חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צמיחה מחלחלת? הורדות המס לעשירים טובה רק לעשירים

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 3.11.12 21:52

אתר "האפינגטון פוסט" מדווח בעקבות ניו יורק טיימס על מחקר שביצע מכון מחקר כלכלי בלתי משויך פוליטית, אשר סותר לחלוטין את הנחות היסוד החביבות על בנימין נתניהו, לפיהן הטבות לעשירים יועילו לכולם

בדיווח צוין כי חברי סנאט רפובליקנים הפעילו מסכת לחצים על מכון המחקר בדרישה לגנוז את תוצאותיו, אך אלו נחשפו לבסוף ע"י חברי קונגרס דמוקרטים. חוקר המכון, תומס הנגרפורד, מסכם את מסקנות המחקר:

  • תוצאות הניתוח מלמדות כי השינויים ב-65 השנים האחרונות בשיעורי המס השולי המירביים ובמס רווחי הון המירבי אינם קשורים לצמיחה כלכלית.
  • הורדת שיעורי המס המירביים אינה קשורה לעלייה בחיסכון, השקעה או בפיריון. לשיעורי המס המירביים אין כמעט קשר, או שאין להם קשר כלל, לגודל עוגת הכלכלה.
  • עם זאת, להורדות המיסים יש בהחלט קשר לעלייה בהתרכזות ההכנסות בקצה התפלגות ההכנסות [במלים פשוטות: יותר כסף הולך לפחות אנשים].
  • על פי נתוני מס ההכנסה האמריקאי, ה-IRS, חלקו של האלפיון העליון של משקי הבית בארה"ב בהכנסות עלה מ-4.2%  בשנת 1945 ל-12.3% בשנת 2007, לפני שנפל ל-9.2% בשל המיתון בשנים 2007-2009. באותו הזמן, המס הממוצע ששילם האלפיון העליון ירד מרמה של מעל 50% ב-1945 לבערך 25% בשנת 2009. מדיניות המס עשויה להיות קשורה לחלוקת העוגה – הורדת המס השולי המקסימלי עשויה להיות קשורה לעלייה בפערי הכנסות.

לקריאה/הורדה של דו"ח המחקר המלא (באנגלית) ראו במצגת כאן.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.