חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעצר לשם ענישה – סכנה לדמוקרטיה

נושאים זכויות אדם, מועד ב', משפט ופלילים ב 18.01.10 6:04

משטרת ישראל עצרה את מנכ"ל התנועה לזכויות האזרח ומפגינים נוספים במטרה להרתיע ולהעניש משתתפים בהפגנות בשייח-ג'ראח. יש לזכור שלא לשם כך ניתנו לה סמכויות מעצר

מאת: יהונתן קלינגר

מעצרו של מנכ"ל האגודה לזכויות האזרחחגי אלעד, ביום ו' האחרון מהווה אות נוספת בספר שיספר על מותה של הדמוקרטיה הישראלית; אלעד, כמו רבים אחרים, הפגין בשכונת שייח ג'ראח נגד התנחלות יהודית בשכונה. מבלי להתייחס לעצם צדקת ההפגנה, או הטענות שעולות שם, ברור לכל כי עצם המעצר של מפגינים הינו מיותר ונועד למנוע את ההפגנה עצמה.

אם נחזור לביקורת העניינית שיש לי נגד המשטרה; הרי חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים) מסמיך שוטר (סעיף 23) לעצור אדם אם אדם עבר עבירה והוא עלול לסכן את בטחונו של אדם, את בטחון הציבור או את בטחון המדינה", או ש"יש לו יסוד סביר לחשש שהחשוד לא יופיע להליכי חקירה", או "יש לו יסוד סביר לחשש ששחרור החשוד או אי-מעצרו יביא לידי שיבוש הליכי משפט" או ש"יש לו יסוד סביר לחשש שהחשוד יסכן את בטחונו של אדם, את בטחון הציבור או את בטחון המדינה".

ברור לכולנו כי אף אחת מעילות אלה אינן המקרה של חגי אלעד, גם אם אלעד היה מעורב בהתקהלות בלתי חוקית, כטענת המשטרה*, הרי שאין חשש שהוא יסכן את בטחונו של אדם או בטחון ציבור ואין חשש שהוא ישבש הליכי משפט. מטרת השארתו במעצר היתה ענישתית. בתי משפט כבר קבעו מספר פעמים כי המעצר אינו מיועד להעניש את הנאשם ואף אין הוא בגדר מקדמה לעונש (מ"י 15336-01-10 מדינת ישראל נ' יצחק עמיעז. ד"נ 2316/95 גנימאת נ' מדינת ישראל, פ"ד מט(4) 589). דומה שהמשטרה שכחה מילים אלה.

הרי אלעד אינו מסוכן, ולא מסכן את הציבור. מעצרו של אדם כמו חגי אלעד נועד להרתיע, נועד למנוע מאנשים להגיע להפגנות, למחות על השלטון, לקבל בחירה מושכלת של השתתפות במשחק הדמוקרטי. והרי בלי מחאה אין דמוקרטיה; דומה שהמשטרה רוצה למנוע זאת על ידי מעצרים ענישתיים .

הערת המערכת – הן האגודה לזכויות האזרח והן הקרן החדשה לישראל טענו בהודעות שלהן שהגיעו אלינו כי מדובר בהפגנות חוקיות. לנו אין כלים לבדוק מי כאן אומר את האמת- המשטרה או הארגונים.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. יוס :

  למערכת עבודה שחורה: אתם אינכם נדרשים לבדוק אם ההפגנה היתה חוקית או לא – בית המשפט ששחרר את העצורים קבע במפורש שההפגנה היתה חוקית ולא היתה כל עילת מעצר. אני מקווה שהעצורים יתבעו את המשטרה.

 2. איש :

  אם תתארגן הפגנת מחאה בנושא זה של חופש הביטוי בכיכר רבין, אולי נראה סוף סוף אנשי שמאל ואנשי מרכז וגם אנשי ימין ואולי אפילו דתי אחד או שניים, צועדים ביחד

 3. יהונתן קלינגר | מעצרו של חגי אלעד כהתפוררות הדמוקרטיה ושלטון החוק. ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 4. יונתן :

  הרי ברור שחגי אלעד לא היווה סכנה.

  סליחה למי זה ברור?ואם נדייק,למי במשטרה שצריכה להתמודד עם כמה הפגנות שיכולות להסלים מאוד בקלות וצריך באותו רגע להחליט מה לעשות?

  די להתלקק בשפת עורכי דין,דומני שכמה אנשים כאן שכחו את אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו.

  אם הוא היה בהפגנה בלתי חוקית ,בלי אישור מהמשטרה אז אין לו על מה להתלונן.,בכל מקרה מרגע שהמשטרה מחליטה לפזר הפגנה כלשהיא,גם היא קיבלה רשיון מלכתחילה הרי שעל המפגינים להתפנות ובטח ובטח שלא להתעמת עם המשטרה.

 5. צביקה :

  בעיקרון עובד ציבור מוגן בחסינות על פי חוק כדי לאפשר לו לבצע את עבודתו נאמנה.

  המשמעות היא כי שוטר לכאורה הינו חסין מתביעה אישית לגבי כל מעשה וביצוע במהלך תפקידו.

  אבל… בפסיקה האנגלית ומכאן שניתן להקיש לחוק הישראלי מצויינים במפורש מקרים בהם ניתן להסיר את חסינותו של אותו עובד ציבור, קרי מקרים בהם ניתן לתבוע אישית את השוטר בגין הביצוע.

  מקרים אלו בהם אחריות המדינה כשולח של בעל התפקיד אינה חלה מתקיימים במצב בו מוכח כי בעל התפקיד התרשל בתפקידו.

  רוצה לומר, במקרה הנדון במידה ויוכח כי השוטר שעצר ידע או יכול היה לדעת כי ביצוע המעצר אינו נדרש או שאינו חוקי ועדיין בחר להמשיך בביצוע הרי שאותו שוטר חשוף לתביעה אישית. ובכל מקרה כדאי ורצוי לתבוע גם את המשטרה ככיס עמוק.

  בהצלחה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.