חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלי אפללו – קרבן להתעללות גזענית

נושאים דעות, פוליטי ב 14.01.10 5:02

הגזענות שבה להרים את ראשה המכוער, או שמא אף פעם לא הורידה אותו, ח"כ אלי אפללו כדוגמה.  רק שוויון אמיתי וללא גזענות יבוא שלום
מאת: יפתח פרץ

אל תדרכו להם על הדשא!

לאחרונה  ראיתי בפעם השנייה את סרטו של נסים מוסק "שמעת על הפנתרים?". ההתבוננות החוזרת בסרט גורמת לשים לב לפרטים הקטנים.  אני שואל את עצמי מאז בכל לילה, מה השתנה מאז?  מה השתנה מאז תקופתם של הפנתרים?  לאורך כל הסרט אני מוקסם מהניתוחים החברתיים של המשתתפים.  בעיקר אני מוקסם מהאנשים הפשוטים המופיעים כדמויות מזדמנות ושופכים אור על סוגיות חברתיות בצורה שטובי הפרשנים לא מצליחים, חלקם הם כאלה שהידרדרו לסמים, חלקם חזרו בתשובה ומצאו את התשובות לבעיות החברתיות בניסוח תשובה אחת כוללת שהיא "הכל בידיי שמיים".  ובכל זאת מאז הצפייה בסרט מהדהד לי בראש שוב ושוב קולה של גולדה: "הם אינם אנשים נחמדים", "הם אינם ילדים טובים".  בין לבין גם אני שומע גם את טדי קולק מבקש שלא ידרכו לו על הדשא. האמירות האלה כפי שהן מוצגות בסרט מייצגות את האדישות, האטימות, חוסר הרגישות וחוסר ההבנה שהייתה אז לממסד כלפי מי שהעז לצעוק שמשהו לא בסדר.  מי שהעז לאתגר את הממסד החזק בשאלות קשות זכה אז לאותה הפגנה של אדישות וניכור, ושוב אני שומע בראשי "הם אינם אנשים נחמדים".  המסע חזרה, כמעט ארבעים שנה אחורה, גורם לצמרמורת כאשר רואים את התמונות של משפחה עם אחת עשרה נפשות בחדר אחד, אני צופה המום בעדות של ילד שבמקרה השכיח המקרר בביתו ריק מאוכל, במקרה הרע יותר אין בכלל מקרר בבית והוא חי על פרוסות לחם ותה במשך ימים, ושוב אני שואל את עצמי מה השתנה? הרי לא יכול להיות שהממסד והממשל עדיין כל כך אטומים לבעיות חברתיות מהסוג הזה, הרי גם כיום הבעיות האלו גדולות, אולי אפילו גדולות יותר מאז. ואז אני מבין שהאדישות חלחלה אל העם. האדישות והאטימות כיום הן מנות חלקם של מרבית העם. הניכור שייצג אז את הממסד היום מייצג את כולנו, כי אין הסבר אחר, אין הסבר אחר איך אז הפגנות הפנתרים התפשטו מעיר לעיר למרות דיכוי אלים ואגרסיבי מצד הממשלה, הידיעה על אסון העוני הייתה אז דרמתית והיא השפיעה לכל אורכה ורוחבה של ישראל.  כיום כל הפגנה על מצב העוני והפערים החברתיים (אם מתקיימות כאלה בכלל) מסתיימת בחצי כותרת בעיתון בעמודים האחרונים, ופעם בשנה יש לנו "פסטיבל עוני" של יומיים עם הפרסום של הדו"ח השנתי, ובמהרה זה נשכח.

ואם נעזוב לרגע את הפנתרים ונתקדם טיפה בשעון הזמן נגלה שעשר שנים אחר כך המילה צ'חצ'חים שהיה בה מין ריח גזעני, גרמה למהומה חסרת תקדים, השפיעה על הבחירות, דודו טופז בקושי יכול היה להראות את פרצופו ברחוב בעקבות האמירה הזו.  תוכניות טלוויזיה רבות הוקדשו להנצחת האמירה הכל כך משפיעה שהתסיסה את הציבור, ואפילו גרמה לאלה שהתכוונו להצביע למערך, לשוב מהר לזרועותיו הפתוחות לרווחה של הליכוד.  כיום, לעומת זאת, פקידת מפלגה – בתוך משכן הכנסת – בישיבת המליאה קוראת לחברת כנסת ממוצא מזרחי "פרחה", ממש כך, זה דבר שאז, לפני שלושים שנה, לא היה נתפס. איזו זכות יש לה לאותה פקידה בכלל לפנות לנבחר בציבור בתוך המשכן, את מי היא מייצגת שם? בשם מי היא נשלחה לשם?.

אז לפני שלושים שנה זה היה יכול לגרום למהומה גדולה, לכל הפחות זה היה נגמר בפיטורי אותה פקידה, אך היא – כמו רבים – יודעת שכיום האדישות השתלטה על כולנו ושדבריה לא יגרמו לשום השלכות מרחיקות לכת, במקרה הרע ביותר היא תוציא התנצלות בשמה, בשביל לנקות את המצפון של הממונים עליה.  אני מתקדם במרוץ הזמן עד לימינו והריח שאני כל כך שונא להריח שוב באוויר, קשה להגדיר את הריח במילה אחרת אך לא נותרה לי ברירה, זהו ריח הגזענות, אני מריח אותו בזמן שמתקיים דיון ציבורי סוער על מרד ב"קדימה", המפלגה הגדולה ביותר בכנסת. יש ב"קדימה" כמה וכמה מורדים, אך הציניות, הזלזול, וההתנשאות דווקא כלפי אלי אפללו היא הבולטת ביותר.  אלי אפללו הוא מי שבמשך כל התקופה הזו זוכה לכינויים ציניים ומעליבים בתקשורת, במהדורת שישי מתייחסים אליו בגיחוך כל היושבים בשולחן.  הוא מוצג בכל כתבה בעיתון כ"עסקן פוליטי", חס וחלילה לומר אידיאולוג.  הנימה הצינית הזו משתלטת על כל אמצעי התקשורת מהכתבים הרציניים ביותר ועד ל"ארץ נהדרת" שמציגה את אלי אפללו מחזיק תמונה של מכונית אודי ומלמל בעברית עילגת שהוא "רוצה כזה".  בכל אותם אמצעי תקשורת הייתה התעלמות מוחלטת מעשייתו הציבורית של אלי אפללו, וגם מהצלחתו הפרטית.  אלי אפללו היה איש עסקים מצליח מאוד שלא היה זקוק לכנסת ולמשרה הציבורית בשביל לרכוש לעצמו רכב כזה או אחר.  אלי אפללו הוא ח"כ ותיק יותר מרוב המורדים בקדימה.    אלי אפללו כיהן כחבר מועצת העיר בעפולה וכראש המועצה המקומית מגדל תפן,  הוא שחוקק את החוק המשווה את המענק הניתן לחיילים משוחררים שעבדו בעבודה מועדפת בתעשייה, למענק הניתן למי שעבד במקומות אחרים.

זה עצוב שלאדם שהיה השר לקליטת עלייה, סגן השר לתעשייה ומסחר, ויו"ר הקואלציה, יש פחות לגיטימיות מלאחרים, כמו רונית תירוש ועתניאל שנלר, שאליהם מתייחסים ברצינות, ובהקשבה.  גם הם "מורדים", אך בלי שפם, וללא שם משפחה מוזר.   שוב אני שומע "הם אינם אנשים נחמדים".  התקשורת לא זעמה כך על חיים רמון ודליה איציק שעזבו את מפלגת העבודה משיקולים אישיים, וגם לא על רוחמה אברהם, זאב בוים וצחי הנגבי כאשר עזבו את הליכוד.

ופה, ברגע הקריטי הזה, אתם יכולים לקשור גזענות למצב כלכלי חברתי ולמצב מדיני.  להמחשה אצטט את כוכביה שמש ממנהיגי הפנתרים במשפט מהסרט: "אין אפשרות לשוויון בלי שלום, ואין אפשרות לשלום בלי שוויון. אם אנשים היה להם שוויון במדינה הזאת והיו רואים את עצמם כחלק מהשוויון הזה גם שותפים בשלום, אז היה שלום!. אבל אם בן אדם אין לו שיוון הוא לא שווה לשום דבר, יושב בבית בנתיבות, בירוחם, בשלומי או מרגליות, אין לו בכלל חלק במדינה הזאת, אין לו חלק באליטה, אין לו חלק בעשייה ופתאום אתה בא אומר לו בוא תהיה שותף בשלום. מה זה שלום? הוא לא רוצה להיות שותף בכלום. וככה זה נראה בסוף שכל העניים והמסכנים הם דווקא נגד השלום".

ושוב אני שומע "הם אינם אנשים נחמדים" "הם אינם ילדים טובים" אז בבקשה מכולכם, אל תדרכו להם על הדשא!

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. רונן סויסה :

  אחד המאמרים הכי לא קוהרנטיים ולא עקביים שקראתי בעבודה שחורה. נטול כל קשר בין הפסקאות. אם הכותב רוצה לדבר על המצב של יוצאי ארצות האיסלאם וילדיהם ועל הקשר בין תחושת שויון/הדרה לזיקה לשלום (פסקה מסיימת) אז למה לחבר את זה לטענה שמתנכלים לאפללו מסיבה גזענית: מה אפללו מתנגד לשלום בגלל שמתנכלים לו? בקיצור יסלח לי הכותב אבל זה פשוט וואחד חירבוש.
  נ.ב.
  אפללו תרם המון לאפללו, וזה שצוחקים גם עליו (הייתי אומר שיש עוד כמה יוצאי ארצות הנצרות שצוחקים עליהם בארץ נהדרת)זה דבר שהחבר אפללו קנה ממש ביושר.

 2. ק. טוכולסקי :

  אני לא מבין מה בדיוק ניסו להוכיח פה, אני אגיד רק דבר אחד, כל הטענות על גזענות באות להסתיר את האמת שבחבורת האופוטוניסטים של קדימה אין הבדל בין נבלה לטרפה.
  אני מוכן להסכים עם הכותב שאין הבדל בין תירוש ואפללו למעט העובדה שהיא כמנכלית משרד החינוך של לבנת עשתה הרבה יותר נזק ממנו בכל תפקידו.

 3. אריק יהושוע :

  מאמר מצוין. לרונן מהתגובה הראשונה. אם אתה צריך להראות קשר ישיר בין הפסקאות זה בעיה כי זה לא העניין פה. ועל אפללו צוחקים כמו על אחרים אתה צודק. אבל שים לב להבדל בצחוק ואיזה תוכנות אופי מנסים להדביק לכל אחד.
  חוץ מזה אפללו לא התנגד לשלום אם אני זוכר נכון הוא היה החבר כנסת שבא על כיסא גלגלים להצביע בעד ההתנתקות.

 4. ניר סבג :

  טוב מאוד!! סוף סוף משהו קולע לתחושות שלי בדיוק. אני לא נמנה עם מערציו של אפללו אפילו להפך. אבל זה היה כל כך בולט וציני

 5. לקסי :

  נראה לי שסוף סוף מישהו כאן מנסה להציף את הגזענות ששבה לככב בחברה שלנו.

  התהליך של ביטול הגזענות דרך נישואין בין-עדתיים הוא שיביא לביטולה. זה כבר התחיל להתממש והצפי שלי (אנקדוטי, לא מבוסס מחקרית) שהיה 10 – 20 שנה מעכשו התרחק בעוד דור.

  מעוזי הגזענות יישארו בשלושה קטבים של החברה היהודית בישראל.

  בקוטב העשיר ביותר, של נישואי הכסף.
  בקוטב החרדי – עם רשימות היוחסין
  בקוטב העני ביותר – עם הפחד מהשונה ועם אי-היכולת לפרוץ מסגרות של סביבה, מכרים ומסורת.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  הח"כ העריק אופיר פינס אפילו גרוע יותר(פוליטית) מאפללו כי הוא ברח מאופציה לניטרולו של ברק.
  אבל מבחינת נקיון אישי,הוא התפטר מהכנסת ומנעמיה,מה שאי אפשר לומר על אפללו שלא ויתר על כלום.

 7. אלי סתוי :

  המפוח הגדול במדינת היהודים, הוא
  שמחליט ומרגיש על אופיה וסגנונה של האוירה הציבורית בתקשורת ,המקרינה דרמתית סוחפת על הלך הדעות והתחושות בציבור,
  וכשנוח לו המפוח נושף בפקק הבקבוק
  והשד העדתי יוצא לו לסיבוב בתקשורת
  ,להתערבב קלות או ממושכות עם תחושות ודעות הציבור,
  ושנוח לו הפקק נאטם על השד שבתוכו ולא נודע כי הרגע יצא ממנו,
  כך שידידי יפתח פרץ,שאל את אביך היקר ,בעל הנסיון המר לצערי הרב ,
  הכל בידי תקשורת והמפוח הגדול שנושף דרכה,
  המפוח שהוא המנוף הגדול והעיקרי
  העומד לנציגים של קשרי הון, שלטון, תקשורת בישראל,לנווט את דרכם קדימה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.