postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ח"כ שפורש ממפלגתו צריך להתפטר מהכנסת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ח"כ שפורש ממפלגתו צריך להתפטר מהכנסת

נושאים פוליטי, פוליטישוק ב 10.01.10 5:10

פוליטישוק השבוע עוסק בניתוח הבחישות הפוליטיות שעושה ראה"מ במפלגת האופוזיציה הראשית.  אין לראה"מ צורך בצירוף ח"כים נוספים לקואליציה היציבה שלו.  כל המהלך מיועד לשבירת מפלגה יריבה וככזה הוא יוצר זלזול ציבורי בכנסת ואינו נאות.  חקיקה שתחייב פורשי מפלגות להתפטר מהכנסת, "להחזיר את המנדט", תמנע מהלכים כאלה
מאת: הני זובידה

משחק סכום אפס

לאחר מספר שבועות של עיסוק בעיקר בנושאים של כלכלה-פוליטית, לא ניתן לדעתי להתעלם מההתרחשויות במערכת הפוליטית הישראלית. ובכן, חברות וחברים, השבוע ניצבנו בפני אחד המהלכים המוזרים בפוליטיקה הישראלית, והאמינו לי לא חסרות לנו מוזרויות, ראש הממשלה מנסה לפרק את האופוזיציה! ובכן, מהלך פוליטי שזה מכבר מתבשל כמה חודשים הגיע לשיאו, ומי יודע אולי זהו רק שיא זמני, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מנסה לפצל את המפלגה הגדולה בישראל (יחד עם הליכוד לאחר פרישתו של ח"כ אפללו) קדימה ולפגוע פגיעה אנושה באופוזיציה על ידי צרוף המתפלגים לליכוד. מהלך מסוג זה הינו בעייתי ביותר והרשו לי לעמוד על חלק מהבעיות שעולות בעקבות מהלך מסוג זה.

ברצוני להתחיל ולומר כי הקואליציה של נתניהו הינה קואליציה יציבה, היא מונה 74 חברי כנסת, והיא אינה שעונה על כל אחת מחברותיה. היינו, נתניהו יכול לוותר על חלק משותפותיו לקואליציה ועדיין לשמור על רוב בכנסת. מה שמחזיק את כולן יחד צמודות הוא חלוקת הטובין הקואליציוניים שהגיעו לשיא בכנסת האחרונה, 33 שרים, 9 סגני שרים, שני משנים לראש הממשלה ועוד ארבעה סגני ראש ממשלה. חשבון פשוט מגלה כי מפתח חלוקת התפקידים הוא כמעט 1 לכל שני חברי קואליציה. אז על מה ולמה מנסה בנימין נתניהו לפלג את קדימה? האם זהו מעשה רציונאלי? מה יאמרו פקידי האוצר לעוד תפקידים ואולי עוד שניים או שלשה שרים חדשים?

ככלל, מפלגת השלטון אינה מנסה לפרק את האופוזיציה, ההפך הוא הנכון, מקרב האופוזיציה ישנה בדרך כלל קריאה לחברות הקואליציה שמתקשות למצוא את מקומן לחבור אליהן להפיל את הממשלה ולגשת לבחירות חדשות. ראו את מקרה אנשי לבני שהציעו לאבישי ברוורמן לחבור ל"מורדי העבודה" (הם לא באמת מורדים הם "כאילו" מורדים או "מורדים לייט") על מנת שיוכלו להתפלג מהעבודה ולהצטרף לאופוזיציה. לא שהיה בכך די להפיל את הממשלה המסתמכת על 74 חברי כנסת, אך יש בכך פגיעה מוראלית בקואליציה, וכמו כן, זריקת עידוד לאופוזיציה – אך המהלך לא צלח.

נתניהו לא פנה לחברי קדימה בעקבות נסיון זה, מהלך זה החל הרבה לפני כן, והנסיונות הם חוזרים ונשנים. בתחילה היה "חוק מופז", למרות הצהרותיו הברורות של מופז כי לא יפרוש מקדימה, לאחר כשלון מהלך זה ניסו אנשי נתניהו לפנות ליחידים מקדימה במטרה להגיע לשבעה הדרושים לפילוג. דרך פעולה זו אינה ברורה לחלוטין, היות ויש קושי רב לסמוך על בודדים ללא אחדות רעיונית במהלך מסוג זה, וכמו כן, כמעט ברור כי הטובין הפוליטיים העומדים לרשות ראש הממשלה הינם מצומצמים ביותר. למרות הכחשות חוזרות ונשנות מראש הממשלה מקורביו המשיכו להדליף את התקדמות המהלכים ולאחר יציאת ח"כ אפללו היה ברור כי יש דברים בגו.

המהלך מביא לשינוי בחשיבה הפוליטית, מעתה חברי כנסת הם "תחום ציד מאושר", היינו לאחר שנבחר נציגים לפרלמנט על פי המבנה החדש יוכל/תוכל ראש ממשלה מכהן/ת לנסות לפתותם "לערוק" למפלגתה תמורת "טובין" פוליטיים (מילה מאוד מכובסת). ואני טוען, כי זהו מהלך על גבול הלא לגיטימי, וכי הדרך היחידה למנוע הישנות מקרים מסוג זה, היא להכריח חברי כנסת שירצו לעזוב את המפלגה דרכה נבחרו לכנסת להחזיר את המנדט ולהתפטר. אם ישנם שיקולים אידיאולוגיים אין שום בעיה, אנא החזר את המנדט, התפקד לכל מפלגה הקרובה אליך אידיאולוגית ונסה להשתבץ במקום ריאלי בפריימריס הקרובים. כל דרך אחרת הינה זילות בבוחרים ועיוות רצון העם – וזה כבר ממש לא דמוקרטי.

הבלוג של הני

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  אני לא מסכים עם המחשבה שמי שפורש ממפלגתו צריך להתפטר מהכנסת.
  אילולא היה זה כך, היה צריך אריאל שרון כשפרש מהליכוד להתפטר מתפקידו. ולמה זה? כי עמדתו לא התקבלה על ידי קומץ מיעוט של חברי כנסת מורדים?
  ובנוסף, זה יתחיל מלחייב ח"כ שפורש מהמפלגה לפרוש להתפטר מהכנסת, ויתרחב לאחר מכן לפיטורי חבר כנסת שהצביע בניגוד למצע המפלגה ועל פי צו מצפונו בהצבעה כזו או אחרת במליאת הכנסת.
  אין ספק שיש בעייתיות בכך שחבר כנסת פורש ממפלגתו זמן מה לאחר שנבחר לכנסת במסגרת פוליטית אחרת.
  אולי יש לבחון האם הקמת סיעת יחיד היא דבר לגיטימי ומועיל – עוד לא שמעתי על סיעת יחיד שהצליחה להיבחר לאחר מכן לכנסת הבאה או הותירה חותם משמעותי, כך שחברי כנסת מנצלים את ההטבות בהקמת סיעת יחיד בייחוד הכספיות, וממהרים להקים סיעה שכזו ברגע שלא מצליחים להסתדר בתוך מפלגתם.
  לכשיבינו שאין אפשרות להקים סיעת יחיד הדבר ייאלץ אותם לדבוק בעמדתם בתוך מפלגתם או להוביל מסביבם קבוצה של חברי כנסת שיתאגדו יחד עימם או לחילופין יתפטרו.

 2. הני :

  הראל, אני לא מבין את ההקבלה בין בצבעה לפי צו מצפון לבין פרישה מהמפלגה, עם כל הכבוד הצבעה נגד המפלגה אינה אומרת לקיחת כספים שמגיעים לה ובגידה בבוחריה…

  אריאל שרון ניסה ליישר את קו המפלגה וכשלא הצליח הקים את קדימה ומיד הלך לבחירות, אני מדבר על מקרים כמו גולדפרב גור ועוד….

  הנקודה היא שיטת הבחירות ברשימה סגורה לכנסת שמתווה דרך התנהגות מסוימת – אם תהיה הצבעה אישית זה נושא אחר אך לפי הכללים כרגע זה נראה לי בגידה באמון המצביעים.
  הפתרון הוא לא אמצעים מלאכותיים, סיעת יחיד או שלילת תקציב (כן גם זה הוצע), אלא פרישה מחיים פוליטיים והחזרת המנדט למי שבאמת נבחר המפלגה.
  הני

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.