חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דודי פרידמן: "אופק חדש" הסכם חפוז ורשלני

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.01.10 6:03

דודי פרידמן, המתמודד על ראשות ארגון המורים העל יסודיים, מסכם את החסרונות וגם את היתרונות של הסכם "אופק חדש", ומאשים את יריבו רן ארז בכישלון בהגנה על מורי החטיבות


"אופק חדש": מה הבעיות?
 בשנתיים האחרונות עוברת על חטיבות הביניים טלטלה. הסתדרות המורים וממשלת ישראל חתמו על הסכם שכר המוכר בשם "אופק חדש". בעקבות "מלחמות אגו" בין ארגוני המורים וקדנציה מתקצרת של שרת החינוך, נחתם הסכם חפוז ורשלני, שהמורים לא השתתפו ביצירתו והוא לא נתן מענה לבעיותיהם. רן ארז נכשל בכל ניסיונותיו למנוע את יישום ההסכם, ומורי החטיבות חברי הארגון נותרו ללא הגנה מקצועית. אם לא נחולל תפנית במגמה זו, בתוך שלוש שנים כל מורי חטיבות הביניים יעברו להסכם השכר החדש. וזו לא הבעיה היחידה עם "אופק חדש".

 

 אילו בעיות נוספות יש בהסכם הזה?

"אופק חדש" אינו מתמודד עם בעיות השכר ותנאי העבודה. הוא גם אינו מתמודד עם הבעיה הפדגוגית הקריטית ביותר במערכת החינוך: כיצד להפוך את ההוראה – שהיא בעיקרה פרונטלית – להוראה איכותית ומשמעותית. "אופק חדש" הוסיף למבנה הקיים של משרת המורה תוספת ראויה של הוראה פרטנית, אבל "שכח" לטפל בחלק העיקרי של ההוראה.

 מה הבעיה עם החלק העיקרי של ההוראה, ההוראה הפרונטלית?

 ההוראה פוגעת גם במורים וגם בתלמידים: משרת המורה עמוסה ושוחקת מאוד. 24 שעות הוראה שבועיות משמעותן לעיתים הוראה בשש כיתות שונות. כאשר גודלן של הכיתות מגיע ל-40 תלמידים, מורה מלמד 240 תלמידים. כל תלמיד הוא עולם ומלואו. לכל תלמיד נקודות חולשה וחוזק, לכל תלמיד תחומי עניין שונים. אם ייעודו של המורה הוא חינוך ולא שמרטפות, אם ייעודו הוא ללמד באופן יצירתי ויעיל, הרי שבתנאים הקיימים המשימה היא כמעט בלתי אפשרית.

עיקרו של "אופק חדש" עוסק בהגדלת כמות השעות שהמורה ישהה וילמד בבית הספר. על פניו נוספו למשרת המורה שעות פרטניות ושעות שהייה. בפועל (בעקבות ביטול גמולי השעות לאימהות, למורים ותיקים ולבעלי תפקידים) נוספו גם שעות של הוראה פרונטלית. למורה נוספו משימות חיוביות, אך מבלי שהוקצה לו זמן לבצע אותן.

האם המורה יוכל לסיים את משימותיו בין כותלי בית הספר?

 אחד ממצגי השווא ב"אופק" חדש הוא הרעיון שהמורה יסיים את עבודתו הנלווית בין כותלי בית הספר (בדיקת מבחנים, הכנת מערכי שיעור וכו'). חלק משעות השהייה הן בשליטת המנהל ויוקצו במקרה הטוב לדברים חיוביים (השתלמויות, שיתוף פעולה בין המורים וכו'). בזמן הנותר אין שום אפשרות שמורה יסיים אפילו מחצית ממשימותיו. הבעיה מתחדדת בהעדר תשתית מתאימה. למורים אין חדרים שבהם יוכלו לעשות את עבודתם, להיפגש עם מורה עמית ותלמיד ו"סתם" לנוח מההמולה.

האם אין דברים טובים בהסכם "אופק חדש"?

 חשוב לציין שני דברים חיוביים שקיימים בהסכם. האחד הוא העלאה משמעותית בשכרו של מורה מתחיל, והשני הוא קביעת דרגות קידום בשכר לצד הקידום לפי ותק. מעמד המורה מושפע מאוד מאיכות הפונים למקצוע ההוראה, ולכן שכר גבוה למורה מתחיל עשויה להשפיע על מעמד המורה ולחזק את כוח המשיכה של ההוראה. המצב הקיים, שבו שכרו של מורה מתקדם רק לפי הוותק שלו, גורם לשחיקה מהירה והופך את המורה ה"משקיען" ל"פראייר". עצם הניסיון להתמודד עם המצב הזה ראוי לציון.

אז מה כן?

 כדי להפוך את ההוראה לרלוונטית ואיכותית וכדי לאפשר למורה לחנך ולא רק לשמש כשמרטף, חייבים להכיר במכלול המשימות הדרושות למורה להשגת מטרות אלו. לדוגמא: הכנת שיעור, השתלמויות מקצועיות, שיחות אישיות עם תלמידים והורים, כתיבת חומרי למידה. כיום המשימות האלה אינן מוגדרות ואינן מתוגמלות ולמורה אין פנאי לבצע אותן כראוי. אין גם עידוד למורה שכן מבצע אותן.

בעלי התפקידים השונים בבית הספר (מחנך, רכז שכבה, רכז חברתי, רכז מקצוע) צריכים להיות עמוד התווך שעליו נשען בית הספר. כאשר נפנה להם זמן לביצוע התפקיד ונתגמל אותם כראוי מורים ירצו לקבל תפקיד ולהוכיח את עצמם. היום רוב בעלי התפקידים הגיעו אליו ב"התנדבות" ורובם מתוסכלים מהעומס הרב.

צריך להקים מערך השתלמויות איכותי וליצור מערך הדרכה פנים בית ספרי.

צריך לאפשר למורים ותיקים לשנות את מבנה המשרה שלהם. יותר שעות פרטניות והדרכה ופחות שעות פרונטאליות. צריך להגדיל את מכסות הפרישה המוקדמת ולאפשר למורים שמעוניינים בכך לסיים את עבודתם בכבוד.

השכר הממוצע של המורים חייב להיות מעל השכר הממוצע במשק. שבוע העבודה חייב להיות מורכב ממינון המתאים למורי העל יסודי של שעות הוראה בפועל (בדגש על שיתופי פעולה תוך צוותיים ובין צוותיים), שעות הוראה פרטניות, שעות עבודת צוות,  שעות השתלמות, שעות הכנה של שיעורים ובדיקת עבודות.

הסכם "אופק חדש" מוכיח שאפשר להוסיף סכומים גדולים לתקציב החינוך ושלארגוני המורים יש כוח לחולל שינויים במערכת החינוך.

תנועת רוח חדשה תדאג לחולל את השינויים הדרושים בשיתוף המורים.

 דודי פרידמן וכל צוות "רוח חדשה בארגון המורים"                           

הערת המערכת:

לקראת הבחירות לארגון המורים, אנו פותחים את במתנו ומזמינים את כלל המורים החברים בארגון המורים ואת נציגי הסיעות המתמודדות בבחירות לשלוח לנו מאמרי דעה, וכמובן להשתתף בדיון שמתחת למאמרים (לעניין ובצורה תרבותית בבקשה).

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

20 תגובות

 1. נדב פרץ :

  ואו. אני מבין שלקראת בחירות צריך לעשות פרופגנדה, אבל מדודי פרידמן ציפיתי לאיזשהו קשר בין הטענות לבין המציאות.

  1. 'קדנציה מתקצרת של שרת החינוך'? ההסכם נחתם באמצע 2007. באותה תקופה לא הייתה שום אינדיקציה לסוף הקריירה של השרה או של הממשלה, ואכן – יולי תמיר הייתה שרת חינוך עוד שנתיים אחר כך.

  2. 'המורים לא השתתפו ביצירתו'? אני מצפה ממועמד לראשות ארגון עובדים שיכיר ביציגות של ארגוני עובדים באופן כללי. הסתדרות המורים – הגוף היציג של המורים ביסודי ובחטיבות הביניים – חתם על ההסכם. האם דודי פרידמן חושב שההסתדרות לא יכולה לייצג את המורים? האם הוא חושב שהארגון לא יכול? אם כך, מדוע הוא רץ לראשות הארגון?

  3. 'אופק חדש אינו מתמודד עם בעיות השכר'? אפשר הסבר לטענה המוזרה הזו? הדבר היחיד שאופק עושה – לטוב ולרע – זה להתמודד עם בעיות השכר.

  4. 'בזמן הנותר אין שום אפשרות שמורה יסיים אפילו מחצית ממשימותיו' – כלומר, באופק המורה מסיים חלק ממטלותיו בבית הספר, לעומת המצב קודם שבו לא הספיק כלום. אפשר להגיד שזה לא מספיק

  5. ואולי הכי חשוב – דודי פרידמן מציין, שוב ושוב ושוב, עם איזה בעיות האופק לא מתמודד. אני יכול להוסיף עוד כמה: אופק חדש גם לא מטפל בבעיית האלימות בחברה הישראלית, לא מונע את רצח העם בדארפור ולא נותן פתרון להתחממות הגלובלית.
  אופק חדש הוא הסכם שכר; ראוי לדון בו ככזה, ולא להאשים את אופק חדש בכיתות עם תפוסה של 40 תלמידים.

 2. מורה :

  נדב, אתה לא מתעייף מלהגן על יולי תמיר ?
  1. הממשלה הקודמת התנדנדה מהיום שהחלו החקירות בעניין רה"מ, וגם שרת החינוך ידעה זאת היטב. ועוד איך אצה לה הדרך "לרשום את שמה בדפי ההיסטוריה", וכמו שהיא התבטאה בנושא אופק חדש : "קפצנו ישר למים" .
  2. היציגות של הסתדרות המורים היא אולי חוקית על הנייר, כי המזכ"ל נבחר כדת וכדין, אבל כל התנהלותו בנושא אופק חדש מעוררת שאלות כבדות האם הוא אכן מייצג את אינטרס המורים ואת זאת בלבד.
  3. אופק חדש מתמודד רק עם בעייה אחת – איך להגדיל את תקציב החינוך מצד אחד , תוך קיזוז מן הצד השני. כלומר – נתנו תוספת שכר למורים המתחילים מצד אחד, ובאותה נשימה קיזזו את התוספת הנ"ל מן הפנסיות וצמיחת השכר של כל השאר. ובודאי שהרוויחו תוספת שעות עבודה למורים בחצי מחיר.
  4. שנזכיר לך שוב את האולפנים ? סייעות החינוך המיוחד ? בנות השירות הלאומי ? כן, מישהו שילם על "תוספת השכר" של המורים המתחילים – כל אלו שיולי תמיר הוציאה מחוץ לגדר, או "מחוץ לליבה" כמו שהיא נהגה לומר באטימות סטואית.
  5. המורה לא מסיים כמעט דבר ממטלותיו בביה"ס, שלא לדבר על כך שאופק חדש הוסיף מטלות דיווחיות אינספור.
  6. ואולי הכי חשוב (בשבילך) , אני יכולה להוסיף עוד כמה דברים שיולי תמיר לא אחראית להם – תאונות הדרכים, הבצורת המתמשכת ומגפת ההשמנה בארה"ב.
  מרוצה ?

 3. שושי פולטין :

  לדודי ,

  יש כמה אמירות לא ברורות , עליהן הייתי שמחה אם היית נותן תשובה, יש גם כמה אמירות שאני לא מסכימה איתן, אחרות אני מסכימה בהחלט… אפרט:
  1. "בעקבות "מלחמות אגו" בין ארגוני המורים וקדנציה מתקצרת של שרת החינוך, נחתם הסכם חפוז ורשלני, שהמורים לא השתתפו ביצירתו והוא לא נתן מענה לבעיותיהם"

  ההסכם היה חפוז ורשלני , על כך אני מסכימה, אבל על כך יש להלין על שרת החינוך , אשר אמרה בצורה מאוד מפורשת "קפצנו למים מאוד מהר ולא חיכינו, ברגע שקיבלנו את הכסף התחלנו"…באותו זמן לא ידעה מה יהיה משך הקדנציה שלה.

  הכתובת השנייה היא מזכ"ל הסתדרות המורים, אשר לא ברור לי המניע שלו להיחפז, ואני לא מתכוונת להיכנס לספקולציות.
  לא ברור לי הטיעון כנגד רן ארז במקרה הזה, משום ששרת החינוך היא זו שהכריזה על כך שהיא רואה במזכ"ל הסתדרות המורים כנציג של מורי חטיבת הביניים. הנושא אגב אמור להגיע לדיון בבית הדין לעבודה.
  להבנתי, שרת החינוך זו שנקטה את שיטת ה'הפרד ומשול' כאשר רן ארז לא הסכים לחתום על אופק חדש..
  תקן אותי היכן אני טועה.

  2. הייתי מאוד שמחה לשמוע כיצד היה ניתן, לדעתך, למנוע את יישום ההסכם על מורי חטיבות הביניים מעבר להכרזה על ארגון המורים כארגון היציג למורי החטיבות.

  3. הבעיות באופק חדש הן רבות, הבעיה העיקרית היא שזה הסכם שכר גרוע, שמצריך תוספת עבודה תמורת תוספת שכר ובמקביל פוגע בהטבות נוספות שניתנו למורים, פוגע בשעות גיל, פוגע בגמולים פוגע בותק צבאי, בגמול פיצול , הרעת תנאי שנת שבתון, בנוסף לפגיעה בפנסיה.
  אני מסכימה איתך שהוא לא פתר שום בעיה מהותיות נוספות במערכת החינוך, כי גם היתרון לכאורה בשעות הפרטניות לא יכול להיות מיושם כהלכה.

  4. אני לא מצליחה לראות את היתרון שבנושא הקידום!
  לצורך עליה בדרגה יש שנות שהייה בדרגה, בנוסף יש ללמוד 60 שעות עם ציון כל שנה (לא ניתן לצבור השתלמויות ויש לעשותן במרכזי הפסגה – למרות שההשתלמויות שם לא בהכרח טובות) ,

  בנוסף יש הגבלה של מס' המורים בדרגות 7-9 והעיכוב לכניסה לכל דרגה הוא בין 3ל- 5 שנים, מכאן שמורים רבים לא יוכלו להגיע לדרגות הגבוהות ו'יתקעו'.

  5. אני כמובן מסכימה עם האמירות הקשורות לעליה בשכרו של המורה, במתן תגמול ומעמד מתאים לבעלי תפקידים , האפשרות לשנות את מבנה המשרה עם הגיל וכו'.

 4. נעמי ט :

  הדיאגנוזה בסדר גמור, אבל כשהרופא מדבר איתי על טיפול שהוא יציע, בעתיד, אני תוהה.

  אולי בכל זאת לגשת ל- SECOND OPINION?
  ע'

 5. ד"ר יעקב טפלר :

  אני מבין שלדידו של המגיב הראשון (נדב פרץ) "אופק חדש" הביא אותנו לסיפו של גן עדן: האוניברסיטאות והמכללות קורסות משטף הסטודנטים להוראה; המורים ביסודיים ובחטיבות הביניים קורנים מאושר והישגי התלמידים שוברים שיאים.
  אולם, לצערי, אין אינדיקציה טובה יותר מפניה העגומים של המציאות. המכללות להוראה מתייבשות, המורים שחוקים ומיואשים, גם אלה ששכרם עלה בתמורה לתוספת עבודה – כאילו לפני אופק חדש הם לא עשו ימים כלילות. והתלמידים? ראה מאמרו של אותו פרופסור (אתר הארץ דהיום) על הגהינום שעבר כשרצה לתרום מיכולותיו לבני תשחורת בחטיבת ביניים, ומאמרו אינו אלא שיקוף נאמן של התנסות מורים רבים מאד שאין להם קתדרה פרופסורית להמלט אליה כמפלט.
  הרפורמה שתציע "רוח חדשה" לא תפתור את בעית ההתחממות הגלובלית, אבל תשאף לסגור את "החור באוזן" (לא טעות); לא תמנע את הרצח בדארפור אבל תתמודד עם רצח החינוך הציבורי. מי שעיניו הסתמאו מלראות את הקשר שבין התרוקנות הסמכות המורית לבין תנאי עבודתו כדאי שייטול קורה זו במהרה מבין עיניו.
  לנו המורים פשוט נמאס לעבוד במציאות כזו. אני, רבים מחבריי ואלפים מהקולגות שלי, הננו מורים טובים שעושים מלאכת קודש. אנו אנשים משכילים ומקצועיים שיש להתחשב בדעתם בכל רפורמה ובכל תוכנית חינוכית. אין לזה ולו בדל של קשר לעניין היציגות. גם כראש ארגון יציג מחובתי להיוועץ עם בוחריי; מחובתי לשאול לדעתם; מחובתי להיעזר בניסיונם. המורים הינם משאב הידע והניסיון הגדול ביותר וגם הטוב ביותר בענייני פדגוגיה ותנאי עבודתם, יותר מכל המומחים בכל האקדמיות.
  אופק חדש הוא אכן רק הסכם שכר וככזה לא הביא ולו רק לפתרון אחד ויחיד של שלל בעיותינו הדואבות. כשלונו מובנה בתוכו. מערכת החינוך לא תוושע מעוד אלף שקל. אנחנו איננו קבלני הוראה וספקי בגרויות שניתן לסתום את פיהם בלחם ושעשועים. אנחנו אנשי מקצוע טובים ומנוסים שראויים שעניינינו יעמדו במרכז השיח הציבורי; אנו ראויים לכך ששכרנו יהלום את השכלתנו ויתן מענה הולם להתפתחותנו המקצועית; אנו ראויים לכך שיהא לנו מרחב עבודה הולם ומכבד; אנו ראויים לכך שבתי הספר שלנו יהיו אכן בית לספר של עם הספר ולא חממות אלימות וזירות איגרוף מחרישות אזניים; אנו ראויים לשיקום – או יותר נכון להחייאה – של מעמדנו, סמכותנו ותנאי עבודתנו. כל אלה נעדרים מאופק חדש שלכד את מורי היסודיים וחישק את המערכת כולה למצב הממאיר שבו היא מצוייה ללא מזור וללא מרפא. שלוש שנים יותר עם אופק חדש, ומה שהיה הוא שהווה. דבר לא השתנה. ואם אין די בתמונתה העגומה של המציאות אז אינני יודע איזו קטסטרופה עוד יכולה להקיץ נרדמים.

  ד"ר יעקב טפלר

 6. ד"ר יעקב טפלר :

  ואני חשבתי שאם הדיאגנוזה נכונה אז כנראה שגם הרופא טוב, ושהוא כנראה מציע טיפול נכון, הלא כן? או שפועל כאן היגיון שלא מוכר לי. ואם הדיאגנוזה בסדר גמור מדוע צריך second opinion?

 7. שושי פולטין :

  ינקי, מסכימה עם דבריך!

 8. ד"ר יעקב טפלר :

  רוב תודות שושי, אנחנו מסכימים כנראה על עיקרי הדברים!

 9. נדב פרץ :

  מורה: עלית עלי, אני מקבל משכורת מיולי תמיר.
  כשתתחיל\י להגיב בצורה ראויה, יהיה טעם להגיב לדברייך.

  ינקי:
  מעולם לא אמרתי שאופק חדש הביא אותנו לסיפו של גן עדן. אני אשמח אם תתייחס לתוכן הדברים שלי, ולא למה שנדמה לך שאתה קורא בהם.

  'אופק חדש הוא אכן רק הסכם שכר וככזה לא הביא ולו רק לפתרון אחד ויחיד של שלל בעיותינו הדואבות' – אופק חדש לא התיימר, בשום שלב, להיות יותר מהסכם שכר.

  האם אתה – בשם רוח חדשה – טוען שאין בעיות שכר למורי העל-יסודי, ולכן לא צריך הסכם שכר חדש?

 10. לדר' טפלר (6) נעמי ט :

  בעל הדיאגנוזה הנכונה, איננו בהכרח המטפל הטוב.
  זה בדוק.
  העובדה שאורטופד אבחן בוודאות פריצת דיסק איננה אומרת שהוא יודע לטפל בזה יותר טוב ממורה לשיטת אלכסנדר.זה בדוק.
  וזו רק דוגמה אחת מיני רבות ושלא נדע.

  ע'

 11. אוי הניו-אייג' נעמי ט :

  עד היום יצא לי להיחשף לדודו פרידמן רק בכתובים. היום זכיתי לשמוע אותו ונפל לי האסימון סופית.

  להלן:

  1. הטקטיקה – פסילה ט-ו-ט-א-ל-י-ת של רן ארז. פסילה טוטאלית אישית ומקצועית.
  מעתה אמור – כל כשלי החינוך מתחילים ונגמרים ברן ארז.

  2. אסטרטגיה – יוק.
  כשנשאל ד.פ. לכישוריו שלו הוא ענה בלי למצמץ "אני ההיפך מרן ארז".

  ליתר ביטחון הוא חזר על הנוסחה הניו-אייג'ית שתמציתה "כולנו ביחד בלב אחד".
  אבל ראינו כבר לאן הנוסחה הזאת מובילה.
  סופה שהיא מקשטת פרסומת לכרטיס מגנטי של בנק.

  3. למען הגילוי הנאות – אין ספק שפרידמן למד משהו במהלך הקמפיין. הוא כבר לא מתנדב להכריז ברבים על העזרה החינמית של אייל ארד.
  כשנשאל מי היחצנים שלו הוא נקב בשני שמות שאולי מוכרים בברנז'ה אבל פחות בקרב הציבור הרחב. אייל ארד לא הוזכר כמובן.

  בקיצור, אני מאחלת לארגון המורים את האופציה האופטימלית במצב הקיים – רן ארז כיו"ר ודודו פרידמן, אופוזיציונר לוחם, נושף בעורפו.

  ע'

 12. שושי פולטין :

  לנדב פרץ,
  טעות בידך, אופק חדש הוצג על ידי יולי תמיר כרפורמה בחינוך, אשר תציל את המערכת באמצעות השעות הפרטניות. יולי תמיר לא הפסיקה לדבר על אותן שעות.
  מי שהציג אותה כהסכם שכר גרוע אלו הם המורים , אשר התנגדו להסכם.

 13. מורה :

  לנדב – התגובה שלך היא פחות מראויה. לא יודעת מה אתה מקבל מיולי תמיר אם בכלל, אבל אין ספק שכל פעם שמוזכר שמה בהקשר כלשהו באתר זה, אתה הראשון להגן ולהסביר.
  הלגלוג והציניות בתגובותיך השונות- פשוט חוצפה שלא לומר חוסר הגינות.
  כשתלמד להגיב עיניינית – נוכל לדבר על אובייקטיביות. בינתיים דבריך אכן חסרי טעם.

 14. נעמי ט :

  במכללת ספיר או אצל אופיר פינס.

  ע'

 15. נדב פרץ :

  12 ש"ח לתגובה, כמובן תמורת חשבוניות.

 16. לקסי :

  לנדב (14)
  איפה נרשמים?

 17. לנדב :

  well,i rest my case.
  הבן אדם לא מסוגל להגיב עיניינית כשזה נוגע ליולי תמיר, אופק חדש ואינטגריטי הכתיבה שלו.
  לא נורא, אוטוטו היא בספיר.

 18. נעמי ט :

  "לא יודעת מה אתה מקבל מיולי תמיר אם בכלל, אבל אין ספק שכל פעם שמוזכר שמה בהקשר כלשהו באתר זה, אתה הראשון להגן ולהסביר".(מורה 13 ).

  כש"מתגנב" לו הסבר כזה לדיון, התשובה נמצאת כבר בגוף השאלה, ומזמינה תגובות בהתאם.
  בקיצור
  שום REST ושום CASE .
  ע'

 19. לנדב :

  אתה כנראה מאלה שחייב לכתוב את המילה האחרונה, ובכל מקרה – סילופים הם לחם חוק בתגובותיך.
  הדיון הסתיים מבחינתי.

 20. נעמי ט :

  חבל שדודי פרידמן לא נשאל מה עמדתו לגבי תופעה כמו יובל החינוך, ועוד יותר חשוב, מה הוא מתכוון לעשות בקשר לכך.

  ולמגיב 19 – למקרה שחלה אי הבנה-
  תגובה 18 איננה של נדב, והיא בבחינת הערה על הפתגם, טול קיסם מבין שיניך.

  ע'

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.