חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורי היל"ה נופלים בין כסאות הזכיינים

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 8.12.09 6:04

מכתב שנשלח על ידי דורון גרינשטיין ליו"ר ועדת החינוך על תנאי העסקה של מורי היל"ה הוביל לבדיקת המידע שהתפרסם באתר עבודה שחורה על נושא זה. מתברר שזכויות המורים עודכנו, אך לא נכנסו לתוקף בשל סכסוך משפטי בין זכייני המכרז. התשובות שקיבל דורון מתמקדות בהיבט האישי שלו ולא נכנסות לנושא המכרזים בחינוך
מאת: דליה בלומנפלד

 

בחודש יולי פורסם באתר עבודה שחורה מכתב ששלח דורון גרינשטיין ליו"ר וועדת החינוך ח"כ זבולון אורלב, ובו הוא פרש לפניו את תנאי העסקתו, וביקש ממנו "לשנות את המציאות של אלפי מורים מופרטים בישראל."

דורון עובד כמורה למתמטיקה בחוזה אישי ובשעות הוראה אפקטיביות בתכנית "השלמת יסוד ולימודי השכלה" (היל"ה), שפותחה על ידי היחידה לקידום נוער במשרד החינוך. מטרתה של התכנית היא להשלים השכלתם של בני נוער שנשרו מלימודים. היחידה לקידום נוער במשרד החינוך אינה מפעילה את התכנית בעצמה, אלא העבירה אותו לזכיין חיצוני באמצעות מכרז.

הזכיינית הקודמת הוא החברה למתנ"סים. המכרז החדש העביר את הזכיינות לחברה אחרת, אך הזכיינית הקודמת עדיין מעסיקה את המורים בשל סכסוך משפטי המתנהל בין שתי הזכייניות יותר משנתיים. בע"ש התפרסם מכתב לשרת החינוך דאז יולי תמיר, של מורה בהיל"ה על תנאי העבודה של המורים, ובכלל על הפרטת שירות חינוכי חשוב זה לנוער מנותק, וכותרתו: יולי תמיר, חינוך לנוער מנותק כמוהו כחינוך חובה.

מכתב זה זכה למענה מטעם משרד החינוך, וגם הוא פורסם בע"ש בכותרת: משרד החינוך: זכיני תכנית היל"ה מונעים עדכון השכר. התשובה מסבירה שבזיכיון החדש, שלא הופעל עדיין בשל הסכסוך המשפטי, עדכנו את זכויות המורים ושיפרו אותם. הנה כמה פרטים ממכתב זה, שנכתבו על ידי יועץ שרת החינוך, תומר לוטן: "השכר לא הופחת כפי שציינת, אלא לא עודכן וכן לא הוכנסו למתכונת ההעסקה תנאים סוציאליים נדרשים. בדיוק על רקע עובדה זו (ושורה של שינויים נקודתיים יותר) ביצע משרד החינוך שינוי בתנאי המכרז, אשר משפר באופן משמעותי את שכר המורים ואת תנאי העסקתם הסוציאליים. אציין כי מהלך זה התבצע על רקע הנחייה ישירה מצד שרת החינוך, יולי תמיר, כבר במהלך 2007. למרבה הצער, המכרז החדש (אשר כאמור מחזק את תנאי העסקת המורים ולא מחלישם כפי שהובן ממכתבך) – נתקל במהלך השנתיים האחרונות בקשיי יישום – וזאת על רקע מאבק משפטי ממושך בין זכיינים."

דורון, כאמור, שלח מכתב את מכתבו לח"כ זבולון אורלב. לפי מכתבי התשובה שקיבל דורון מתברר כי ח"כ זבולון אורלב הפנה את מכתבו של דורון אל מנכ"ל משרד החינוך ד"ר שושני, ובהתאם למכתב זה, שלח את תגובתו לדורון.

הקוראים מוזמנים לקרוא את המכתבים המופיעים בהמשך.

דורון התאכזב מתגובות אלה. האם הוא צודק בכך? האם מכתב ליו"ר וועדת החינוך הוא הצעד הראוי לטיפול בבעיית זכויות ההעסקה של המורים בהיל"ה? ובכלל, מה ניתן ללמוד מחליפת מכתבים זו? הקוראים מוזמנים לחוות דעתם.

 

 

shoshani

 

 

orlev

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. ענת שניידר :

  ההנחיה לכל המורים של ארגון המורים, החוזרת על עצמה כל פעם, הן באתרים והן בעיתון המורים קשר עין, היא לא להסכים לקבל שכר לפי שעות עבודה בפועל, (שעות אפקיביות) ולדרוש רק משכורת תקנית קבועה.
  קבלת שכר לפי שעות אפקטיביות מונעת מהמורה קבלת כל הזכויות סוציאליות.

  לאחרונה במסגרת תפקידי, בעקבות פניית מורים, גיליתי שברשות מקומית בשרון נוהגים לתת, במקום שעות תקן למורים, שעות אפקטיביות. מיידית נערכנו בארגון להכרזת סכסוך עבודה בנושא. היום בעקבות תגובתנו כל המורים ללא יוצא מן הכלל ברשות זו, מקבלים שכר לפי שעות תקן הכוללות את כל התנאים הסוציאליים עפ"י תקנון עובדי ההוראה.

  נפגשתי במקרה עם המורה מר גרינשטיין, שחשב ששכרו לשעה הוא גבוה עפ"י תנאי הילה. הוכחתי לו שאם היה עובד עפ"י התקשי"ר ככל עובד הוראה, שכרו בפועל היה גבוה יותר והיה מקבל את כל התנאים הסוציאליים על פי תקשי"ר עובד הוראה. ואף היצעתי לו להצטרף לארגון המורים.

  אני מסכימה עם החלק בתשובתו של מנכ"ל משרד החינוך, לעבור ללמד בחינוך הפורמאלי הציבורי. לא להסכים לעבוד בחברות שלמעשה מפריטות את החינוך. זוהי גם ההוראה גם של ארגון המורים השומר על זכויות המורים ומבקש מכל המורים לא לחתום על הסכמה לשעות אפקטיביות ובמקרה כזה לפנות מיידית למזכיר הסניף בארגון.

  יש מקום עבודה לכל מורה טוב במערכת, יש מחסור של מורים, לכן הסכמת המורים לעבודה עפ"י שעות אפקטיביות פוגעת בהם ובכלל המורים. המעסיקים מעדיפים להעסיק עפ"י שעות אפקטיביות כיוון שהם מקבלים עבודה זולה, ללא תנאים סוציאליים, על פני עבודה קבועה עם כל התנאים הנלווים.

  הבעיה של המורים שהם מתפתים להצעות שכביכול יכולות ל"העשיר" אותם, אך בפועל השכר לפי שעות אפטיביות הוא שכר נמוך.

  כואב לקרא שלמרות הכל ממשיך מר גרינשטיין לעבוד עפ"י שעות אפקטיבות, בניגוד לדרישת ארגון המורים. כל עבודה בדרך זו מטרתה להפריט את החינוך במחיר זול.
  כל טענותיו צודקות, אך אם היה מסרב לתנאים אלה ולא חותם על הסכם בניגוד להסכמים הנחתמים עם ארגוני המורים, לא היה נקלע למצב נצלני זה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  נשמע הגיוני ההסבר של ענת.השאלה היא אם היתה לו אפשרות להתנגד.מה היה קורה בפועל אם היה פונה "מיידית למזכיר הסניף בארגון"?

 3. רביב נאוה :

  אני מסכים עם כל מילה של ענת חוץ מהפסקה האחרונה.
  אם דורון לא היה מסכים לחתום על התנאים הנצלניים הוא לא היה עובד. נקודה. הטענה שהוא יכול היה להשיג תנאים טובים יותר היא היתממות.

  באשר לרשויות המקומיות – הן "מעניקות" לבתי הספר שעות תגבור, מעבר לתקן לכאורה (אחרי שהתקנים קוצצו, כמובן) כאשר דרך ההעסקה היחידה בהן היא באמצעות שעות אפקטיביות.
  אני עובד בפרויקט כזה (ואני, אגב, חבר ארגון). אין מה לדבר אתם על חלקיות משרה, והתארגנות היא לא רלוונטית (אני אפילו לא מכיר את המורים האחרים שעובדים בפרויקטים האלה, וחוץ מזה, אני כבר מאורגן – בארגון המורים). אם ארגון המורים רוצה להרים את הכפפה הוא מוזמן, רק שלא יספרו לי שעד עכשיו הם לא ידעו שזו דרך ההעסקה המקובלת ברשויות המקומיות, ושלא יאשימו את המורים בכך שהם מסכימים לחתום.

  המקרה של דורון הוא עוד יותר חמור,בגלל הגזרה השווה שעושה המנכ"ל בין הפרויקטים הללו (שחלקם, אגב, זניחים ומיותרים לחלוטין, וחלקם תורמים מאד) לבין היל"ה, שהוא למעשה תחליף (ולא תוספת) למוסד חינוכי עבור התלמידים שמשתתפים בו.

 4. ענת שניידר :

  מיכאל,

  לשאלתך, מזכיר הסניף היה אומר למורה להתנות את קבלת העבודה רק אם יקבל עפ"י שעות תקניות עם כל הזכויות עפ"י תקשי"ר עובדי ההוראה. אם לא יסכימו עליו לחפש עבודה אחרת במסגרת הציבורית כפי שענה המנכ"ל.

  רביב,

  אני מסכימה אתך שאם המורה היה מסרב לתנאים ככל הנראה לא היה עובד בהילה. אך היה מקבל עבודה בבית ספר אחר.
  אם כל המורים היו נשמעים להוראות הארגון, הילה הייתה משלמת למורה חודשית עפ"י שעות תקן הכוללת את כל התנאים הסוציאליים.

  כיון שנפגשתי עם דורון אני מודעת לכך שדורון חרוץ ביותר, מרחקים למקום העבודה אינם מפחידים אותו. דע לך שיש מחסור רציני במורים כך שעבודה היה מוצא. הבעיה שהפיתוי לקבל שעות אפקטיביות בגלל ערכן הגבוה הוא השיקול העיקרי.

  ערכן הגבוה של שעות אפקטיביות הינו אחיזת עיניים בלבד. כל מורה צריך להבין שערך התנאים הסוציאליים הנלווים הם כ- 40% מערך שעת עבודה. כיוון שהמורה לא מקבל את התנאים האלה אם יוריד את ה- 40% מהשכר האפקטיבי לשעה יבין מדוע זוהי שעה זולה למעסיק.

  מורה המלמד לפי שעות אפקטיביות דומה למורה הנותן שיעורים פרטיים. יהיה שיעור פרטי יקבל שכר יתבטל שיעור לא יקבל שכר. נסיעות, קרנות השתלמות, פנסיה, הבראה, ביגוד, קביעות וכו' כמובן לא יקבל כמו מורה פרטי. לכן בסופו של דבר רק המעביד מרוויח והמורה מפסיד.

  סיפרתי על הרשות המקומית בשרון שפעלה כפי שאתה מספר, נתנה למורים במקום שעות תקן שעות אפקטיביות. בעקבות פניית מורים ותגובת הארגון אותה רשות לא מעניקה יותר שעות אפקטיביות לשעות שבועיות רגילות אלא שעות תקן רגילות. שעות אפקטיביות ניתנות רק למקרה שיינתן תגבור זמני לתלמידים וזאת כמובן רק אם המורה יסכים לעבודה נוספת זמנית זו. כגון תגבור בחנוכה למספר תלמידים.

  אם שעת ההוראה הינה במערכת המורה כשעה שבועית, אין לשלם עבורה כשעה אפקטיבית. שעות אפקטיביות יכולות להינתן אך ורק אם הן שעות תגבור לזמן קצר קצוב לקבוצת תלמידים. אך אם למורה שעה שבועית קבועה שבה הוא מלמד, אין לשלם עבורה עפ"י שעות אפקטיביות ואין להסכים לקבל את השעה כפי שהארגון דורש.

  משפט חשוב של רן ארז: "אין עושים לאדם אלא מה שהוא נותן שיעשו לו". המורה צריך לעמוד על זכויותיו ולדווח לארגון על מתן שעות אפקטיביות במקום שעות תקן ברשות המקומית ולבקש את טיפול הארגון.

 5. רביב נאוה :

  ענת,
  הדברים שאת כותבת אינם חדשים לי, אבל לא כל-כך תואמים את המציאות שאני מכיר (גם עניין ה"מחסור במורים" הוא לא לגמרי מדויק – לא בכל מקצוע ולא בכל מקום). בעניין הסיפור שלי – אפנה אליך באופן אישי, אבל בנושא המאמר – האם אין מקום שארגון המורים ייקח על עצמו גם הטיפול במורי היל"ה, שרבים מהם חברים בארגון?

 6. דליה :

  ארגון המורים נאבק נגד ההפרטות בחינוך הפורמאלי העל יסודי. בחינוך העל יסודי הלא פורמאלי, המורים מזמן עובדים ללא תנאים. החידוש היום הוא שהניהול של המסגרות הלא פורמאליות עובר להפרטה. הניהול שאמור להיות פדגוגי מופרט לחברות שעניינן הוא רווח כספי. החברה שזכתה במכרז לניהול תכנית היל"ה היא חברת עתיד. מישהו מכיר אותה? לא מוכרת ואין עליה כמעט מידע באינטרנט. (יש דף שלא מספק די מידע) מרמנת שזכתה בניהול פדגוגי של המכינות הקדם אקדמיות היא חסרת ניסיון פדגוגי. אם ארגון המורים לא ייכנס למאבק נגד ההפרטות האלה, הסוף יהיה שההפרטה תחדור גם למסגרות הפורמאליות של החינוך העל יסודי. על ארגון המורים לעבור ממגננה למתקפה. לא רק להתגונן נגד ההפרטות בחינוך העל יסודי הפורמאלי, אלא גם להיאבק נגדן במסגרות הלא פורמאליות. בכך הוא ירחיק את סכנת ההפרטה. הרי המורים במסגרות הלא פורמאליות הללו – רבים מהם חברי ארגון המורים. יש להיאבק נגד הפרטת הניהול, ולהיאבק בעד זכויות המורים במסגרות הלא פורמאליות.

 7. רביב נאוה :

  העניין הוא שאין שום דבר בלתי-פורמאלי במסגרת כמו היל"ה.
  זו מסגרת שמתקיימת בשעות הלימודים ולא אחריהן, כפעילות חינוכית עיקרית ולא כתוספת לבי"ס. בקיצור: זה בית-ספר ולא שבט צופים. מכאן מתחילה הבעיה. ארגון המורים מראש לא צריך לקבל את ההחרגה של פרויקט היל"ה ממערכת החינוך הרגילה, גם אם הוא מופעל ע"י זכיין.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  "ארגון המורים לא צריך לקבל את ההחרגה של פרויקט היל"ה".
  פה קבור הכלב.רן ארז=עופר עיני ש"מחדיג" 80% מהשכירים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.