חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אילן גילאון: תשובה בעניין דמי חבר להסתדרות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 10.12.09 6:06

מכתב שפורסם כאן ביום א' האחרון, בעניין דמי חבר להסתדרות הנגבים ע"י המעסיקים ומועברים להסתדרות, בלי שלעובדים המשלמים קמות הזכויות שתמורתן שולמה, הופנה לטיפולו של ח"כ אילן גילאון. עו"ד יפעת סולל, נציגת מרצ בהסתדרות, משיבה

שלום לכולכם,

ח"כ אילן גילאון ביקש ממני לענות בנושא תשלום דמי החבר להסתדרות.

לא ניתן לתת תשובה לגבי המקרה המסוים, מבלי לראות את מלוא העובדות, אולם צריך להבחין בין דמי חבר לבין דמי טיפול ארגוני. העובדים בכל מקום עבודה מאורגן משלמים דמי טיפול ארגוני בסכום של 0.7% מן המשכורת, אם הם מבקשים להיות חברי הסתדרות הם משלמים 0.9% מן המשכורת. דמי הטיפול הארגוני מתיחסים לפעולות הקולקטיביות שעושים נציגי האיגוד המקצועי. אם אדם רוצה שייוצג על ידי ההסתדרות ברמה האישית, הוא חייב להצטרף באופן אישי להסתדרות.

לכן, בהחלט יכול להיות מצב שאדם משלם דמי טיפול ארגוני להסתדרות ואינו חבר בהסתדרות. אם אותה פונה שילמה 0.9% הרי שהיא בהחלט צודקת. כמו כן, צריך היה לעדכן אותה לגבי אפשרויות הבחירה. מטבעם של דברים, להסתדרות יש אינטרס שיותר עובדים יהיו חברים ולא רק משלמי דמי טיפול.

כדאי מאד שההסתדרות, בצד הטיפול הקיבוצי בעובדים, תדאג להקמתם של ועדי עובדים מקומיים ותעסוק בחינוך להתארגנות של עובדים ונציגי עובדים – מה שלצערי לא נעשה לגבי לעובדי קבלן.

אנחנו כמובן מעודדים את כל העובדים להצטרף לארגון עובדים, שכן זו הדרך היחידה של העובדים להגן על זכויותיהם.

יפעת סולל, עו"ד
סיעת מרצ בהסתדרות

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. איתי :

  עו"ד סולל (וחה"כ גילאון) שלום ותודה על התשובה.

  מהתשובה לא ברור אם אותם 0.7 אחוז הם מחוייבים על פי חוק (כנראה שכן), ואם כן – מה דעתך על החוק הזה, שנראה שידי ההסתדרות בחשו בו.

  את אומרת בצדק שהתאגדות היא הדרך הטובה ביותר לדאוג לזכויות העובדים, וגם אומרת בצדק שההסתדרות לא עושה די (בלשון המעטה) בתחום איגוד עובדי הקבלן.

  בין השורות – המכתב שלך מסביר בדיוק למה. כי התמריץ לכך נמוך (כי היא מקבלת ממילא 78 אחוז מדמי החבר בלי לטרוח הרבה) וכאב הראש של מאבק מול חברות כה"א והקבלן הוא גדול מאוד.

  אם רוצים שההסתדרות באמת תדאג לעובדי הקבלן אין מנוס משינוי החוק. במקרה הקיצוני ההכנסות שלה יהיו 0.9 אם יש וועד ואפס אם אין, אבל ניתן גם לחשוב על אפשרויות נוספות כמו 0.2 אחוז דמי טיפול ארגוני, ועוד 0.7 אם אתה חבר.

  נ"ב:

  מעניין לראות שב-1995 האחוזים היו מעט שונים:

  "בעבר עמד שיעורו של מס הארגון על 1% מהשכר עד לתקרת המס האחיד. בשנת 1995, בוטל המס האחיד, ונקבע כי חברי ההסתדרות הכללית החדשה העובדים במקומות עבודה הקשורים בהסכמים עם ההסתדרות ישלמו 'דמי חבר' בשיעור 0.95% משכרם ואילו העובדים שאינם חברים בכל ארגון עובדים ישלמו 'דמי טיפול ארגוני' בשיעור 0.8% משכרם"

  http://tnuathaavoda.info/zope/home/100/terms/1196145007/

  עוד יותר מעניין לראות שהממשלה וההסתדרות יכולים לקבוע ביניהם את שיעורי דמי הגביה – הנה לדוגמה החלטה מ-2005 שמעלה את השיעור מ-0.9 / 0.7 ל-0.95 / 0.8. מכיוון שהיום אנחנו שוב ב-0.9 / 0.7 כנראה שהעניין הזה משתנה מדי פעם, כמובן הרחק מדיון ציבורי, ורק החשבים מקבלים הודעה יבשושית. מבחינתו של העובד החציוני כל עשירית אחוז היא פחות מעשרה שקלים, אך להסתדרות מדובר בשינוי משמעותי בהכנסותיה.

  אני לא מומחה לתלושי שכר ולא עורך דין, אך לדעתי יש כאן עניין לדיון ציבורי רציני שיכול בסופו של תהליך להפוך את ההסתדרות לארגון שיש לו מחוייבות שווה לכל העובדים במשק.

 2. יובל דרייר שילה :

  ככל הידוע לי, מדובר בהסכם שנחתם בין חברות כוח האדם הגדולות וההסתדרות, לפיו יועברו דמי טיפול ארגוני מתלוש המשכורת של כל עובד, בלי קשר לאיגוד שקיים או לא קיים במקום העבודה עצמו. לפי סברה אחת מדובר ב"דמי שתיקה" שמשלמות חברות כ"א להסתדרות. אני מופתע לראות שעו"ד סולל, שאותה אני מעריך מאוד, לא העלתה את הנושא הזה בתשובתה.

 3. TIBERIVS GRACCVS :

  ומה את עושה כדי שההסתדרות תפעל "להקמתם של ועדי עובדים מקומיים ותעסוק בחינוך להתארגנות של עובדים ונציגי עובדים" או שאת פשוט לא רוצה לפגום במקום של מרצ בתוך הקואליציה של עופר עיני? (לזכירכם עיני הוא "הסנדק" של הממשלה הנוכחית, לאן עוד מרצ תדרדר בהתנהגותה הנלוזה?!).

 4. יפעת סולל :

  דוקא ההפרש הקטן בין דמי הטיפול הארגוני לבין דמי החברות נועד לעודד עובדים להיות חברי הסתדרות. היו תקופות בהן ניסו לצמצם את אפשרות הגבייה – הנסיונות הללו באו מצידם של אלה שמעוניינים בהחלשת העבודה המאורגנת. אין ספק, שאין מספיק עבודה ארגונית, אבל חתימה על הסכמים קיבוציים היא עדין הדרך היעילה ביותר להגנת זכויות העובדים – ודאי הרבה יותר מאשר מאבקים אישיים, שהם מהווים את התוספת של 0.2% לפחות באופן פורמלי. התשלום הוא מקום שהתנהל מו"מ קיבוצי, לאו דוקא ועד מקומי ואני חושבת שהביקורת בענין זה מאד נכונה.
  אני לא עובדת הסתדרות ויש לי לא מעט ביקורת על החלטות של עופר עיני, יחד עם זאת, נדמה לי, שלא כדאי לצמצם בחשיבות של ארגון עובדים חזק, אשר בלעדיו כבר מזמן זכויות העובדים בישראל היו במצב גרוע פי כמה.
  בענין ההגנה על זכויות עובדי הקבלן, אנחנו יזמנו, עוד בכנסת הקודמת תיקון לחוק קבלני כח אדם, שיחיל את החוק על עובדי קבלן. אני מודה, שחשבתי, שכיון שמדובר בלקונה בחוק, יהיה זה תיקון שקל יהיה להעביר. התברר, שההצעה גררה מלחמת עולם. למרות זאת הצלחנו להעביר את ההצעה בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה. כמובן שלא מחילים על ההצעה דין רציפות. בינתיים בהסכם הקואליציוני הוחלה הכותרת של חוק קבלני כח אדם על קבלני שירותים, בלי להחיל כמעט דבר מהמרכיבים המהותיים של החוק. אני מקווה שבכנסת הנוכחית נצליח להתקדם קצת יותר.

 5. משה :

  ארגון ? אולי ארגון טרור

  אני גורס כבר שנים רבות שההסתדרות היא גוף מיותר לחלוטין, דרקוני, ביורוקרטי ולא יעיל. הוא מעורב בפוליטיקה (ממשלה בתוך ממשלה) וכבעל מפעלים ונכסים היא דואגת לעצמה ולא לעובדים. הארגון מושחת מראש ועד תחתית ואילולי הזרמת כספים ע"י המדינה מפעם לפעם הייתה פושטת את הרגל מזמן. צריך להכריז על הארגון הבולשביקי הזה כארגון טרור ולהוציאו מחוץ לחוק !
  זה שערוריה שאין כדוגמתה ! מנקים משכרו של העובד כסף מבלי לקבל את הסכמתו ?!!! גניבה לאור היום !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.