חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות בארגון המורים – סקירת תקשורת וספויילר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 25.01.10 6:02

עבור התקשורת "רוח חדשה" היא התקווה החדשה, הסיכוי להחליף את רן ארז, מאחד את הניצים. אך כאן טמון הפרדוקס, רוח חדשה חייבת להוכיח למורים שהיא מתנגדת לכל הרפורמות בצורה יותר קיצונית מרן ארז, וכך היא סנדלה עצמה. הסבר ותחזית 

מאת: רביב נאוה

טוב לדעת שיש נושא שמאחד סביבו את כל העיתונים.  הבחירות לארגון המורים, או יותר נכון "הסיכוי להחליף את רן ארז". זה קורה ב"ידיעות" וב"ישראל היום", שעושים הפסקה בתגרה ביניהם כדי להציג תמיכה גורפת במועמד שהוא לא רן ארז.  זה קורה גם ב"הארץ", שם מזכירים את הבחירות לארגון המורים ב"מדריך לקורא הרב-תרבותי" (או איך שלא קוראים למדור שנכתב ע" 4 תל-אביבים אשכנזים בני שלושים), רק בשביל לציין כמובן ש"אנחנו בעד דודי פרידמן".  אין ספק, עבור התקשורת "רוח חדשה" היא התקווה הלבנה הגדולה.  

  ב"ישראל היום" זה נועם לניר "איש עסקים ופעיל חברתי" ומתורמי "רוח חדשה" שנבחר לתת פרשנות לבחירות ומוכיח שאין לו מושג מה התפקיד של ארגון עובדים. לדידו, ארגון המורים, במחדליו, אשם בכניסת ארגוני מגזר-שלישי לוואקום שנוצר במערכת החינוך. אכן, אם ארגון המורים היה מאפשר להעסיק את המורים בתנאים הניתנים לעובדים באותם ארגונים שלניר תורם להם – יתכן ולא היה בהם צורך. עוד דבר שמרתיח את לניר הוא ההשוואה שעשה ארז בין דו"ח דברת להסכם ריבנטרופ-מולוטוב.  אכן התבטאות לא מוצלחת (גם אם מעניינת מבחינה היסטורית). אבל האם לניר טרח לברר מה חושבים החבר'ה של "רוח חדשה" על דברת והדו"ח שלו. ינקי טפלר, מס' 3 ברוח, יוצא מגדרו כדי להכחיש איזשהו סוג של תמיכה בדו"ח הזה. איך משיב לניר לטענות על קשר בין "בעלי הון" כמוהו למתמודדים על ראשות ארגון עובדים? ובכן, זה בסדר. אמא שלו הסכימה, והיא מורה.

 

 גם לידיעות אחרונות יש פרשן שמעורב עמוקות בבחירות לארגון. יאיר לפיד קוראים לו. ללפיד יש גם איום – אם המורים לא יבחרו לראשות הארגון שלהם את מי שמתאים לו "אז כנראה שאין שום בעיה במעמד המורים, במשכורות שלהם, או בתנאי ההעסקה שלהם". בקיצור – הבעיה של המורים היא לא תוצאה של מדיניות ממשלתית של יותר מעשור (שלפיד, יש לומר, מוחא לה כפיים רוב הזמן) אלא של בן אדם אחד. ולמרות שאכפת לי כי יש לי ילדים במערכת החינוך, אם אתם, המורים, שוב תבחרו את האיש הלא-נחמד – אני אתכם גמרתי.  המורים, כך שמעתי, רועדים. 

  כאן טמון הפרדוקס של התמיכה התקשורתית הגורפת ב"רוח חדשה": רן ארז הוא פויה. הוא הכשיל את "אופק חדש" ואת דברת ויכשיל כל יוזמה אחרת (ככה אמרו לנו במשרד האוצר, ואנחנו מאמינים להם). לכן אנחנו תומכים ב"רוח חדשה". אבל רוח חדשה חייבת להוכיח למורים שהיא מתנגדת לכל הרפורמות בצורה יותר קיצונית מרן ארז, אחרת אין לה סיכוי להיבחר. למי ששואב את המידע שלו על ההתמודדות מהתקשורת הארצית ברור שיש פה סיכוי ל"בשורה חדשה". בפורומים של מורים, לעומת זאת, "רוח חדשה" עסוקה בעיקר בלסנדל את עצמה. אני לא מאמין להאשמות כלפי "רוח חדשה" בדבר קונספירציה עם בעלי הון להחלשת ארגון המורים. אבל האם להאמין למשפט כמו זה של ינקי טפלר: "אני מודיע כאן פומבית: איננו חייבים דבר וחצי דבר לאף אחד מהתורמים שלנו"? 

ועכשיו לספוילר: כל זה בכלל לא חשוב, כי רן ארז ינצח. כן, אני יודע – בכל העיתונים מדברים על "מאבק צמוד" ולרוח חדשה יש אפילו סקר שמבטיח להם ניצחון – אבל זה פשוט לא הולך לקרות הפעם. זאת לא הבעת תמיכה, פשוט תחזית פוליטית שמסתמכת על קצת יותר מהסיקור של העיתונות היומית. המנגנון של ארגון המורים פשוט חזק מדי, ו"המהפכה" של "רוח" אולי מאד מלהיבה את לפיד, לניר ונחום ברנע, אבל אצל המורים היא מעוררת הרבה שאלות. ניפגש במאי

לבלוג המקרר, בו פורסם המאמר לראשונה

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

13 תגובות

 1. שושי פולטין :

  לרביב ,
  יש כאן פרדוקס חשוב אחר , שלא הסברת –
  כ ו ל ם מדברים על המאבק המתנהל בין דודי פרידמן לרן ארז, אבל ההתמודדות הזו היא תיאורטית -. על פי התקנון של ארגון המורים, היו"ר יבחר מבין חברי המועצה, בשלב האחרון של בחירות תלת שלביות
  כשאני נשאלת על ידי המורים 'במי את תומכת' ? אני מסבירה להם כי למרות שהדבר נשמע אבסורדי, אבל בגלל שיטת הבחירות אין כרגע הצגת מועמדים רשמית!

  1. השלב הראשון הוא בחירת נציגי בתי הספר לתפקיד הצירים לועידה. הועידה דנה בנושאים שונים אך לא בבחירת יו"ר הארגון. לכן לצירים אלה אין זכות לבחור את יו"ר הארגון!

  2. בשלב השני – צירי בית הספר בכל סניף מתכנסים בנפרד מהוועידה ובוחרים מביניהם נציגים למועצת הארגון (כ 4 בסניף). כל שאר נציגי בתי הספר חוזרים הביתה.

  3. השלב השלישי – מועצת הארגון (סה"כ 53 חברים) בוחרת את ההנהלה והיו"ר מבין חבריה.
  כרגע ההתמודדות היא הרחק מעיני התקשורת בבתי הספר . בהתמודדות הזו אין קמפיין מתוקשר, אין גב כלכלי, כל אחד מגיע עם האני מאמין שלו , אם יש לו כזה.
  הצגת המועמדים אמורה להיות רק בשלב של התכנסות מועצת הארגון ולכן השאלה היא מי האנשים שיגיעו לשם? האם יכול להיות מצב שדודי פרידמן ורן ארז לא ייבחרו בבית ספרם או בסניף שלהם?
  ברמה התיאורטית , גם אני כמועמדת בבית הספר, יכולה להגיע למועצת הארגון – אני באה 'רק' עם האני מאמין שלי ועם רקורד של שנתיים שבהם אני מעלה סוגיות בנושא החינוך בכל פורום אפשרי. השאלה היא האם אפשר יהיה להצליח כך ועד כמה רחוק ניתן להגיע ? ימים יגידו.
  המשימה כעת היא לעבור את השלב הראשון.
  (את האני מאמין שלי הבאתי בפוסט כאן: http://cafe.themarker.com/view.php?t=1426479)

 2. דודו רוטמן :

  קראתי את הפוסט הזה כמו את הקודמים, ואני רוצה לשבח אותך בתור הראשונה מבין מי שמתבטא בעניין מתוך הארגון האומרת דברים של טעם. אני מאחל לך בהצלחה (וגם לענת, באמת ברירה אכזרית) ומקווה שדווקא אחת מכן, בשלבים הבאים תציג את מועמדותה לראשות הארגון. כרגע אתן נראות בחירה אטרקטיבית יותר מכל המועמדים האחרים (שככל שידיעתי מגעת, עדיין גם כולם גברים, לא?)

 3. דודו רוטמן :

  תגובה 2 הופנתה כמובן לשושי…

 4. יאיר מלכיאור :

  רביב,
  כתבת בין דבריך דבר חשוב מאוד "המנגנון של ארגון המורים פשוט חזק מדי".
  למנגנון הזה אסור! לעבוד למען רן ארז, הוא מנגנון שמקבל תשלום מהארגון ולכן אסור לו (לפי הכללים של הארגון) לתמוך באחד המועמדים כי שניהם חברי ארגון ולא אמורה להיות להם העדפה (כשכירים) לאף אחד מהמועמדים.

  שושי:
  את צודקת בתיאוריה אבל בפועל כמעט אף אחד מהמועמדים ברמת בתי הספר אינו מזוהה עם דודי פרידמן או עם רן ארז, אין שום משמעות לתפקיד הציר חוץ מלהצביע לשלב הבא של הבחירות, הוא לא מייצג את בית הספר שלו בשום צורה.
  או במילים אחרות כפי שסיפר לי אדם שישב בהנהלת הארגון בעבר, בנו (בכוונה!) מערכת שאף אחד לא יוכל לנצח מחוץ למעגל הפנימי.

 5. שושי פולטין :

  ליאיר,
  חשיבות הציר היא בבחירה למועצת הארגון. אם הצירים לא מזוהים כדבריך, הרוח יכולה לנשוב לכל הכיוונים…זוהי נקודת אי הוודאות של הבחירות.
  ההצלחה של רוח חדשה הייתה בהעלאת המודעות לנושא הבחירות בכלל, ולהגברת מעורבות המורים. האם הצירים יהיו דווקא נציגיהם או נציגי רן ארז או בלתי מזוהים זו השאלה – מי יגיע ל'מעגל הפנימי'?

 6. נעמי ט חיצין :

  אתר ע"ש, שכבודו במקומו מונח, איננו עוד מתחרה בשוק התקשורת.

  אתר ע"ש, שאין לו כזו תפוצה והשפעה, אמור היה, לפי הבנתי, להתעסק בניתוח הבחירות האלה מנקודת המבט הס"ד, ביושר ולעניין.

  יש כאן מקרה מעניין ומיוחד של בחירות לארגון עובדים והיתה פה הזדמנות שע"ש החמיצה, להראות שהיא מדיום אחר, שמאפשר למתעניינים משהו קצת יותר עמוק ורציני.

  לדעתי זה לא מתפקידנו להציג עמדות של יחצני הצדדים. בוודאי לא תפקידנו העיקרי.

  מרוב נסיון להיות מאוזנים, גלש הדיון ל"יכה יוסי את יוסי", וכל נסיון לקחת את הדברים לשאלות בהקשר רחב יותר, קוטלג מיד בתור "בעד או נגד הרן או הרוח".

  וככה כמעט ולא נשאלו כאן השאלות הראויות.

  – על שטחי ההפקר שיצרה ההפרטה בחינוך, שגורמים פרטיים החלו לגלות בהם עניין ומעורבות עסקית.

  – על העניין הזה בחינוך של אותם גורמים וכיצד הוא מתקשר לאופן הקמתה של ר"ח.

  – על העובדה המענינת שאין מועמדים נוספים. האם בין כל החברים בארגון אין פוטנציאליים מתאימים יותר מפרידמן? מה היה הסיכוי שלהם מול תנועה שהוקמה בעצה אחת עם גורמים חזקים מאוד מבחוץ? איזו מן דמוקרטיה זאת?
  (האם זה פוטין במקום ברז'נייב? לא אני שלפתי את האנאלוגיה הזאת, אבל משנשלפה, זו השאלה שיוצאת ממנה).

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1194306&utm_source=walla.com&utm_medium=email&utm_content=text&utm_campaign=Daily_mail

  – על שושנה באייר לעומת פרידמן.

  ועוד ועוד.
  חבל.

  ולשושי – פרוצדוראלית את כמובן צודקת. והיא הנותנת… באמת אין כבר כוח ורוטמן כבר הגדיר את המצב.

  נעמי חיצין

 7. שושי פולטין :

  לנעמי חיצין,
  איני יכולה לענות בשם מערכת עבודה שחורה, כמובן, אבל אני בהחלט חושבת שהבחירות גלשו לשאלה שהגדרת 'יוסי נגד יוסי' ולא לשאלות המהותיות. אני בהחלט חושבת שהשאלות שעומדות בפנינו הן שאלות מאוד מהותיות הקשורות במעמד המורה בשכרו, ובכל אותם תהליכים של הפרטה בחינוך. בכל אלה נגעתי באני מאמין שהבאתי בפני המורים, ואני מקשרת שוב (גם אני ממחזרת..)
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1426479
  אגב, שושנה בייר הייתה המורה שלי לאזרחות, האם זה אומר משהו?……

 8. לשושי :

  אומר גם אומר, למרות שבינינו, לכמה שעות אזרחות זוכה תלמיד בכל שנות לימודיו?

  מחזרי, למה לא?
  אבל אם לאמר בכנות, חבל שישבת עד הרגע האחרון על הגדר.
  להגיד לך שאני אוהבת את זה?
  האמת, לא משהו, אבל זו כמובן זכותך המלאה.

  מעבר לכך, אני לא נכנסת, לרמה הפרטנית של הבחירות.
  הבעיה היא שהבחירות האלה הציפו הרבה שאלות מטרידות, וההתייחסות אליהן כמעט אפסית. ולא מדובר רק בעניני חינוך שאליהם התייחסת, אלא בשאלות רחבות יותר, על חיינו כאן.

  אין לי ספק שר"ח (על אנשיה מבפנים ומבחוץ) ידעה בדיוק איך מתנהלות הבחירות.
  ושאלתי עצמי כבר מזמן, מה הם חשבו לעצמם כשהרימו מערכת בחירות כאילו כללית?
  הרבה כסף ושווה כסף הלך שם (ארד אימץ אותם ללא כל תמורה, כמה כסף זה שווה?)
  פרידמן מעיד שהוציא מכיסו למעלה מ170,000 ש"ח, מה, הוא מהמר כפייתי, מתאבד שיעי?
  האם הוא הוציא את הסכום הזה כדי להעלות את עניין החינוך בתודעת הציבור?
  האם החבורה הזאת לא חשבה על אפקט הבומרנג?

  בקיצור – מה הם יודעים שם שאנחנו לא יודעים?
  השאלה המתבקשת הזאת, תיכף תקוטלג פה כשאלה "מטעם".

  ולכן אני עפה מפה.
  נעמי

 9. שושי פולטין :

  אני מעל שנתיים לא יושבת על הגדר אלא מביעה את עמדתי בכל נושא אפשרי.
  נכון , לא בנושא העומד בראש הארגון , אלא בנושאים אשר מטרידים אותי בענייני מערכת החינוך ובעיקר בענייני מעמד המורה.

 10. לשושי :

  התכוונתי להצגת המועמדות. האם אני טועה, שעשית את זה ממש בימים האחרונים?
  לכך התכוונתי.
  נעמי

 11. לנעמי :

  מה שקרה עם הצגת המועמדות , הוא הליך מאוד מוזר שעד עכשיו לא ירדתי לסוף פרטיו:
  הגיעו לאוזני שמועות שחברי ארגון מסוימים קבלו הודעה בדבר הצורך להגיש מצע לתפקיד היו"ר עד יום ד' שעבר, במידה והם מעוניינים להתמודד על תפקיד זה.
  כיוון שעל פי התקנון של ארגון המורים, כפי שמפורסם באתר הארגון, היו"ר יבחר מבין חברי המועצה, בשלב האחרון של בחירות תלת שלביות וכיוון שאם היה שינוי בתקנון הרי הוא לא פורסם, מחיתי בפני כבוד השופט בדימוס דן ארבל על ההליך והצגתי את עצמי כמועמדת פוטנציאלית אשר נמנע ממנה ביצוע ההליך בגלל אי פרסומו. שלחתי לשופט את האני מאמין שהבאתי בפני המורים וכך צורפתי לרשימה.
  נכון לרגע זה אין להליך הזה משמעות משום שבאופן רשמי לא אמורים להיות מועמדים כאלו(!) מה גם שעדיין לא נבחרתי בבית ספרי, ואני לא יודעת אם אבחר. מסובך? אסכים לכל תאור.נכון לרגע זה אני לא יודעת מה מצבי.
  שושי פולטין

 12. נמרוד ברנע :

  את האמת לאמיתה: אני לא מבין שום דבר בבחירות בארגון המורים. לא התעמקתי, לא קראתי ולא כלום. כמה מכרים שלי התחילו להתנדב ב"רוח חדשה" ולנסות להחליף את רן ארז.

  יחד עם זאת, התובנות הדלות שלי מקריאה באמצעי התקשורת לרבות 'עבודה שחורה' הן שתיים:
  א. הגבלת כהונות – רן ארז מכהן כיו"ר ארגון המורים מאז 1997. לכל הדעות, זה יותר מדי זמן. כמו שאמר אהוד ברק: לכל בן-אדם יש תחליף. כלל האצבע שאני למדתי מכל הארגונים והמוסדות שהתוודעתי אליהם הוא שיש להגביל כל אדם לשתי כהונות בלבד. כך שללא כל קשר לרן ארז פרסונלית, צריך חילופי שלטון בארגון המורים.
  ב. התגייסות ניאו-ליברלית למען 'רוח חדשה' – אני לא מכיר את רוח חדשה, לא בקיא במי עומד מאחוריה ולא שמעתי על דודי פרידמן קודם. יחד עם זאת, כמות האנשים שתומכים במועמדתו מסיבות שהן לחלוטין מנוגדות לתפיסת עולמי – גדולות למדי. בינתיים ניתן להתרשם כי הכוחות הניאו-ליברלים חברו להדחתו של רן ארז והם מתכוונים לעשות זאת באמצעות שליטתם באמצעי התקשורת ההמונים: כפי שעשו זאת למען לבני על ידי השמצת שאול מופז וכפי שעשו זאת בשיטתיות מדוקדקת לעמיר פרץ. הפעם במקום להציג את המטרות שלהם בתור מזרחים טיפשים הם מציגים את רן ארז כאיזה דיקטטור בולשביק שאחראי לכל נזקי מערכת החינוך. אני לא שותף להסתה הזו, וגם אם יש לי ביקורת על מערכת החינוך – אני מפנה אותה קודם כל למשרד החינוך, לממשלת ישראל ולרשויות המוניציפליות, ורק אחר כך לאיגודי העובדים. אני מזכיר לכולנו איך תקפו את ארז על שכרו – כשלמעשה יו"ר ארגון המורים הוא יו"ר אחד הוועדים הגדולים במשק וצריך לנהל מערכת גדולה מאוד, מעניין מאוד: לא ראיתי את אותם צדקנים יוצאים נגד מנהלי הבנקים או החברות הציבוריות.

 13. לשושי, :

  שינוי חוק הכבידה

  בשנת 1988 עמדה שושנה באייר בסוף הקדנציה שלה כיו"ר ארגון המורים. היא היתה מוכרת בציבור ופופולארית בין המורים.
  לא פלא שרן כהן ושולמית אלוני רצו לצרף אותה לשורת המועמדים של רץ לכנסת.

  היום זה עובד הפוך – קודם כל מכתירים מועמד חדש ואלמוני לתפקיד היו"ר, ועל גבי מסע התמיכה בו, מקימים מפלגה.

  אם זה לא שינוי, השד יודע מה זה כן שינוי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.