חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כנס ישראל לצעירים – רשמים כעוסים

נושאים דעות, עלו ברשת ב 21.12.09 6:01

באוניברסיטת בן גוריון נערך כנס ישראל לצעירים II בחסות המשרד לפיתוח הנגב והגליל. במהלך הכנס הוצג “חוק הצעירים” – חוק שנכתב על ידי קבוצת סטודנטים באוניברסיטת תל אביב  והוצג כפתרון לבעיות הצעירים בישראל כולה, לנעמי סלומון השגות רבות 

ביום שלישי השתתפתי ב”כנס ישראל לצעירים” שנערך באוניברסיטת בן גוריון. שני מרחבים גיאוגרפיים הוזכרו בכנס: הראשון היה מרחב “נגב-גליל”, שהוא האידיאל אליו צריך לשאוף והשני היה מדינת תל אביב, שהיא האיום על “נגב-גליל”. עיר קטנה, 750,000 תושבים, העונה לשם ירושלים- לא ממש הוזכרה. כאילו אין אצלנו רוח חדשה, צעירים במרכז, התעוררות ועשרות יוזמות מצוינות של צעירים, כאילו אין כאן מחזיק תיק או רשות עירונית לצעירים וכאילו לא כאן הייתה מהפכה גדולה כשהצעירים החליטו לקחת אחריות על העיר הזו ולקפוץ למגרש הפוליטי. אני לא רוצה להאשים איש ולא יודע אילו מאמצים נעשו / לא נעשו כדי לשלב את ירושלים בכנס אבל במבחן התוצאה- ירושלים לא הייתה על הבמה. עוד רשמים תוכלו לקרוא בפוסט אורח של נעמי סלומון:

השבוע נערך באוניברסיטת בן גוריון כנס ישראל לצעירים II בחסות המשרד לפיתוח הנגב והגליל. במהלך הכנס הוצג “חוק הצעירים” – חוק שנכתב על ידי קבוצת סטודנטים באוניברסיטת תל אביב עבור אגודת הסטודנטים שלהם והוצג כפתרון לבעיות הצעירים בישראל כולה. מכיוון שאני כנראה מהמעטים שטרחו וקראו את כל 92 (!) העמודים שלו, עמית ביקש ממני לכתוב פוסט אורח על החוק (כן, אני כנראה קצת דפוקה, מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל אשכרה מעניינת אותי עד כדי כך שאפילו את דוח שוחט קראתי יותר מפעם אחת… )

מי ששלח לי את החוק הזהיר אותי שהוא קצת “תל אביבי” ואכן כבר בתחילתו מסבירים כותביו כי הוא נכתב על בסיס מקרה הבוחן של סטודנטים ממוצעים מתל אביב. עד כאן בסדר – אני לא מהירושלמים שעצם המילה תל אביב מעצבנת אותם וכמה מחבריי הטובים ביותר הם תל אביביים אולם כבר אחרי כמה עמודים התחלתי לרתוח.

נתחיל מההנחה העיקרית שבבסיס החוק כי צעירים=סטודנטים. נכון שכ- 50% מהצעירים במדינת ישראל יעברו בתוך המערכת האקדמית בשלב כזה או אחר של “צעירותם” אולם אין זה אומר שכל קשייהם במדינה מסתכמים בעמידה בנטל שכר הלימוד והוצאות המחייה במהלך לימודיהם. והטענה העומדת בבסיסו של המסמך כאילו חוק הצעירים יפתור את הבעיה האמיתית של ישראל שהיא הקריסה הכלכלית של מערכת ההשכלה הגבוהה ובריחת המוחות לחו”ל היא במקרה הטוב צינית. לא ראיתי במסמך הזה (או באף הצעה של אגודת סטודנטים כזו או אחרת) שום פיתרון שבאמת יזרים למערכת ההשכלה הגבוהה את התקציבים הנדרשים עבור שימור רמת המחקר הדרושה לישראל על מנת להישאר תחרותית בעולם. ולא, הצעה לשנות את מבנה שכר הלימוד כפי שהיא מופיעה במסמך ולנתב את רוב ההכנסות משינוי המבנה לשיפור איכות ההוראה זה לא מה שיחזיר את המוחות לארץ – כסף לתקנים חדשים ולציוד מחקר זה מה שהחוקרים הצעירים שיושבים להם במעבדתם המשוכללת בהרווארד צריכים כדי לחזור לישראל ולא כיתות לימוד קטנות יותר.

שכר הלימוד של הסטודנטים אינו בהכרח הכלי היחיד להזרמת הכספים הנדרשים למערכת ובהחלט יש מקום להחלטה אמיצה של ממשלת ישראל להחליט להפנות תקציבים נוספים למערכת הזו פשוט מהסיבה שהיא “המשאב הטבעי” היחיד שיש למדינה אבל הרתימה של הסטודנטים את המשבר לטובת מאבקם להפחתת שכר הלימוד היא לחלוטין לא מוצדקת

להמשך קריאה – כאן

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.