postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » רן ארז, סרב להצעות האוצר במו"מ על הרפורמה בבתי-הספר העל-יסודיים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רן ארז, סרב להצעות האוצר במו"מ על הרפורמה בבתי-הספר העל-יסודיים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, מכתבים ב 4.01.10 6:09

בעקבות פרסום פרטי המו"מ של ארגון המורים עם פקידי האוצר, המעידה על כוונת פקידי האוצר להגדיל את שעות ההוראה, ולבטל את הגמולים למורים בעל-יסודי, מציע המורה ד"ר ניר ארגוב ליו"ר ארגון המורים לא לחתום על הסכם הרפורמה ולהישאר בהסכם הקיים כיום

מר ארז הנכבד,

אם מה שפרסמת הן נקודות הפתיחה של האוצר, אין לך מה לשבת איתם. זרוק להם את הניירות ותאמר להם לפנות שוב כאשר יציעו תוכנית, בה נשתכר בכבוד, וסטודנטים ימלאו את המכללות להוראה. תאמר להם, שיעזבו אותנו, המורים הותיקים בלי אופל חדש, עוז למורה או לתלמיד- גלולת שינה .

האוצר רוצה לבטל את הארגון המקצועי של המורים כמו שעשה להסתדרות המורים. הסתדרות המורים אינה יותר ארגון עובדים שהאוצר סופר אותו. אם לא הבנתם זאת, לכו לבתי הספר היסודיים וראו כיצד המורים הותיקים קורסים מעבודה עד 16:00, חוזרים הביתה לארוחת צהריים מאוחרת, ומתחילים אחרי שעתיים את הכנת היום הבא.

עד עתה לא התפרנסו המורים בכבוד. עתה, תמורת כ1500 ש"ח בנטו, ( בשנת העבודה, לא בפנסיה,) דורש המנהל ומקבל עבדים מותשים, שלא יכולים לומר לא, כי הארגון שלהם מכר את נשמתו לשטן. עכשיו, הארגון של העל יסודיים חושב ללכת באותה הדרך ומפרסם לנו את נקודות הפתיחה של האוצר.  האוצר ומשרד החינוך מציעים את ביטול השעות שמקבל המחנך, ביטול גמולי הבגרות, שעות הגיל, משרת האם, ויכניס עצמו כל מורה לידיו של המנהל הדיקטאטור, שיוכל לפטר אותו או לגרוע משכרו בלי שלכם- נציגינו יהיה מה לומר.

אתה רן ארז כבר סוס ותיק. אמרת לנו, ובצדק, שגם אם היית שיכור לא היית חותם על אופק חדש. מה קרה עכשיו?השגת הישג נאה, שמשרת ההוראה של המורה תהיה 22 שעות? אבל הן תהיינה פרונטאליות בלי שעות חינוך, ותק, גמולי בגרות, שעות גיל ושעות אם. אומר זאת בברור. אם ארגון המורים העל יסודיים ילך בדרך, שהצגת רן ארז בפנינו, יקרה אחד משני דברים: או שהאוצר יקנה אתכם ויאלץ אתכם לחתום, ואז מורים יפרשו בהמוניהם מהארגונים ויקימו ארגון מיליטנטי הרבה יותר , או שאתם תזרקו את ההצעות הללו לפח, תאמרו לאוצר ולמשרד החינוך בשקט, שהעבדים שוחררו אפילו באפריקה, ותצאו מהמו"מ כי הוא אינו בא לשפר דבר פרט להרס החינוך והמורים.

שילחו את מנכ"לי האוצר והחינוך לפינלנד או למדינת ניו יורק, ושיבדקו שם איך מעלים את קרן החינוך ביחד עם המורים  על ידי שיפור תנאי עבודתם ושכרם, ולא על ידי תוכניות כמו האופל החדש והעוז למורה. כאשר ראשי האוצר החינוך וראש הממשלה יבינו, שתוכניות כאלה לא מביאות סטודנטים להוראה למכללות או לאוניברסיטאות, הם יצטרכו להתאמץ יותר. בינתיים יחלפו 3-5 שנים, אנו הזקנים, שזוכרים את שרי החינוך שלחמו עבורנו ואת רבין שדאג לעליה בשכרנו, נפרוש, מי בעיתו ומי לפני כן, ואז יחסרו כ-10,000  מורים, ולא יהיו לנו מחליפים. תוכניות האוצר לשפוך מיליונים לאופל החדש או להסבת אקדמאים, יתנפצו אל נוכח המציאות. כל המוסבים לא ישרדו יותר מ-3 שנים במערכת. אז ורק אז, ילחצו המנהלים והציבור על האוצר להציע הצעה, שאינה מרעה את התנאים אותם השיגו המורים במאה שנות מאבקים מקצועיים.

תתפלא רן, היום, אני מעדיף להישאר במשכורת הנוכחית בתנאים הנוכחיים, ולהגיע ב14:00-15:00 הביתה. אם מורה רוצה היום עוד 1500 ש"ח בחודש, הוא מלמד בבית הספר תלמידים חלשים כפרטים או בקבוצה קטנה. מדוע לקבוע עבור כולם עד איזו שעה יעבדו? יש מורים שנותנים שעורים פרטיים, ויש שהולכים לבית ספר שני כדי ללמד. הצעת האוצר תגרום לקריסת הותיקים בני ה-45 +.

לא רשמתם את הצעת האוצר,  שלא תהיה תוספת ותק אוטומטית ושהמנהל יהיה זה, שיצטרכו ללקק לו כל יום, כדי שבסוף השנה יחתום להוסיף למורה עוד 50 ש"ח לחודש. יופי. ולזה אתם מסכימים? כולנו מכירים את הסיפור על ההיפותטי והריאלי. באופן היפותטי, האוצר מציע למורים תוספת שכר. באופן מעשי, האוצר רוצה להפוך את כולנו לנשים המוכרות את נשמתן, ללא כבוד.

מדוע משרד החינוך לא עורך סקר בקרב 5000 בני 22 ושואל מה יגרום להם לגשת ללמוד לקראת תעודת הוראה? מדוע על כל מקום הוראה בפינלנד יש יותר מחמישה קופצים? האם האוצר לא יודע, שהצמיחה הכלכלית לנפש בפינלנד בעשור האחרון היא מהגבוהות בעולם? להשקעה הפינית בחינוך יש תרומה לכך.

לאופל החדש ולתוכניות האוצר והחינוך אין כל סיכוי לצמצם פערים , להצמיח מהנדסים, וליצור אזרחי עתיד יצרניים. האופל החדש הוא כבר בן 3-4 שנים, והעלייה ה"דרמטית" בשכר המורה כבר בתוקף. האם יש פרחי הוראה במכללות ובאוניברסיטאות? מדוע לא? הישארו בהסכמים הקיימים, עד שבני ה50+ יפרשו, ואז, האוצר יצטרך מיד לעשות תוכנית חירום כי אין מורים שאפשר לייבא מסין או מולדביה.

כאשר תראה רן, שלא מציעים תוכנית שמטרתה לשבור את הארגון היציג של המורים, ולהפכם לעבדיהם הנרצעים של המנהלים וההורים, אז תבקשו תוכנית, שפשוט מעלה את שכר המורים ב-20% תמורת אותה עבודה!. אם יוסיפו על כך הצעה מכובדת של הוספת 7% פנסיה לבני 50+, תראה כיצד הרשימה תתמלא תוך שבוע. כאשר האוצר ירצה להיכנס למשא ומתן, תוכלו לחשוב, מה ייתן המורה כדי להצדיק את מה שמגיע לנו כבר 15 שנים. לפני כן, אל תכנס לשיחה עם ד"ר שמשון שושני.

תאמר שלום לחינוך הממלכתי, ושהמורים הטובים ילכו ללמד בבתי הספר הפרטיים בם לומדים ילדי השר, ושם יקבלו שכר הוגן. איך אני יודע? זה עניין של היצע וביקוש. מורה טוב, יקבל שכר הוגן, והבינוניים יישארו בבתי הספר הציבוריים מחוסר ברירה.  בלי ארגון עובדים חזק,  יאכלו אותנו משרד החינוך, האוצר, ההורים והרשויות.

צר לי רן, תן להם לפחד משביתה. ביבי והאוצר מבינים רק כוח.

ולסיום , בקש לשמוע ממשרד החינוך מה הוא מתכון לעשות עם הבטחתו לצמצום מספר התלמידים בכיתות, כיצד למגר את האלימות בבתי הספר, הגדרת חובות התלמיד, צמצום הפערים הנוראים בחינוך, מתן תמיכה למורים מול הורים ותלמידים אלימים, החזרת החינוך הטכנולוגי והמקצועי, התאמת תוכנית הלימודים הישראלית לדרישות המאה ה-21, צמצום מספר בחינות הבגרות למינימום ולבסוף , חיוב תוכנית ליבה בכל הארץ, כדי שילדינו לא יצטרכו לפרנס את האזרחים הפרזיטים של הדור הבא.

כאשר יאמר ראש הממשלה למורים מה הוא רוצה לעשות בחינוך בעשור הבא, נשמע ממנו מהן הצעותיו למורים שיבצעו תוכנית זו.

עד אז, תן להם את מספר הטלפון שלך. שיתקשרו כשיגבשו הצעה.

בשביל פחות מכך, אין לך סיבה להיפגש עם אנשי משרד החינוך והאוצר.

ד"ר ניר ארגוב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

15 תגובות

 1. שושי פולטין :

  מסכימה,
  אכן הצעת האוצר מבזה, ומצביעה על זלזול במורים.
  את דעתי הבעתי בפוסט:
  "היא סרבה להצעתי להעלאת שכר"
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1395764
  כמו כן אני מפנה למאמר חשוב של אור קשתי המתייחס לנדון:
  "למחוק את הביזיון של שכר המורים"
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1139070.html?more=1

 2. ארטור :

  אין חשש .
  אני לא מאמין אחרי ההבנה המלאה של האופק ,אחרי הפרסומים בעתונים בשני הכיוונים, אחרי השחרת שמו בכל קישור ,אחרי שההסתדרות החילה אופק על חברי ארגונו בכפיה, שרן ארז יגיש לאוצר (ולהסתדרות ) הסכם תואם אופק .
  המשמעות של מעשה שכזה הינה הודעה ש 15 שנות חייו עד עכשיו היו על ריק ,שהוא במקרה הטוב ישכח אך קרוב לודאי יזכר כפוליטיקאי קטן בדומה לח"כים שהופכים דעותהם עבור קדנציה נוספת או מיצובישי .
  וכמובן הוא יוכר כמי שבגד בשולחיו ,ולא יהיו כמעט מורים שלו יבינו מידית את מהות ומשמעות האופק .
  אני לא דואג .

 3. ענת שניידר :

  מעבודתי הקרובה עם רן ארז אני יודעת בבירור שרן ארז לא יסכים להסכם מבזה דמוי אופק חדש.
  להלן פנייתו של רן ארז מאתמול שלא מוכן לקבל את הצעת האוצר גם אם יהיה שיכור.

  http://www.irgun-hamorim.org.il/content/Ran3.1.10.pdf

 4. מעניין מאוד המאמר של ארז :

  נאמר שם כי האוצר בוחש בבחירות בארגון כדי לקבל הנהגה נוחה יותר (=רוח חדשה).

  פניתי לרוח חדשה

  אי לכך הייתי שמח לדעת (לפרסום) מהי עמדתכם בנושא המו"מ על הרפורמה, במה היא גמישה יותר ובמה היא קשוחה יותר מזו של ארז.

  ואם ישנן נקודות (לא סיסמאות כמו "חיזוק מעמד המורה" אלא תכלס) שעליהן גם אתם וגם ארז בקונצנזוס – מה טוב – חשוב לפרסם זאת בציבור.

  בברכה,
  איתי

 5. ארטור :

  לאיתי
  אם היה להם מה להגיד אז היו כבר מזמן צריכים להגיד .
  אך אם הטענות העקריות כלפי ארז שהוא לא זז לשום מקום כאשר המתחרים(ההסתדרות) זזו לאחור כמעט בכל סעיף ובצעדים גדולים ,מה אתה מצפה מרוח חדשה ?
  אבל נחכה לתשובתם ואני מודיע שאני אנתח כל מילה שיכתבו וכל מילה שתחסר לדעתי מהניסוח שלהם לפלופ שנקרא אופק חדש .

 6. לאיתי :

  גם אני מחכה לתגובה של 'רוח חדשה' ומקווה לראות את האמירה שלהם בנושאים השונים,
  יחד עם זאת כאשר אני מנסה לגבש לעצמי דיעה בכל אחד מהנושאים שהועלו על ידי רן ארז, רב הנסתר על הגלוי –
  לגבי השכר יש פירוט לגבי דרישות האוצר, ועל כך כאמור הגבתי.
  לעומת זאת בנושאים אשר הועלו בדיון עם משרד החינוך, יש כותרות רבות , אך לא בהכרח ברור מה בדיוק עומד מאחוריהם.
  למשל – סמכויות מנהלים. ברור שעומדים להגדיל את הסמכות, אבל מהן גבולות הסמכות שמגדירים?
  אחת הנקודות שניתן להעלות במקרה זה היא היכולת לפטר מורה מתפקידו.
  האם בכך מדובר? או אולי קידום המורה בהמלצת המנהל? או?….
  בקיצור לא פשוט לאור המידע שהובא.
  שושי פולטין

 7. שושנה :

  יש לי חדשות בשביל כלכם..שרן ארז ייבחר הוא יציג רפורמה דומה לאופק חדש כפי שעוז לתמורה דומה לצעד הקובע.
  הוא פוליטקאי והדבר האחרון שמעניין אותו זה המורים

 8. דליה :

  למגיבה 7
  לרן ארז הוצע להכניס את העל יסודיים לרפורמה יחד עם וסרמן וההסתדרות, אך הוא סרב. האם לאחר שייבחר הוא יסכים לאותה רפורמה שלה הוא סרב? זה נשמע הגיוני? האם יש זהות בין אופק חדש לבין עוז לתמורה? אין הבדל בין שתי הרפורמות?

 9. איתי :

  קראתי מס' מאמרים של רפי מיארה, מנהל בי"ס שהיה שותף בפיילוט לעוז לתמורה. השורה התחתונה שלהם היא שהדמיון גדול מאוד, ובעיקר בנושא של "תעבדו יותר (פרונטלי) ותקבלו יותר" – דבר שעורר את חמתם של מורים רבים סביב האופק.

  זה מסביר מדוע בימי השביתה הגדולה האחרונה רן ארז נמנע מדיון ציבורי רציני ביתרונות התוכנית שלו על פני אופק חדש, שהרי חלק גדול מהמורים שזעמו על האופק לא היו רואים בו מוביל אלטרנטיבה. לכן התמקד הקמפיין הציבורי בשלושה דברים (מוצדקים וחיוניים) – העלאת שכר רצינית (לא התייחסות לשעות משרה), הקטנת כיתות והחזרת שעות הלימוד שקוצצו. בנושאים הללו ברור שיש קונצנזוס של מורים (והורים ותלמידים). לגבי היקף משרה כמובן שלא.

  ממה שקראתי הבנתי כי עוז לתמורה יקרה יותר לא בגלל שכר מדהים אלא בגלל השקעה נדרשת בתשתיות בבי"ס. לכן האוצר התנגד לה אך כן תמך במתווה האופק.

  למידע מפורט – גוגל רפי מיארה + אופק חדש

 10. נעמי ט :

  אחת הבעיות שמורים מצביעים עליה שנים, היא העדר תשתית מתאימה להארכת יום הלימודים ולשהיית המורים והתלמידים בבי"הס.

  גם אם נניח שהאוצר יסכים להוסיף שכר עבור תוספת שעות הוראה/שהייה, זה, תסלחו לי, בולשיט בגלל העדר תשתית מתאימה.

  תוך כדי שיטוטי בבתי-ספר ברחבי הארץ, הצצתי לראות איך הם נראים למרות שזה לא היה במסגרת תפקידי.

  פחד אלוהים.

  מי אמר שאי אפשר לרמות את כולם כל הזמן?
  הוא טעה.
  עובדה.

  ע'.

 11. נעמי ט :

  קראתי את החומר שאיתי מפנה אליו ולא הבנתי.
  הכותב תומך בעוז לתמורה, ובו בזמן מציג נתונים, שמעוררים סימני שאלה רבים ביחס לתכנית.

  דוגמה אחת מתוך מכתבו של מיארה לרן ארז:

  1. "(אני בטוח שאתה עוד זוכר את הטענות הקשות והרבות של 450 המורים שהיו שותפים)."

  2. "להלן עיקרי העובדות והנתונים לגבי "עוז לתמורה" שהייתי אחד מכותביה, ממיישמיה המצליחים, ושותף לסיכומים תוך הפיכתה לחלופה ריאלית לוועדת דוברת. הניסוי התקיים בשנים 2000-2003 ".

  450 מורים התלוננו והכותב היה אחד ממיישמיה המצליחים?

  גם טבלת הנתונים פרובלמטית.

  הייתי מעדיפה מקורות יותר אובייקטיביים ויותר מוסמכים ויותר אמינים לצורך השוואה.

  כך או כך, מערכת החינוך בישראל לא בנויה לשהיה של ארבעים שעות בשבוע,
  לא של התלמידים ולא של ההורים.

  ע'

 12. ארטור :

  עוז לתמורה ?
  קראתי לפני שנה את כל כתיבתו של רפי מיארה ולמדתי דרכו את התוכנית .

  מדובר על ניסוי שעקרו חתונה בין המורים לבית הספר ל 40 שעות שבועיות. הניסוי מנסה לדמות מצב שהמורים שקועים בעבודה מעל ראשם ,אינם יכולים לעבוד שום עבודה נוספת ,והצעירים שבהם יצטרכו למצוא צהרונים ומטפלות בשכר לילדהם .
  אומנם שילמו למורים כמה עשרות אחוזים יותר אך לכולם היה ברור שהמצב זמני ובעצם מטרת הניסוי היתה לבחון אם יש למורה שמלמד בתנאים ואוירה ישראלים (על כל המשתמע כגון צפיפות,מספר תלמידים ,מיזוג אויר ,פינות ישיבה ,חוצפה ישראלית התערבות הורית ועוד ועוד )את היכולת לתת 40 שעות שבועיות ,להשאר שפוי ובלתי שחוק ,ושהתוצר יצא טוב בהרבה .
  שימו לב שאלת המחיר כלל לא הגיעה לבחינה .
  מאז כניסת האופק מפמפמים שעוז לתמורה דומה מאד וזאת כדי לתקוע לארז על אי הצטרפותו לאופק .
  לו משרד החינוך היה משנה את שיטת ההעסקה אך שומר בכל סעיף על שכר המורה ,לא היתה קמה לאופק התנגדות בכלל .גם אם היה תוקע את הקידום ,מפחית זכויות עתדיות כגון שעות גיל ומקלקל את הפנסיה כפי שקלקל לא היתה קמה התנגדות .
  המשא ומתן היה חזירי כי הורידו לחלק ניכר מהמורים את שכר השעה באופן מידי ועל זה קשה למורה שקולט את העניין למחול .
  אחזור לדיסאינפורמציה בקשר לעוז לתמורה : לא היתה הסכמה לויתור על 10% תוספת אם ,לא היה ויתור על 3 שעות חינוך,אף אחד לא העלה בדעתו לשנות חישוב הפנסיה ,לא היתה מחשבה לשלוט בהשתלמויות של המורים ואף אחד לא התישב לחשב את תוספת השכר עבור החתונה ל40 שעות שבועיות .
  אם מישהו רואה דמיון בתנאי העסקה של אופק חדש לעוז לתמורה אזי הוא מדבר מהפוזיציה .

 13. לע' :

  את מוזמנת לעזור לנו לאתר מורים שהשתתפו כשפני ניסוי בעוז לתמורה ולראיין אותם לאתר (אפשר בעילום שם).

 14. נעמי ט :

  הצעתך מפתה, ועדיין אין היא נותנת מענה למקור מידע מוסמך, אוביקטיבי ואמין לנתונים על עוז לתמורה לעומת אופק חדש.

  זו בעיה טיפוסית, הקושי להגיע למידע כזה, כשכל המחזיקים בו הם איכשהו אינטרסנטים סובייקטיביים.

  ע'

 15. לקסי :

  לע' (14) ולאיתי (13 ועוד מקומות)

  הטקטיקה של מעורבים רבים במהלכים האלה היא של הטלת מסכי עשן סמיכים ככל הניתן.
  זה אפייני בשיח ההחלטות אצלנו. מי שנמצא איתך בדיון אינו בעל-ברית להשגת תוצאה טובה לשני הצדדים אלא אוייב שצריך להכריע.
  אין מעלים על הדעת יזמה בכוון של win-win.
  כנראה גם זו תוצאה של הממשל הצבאי שבו אנחנו נתונים כבר כמה דורות, איך משַנים?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.