חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למה חוק הקופאיות לא נאכף?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 14.11.07 6:00

מסתבר שחוקים שהכנסת מחוקקת נשארים על הנייר, ולא נאכפים על-ידי משרדי הממשלה. הדוגמה האחרונה לכך היא חוק הקופאיות שאוסר על מעסיקים להעסיק קופאיות בעמידה, ובדיוק לשם כך יזמו בבית המחוקקים ישיבה בועדת העבודה והרווחה שדנה בנושא. אז למה לא נאכף החוק? אתם מוזמנים לקרוא את פרוטוקול הישיבה

שלי יחימוביץ:
אדוני היושב-ראש, ראשית אני רוצה להודות לך על הישיבה הזאת כי זאת ישיבה חריגה מסוגה. בדרך כלל אנחנו מחוקקים חוק ושולחים אותו לדרכו.

היו"ר משה שרוני:
זה לא חריג שנרצה לקבל דיווח ממשרדי הממשלה מה הם עושים בנושא החוקים שאנחנו מחוקקים.

שלי יחימוביץ:
זה רעיון פשוט מצוין. בדרך כלל אנחנו מחוקקים ואז רשויות האכיפה מצפצפות על החוק שאנחנו מחוקקים ולפעמים גם הציבור, ולכן הישיבה הזאת היא מאוד מאוד חשובה והיא גם יוצרת נורמה שכל הגופים המעורבים ידעו שהם אמורים לאכוף את החוק. על כך אני מודה לך ומברכת אותך.

גם אנחנו המחוקקים – חברת הכנסת מרינה סולודקין, חבר הכנסת גדעון סער, חבר הכנסת זבולון אורלב ואנוכי – הפעם באופן חריג לא הסתפקנו בחקיקה ומיד אחרי שהחוק נכנס לספר החוקים יזמנו והפקנו יחד יום מאוד חריג, יום מודעות ארצי, יחד עם הרבה מאוד ארגונים, תנועות הנוער, אנחנו חברי הכנסת, מרחבים בהסתדרות ועמותות וגופים שונים רבים וטובים ופשטנו על שלושים מרכזים ברחבי הארץ, חילקנו חומר הסברה, שוחחנו גם עם המעסיקים, גם עם העובדים וגם עם הצרכנים. אנחנו חושבים שהצרכנים הם כוח מאוד משמעותי כאן. אנחנו שואפים למצב בו אדם שנכנס לרשת בה העובד אינו יושב, יפנה למנהל הרשת וישאל אותו למה העובד אינו יושב. אנחנו רואים בצרכנים כאן כוח מאוד רב השפעה.

אני קיבלתי הרבה מאוד פניות, יותר מעשרים.

רבקה ורבנר:

משרד התעשייה קיבל עשרים פניות.

שלי יחימוביץ:
יש הרבה מאוד פניות מעובדים ומלקוחות שמוחים על כך. אצלי במשרד יש לנו מכתבים שאנחנו משגרים אל המעסיקים ואנחנו מספרים להם על החוק, ברגע שמתקבלת תלונה. מספרים להם שלקוחות התלוננו או עובדים ומתריעים שהם עוברים על החוק. מי שמגיעה לגביו תלונה, אנחנו שולחים לו מכתב בחתימתי. אני גם כותבת שאין לי סמכות ואני מבהירה שאני מחוקקת ולא אוכפת, אבל אני מביאה לידיעתו שקיים חוק ושיש תלונות של עובדים. אני מספרת לו מה העונש ואני מציעה לו, לפני שתהיה תביעה בבית הדין לעבודה – כפי שמסתמן מהתלונה שהגיעה אלי – לתקן את דרכיו.
יש גם מעסיקים שפנו אלי באופן עצמאי כמו למשל מנכ"ל איקאה שנפגשנו אתו והוא שאל שאלות באמת ענייניות כמו למשל שהקופאיות אצלו, הוא שלח אותן לבחור כיסא והן בחרו כיסא בלי משענת ואז מה עושים. אלה סוג המעסיקים שערים לחוק, מודעים לו וממש רוצים לקיים אותו. אנחנו מאוד משתפים פעולה עם היוזמה הזאת ומקבלים אותה בברכה, למרות שזה לא חלק מעבודתו של המחוקק, אבל במקרה הספציפי הזה, אם אנחנו יכולים לתרום ליישום בשטח, שבעיקר הוא תלוי מודעות בגלל האכיפה הדלה של חוקי העבודה, אנחנו מברכים על כך.

יש סעיף אחד בחוק שמאוד מרחיב את יכולת הגשת התביעות והוא שמעבר לכך שהעובד יכול להגיש תביעה ומעבר לכך שארגון העוסק בזכויות העבודה ובלבד שהעובד הסכים לכך יכול להגיש תביעה, גם ארגון העובדים היציג באותו מקום עבודה , והמשפט היותר חשוב הוא ש"באין ארגון עובדים כאמור, ארגון העובדים היציג באותו ענף או ארגון עובדים שהעובד חבר בו", וכאן ראינו פתח מאוד גדול לכניסה של ההסתדרות לעניין האכיפה.. פנינו להסתדרות שעושה עכשיו עבודה מאוד יסודית יחד עם הנוער העובד והלומד כאשר אנשי תנועת הבוגרים בו והחניכים פשטו על כל מיני מקומות מסחר וצילמו ורשמו דוחות – לא דוחות לשלם, אם כי לנוער העובד והלומד יש סמכות של ארגון עובדים בהיותו נציג – וכרגע בהסתדרות עובדים על הגשת תביעה רחבה נגד כמה וכמה רשתות, ונשמח להביא את הדברים לידיעת הוועדה. זה עומד לקרות ממש בשבועות הקרובים ועוד היד נטויה.

אנחנו מאוד פעילים ביישום החוק באופן חריג ולכן זה בא לנו ממש כהפתעה וכברכה העובדה שגם הוועדה החליטה באופן כל כך מיוחד לעקוב אחרי יישום החוק.

אדוני היושב-ראש, נמצא כאן יושב-ראש מרחב ההסתדרות ברחובות, אמיר ירון, שגם נטל על עצמו כשליחות אישית לאכוף את החוק והוא הגיע לכאן עם נתונים שמראים איזה רשתות כן התחילו לקיים את החוק, וזאת הפתעה טובה, ובאיזה מקומות עדיין החוק לא מיושם. אני אשמח אם נשמע גם אותו בהמשך.

מתוך דבריה של שלי בדיון בדיון בועדה (10 באוקטובר 2007):

הפרוטוקול המלא של הדיון בועדת העבודה והרווחה

פורסם לראשונה בבלוג של שלי יחימוביץ'

נערך על ידי טל
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. איתי :

  לדעתי החלק החשוב ביותר הוא ממש לא דברי המבוא הארוכים של שלי אלא דבריו של אמיר. הרי "כולם יודעים" שהרשתות הגדולות ובעלי ההון פוגעים בעובדים וכו' אך מסתבר לפיו דבריו שבהן המצב דווקא טוב (בהכללה) יחסית לחנויות קטנות.

  מועתק מדבריו –

  קרביץ קליגולה, בוניטה, הוניגמן, קסטרו, מגה – אין כיסאות.

  סופרפארם המושמצת וניופארם שלא הושמצה – אותו דבר (כיסאות בקופה לא בבית מרקחת).

  באייס קנה ובנה, בשופרסל דיל, טויס אר אס – יש כיסאות

  זהו המידע שיש להבליטו כדי שכל הציבור ידע איפה לקנות ואיפה לא.

 2. אהרן לוינשטיין :

  לדעתי הפתרון פשוט:
  כיוון שהעובדים אינם יכולים להתלונן כי אז יפטרו אותם.
  משרד העבודה ישלח את עובדיו כ"לקוחות סמויים" והם ימלאו דוחות רשמיים ותצהירים שבעקבותיהם המעסיקים יקבלו קנסות ואז יחשבו פעמיים אם לציית לחוק.

 3. שווה קריאה :

  למה חוק הקופאיות לא נאכף?…

  מסתבר שחוקים שהכנסת מחוקקת נשארים על הנייר, ולא נאכפים על-ידי משרדי הממשלה. הדוגמה האחרונה לכך היא חוק הקופאיות שאוסר על מעסיקים להעסיק קו…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.