חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"חור" ללא פיקוח בחינוך לגיל הרך

נושאים מכתבים ב 11.11.07 6:02

אור רמות, אב לשתי בנות צעירות, מעלה במכתב לשרה יולי תמיר ולח"כ מיכאל מלכיאור, בעיה עימה מתמודדים הורים רבים לילדי הגיל הרך: התחום החינוכי והטיפולי של גילאי 0-3 הינו "חור" שחור ואין עליו פיקוח מינימלי מטעם המדינה

לכבוד:
שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר
יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מיכאל מלכיאור

שלום,
אני אב לשתי בנות בנות חמש ושנתיים. אני חווה את מערך החינוך\טיפול בתינוקות ובילדים קטנים בחמש שנים האחרונות על בסיס יומי.
במדינת ישראל קיים "חור" ללא פיקוח, לא חינוכי ולא תעסוקתי, בטווח הגילאים שמשלושה חודשים, שם נגמרת חופשת הלידה באופן רשמי, ועד גיל שלוש שנים, שם מתחיל חוק חינוך (עדיין לא חינם, אבל העיקר שקיים משהו). "חור" בלתי מפוקח זה יוצר בעיות רבות וברצוני להציגם.
הבעיות מתחלקות לשתי קבוצות – הראשונה הינה תעסוקתית והשנייה הינה חינוכית או טיפולית (מכיון שלא ממש מחנכים תינוקות בני יומם).

תעסוקתית
בסביבה שאני גר בה רוב ההורים חייבים לחזור לעבודה בכדי לקיים את עצמם בתום חופשת הלידה. הם נאלצים להעביר את תינוקם לטיפול בידי גורם מתוגמל כספית, בשפה פשוטה מטפלת. מכיון שהשכר המשולם למטפלת בלאו הכי יורד מתקציב הנטו של ההורים השכירים אין להם אינטרס לדרוש מהמטפלת להציג קבלות וחשבוניות. האינטרס הוא לרוב הפוך. ולמה? מכיון שהמטפלת אינה רוצה לשלם מיסים (מי כן?) היא מראש לא תיזום מתן עבודה נקייה. כל הורה בר דעת לא יריב ולא יתווכח עם מי שהוא מוסר את היקר לו מכל כמעט על שום נושא אשר אינו נוגע באופן ישיר בטיפול בילד.
יוצא, שהמדינה מפסידה כמות עצומה של עובדים, בעיקר מטפלות, שאינן מדווחות על עבודתן. משכורות המטפלות אינן בהכרח נמוכות ולרוב תלויות באזור המגורים. ככל שהאזור יותר יוקרתי כן משלמים ההורים יותר למטפלות.
בעיה נוספת בתחום התעסוקתי הינה חוסר העידוד של המדינה ליציאה לעבודה של אחד מהורי התינוק. מכיון שהטיפול בילד הוא מאד יקר ויורד מהשכר נטו, ההפרש בין תשלום זה לבין הרווח הנקי בטווח המשכורות הנמוכות הוא קטן ולעתים לא משתלם לאחד ההורים (בד"כ האם) לצאת לעבודה.

חינוכי / טיפולי
מהסיבות המצוינות מעלה, נשאר התחום השחור הזה גם ללא שום פיקוח מינימלי מטעם המדינה. אציין, שבקנדה אסור לילדה בתיכון להיות שמרטפית ללא קורס קצר ו-"רשיון" (עשר שעות קורס)! כאן לעומת זאת כל אחד ואחת יכול להציע את עצמו לטפל בתינוקות. לרוב טיב הטיפול יעבור מפה לאוזן וחוקי הכלכלה יעבדו, אך יש מקרים יוצאי דופן רבים (לעתים הם מגיעים גם לתחקירים טלויזיוניים…). ובנוסף, לא לכל אחד יש אמצעים כלכליים לשלוח את ילדיו למקום בו הוא חפץ. בעיה זו מתווספת לשאר בעיות מעמדיות בחברתינו.

פתרון אפשרי הינו הכרה בהוצאה זו של ההורים כהוצאה מוכרת. בכך יהיו ההורים חייבים לדרוש חשבוניות וקבלות מהמטפלות על מנת להפחית את הנטל הכלכלי הגדול בלאו הכי על ההורים. אם המדינה תשכיל לנהל מאגר מידע של מטפלות אלה ניתן יהיה אף לפקח עליהן. ניתן יהיה לדרוש מהן דרישות מינימאליות של קורס קצר, בדיקות תברואתיות של נניח פעם בשנה, וכיוב'.

לצערי, שתי הילדות שלי כבר איחרו את המועד לתיקון הליקויים אבל למען עתידינו נראה לי כדאי להשקיע אנרגיה בטיפול בכיוון זה.

בברכה,
אור רמות
oramot @ gmail.com

* המכתב ותשובתם יפורסמו באתר עבודה שחורה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. א :

    בחור הזה בדיוק מטפלת (מחוסר ברירה) עמותת "הבדל פעוט"
    http://www.hevdel-paot.org.il/

  2. שווה קריאה :

    “חור” ללא פיקוח בחינוך לגיל הרך…

    אור רמות, אב לשתי בנות צעירות, מעלה במכתב לשרה יולי תמיר ולח”כ מיכאל מלכיאור, בעיה עימה מתמודדים הורים רבים לילדי הגיל הרך: התחום החינוכי ו…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.