ממשרד הרווחה השיבו כי הכנס הוא פלטפורמה טובה להעלאת סוגיות חברתיות וכי השנה הם משלמים הרבה פחות משנים עברו!…

לקריאת הדו"ח במלואו

אתר העמותה לדמוקרטיה מתקדמת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  אף אחד לא נרעש מהכתוב פה?
  שרי ממשלה משלמים אלפי שקלים מחשבון הציבור כדי לנאום בכנס הרצלייה. משלם המסים מממן את הכנס.

  "המשרד לענייני גימלאים שילם בשנת 2009, כ-150,000 שקלים על מנת שהשר וסגנו ישתתפו בכנס בדיון: "צדק היסטורי – הפליטים היהודיים ממדינות ערב". אורכו של הדיון היה שעה וחצי.
  גם השנה שולחים מהמשרד לענייני גימלאים נציגה – סגנית השר לאה נס, השנה היא תדרש כנראה לשלם "רק" 50,000 שקלים.
  משרד הרווחה ישלם כ-75,000 ש"ח כדי שהשר יצחק הרצוג ישתתף בכנס בנושא "חברה, רווחה והמגזר השלישי".
  המשרד להגנת הסביבה ומשרד הקליטה נדרשים לשלם כ-50,000 שקל, כל אחד, על מנת שנציגיהם ישתתפו בדיונים."

 2. אבי :

  מאיר עיניים הפירוט של המנגנון. שווה שהכנסת (בהזמנת ח"כ יחימוביץ'?) תוציא דוח משלה של הממ"מ על התופעה ועל שת"פ השלטון עם התופעה. תהיה לזה גושפנקא יותר ממסדית.

  "משרד הרווחה ישלם כ-75,000 ש"ח כדי שהשר יצחק הרצוג ישתתף בכנס בנושא "חברה, רווחה והמגזר השלישי"- הוי לאותה בושה.

  "כנסים הסגורים להשתתפות כלל הציבור"-
  פערים חברתיים וכלכליים רק מעודדים סגירות וסקטוריאליזם.
  זה מתחיל בכנסי הרצליה אבל רחוק מלהיגמר שם. זה עובר במתחמי מגורים מאובטחים של עשירים הסגורים לכלל הציבור, בכנרת והחופים שסגורים לטובת דירות הנופש של האלפיוניסטים, ואכן גם במערכות חינוך ותחבורה מופרדות וקיצבאות ילדים לתפארת המגזר החרדי.

  "דיון שיש באפשרותם לקיימו בוועדות הכנסת השונות ובחינם"-
  אוקיי אז הם יקיימו דיונים בכנסת. אבל מי יצפה ומי יתעניין בזה כשההון שולט על התרבות והתקשורת. פשוט צריך לרסן את ההון ולחזק את הגורמים הציבוריים, כמו את רשות השידור. ובטח שלא לשתף איתו פעולה בכנסים שלו. שוב השילוש הלא קדוש בעליל של הון שלטון ועיתון.

  ציטוט נוסף:
  "לדעתנו, עולה חשש כי הסכמתה של יושבת ראש הכנסת להקצות את משאבי כנסת ישראל לטובת הכנס, שנערך על ידי המרכז הבינתחומי בהרצליה, הינה החלטה פסולה. זו נעשתה, לכאורה, תוך חריגה מסמכות, בניגוד לכללי המשפט המנהלי ותוך כדי פגיעה בעקרון השוויון.

  חשש זה מתחזק לאור ניגוד עניינים, בשל העובדה כי הגופים המממנים את עריכת הכנס כמו גם האישים העומדים מאחוריו, קרובים ולעיתים אף זהים לאלו שתרמו למפלגת קדימה, בה חברה יושבת הראש, ואף הרימו לה תרומה נכבדה בבחירות האחרונות."
  (עמ' 9)

  יואילו נא הח"כים ושרים לקדם כנסים וחוגים משלהם בכנסת ולהשתתף בהם. "ועידת (לא ועדה ,ועידה , כנס) הכנסת לחינוך, לכלכלה, לחברה, לביטחון לאומי" וכדו'. לכל עיתון יש מחלקת כנסים. צריך לזה תקציב. אז גם לכנסת צריך שתהיה מחלקת כנסים. לח"כים תהיה אפשרות להשתתף בהם ע"פ מפתח פוליטי ותקציבי מוסכם. יואיל נא ההר של ההון והעיתון לכתת רגליו ולהגיע למוחמד, לכנסים של הכנסת. יואילו נא הח"כים והשרים להשתתף בכנסים של ארגונים ומוסדות ציבוריים ולא פרטיים-מסחריים. צריך לקבוע בחקיקה שאין לנציגי שלטון לשלם שכר בעבור השתתפות בכנסים מסחריים כאלו.

  זה יצמצם את ניגודי העניינים אך לא יפסיק אותם. שר שיאות להגיע לכנס מסחרי כזה יכול לקבל תרומות כדי שנוכחותו בכנס תעלה את הרייטינג לכנס ולמוסד שלו. בעל הון ישלם בתרומה לח"כ כדי שיאות להשמיע את ההון בכנסי הכנסת. ושוב גם אז בעל המאה יהיה בעל הדעה.

 3. לדליה נעמי ט :

  דליה :
  1 בפברואר, 2010 בשעה 11:25
  בכנס בנושא חינוך אין דוברים אנשי חינוך. אנשי החינוך מודרים מהחינוך.

  האם אנחנו במגמת שחרור החינוך? לפי רשימת המרצים בכנס הרצלייה http://www.herzliyaconference.org/_Uploads/3024Agenda10H.pdf שיתקיים מחר נראה שהמגמה היא הפוכה. בחינוך לא יעסקו בהרצלייה אנשי חינוך אלא בעיקר אנשים מהמגזר התעשייתי, הכלכלי, ההנדסי.
  נושא הכנס: הכנת דור העתיד לחיים במאה ה-21.
  הדוברים:
  שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים.
  מקסין פסברג, מנכ"ל אינטל, סגנית נשיא אינטל העולמית (קראו מה כותב פרופ' יוסי יונה על אינטל פה http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3839710,00.html )
  גילה בן הר מנכ"ל המרכז לטכנולוגיה חינוכית (קראו מה כתוב על מט"ח פה http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/013/224.html )
  תא"ל יעקב נגל, סגן מדעי לראש מפא"ת משרד הביטחון
  חיים רוסו, המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח, סגן נשיא למצוינות הנדסית וטכנולוגית, אלביט מערכות

  המנחה: נמרוד אלוני ראש המכון למחשבה חינוכית וראש קתדרת אונס"קו לחינוך הומניסטי סמינר הקיבוצים
  גם השר גדעון סער יהיה שם
  http://www.blacklabor.org/?p=16268

  לא, אף אחד לא נרעש.

 4. כנס הרצליה – פסטיבל של וודסטוק של הניאו שמרנים | העוקץ :

  […] נדרשים לשלם על הזכות לארגן פאנל 50 אלף דולר. כפי שנכתב בעבר, כנס הרצליה מהווה הפרטת הדיון הציבורי, השתלטות אליטת […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.