חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האלימות – מחלה של כולנו

נושאים משפט ופלילים, תא אופק ב 19.01.10 6:01

 

"ארץ נהדרת" מעוררת סערה אצל הפוליטיקאים, אבל על המערכון הכי חשוב שלה דווקא לא דיברו בכנסת, אולי כי הוא מפריע לנו להדחיק את התופעה שעליה הוא מדבר

מאת: דור בלוך

תוכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת", הפכה להיות נושא שיחה פופולארי בוועדות הכנסת באחרונה. חברת הכנסת הפופוליסטית ביותר, גררה את התכנית לדיון בשאלה האם הפרומו שלה הוא ראוי אם לאו? חבר כנסת אחר בחר לכנות את יוצרי התוכנית "נאצים", ולהבטיח כי הם יישפטו רטרואקטיבית על "פשעיהם", בגין מערכון שעסק באלימות המתנחלים.

 אבל מערכון אחר משך תשומת לב פחותה בהרבה, מדובר באחד מרגעי הסאטירה הנוקבים ביותר, שנצפו בטלביזיה הישראלית בשנים האחרונות. רגע שראוי לתשומת לב מיוחדת ולדיון ציבורי כי אחת לתקופה יש רגע כזה שתופס במדויק בעיה מרכזית בחברה הישראלית ומחייב אותנו לתת עליה את הדעת. מדובר על מערכון הפשיעה, בו עברה מהדורת החדשות מאתר רצח לאתר רצח, ותיארה את המקרים השונים, הרוצחים והקורבנות, ובסוף הסבב מרגיע הכתב את המנחה באמירה שהרוצחים הם לא מעם ישראל, אלא רוסים, אתיופים וחרדים.

 בשמיעה ראשונה, האמירה מקוממת. הרי ברור שהרוסים, האתיופים והחרדים הם חלק מעם ישראל, בדיוק כמו המתנחלים, השמאל החילוני ושאר השבטים שהצטופפו להם בארץ הזאת. אבל אחרי מחשבה מסוימת, צריך להודות שכאשר נרצח חייל בדואי בוויכוח בקניון בבאר שבע על ידי חברו לגדוד, היחס לא היה דומה למקרה בו הרצח היה מתרחש בגדוד צנחנים על ידי קיבוצניק.

צריך להודות, שאנו, אלו שאינם משתייכים לאוכלוסיות המיעוטים השונות במדינה,על אף שמתקרב היום בו נהפוך למיעוט בעצמנו, מסתכלים לעיתים על אירועים בתוך אותן קהילות, כאירועים השייכים לאחר, ונוטים לחשוב שההקצנה באלימות בחברה הישראלית אינה שייכת לנו, היא שייכת לאותן קהילות.

 ובכן הגיע הזמן להבין, שאין שתי חברות ישראליות, אין חברה אחת שהולכת והופכת לאלימה יותר, קיצונית יותר ומסוכנת יותר וחברה אחרת שאינה נגועה בכך. יש חברה ישראלית אחת, שמאפשרת את ההתדרדרות הזאת, בכך שהיא מאפשרת את התדרדרות מעמד החינוך, בכך שהיא מאפשרת טלביזיה אלימה ובוטה יותר, בכך שהיא מאפשרות שימוש בשפה גזענית ומפלה בשיח היומיומי.

כאשר נער אתיופי יודע שהסיכוי שלו ללמוד באוניברסיטה שואף לאפס, הסיכוי שיתדרדר לפשיעה ואלימות גדול יותר. כאשר נער רוסי רואה את הוריו לא מצליחים להשתלב בחברה הישראלית, הכעס שלו מתרגם לאלימות. הגיע הזמן שנבחרי הציבור יפנימו את אחריותם כנציגי החברה על כל עדותיה. פעילותם אינה צריכה להתמצות בקידום חוקים, המגבילים מכירת אלכוהול או את שעות הבילוי של הצעירים. כאשר נער, לא משנה מאיזה דת או מוצא שומע את נבחרי הציבור מקללים ומציגים עמדות גזעניות ברור מאליו שהעמדות הללו יחלחלו גם אליו.

 סאטירה היא כלי מצוין להעברת מסרים חברתיים חריפים, היא מטלטלת אותנו ומזכירה לנו באיזה חברה אנו חיים. ביום שישי העבירו לנו יוצרי ארץ נהדרת מסר חריף ונוקב על מצבה של החברה הישראלית, ועל מי האחריות לשפר את מצבה, מי ייתן וכולנו נפנים אותו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

9 תגובות

 1. שושי פולטין :

  אני רוצה להתייחס למשפט אחד:
  "כאשר נער רוסי רואה את הוריו לא מצליחים להשתלב בחברה הישראלית, הכעס שלו מתרגם לאלימות. "

  אני לוקחת את עצמי ואלו שגרו בסביבתי, רובם ככולם עולים חדשים מהונגריה, כדוגמא – ההורים שלנו לאו דווקא 'השתלבו בחברה' -בכל מקרה רבים מהם לא ידעו עברית כהלכתה, אבל לא הפכנו אלימים!
  גם באמירה הזו- אם הוריך לא השתלבו הדרך לאלימות קצרה -נותנת במידה מסויים לגיטימציה לדבר.

 2. יונתן :

  בוא נתחיל בהבהרה שי עם ישראל ויש אזרחי ישראל,בדואי-ישראלי הוא אזרח ישראלי אבל לא חלק מעם ישראל.

  יש המון צביעות בלהתלונן על ח"כ שמדבר נגד מערכון שבו ציבור בוחריו מושווה לחמאס ולהתלונן על טלוויזיה אלימה באותו מאמר ,אם האמירה הזאת לא ברוה מספיק אז אדוני הכותב תדע לך שאתה צבוע ומתחסד.

  לסיום,אלימות היא עניין של בחירה,אני מכיר לא מעט אנשים שהגיעו משכונות מצוקה והתקדמו יפה בחיים כי זה מה שהם בחרו לעשות,תנאי פתיחה גרועים אולי אומרים שמרחב הבחירה שלך מצטמצם אבל הבחירה קיימת,מי שבחר באלימות לא צריך אותך כדי שתתרץ לו!

  ארץ נהדרת מעבירים מסר ברור וחד משמעי והוא שגם לתוכניות "סאטירה" יש תאריך תפוגה.

 3. דניאל :

  שושי, שששש.
  מאסר ממושך לעבריינים ואלימים, והבנה שלא משנה מה המצב הכלכלי או החברתי שלך, אין לך זכות להיות אלים – זה משהו שאיש ימין היה אומר.

  כאן, אצל השמאל, מצדיקים אלימות בשם ה"צדק החברתי".

 4. מיכאל לינדנבאום :

  הבריונות האמיתית היא של המשטר הימני הריאקציוני(במעשה או במחדל) נגד האוכלוסייה.כמעט בכל עוול אתה מגיע ,בשרשור האחריות,עד צמרת הממשל.
  בניגוד לנכתב אני טוען ש"ארץ נהדרת" היא תוכנית בידור.אין לה קשר לסאטירה."ניקוי ראש", ו"עלי כותרת",היו תכניות סאטירה ונעלמו עם חשכת משטר הליכוד.

 5. שושי פולטין :

  לדניאל,
  אני באה מבית שמאלני מובהק וממש לא עשיר , בלשון המעטה.
  האמירה שלי הייתה קיימת בבית זה – עוני לא חייב להביא אלימות.
  האם האמירה הזו הופכת אותי לימנית? ספק רב. ובכל זאת נשארת בעמדתי.

 6. עמית-ה :

  כעובדה, עוני לא מגביר פשיעה, אבל פערים כלכליים כן מביאים פשיעה.

 7. דניאל :

  עמית,
  אז מצב שבו כולנו עניים במידה שווה, יביא ליותר עוני ממצב שבו כולנו עשירים, אבל יש כאלה שעשירים יותר?

  א' מרוויח 3500 בחודש
  ב' מרוויח 4000 בחודש
  עדיף בעיניך על מצב שבו
  א' מרוויח 30 אלף,
  וב' מרוויח 3 מליון?

 8. דניאל :

  * ליותר פשיעה.

  שושי –
  הייתי רוצה להאמין שהדעות שלך אינן מגיעות "מבית".

 9. דור בלוך :

  דניאל, כמו רבים מאנשי הימין אתה נוטה לנכס אמירות ברורות, חדות ונכונות לעצמך ואילו אמירות מבולבלות, חלושות ומתחסדות לשמאל.

  ובכן אני לא מקבל את ההנחה הזאת.
  אני איש שמאל ואני אומר, כן צריך להעניש, כן אין שום הצדקה לאלימות, אבל לנו כחברה יש אינטרס (שים לב מילה ימנית), לצמצם את מימדי האלימות ועלינו לשאול את עצמינו האם אחת הסיבות לאלימות היא הפערים המתרחבים בחברה, ההדרה של חלקים נרחבים בחברה מהסיכוי למוביליות חברתית וההסתכלות על האחר כמשהו שהוא לא חלק מאיתנו- זה מה שאיש שמאל אומר.

  שושי- רבים הצליחו למרות נסיבות קשות בין אם של עלייה, ובין אם אחרות, ואין בכוונתי לטעון שכל עול ההוא פושע, או שעלייה מצדיקה פשיעה, אבל גם אין ספק שלעולה נדרשים מאמצים גדולים יותר כדי להשתלב בחברה, ואילו שלא מצליחים להשתלב לעיתים מתדרדרים לאלימות, עלינו כחברה, במיוחד חברה שבה העלייה היא ערך מכונן, האחריות לסייע לעולים בקליטתם. כמובן שאין בכך לתת לגיטמיות לאלימות, "יש לגנות אותה, להוקיע אותה, לבודד אותה", דניאל, גם את זה אמר איש שמאל.

  לגבי המערכון של ארץ נהדרת, אם זה נראה כמו ברווז, ונשמע כמו ברווז, כנראה שזה לא תלית שכולה תכלת. המערכון לא צובע את כל המתנחלים בצבעים של טרור, אבל כשמדיניות תג מחיר תופסת תאוצה ומעשי אלימות נגד צה"ל ע"י מתנחלים הם דבר שבשגרה, ומנהיגי המתנחלים מסרבים לגנות פעולות אלו ומדינוית זו, אל יתפלאו אם מערכון סטירי מציג קבוצה של מתנחלים כאלימים ומאיימים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.