חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נערי האוצר, חידלו משליטה בתקציב משרד החינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 13.12.09 9:30

שליטתם של "נערי האוצר" בתקציב משרד החינוך היא המונעת כל רפורמה אמיתית
מאת: שושי פולטין

"רשות האוצר" – האם 'אופק חדש' עולה כיתה?

בדיוק לפני שנה ,בועידת ישראל לעסקים של גלובס,  פגשתי את 'נער האוצר' רביב סובל , אשר לימים נבחר על ידי אנשי 'דה מארקר' לאחד הצעירים המבטיחים של השנה. כבר אז העליתי את הבעייתיות בכך שנער אוצר, מוכשר ככל שיהיה , אמון על ניהול  רפורמות, במקרה זה בנושא החינוך.

בסוף השבוע  קיבלתי חיזוק בלתי צפוי – בראיון שהעניק יורם גבאי, לשעבר הממונה על הכנסות המדינה, למגזין גלובס, הוא אומר : "יש במדינה ארבע רשויות : שופטת , מבצעת , מחוקקת ורשות אוצר" . בראיון הוא מכה על חטא על היותו חלק מהפיכת האוצר למשרד הדומיננטי במשק והחלת חוק ההסדרים, מדובר בשנות השמונים, תקופה בה  אמרו באוצר:  "לא נשלוט רק על התקציב, אלא גם על הרפורמות"
גבאי מתייחס גם לנערי האוצר כפי שהוא רואה אותם כיום : ….בסופו של דבר אנשי המקצוע נמצאים במשרדים. יש לך בבטוח הלאומי עשרה אנשים שהם אנשי מקצוע מעולים מרווחה, באוצר אולי אחד וחצי. מגיע בחור בן 25 שקרא קצת חומר באינטרנט על מערכות רווחה באיטליה ובבריטניה וכבר יש לו דעות."

הדברים מתקשרים לידיעה שהופיעה השבוע  משרד החינוך יוזם: שנת הלימודים תחולק לשני סמסטרים, בחינות הבגרות יצומצמו), בה מדווח אור קשתי על ההתקדמות במשא ומתן בין משרד החינוך לבין ארגון המורים בדבר הנהגת רפורמה גם בחינוך העל יסודי

השאלה שהפנה אלי איתי מעבודה שחורה בעקבות אותה ידיעה, הייתה : "האם אופק חדש עולה כיתה"?

בצד הנושאים הפדגוגיים העומדים על הפרק  ואשר כבר זכו לביקורת, מדווח אור קשתי על קשיים בניהול המשא ומתן עם האוצר:
"אחת הסיבות לקשיים היא ההבטחה שניתנה בעבר למזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, שכל הישג שיקבלו המורים בחינוך העל יסודי יינתן גם למורים בבתי הספר היסודיים, החתומים על רפורמת "אופק חדש".

התוצר הסופי של רפורמת "אופק חדש" הינו פרי עבודתם של נערי האוצר, וכבר מראש היה ברור כי היא לא ניתנת ליישום  ("סוף רפורמה במחשבה תחילה"). לאחרונה דיווחה מירב ארלוזורוב על קשיים אלה ('הרפורמה במערכת החינוך: אופק מעורפל').

יורם גבאי, בראיון שלו לא מתייחס אמנם לרפורמה בחינוך, אולם הדברים שהשמיע לא נותנים ספק לגבי המסקנות המשתמעות מהם:

"אצלנו כל סעיף בתקציב בפיקוח משרד האוצר והתוצאה היא תת ביצוע.

עיקרנו את משרדי הממשלה והם התרגלו והתחילו לאהוב את זה. נוח להם עם זה שאין להם אחריות מקצועית. .. הם אומרים 'שהאוצר ישבור את הראש'..

הגענו למצב קטסטרופלי , כי סדרי העדיפויות במשרדי הממשלה לא נקבעים על פי הבנת הגורמים המקצועיים אלא על פי האוצר, שהדבר היחיד שמעניין אותו הוא יציבות פיננסית ואיזון תקציבי. .."

הדברים האלה נותנים את התחושה שכך יהיה גם ברפורמה הנוכחית – לא משנה מה יוחלט בין אנשי המקצוע, בסופו של דבר תקבע הרפורמה על ידי 'נערי האוצר'.

האם יוכלו בארגון המורים לחתום על הסכם אחר? האם נערי האוצר יאפשרו זאת? ספק רב.

רק כאשר תוחזר למשרד החינוך היכולת להחליט על חלוקת התקציבים על פי סדר העדיפויות הפדגוגי מבלי התערבות פנימית של משרד האוצר , כפי שמציע גבאי , רק אז יש סיכוי מה לרפורמה נכונה.

כדי לבצע שינויים צריך את ראש הממשלה, אלא שראשו של זה נתון בנושאים אחרים   "ביבי החליט שהוא צריך עכשיו שקט בכלכלה ובכל מחיר.  יש לו אירן והפלסטינים, והוא לא ייזום שום מהלך כלכלי, כי הוא מבין שכל שינוי גורר היום מלחמת עולם עם אינטרסנטים, עם יחצנים ועם קבוצות לחץ. נתניהו יודע שבסוף הבוחר הישראלי מצביע לפי המצב המדיני – בטחוני ולא הכלכלי – חברתי" .

לא נראה אם כך,  שיחול שינוי במבנה הנוכחי, ולכן האפשרות  ש 'אופק חדש' יעלה כיתה, נראית יותר מסבירה .

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

14 תגובות

 1. דניאל :

  נראה אם הבנתי נכון את הטיעונים שלך:
  "שתוק, צעיר".

  טוב לראות שאין אפליית גילאים בעבודה שחורה, שכן כולנו יודעים שאפלייה מטעם גיל היא אסורה במדינה סוציאל דמוקרטית שבה כולנו שווים, בלי קשר לאם אנחנו בני 25, או בני 70.

 2. שושי פולטין :

  צר לי דניאל, לא הבנת את המסר או אולי לא רצית להבין אותו.
  המסר הוא תנו לאנשי המקצוע לקבוע רפורמות בתחום בו הם מבינים . אנשי האוצר לא מבינים בחינוך. עובדה היא שהרפורמה בניהולם, אופק חדש, לא צלחה בכל מה שקשור לנושאים הפדגוגיים וכבר עתה רוצים לעשות בהם שינויים

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לשושי פולטין,
  הבעייה היא לא נערי האוצר ,אלא ראש הממשלה ושר האוצר בעלי האג'נדה הימנית.כש"נער האוצר" זילכה,הביע הסתייגויותיו ,ראש הממשלה העיף אותו כמו טיל.
  לדניאל-אני מסכים איתך שאופן הצגת הנושא מתפרשת כ"שתוק צעיר",ולא מה שהיא באמת: בעייה פוליטית.

 4. שושי פולטין :

  למיכאל לינדנבאום,
  אני בהחלט מצביעה על כך שקיום התופעה/המשכה תלוי בראש הממשלה ובו בלבד, והוא לא פנוי לכך עכשיו ולכן התופעה, שנערי האוצר הם הקובעים מדיניות החינוך, הרווחה וכו' תמשך. ראה סוף הפוסט.

 5. איציק יאפ :

  רגע, רגע. מה המסקנות מכל זה? יחול שינוי בקרוב?

 6. מיכאל לינדנבאום :

  לצערי מה שהיה הוא שיהיה.

 7. שושי פולטין :

  לאיציק יאפ,
  המסקנה המצערת היא שלא יחול שינוי.
  היום השתתפתי בועידת גלובס לעסקים, ובפאנלים שונים עלה נושא נערי האוצר ששולטים בכל. כך למשל קבל על אותו נושא בדיוק , רק בהקשר לתשתיות השר עוזי לנדאו.

 8. לשושי :

  במדינה תקינה "נערי אוצר" עושים תפקיד חשוב מאוד של איזון ובקרה. גם שם הם מתערבים בנושאים שאינם מבינים בהם, אך כוחם מוגבל יחסית למתרחש בארץ. בלי משרד אוצר המדינה תתמוטט, וחשוב לזכור זאת.

  בארצנו נערי האוצר שולטים בתוך וואקום, אין כוח שיאזן את הכוח שלהם (והם דואגים לכך שזה יישאר המצב) ולכן הכוח חסר פרופורציה.

  הטיעון ההגיוני "אל תתעסקו במה שאתם לא מבינים בו" לא יכול לעבוד.

  מה שכן יכול לעבוד הוא:

  1. להסביר לנערי האוצר בשפה שלהם (ולא בשפת הזכויות של הארגונים החברתיים או וועדי העובדים) את מה שהם מסרבים להבין. למשל – אם הם מדברים על עלויות אדירות של תוספת שכר למורים, להביא תחשיב כלכלי מקצועי של עלויות גדולות בהרבה של אי-תוספת שכר למורים. אם הם מדברים על העלויות הגדולות של שילוש מספר הפקחים למשרד לאיכות הסביבה, להביא תחשיב של עלות הנזקים הנגרמים למדינה כתוצאה מהיעדר אכיפה (השקעת המדינה בטיפול בסרטן למשל)

  2. לבנות את הכוח הפוליטי שיוכל לקחת חלק מהכוח מ"נערי האוצר". זה יכול להיות במהלך חוצה מפלגות בכנסת אבל החשוב ביותר זה השיקום של המערכות המפלגתיות, בצורה שתצמצם את הכפיפות בפועל של השרים והחכים לפקידי האוצר.

  איתי

 9. מיכאל לינדנבאום :

  מפריע לי הביטוי "כפיפות בפועל של השרים והח"כים לפקידי האוצר".זה עדיין ההיפך-עיין ערך זליכא ש"טס" מייד כשלא התאים לפוליטיקאים.אחרת זה משחק קל מידי–ביבי או ליצן פוליטי אחר יוכל תמיד לטעון:"מה אתם רוצים ממני,זה פקידי האוצר ששמים לי רגל…".

 10. לקסי :

  לאיתי,

  המערכת המרושעת הזו נבנתה בתחכום אנטי-דמוקרטי.
  ראש הממשלה ממנה שר-אוצר שיותיר לו (לראש-הממשלה) את יכולת השליטה בתקציב. כך הוא שולט בשרים.
  הטכניקה היא מתן הכח המוגזם בידי קצבי האגף (ה"נערים") תוך שלילת סמכויות ממי שיכולים להתמודד איתם במשרדים. גם במשרדים יש כלכלנים, בעבר הם היו גם ברמות ידע והבנה גבוהות משל עמיתיהם באוצר (לדוגמה, חברתנו תמר בן-יוסף).
  העברת הסמכויות אל האוצר ביזמתם של ראשי ממשלות היא לא מקרה, היא חלק מתכנית.
  בשלב הבא "חותכים" את היכולת הכלכלנית של המשרדים דרך הקפאת/קיצוץ תקנים (את זה עושה אגף אחר באוצר).
  הכל מתוזמר ליצירת משטר "נשיאותי" למעשה.
  בהמשך מטפטפים "שינוי שיטת הממשל", בכדי לעשות את זה גם להלכה.
  ג'ורג' אורוול, מי יגול עפר מעיניך? בוא ותראה אותנו מגשימים.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  שאפו לקסי,
  זה ברור שזה ברור שזה ברור.חבל שיש עדיין תמימים שמתקשים להבין שכלב הוא-כלב,וחתול הוא-חתול.

 12. אורן :

  ניסיתי להשתעשע במחשבות של איך פותרים את בעיית האוצר המדוברת. אני חושב שהבעיה קשה במיוחד, מכיוון שחלק מההחלטות ההרסניות של האוצר, יכולים להיראות לנערי האוצר, בראיה הקפיטליסטית, כמעשה חשוב לטובת מדינת ישראל! כלומר הבעיה כאן, לדעתי, היא לאו דווקא בעיה של בינוניות, עיגול פינות וכסת"חים כמוכר בנוף הישראלי, אלא אנשים ברמה גבוהה שעושים את עבודתם היטב – אבל גורמים לנזקים לחברה.

  אחד הרעיונות שהעליתי הוא טיפול בבעיה מהשורש – שינוי תכנית ההכשרה של נערי האוצר, והכנסת תכנים חברתיים/חינוכיים/סביבתיים.

  דווקא הם צריכים להכיר בחולשות של המערכת הקפיטליסטית שהם הולכים להיות חלק ממנה, ואולי דווקא הם יוכלו לתקן את המצב בבוא הזמן.

  בכל מקרה לצערי הכל דיבורים, איני יודע איך לקדם תכנית כזו.

 13. דניאל :

  אני לא חושב שצריך להיות תקציב לחינוך.
  הילדים שלנו צריכים חינוך – ואתם מדברים על כסף?

  מה זה כסף, אם לא חתיכת נייר?
  חסר כסף? תדפיסו עוד!

 14. מיכאל לינדנבאום :

  לאורן,
  הכל מתחיל ונגמר באינטרסים אישיים.נערי האוצר,שמונחים ע"י הביבי-ברקים למיניהם,מעוניינים לקבל(ומקבלים) ג'ובים של מליונים אצל מוטבי "ההפרטה"(בעברית פשוטה בזיזת נכסי הציבור).
  הם לא צריכים "שינוי בהכשרתם",ובודאי לא פועלים בתום-לב "לטובת מדינת-ישראל".
  יש פתגם: "צדקה מנוהלת היטב מתחילה בך עצמך".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.