חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוד במשרד האוצר – הצילו !

נושאים איכות השלטון, כלכלה ותקציב, פוליטישוק ב 24.01.10 6:04

ההחלטה לדחות את בקשת צו ההרחבה הציבורי שאמור להעלות את שכרם של עובדי הניקיון, מעיד כי  פקידי האוצר, הפכו לחונטה מקצועית, אליטה מחליטה ומבצעת, החושפת במלוא כיעורה את האימפוטנציה של הדרג הנבחר אל מול הפקידות

מאת: הני זובידה

בהחלטה תמוהה, שלא לומר מטומטמת, החליט פקיד באוצר לדחות את הבקשה לצו הרחבה ציבורי שאמור להעלות את שכרם של עובדי הניקיון ב-20%. הניסיון הוא לשפר משמעותית את שכרם של עובדי הניקיון שמרוויחים שכר מגוחך, ולמרות שהם עובדים במשרה מלאה עדיים זקוקים להשלמת הכנסה. רמת האיוולת עולה כשבודקים את נושא המעבידים – בעלי חברות הניקיון – לראשונה גם בעלי החברות תומכים בצעד זה, אך מודים בפה מלא כי אינם יכולים לשלם יותר בשל המכרזים הנמוכים שיוצאים לתחרות בין החברות השונות. הטיעונים נגד הם ברמה כה נמוכה שקשה להתייחס אליהם ברצינות, טיעונים אלו מפורטים בטור אחר שעלה בעבודה שחורה.

זהו הרקע הכללי, כעת עולה השאלה מהי מידת השליטה של הנציגים בעניין? ובכן כאן התשובה היא קוטבית – מחד יש לנציגים שליטה מלאה, מאידך אפס שליטה. ברור לכולנו כי שר חזק שיודע מה הוא רוצה ובא עם משנה סדורה למשרדו, ממנה מנכ"ל שידאג ליישום משנתו יהא בעל שליטה בפקידי משרדו ויידע כיצד לנווט את המשרד להשגת יעדיו בדרך זו או אחרת. לעומתו, שר שמונה לתפקיד שלא חשקה בו נפשו ואין לו שום עניין בתפקיד או שהוא מודע כי תפקיד זה אמור לשמש כקרש מקפצה לתפקיד הבא לא יעשה את הדברים לעיל, וינסה למזער נזקים ולתת לפקידות להמשיך את תפקוד המשרד ללא תקלות.

כל האמור לעיל נכון לגבי כל משרדי הממשלה למעט אחד, האוצר! משרד זה נשדד מידי הציבור לפני שנים ומאז אף אחד לא פועל להשיבו. רמת האימפוטנציה של השרים המכהנים הגיע לאבסורד ברמה כה מגוחכת עד כי  היועץ המשפטי לממשלה החליט לצאת בהצהרה, אמנם ממש לפני פרישתו ובעיקר כנגד פרידמן, כי השרים  לא יודעים להכריע וכי הם בוחרים להאשים את הפקידים. הכל החל מהרצון לטפח אליטה של פקידות מקצועית – זו יצאה מבית מדרשו של בית הספר לכלכלה של האוניברסיטה העברית – אך השאלה היא האם אנו זקוקים לחונטה מקצועית זו שהפכה את הקערה על פיה והתחילה להיות בעצם האליטה המחליטה והמבצעת. במקרה עובדי הניקיון נחשפת לראשונה במלוא כיעורה האימפוטנציה של הדרג הנבחר אל מול הפקידות, העובדה היא ששר האוצר עד לרגע זה לא הגיב על המכתב המגוחך, שלא לומר אדיוטי, של אחד מפקידיו בעניין היא רק סימפטום לכשל כלל מערכתי.

פקידים אלו "תוכנתו" על ידי מערכת אקדמית מוטה לחלוטין לחשוב במונחים של עלות מול תועלת ואין בהם את החמלה הדרושה להיות "עובדי ציבור". כמו כן, עלינו הציבור מוטלת חובה לא קטנה, במקום לצעוק מושחתים נמאסתם, עלינו להתחיל ולצעוק "אימפוטנטים הביתה" וביום הדין לשלוח את כל הנציגים שלא עמדו זקופים אל מול הפקידות הביתה. שר האוצר כמובן אינו לבד במערכה, לצידו עומדים ראש הממשלה, שר התמ"ת ועוד רבים אחרים שאינם עושים את תפקידם נאמנה.

 ולסיום, עוד אמירה בנושא הפקידים, לרוב נראה כי יש איזשהו אינטרס או דפוס בפעולתם, ובכן אני טוען כי אכן יש גם דפוס וגם אינטרס, ולהלן ההסבר: פקידים אלו לא רואים עצמם "כעובדי ציבור" לטווח הארוך, הם רואים בתפקידם כגשר או מקפצה לתפקיד הבא במגזר הפרטי, וככאלו הם שוקדים יום וליל לעזור לבעלי ההון שיקלטו אותם בעוד מספר שנים בשוק הפרטי וימלאו את כיסיהם תמורת שנים של שרות על גב הציבור, והנה לכם חישובי עלות תועלת שנעשים על גבו של הציבור! אני מציע כי במקום כלכלנים יבחרו למשרד האוצר אנשי עבודה סוציאלית, סוציולוגים, אנשי רווחה וגם אנשי מדע המדינה, כי משרד האוצר אינו משרד הכלכלנים ולא אמור להיות – הוא אמור לשרת את כולנו את כלל החברה העניים והעשירים בדיוק כפי שהמדינה אמורה לשרת את כולנו באופן שווה, לא מאמינים קראו שוב את הובס לוק ורוסו. לימים טובים יותר…

הבלוג של הני

עוד באותו עניין : מכתבה של חה"כ שלי יחימוביץ לשר האוצר יובל שטייניץ

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אל תאשים הפקדים, אם שר האוצר והקוסם היו רוצים שההסכם יכנס לתוקף הם היו מורים לפקידים להניח לנושא. הממשלה אשמה, הרוב הקואליציוני בכנסת אשם, הבוחר אשם. הפקידים עושים מה שנוח לביבי שהם יעשו, ישרתו בשבילו את שלטון ההון.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  להני זובידה,
  גם אם תזרוק את כל הכלכלנים של האוצר ותשים במקומם כלכלנים ס"ד משבדיה התוצאה תהיה שווה.כבר 30 שנה ממשלות הימין שולטות והאוצר מיישם בנאמנות את הוראות המשטר הריאקציוני.

 3. הני :

  טוכולסקי — אתה יודע מה אני מסכים עימך במאת האחוזים, אולי זה הנושא של הטור הבא איך אנחנו הבוחרים מתנהגים בטמטום מוחלט ונותנים למצב כזה להמשיך…

  מיכאל — ראה את דברי מעלה…
  הני

 4. דקל עוזר :

  לממשלה יש תפקיד חשוב בתחום הכלכלי שלא נלקח בחשבון בכלל והוא לייצר כבוד למקצועות ה"שחורים" – מקצועות הפועלים.
  במקום זה משפילים אותם עד אבק בשכר נמוך ללא שום הכרת תודה.

  צריך להתחיל בשכר אבל לא די בכך: צריך פעם בחודש לקבוע יום שהוא "יום העובד" (המלצה – ה-10 לחודש שבו מקבלים שכר…) שבו מעלים על נס את עובדי הניקיון, התעשייה, החקלאות וכו' ומשדרים משדרי הודיה ותכניות ריאלטי על העובדים כדי שיהפכו לגיבורי תרבות במקום הכלכלנים ואנשי העניבות.

 5. לקסי :

  ממשלה, שר אוצר ופקידים.
  שר אוצר אחד שהיה מקשיב לי, החל את דרכו באוצר כמי שיחולל שם שינויים, למשל תקציב שמתחיל מאפס ושאר חידושים. לימים הוא נעשה מומחה לפרטי הפרטים. הוא עסק בפרטים והפקידים קבעו את המדיניות.
  הני צודק בתיאור ההיסטורי. תלמידיו של דן פטינקין התנחלו באגף התקציבים ונעשו "מומחים" לכל דבר ועניין. השרים המתחלפים באוצר הוקסמו מהמומחיות הזו (שבמקרים רבים היתה שטחית או שלא היתה קיימת בכלל) ושחררו לפקידים עוד ועוד חבל. עד למצב שבו ראש אגף התקציבים השתלח פומבית בראש הממשלה (אולמרט, בעניין תקצוב ההשכלה הגבוהה), לא בלבד שלא פוטר באותו רגע, אלא שאף זכה לגיבוי פומבי משר האוצר.
  פקידי האוצר יהיו נאמנים רק לשר שמתפלל באותו בית-כנסת-לכלכלנים שבו הם מתפללים. בעלי אמונות אחרות דינם סקילה בכותרות העיתונים.
  את הסיפור על ספיר והפקיד כבר כתבתי כאן פעם והחזרה משעממת.

 6. הני :

  הי לכולם מעתה אמרו קלקלה ולא כלכלה…אולי זה מסכם הכול…
  הני

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.