חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עינת וילף: מצב החינוך הציבורי אינו אבוד

נושאים חינוך ותרבות, ראיון החודש ב 7.01.10 6:07

ד"ר עינת וילף, מקום 14 ברשימת מפלגת העבודה לכנסת ה 18, בראיון לאתר "עבודה שחורה" , מסכמת את כהונתה של השרה לשעבר חה"כ יולי תמיר כטרגדיה. ד"ר וילף מאמינה כי מצב החינוך הציבורי אינו אבוד וניתן לייצר מערכת חינוך ציבורית איכותית 

בתאריך 23 ספטמבר 2009, ערך פעיל "עבודה שחורה" נמרוד ברנע ראיון עם ד"ר עינת וילף.  הראיון מבוסס בחלקו על שאלות ששלחו פעילי האתר. הראיון מפורסם בחלקים, החלק הראשון עסק בשדה הפוליטי- מפלגתי, חלק זה עוסק בחינוך.

איך את מסכמת את כהונתה של יולי תמיר כשרת חינוך?

טרגדיה. מהי טרגדיה? טרגדיה היא המפגש של כוונות טובות, רצון טוב, עם מציאות. בסופו של דבר, היא לא התמודדה עם שאלות היסוד של המערכת.

מה דעתך על תפקודו של שר החינוך החדש גדעון סער?

בינתיים, בתחומים שמעניינים אותי, שאינם נושא מורשת וסיורים בירושלים, אלא טיפול באלימות, גיבוי למורים, החזרת הסמכות, השר עשה מהלכים מאוד חשובים: שינוי חוק זכויות התלמיד הוא מעשה חשוב ביותר.

אגב, האם את מסכימה עם הכיוון של החוק הזה?

אני הייתי מבטלת את החוק הזה, חוק ארור!

חבל שיצחק קדמן (מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד) לא שומע אותנו

יצחק קדמן ודומיו, כבר פרסמתי מאמר בנושא, אנשים שבשם ההגנה על זכויות הילד, גם פגעו בילדים וגם דרדרו את מערכת החינוך.

הבעיה המרכזית היא שמוציאים את התלמידים אך לא נמצא פתרון לילדים המפריעים.

הבעיה היא לגבי תלמיד שבית הספר אומר: "אנחנו לא יכולים שהם יהיו פה תלמיד כזה" והוא מדרדר את כל בית הספר – בכל בית ספר זה קיים.

מה שהחוק היום אומר, שתלמיד כזה מורחק – ולא חוזר עד הדיון בענייניו, זהו החידוש של סער,  קיימות גם ועדות ערר שניתן לפנות אליהם.

גם את וגם אני מכירים ילדים טובים שמוציאים אותם לפעמים מהכיתה. עד היום היה אסור להוציא מהכיתה והיום מותר להוציאו אך לא נמצא פיתרון מערכתי לתלמיד המפריע.

צריך להפריד בין הוצאה מהכיתה להרחקה לצמיתות: לגבי הרחקה שוטפת, זהו כלי חשוב לעשות בו שימוש רב וברור כדי להצהיר שבכיתה מתקיימים גבולות ברורים.

מה שקרה במשך הרבה מאוד זמן, לא הוציאו תלמידים מהכיתות והמסר היה למורים – תהיו בייביסטרים. גם אם הילד לא מאפשר לך לנהל שיעור הוא נשאר בכיתה.  חלק מהסיבות היו שגם אם הוא יישאר בחוץ הוא ימשיך להפריע, אנחנו נותנים לו פרס וכדו'… זה אסור שיתקיים.

את לא חושבת שחייבים למצוא פיתרון? להגדיר מקום שתלמיד מורחק הולך אליו?

ההשגחה צריכה להיות מינימלית, תלמיד מורחק לא צריך לסבול בעת ההרחקה, מצידי שישחק במחשב ויבלה. מה שחשוב זה שבכיתה אתה לא מאפשר לו להפריע. הפרספקטיבה שאני מנסה לקדם היא – שתתייחסו לכיתה . השיעור מתנהל!

את מבקרת הרבה בשטח?

אני חושבת שנפגשתי כבר עם כ 10,000 מורים,  רוב זמני הולך היום על מפגשים וסיורים בבתי ספר.

נפגשת עם שר החינוך, את מסייעת לו ?

 מבחינתי כל מי שיקדם ויישם את הרעיונות שאני מקדמת יבורך. לא משנה מאיזו מפלגה.

יש לך תפקיד מוגדר במשרד ?

לא, ממש לא

איך את מסכמת את רפורמת אופק חדש עד עכשיו ?

לא ישבתי ובדקתי את רפורמת אופק חדש.

 

בשורה התחתונה, מלבד כמה מקרים בודדים,  המורים לא רואים ברפורמה משהו רלוונטי לבעיות שהם מתמודדים איתן. חלק מהאנשים מרוצים מהעלאת השכר וחלק אומרים שהשינוי בעצם מחק את היתרון של להיות מורה (הגדלת שעות העבודה – נ"ב). הרפורמה לא התעמתה עם בעיות היסוד של המערכת.

אנו עדים לשתי מגמות מטרידות במערכת החינוך – פריחה של בתי ספר ייחודיים, פרטיים למחצה ואף הקמתו של בית ספר פרטי לחלוטין השנה לצד הפרטה זוחלת וכניסתו של חינוך אפור למערכת הממלכתית. איך ניתן לדעתך לעצור מגמות כאלו?

יש כאן בעיה פוליטית חמורה. באופן אישי ברור לי איפה אני עומדת בנושא – אסור לתת כסף ציבורי לחינוך שמנציח עוני (אצל החרדים). אלא שאני מודעת לכך שיש בעיה פוליטית בישראל לקבל הכרעה כזו.

הרבה מאוד גורמים ויתרו על האפשרות להציל את המערכת הציבורית, המצב לא אבוד. כל המאמצים שלי הם להציל את מערכת החינוך הציבורית – לסולידריות, לשוויון, הכל שם. צריך לייצר מערכת חינוך ציבורי איכותית.

ולכן הברירה צריכה להיות אחת מהשתיים – או בתי ספר פרטיים לחלוטין, תהליך שלא ניתן למנוע ולא צריך למנוע בתי ספר אלו יהיו בשוליים, או בתי ספר ציבוריים לחלוטין, לא יתכן מצב שהמדינה ממנת חצי-חצי. אין זה אומר שביה"ס ציבורי חייב להיות זהה למשנהו. אין דבר רע בכך שמערכת ציבורית תהיה מגוונת, יהיו בתי ספר כאלה ובתי ספר כאלה ותהיה אפשרות בחירה. המאבק הגדול שלי הוא על הצלת המערכת הציבורית.

כותרת הספר שלך מתייחסת למהפך בחינוך ללא תוספת תקציב. בראיונות על הספר את מתייחסת לצורך לאפשר למורים תנאי הוראה נאותים ומתמקדת בנושא המשמעת והצבת גבולות לתלמידים. עם זאת, תנאי הוראה נאותים כוללים גם נושאים הדורשים תקציבים עצומים כמו צמצום מספר תלמידים בכיתה, החזרת אלפי שעות שקוצצו וגם העלאת שכר למורים על מנת למשוך עוד אנשים טובים למערכת. איך הדברים מתיישבים?  האם את באמת מאמינה שניתן להביא לשינוי חיובי משמעותי במערכת החינוך ללא תוספת של מיליארדי שקלים?

התשובה הקצרה היא כן.

כשכתבתי את הספר, ראיתי שמה שקרה במערכת החינוך שבמשך שנים הנושא של כסף הפך לתירוץ לאי עשייה. אמרו שעד שלא יחזירו את השעות, עד שלא יבנו כיתות, עד שלא יעלו את השכר … בדקתי, ראיתי, בשיחות עם מורים, ומצאתי שיש דברים שהם מדיניות, שלא עולים כסף, שאפשר לעשות אותם מחר בבוקר, והם ייצרו שינוי דרמטי. היה חשוב לי לנתק בין הדיון על הכסף לבין הדיון על בעיות היסוד.

צריך להכיר בכך שיחסית לעושרה מדינת ישראל מוציאה פר תלמיד את מה שמצופה ממנה. לא נוכל לצפות שמיליארדים יגיעו למערכת. יש בעיות של ניהול ושל התנהלות, לי היה חשוב שכשאני באה עם הספר לפוליטיקאים וקובעי מדיניות לא יוכלו לבוא אלי עם שום תירוץ. רציתי לתת דברים שאפשר לייצר מחר בבוקר, שהם מוכחים, שהם עובדים, שהעוצמה שלהם היא אדירה, שהשינוי שיכול לבוא מהיישום שלהם בלבד – הוא דרמטי. בעיות היסוד דורשות פיתרון מדיניות ולא של כסף.

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

25 תגובות

 1. ליאור שוורץ :

  מה היא עושה במפלגת העבודה????

  תפיסה ניו ליברלית שתואמת את התפיסות של כמה מהליברלים שההתנהלות רעה, צריך רק לדעת לאן לנתב את הכסף.מהאם משכורות למורים
  מה אם כיתות קטנות,מה אם פינות שקט לילדים שמרעישים וכו'
  כל אילו צריכים משאבים והרבה.

  מהראיון לא מבין מה היא רוצה
  רק שהיא נגד יולי תמיר.

  גם בהתבטאויות אחרות שלה הקשר שלה למפלגה סוציאל דמוקרטית קלוש.

 2. ק. טוכולסקי :

  לליאור, אני לא מבין מה אתה מופתע מפלגת העבודה היא לא מפלגה סוציאל דמוקרטית וגם עינת וילף היא לא סוציאל דמוקרטית. עינת וילף מלהגת הרבה אבל בסופו של דבר הנזק שהיא ושכמותה גורמים בעצם היותם בעבודה ולא בקדימה או ישראל ביתנו אדיר שכן בוחרים תמימים מצביעים עבודה מתוך תמימות ומקבלים כל מני וילפים ווילפיות.

 3. נדב פרץ :

  אפשר להעביר לפינת 'ח"כ אורח'.
  עוד מסמר בארון הקבורה של הפרטנזיות הסוציאל דמוקרטיות במפלגת העבודה.

 4. רביב נאוה :

  טוב, פה היא לפחות לא חזרה על קלישאות ג'וליאני שהיא מרבה להזכיר.
  אין ספק, היא מגיעה לכנסת בשבוע הבא מוכנה ומצוידת במטענים של דמגוגיה וקשקושים חסרי תוכן על חינוך. עדיף היה לציבור המורים מישהו שיגיד בגלוי שהם עצלנים ומקבלים יותר מדי, מאשר אחת שמתיימרת להיות המגינה שלהם ובעצם נלחמת… על מה בעצם? על הזכות של מורה להוציא תלמיד מהכיתה?

 5. ע' נעמי ט :

  1. בבקשה לא לזלזל בנושא היציאה מהכיתה.
  האופציה הזאת הצילה את הגב הדווי שלי.
  לשבת כל היום, כל השיעורים? בררר….

  2. לא קראתי את הספר שלה, ומהראיון האמת קשה להבין על מה היא מדברת.
  ברור שיש נושאים של מדיניות והשקפה חינוכית, שלא קשורים לכסף,
  ברור שיש שוליים של שימוש לא מוצלח בכסף, אבל משכורות למורים ונושא התשתית, זה כסף.

  3. גם לא הבנתי את המושג חינוך ציבורי. מה זה? PUBLIC SCHOOL?….

 6. שרה :

  עינת, בניגוד לקודמי, את בעיני התקווה של מפלגת העבודה. את מייצגת סוציאל דמוקרטיה שפויה ולא מהסוג שהביאה את החינוך הציבורי, מפעל מפואר של האנושות, לדרגה שבה כדאי לסגור אותו כי הוא יותר מזיק ממועיל. מה שכן הראיון שערכו איתך, אינו ברור, או אינו ערוך כהלכה, הספר ונאומיך, ששמעתי מספר פעמים, ברורים הרבה יותר.

 7. עמית-ה :

  אני חושב שוילף היא נציגה נאמנה של הפלג האהוד-ברקי במפלגה.
  אין ספק שמפלגה סוציאל דמוקרטית לא צריכה חכ"ים כאלו (ואני בספק אם מישהו צריך ).

 8. ק. טוכולסקי :

  היתרון היחיד של ד"ר וילף היא שבעצם כניסתה היא עוזרת לנתץ את אשליית הסוציאלדמוקרטיה, עכשיו נשאר רק שגם יולי תמיר תפרוש ואותה יחליף ראלב מג'אדלה עוד אחד מה"מאורות הגדולים" של הסוציאלדמוקרטיה בעבודה, בערך כמו נוקד או וילנאי. לחפש סוציאלדמוקרטיה בעבודה זה כמו לחפש הומניזם באיחוד הלאומי.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  יש בעיות משמעת בבתי-הספר,זה ברור.למורים אין סמכות לגבי תלמידים מתפרעים ולמנהלים אין סמכות לגבי מורים שמזלזלים בעבודה.
  עינת וילף הניאו-ליברלית משתמשת בציניות באמת שלעיל כדי להתחמק מההפקרת החינוך הציבורי ועובדי החינוך הציבורי על ידי משטר הריאקציה הימנית ששולט יותר מידי שנים מאז 1977 .
  היא תשרת בנאמנות את מייבשי החינוך הציבורי,ביבי וברק וכל ניאו-ליברל אחר.

 10. לשרה מע נעמי ט :

  לצערי גם התגובה שלך אינה ברורה.
  מה פירוש "לא מהסוג……..וגו'?

  ומעניין למה את קוראת סוציאל דמוקרטיה, ואיך את מבחינה בין סוציאל דמוקרטיה "שפויה" ל"לא שפויה מהסוג….".

  כבר שנים רבות שאין בישראל ס"ד, אז מי בכל זאת דרדר פה את החינוך?

  ממש לא ברור.

  ע'

 11. מיכאל לינדנבאום :

  ל ע'
  יש אנשים שמתרשמים (כמו בטלביזיה) מהדיבור הרהוט,מההשכלה הרחבה,מהעיניים היפות,ולא נעצרים כדי לשאול עצמם:"אז מי בכל זאת דרדר פה את החינוך?"

 12. יגאל :

  זה בסדר , אתם תמשיכו לכתוב ועינת בשבוע הבא תושבע לכנסת ותתחיל לעבוד בשביל כולנו , אני אוהב את הסידור הזה.לינדנבאום,השכלה, עינים יפות,ודיבור רהוט זה הערך המוסף,וזה רק טוב.

 13. מיכאל לינדנבאום :

  ליגאל,
  "לעבוד בשביל כולנו?" .טעית–בשביל המיליונר ממגדלי אקירוב.
  היא לפחות תרוויח הרבה כסף מנאמנותה לברק.איזה טוב זה יעשה לך?

 14. נעמי ט :

  הפתעה מוחלטת – ממש מלחמת יום כיפור

  ביום חמישי ה- 8 בינואר הודיע ח"כ "אופיר פינס על התפטרותו מן הכנסת ופרישתו ממפלגת העבודה. ההודעה הגיע בהפתעה מוחלטת. בעקבות פרישתו אהפוך לחברה כנסת מטעם מפלגת העבודה. ההשבעה תתקיים ביום שני, ה- 11 בינואר, בשעה שש אחר הצהריים."

  הפתעה? אולי (מבחינת העיתוי).
  מוחלטת? אין מצב!!!

  ובהזדמנות חגיגית זו הנה דברי הצער מהאתר של ש"י

  שלי בתגובה להודעתו של אופיר פינס על פרישה מהחיים הפוליטיים: "עזיבתו של אופיר היא מהלומה קשה למפלגת העבודה שמאבדת היום אדם מוכשר, ערכי ואהוד, המהווה את תשתית דור הביניים שלה. האחריות הישירה לנזק הרב שנגרם היא על אהוד ברק ודור הנהגה חדש חייב להחליפו בדחיפות".

  גם פה – "הפתעה מוחלטת"?

  ע'

 15. נעמי ט :

  "ביום חמישי ה- 8 בינואר הודיע ח"כ "אופיר פינס על התפטרותו מן הכנסת ופרישתו ממפלגת העבודה. ההודעה הגיע* בהפתעה מוחלטת. בעקבות פרישתו אהפוך לחברה כנסת מטעם מפלגת העבודה. ההשבעה תתקיים ביום שני, ה- 11 בינואר, בשעה שש אחר הצהריים."
  *הועבר מהאתר של עינת וילף

  ע'

 16. יגאל :

  לינדנבאום,יש לך הרבה כאבים בסוף שבוע הזה ,מפריע לך עינים יפות,רהיטות דיבור,השכלה רחבה,ועכשיו יש לך כאבים חזקים מאד על כך שאהוד גר במגדלי אקירוב , אז תשמע משהו , לכאבים האלה אין תרופה , ואפילו אם תכתוב על כך הרבה פעמים זה לא ירפא אותך , חבל שלא לימדו אותך שהיית קטן לא להסתכל בצלחת של האחר אלה רק בשלך.

 17. דניאל :

  יגאל,
  בכל פעם שמפלגת העבודה מדברת על "שוויון" או "חברתיות" – הם קודם כל מסתכלים בצלחת שלי.
  כשלי יחימוביץ' חושבת שיש לי יותר מדי כסף, ורוצה לקחת ממני אותו בכוח כדי לתת לבוחרים שלה
  (תוך כדי שהיא מחוקקת חוק אחר, שיבטיח שהבוחרים שלה ישארו עניים ונזקקים – כי אסור להעלים את מאגר הבוחרים) – היא לא רק מסתכלת בצלחת שלי, אלא גם דוחפת ידיים לצלחת שלי.

  מה פתאום שלא נסתכל בחזרה בצלחת שלהם, או נשאל – האם יכול להיות שהצלחת שלהם מתמלאת על ידי קשרי הון שלטון ענפים?

 18. מיכאל לינדנבאום :

  ליגאל,
  קשה לך להתבטא בנושאים פוליטיים.
  אז אולי כדאי שתמשיך במטבח להתעסק בצלחות או אולי בפיזיוטרפיה כדי לעזור לאנשים הסובלים מכאבים.

 19. נעמי ט נימוק :

  ה-לוק, ה-ליקוק, וה-לוקיישן –

  אל תסתכלו בקנקן או בצלחת של מקבלי שכר מהציבור, זה מעורר פיהוק.

 20. יגאל :

  ללינדלבאום,התשובה הבאה תחשב כבר טיפול ועבור טיפול אני גובה תשלום. הבית של ברק , העינים של עינת זה ממש פוליטי , אבל ממש פוליטי , השנאה אל אהוד לא תוביל אותך לשום מקום , אלא רק לתסכולים ובעיות עם עצמך , אז שחרר , ותתקדם הלאה.סוף.

 21. נעמי ט :

  1. באופן תיאורטי יתכן שמבחוץ יהיה לאופיר פינס קל יותר להוביל מהלך של בניית מפלגה ס"ד חדשה.
  ("אין לי מפלגה, אין לי סיעה…").

  2. לפני כמה שנים אמר פינס שבגיל 45 הוא חושב לפרוש מהפוליטיקה.
  היום הוא בן 48.

  לך תדע.

 22. מיכאל לינדנבאום :

  ל-21 ,
  פינס פרש שבועיים(כך העיתונות)לפני הצטרפות בן-סימון לרביעייה ופרישת הקבוצה מהעבודה.
  אובייקטיבית(עם כניסת וילף והחלשת המורדים) הוא תרם לחיזוקו של ציר ברק-פואד-שמחון .
  לצערי,הוא מתגלה כאדם חלש ולא אמין.

 23. נעמי ט :

  יכול להיות שאתה צודק.

  אבל יכול להיות שמה שהעיתונות דיווחה לא היה מדויק.

  יכול להיות שהתרחשו שם דברים קצת יותר מורכבים ופינס, שכבר מזמן נמאס לו, הגיב לאיזה קש ששבר את גב הגמל.

  למשל, איפה עומד הסיפור עם תמיר ומכללת ספיר? שמעת ממנה הכחשה?
  איפה, מתי?

  הכל יתכן, לך תדע.
  עכשיו גם תלוי מי, מה, מתי ואיך יפנה לפינס שמחוץ לעבודהואיך הוא יגיב.

  ע'

 24. לקסי :

  ואולי…?

  חיבור ירוק-ורוד? (ירוק אדום תפוס אצל דב חנין).

  לא אולי, הלואי!

 25. מעין :

  לנדב, טוכלסקי, מיכאל, ליאור ועוד כמה ששכחתי: מה קורה פה?! בתגובות ניכרת התנגדות אינסטנקטיבית לעינת וילף ול"כל מה שהיא מייצגת" (מה שזה לא יהיה), אבל אף אחד לא מזכיר את העובדה שבראיון מוזכרות בעיות בוערות בנושא החינוך, שדעתה לגביהן בהחלט מתיישבת עם דעתם של חלק מפעילי האתר: חיזוק החינוך הציבורי, החזרת סמכות המורים, החלשת החינוך המנציח עוני, כוונה לשתף פעולה עם ח"כים טובים ממפלגות אחרות על מנת לקדם את הרעיונות האלה.

  יש כאן אותה טהרנות שאיתי כתב עליה: כל מי שלא אומר אוטומטית "תוספת תקציב", אנחנו נגדו. למה? אי אפשר להתעלם מהעובדה שתקציב החינוך גבוה. בהחלט יש מקום לברר כיצד מתחלק התקציב הזה ולבדוק איך ניתן לשפר את המערכת אם מחלקים אותו אחרת. אז מאיפה ההתנגדות האוטומטית?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.