חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחסור במורים – המשבר כבר בפתח

נושאים דעות ב 7.11.07 6:00

הגיל הממוצע של המורים בחטיבות העליונות הוא 52 , 50% מהצעירים עוזבים את המקצוע אחרי 4 שנים. אם יבינו מנהיגינו את משמעות הנתונים האלה, יבינו שאנחנו נמצאים במצב חרום לאומי בחינוך! שושי פולטין, מורה מנתניה, כותבת על משבר מתקרב במערכת החינוך

יש דברים שאת שומעת , הם עוברים לידך ואת לא ממש מפנימה. אחד מהם הוא הנתון כי גילם הממוצע של מורי התיכון , הוא 52 . יו"ר ארגון המורים רן ארז, חוזר שוב ושוב על הנתון הזה,והאמת, בתחילה גם בי הוא לא ממש עורר תגובה.

אני בת 52 ! יופי, מצוין, אז אני בממוצע.

אני אפילו אמורה לשמוח, הרי כולם מנסים להרגיל אותי לכך שאני מתחת לממוצע –מתחת למשכורת הממוצעת במשק; מתחת לממוצע במעמד; אפילו אותו תלמיד שהערתי לו במסדרון על שקית הסנדביץ' שזרק , הזכיר לי שאני לא במצב מי יודע מה "כי למה , מי את?..".

גם יולי תמיר, ורוני בראון, בטוחים שהאינטליגנציה שלי היא מתחת לממוצע, אחרת איך אפשר להסביר את ניסיונות השכנוע שלהם כי הסכם הרפורמה כל כך מוצלח, כשהוא לא.

כמעט התרגלתי . אבל, כשאני מנסה לעשות לעצמי חשבון, אני לא כזו ממוצעת. למרות היותי מורה, מקצוע כאמור ממש לא נחשב, אני אדם מאוד הישגי (כנראה מעל הממוצע). בעבר ניתבתי את ההישגיות שלי לספורט וללימודים: הייתי אלופת הארץ בקליעה למטרה, במקביל למדתי וסיימתי תואר שני בביולוגיה. אחר כך, בהוראה, למרות שאין תחרויות ואליפויות ישראל, התקדמתי מהר עד כמה שניתן , הפכתי למחנכת, רכזת מקצוע, רכזת שכבה, הכנתי לבגרות, יצאתי להשתלמויות מקצועיות רבות והתעדכנתי בכל הנעשה בעולם המדע.

גם מתלמידי אני מצפה למצוינות ומשקיעה בהם כדי שיגיעו לכך, חושפת אותם לקדמה,מביאה בפניהם מצגות, אנימציות, הקמתי עבורם אתר ביולוגיה ומנהלת איתם שיחות בפורום, אני מבלה איתם שעות רבות של הנחיית "ביוטופים" ביציאה לשטח ובמרפסת ביתי, ולמרות שכל שנה זה נעשה יותר קשה, ההישגים שלהם גם בקיץ האחרון היו ממש מצוינים. (ממוצע 90 זה מעל הממוצע, לא?)

אתמול החלטתי לעשות תרגיל קטן. לקחתי את רשימת המורים בבית הספר, וסימנתי בצהוב את כל אלה שמהיכרות רבת שנים אני יודעת שהם מעל גיל 50.

ככל שהרשימה הלכה ונעשתה צהובה, כך התחוור לי המצב העגום! מעל 50% מהמורים בחדר המורים שלי , הם מעל גיל 50 , ועוד כ 17% מתקרבים לזה! השנה הגיעה מורה צעירה חדשה אחת בלבד , וגם היא באה במקום מורה צעירה אחרת שהחליטה לעזוב את המקצוע.

פתאום קלטתי שבעוד כמה שנים חדר המורים שלנו יתרוקן…

פתאום הבנתי, שאם אין מורים צעירים, אז לא יהיה מי שילמד את הנכדים (שעוד אין לי),

פתאום הבנתי שמשמעות הקיצוץ של 8.5 שעות במערכת , הוא לא רק מרוץ מטורף להספיק את החומר, אלא הוא הסיבה לפיטורי מורים צעירים, ואי קליטת מורים חדשים.

פתאום הבנתי שפרופ' צ'חנובר, חתן פרס נובל, הוא לא נביא זעם כשהוא אומר שהרבה יותר מפחיד אותו מצב החינוך בארץ, מאשר האיום האיראני.

פתאום הבנתי שגם אם בעוד כמה חודשים אהיה סוף סוף מעל הממוצע, אין לי סיבה כל כך טובה לחגוג.

אז איפה המנהיגים שלנו, למה הם "לא רואים ממטר", למה הם לא מבינים שנתון זה בלבד צריך להכניס אותנו למצב חרום לאומי בחינוך?! למה הם לא מבינים שהמורים הוותיקים הם נכס שצריך לשמור עליו, ומעמדם המכובד צריך להוות דוגמא וגורם משיכה למורים צעירים. למה הם לא מבינים שאם לא יהיה שינוי דרסטי במצב החינוך, עוד מעט נצטרך לייבא מורים או לרדת במתמטיקה למקום 52 ומטה.

שושי פולטין, מורה

נתניה

נערך על ידי טל
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  מדהים.
  חשבתי שאני מכיר כבר את החוליים העיקריים של מערכת החנוך, אבל נתון כל כך בסיסי חמק ממני.

  אבל מבחינה מסויימת מדובר בחדשות טובות. אם הממוצע הוא 52, פירוש הדבר שלא מעט מורות תפרושנה לגמלאות כבר בשנים הקרובות, ויווצר מחסור אמיתי. אז כבר אי אפשר יהיה להחביא את עומק המשבר. נקודת השבר מתקרבת והולכת. גם המהפכה.

 2. מורים מבוגרים: פצצת זמן או ניסיון מבורך? :

  […] פולטין, מורה מנתניה, ביקשה להתריע בפני חברי הכנסת על בריחתם של הצעירים ממקצוע ההוראה. להלן השיחה בנושא (או שמא דו שיח של חרשים) בינה ובין […]

 3. מקצוע ההוראה אינו אטרקטיבי :

  […] מלמדות גם על מידת העשייה והפעילות. ח”כ דב חנין עונה למכתבה של שושי פולטין על התפלגות גילאי המורים, ומוסיף את חוסר […]

 4. אורית נוקד: סימפטום נוסף לשחיקה במעמד המורה :

  […] שביתהחה”כ אורית נוקד, החברה גם בוועדת החינוך, מגיבה למכתבה של שושי פולטין, ומבטיחה שדלתה תהיה פתוחה להצעות הבאות […]

 5. למה להצביע מפד”ל ולא ליכוד :

  […] מכתבה של שושי פולטין זוכה לתגובות ח”כים ממגוון מפלגות. ח”כ זבולון אורלב, יו”ר המפד”ל, ומי שהיה מנכ”ל משרד החינוך בתחילת שנות ה-90 מביע הזדהות […]

 6. מחסור במורים - המשבר כבר כאן :

  […] אור קשתי דווח השבוע על קורסים אינסטנט להכשרת מורים לאנגלית, בכירים במשרד-החינוך הגיבו  על כך: ”זו תקלה חמורה” (ראו גם: תחקיר חדשות 10: מה דרוש כדי למצוא עבודה כמורה).  ”תקלה חמורה”?  הרי הנתונים זעקו לשמיים! אין לי ברירה אלא לכתוב הפעם: “אמרתי לכם” (ראו: ” משבר חינוכי בפתח“). […]

 7. פנסיה למורים - אורית נוקד עונה וזוכה לשבחים :

  […] לכתוב לכמה חברי כנסת, אשר בפנייתי הקודמת בנושא, בזמן שביתת המורים, גילו עניין או לפחות ענו תשובה […]

 8. רחבת הדעות :

  השבוע ביום שישי "רחבת הדעות"-במה לדיבור חופשי בלב ירושלים היא בנושא מערכת החינוך. לכל נואם יהיהו 7 דקות לשאת את דבריו לאומה. לפרטים והרשמה:
  [email protected]
  שירי 0524202219

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.